cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.08.2015Справа № 910/14742/15
Суддя Плотницька Н.Б., розглянувши справу
за позовомДочірнього підприємства "М'ясо Буковини" Відкритого акціонерного товариства "Новоселицький птахокомбінат" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Маркет" простягнення 70 264 грн 58 коп. Представники: від позивача: Істратій Д.К. - представник за довіреністю від відповідача: не з'явились ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
09.06.2015 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Дочірнього підприємства "М'ясо Буковини"Відкритого акціонерного товариства "Новоселицький птахокомбінат" з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Маркет" про стягнення заборгованості за договором поставки (бакалія і продовольчі товари) № Т0749/10 від 31.12.2010 у розмірі 160 264 грн 58 коп.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства України та укладеного сторонами договору поставки (бакалія і продовольчі товари) № Т0749/10 від 31.12.2010 належним чином не виконав взяті на себе зобов'язання, у зв'язку з чим в останнього виникла заборгованість з оплати отриманого товару у розмірі 160 264 грн 58 коп.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.06.2015 порушено провадження у справі № 910/14742/15, розгляд справи призначений на 04.08.2015.
03.08.2015 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
04.08.2015 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли документи на виконання вимог ухвали суду та заява про зменшення позовних вимог.
Представник відповідача у судове засідання 04.08.2015 не з'явився, вимоги суду не виконав. Розглянувши, подане через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником відповідача, клопотання про відкладення розгляду справи, суд вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки неможливість забезпечення явки представника у судове засідання не є підставою для відкладення розгляду справи. Крім того, суд зазначає, що відповідач не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою - п'ятою статті 28 Господарського процесуального кодексу України, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Крім того, суд зазначає, що строк вирішення спору є обмеженим у відповідності до норм статті 69 Господарського процесуального кодексу України.
У судове засідання 04.08.2015 з'явились представник позивача та надав пояснення по суті спору та підтримав подану через відділ діловодства суду заяву про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої просить суд стягнути з відповідача 70 264 грн 58 коп. заборгованості.
Відповідно до частини 4 статті 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Таким чином, суд розглядає вимоги позивача про стягнення з відповідача 70 264 грн 58 коп. заборгованості за договором поставки (бакалія і продовольчі товари) № Т0749/10 від 31.12.2010.
Зважаючи на достатність в матеріалах справи доказів, необхідних для повного та об'єктивного вирішення справи, розгляд справи відбувається з урахуванням положень статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.
У судовому засіданні 04.08.2015 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані суду докази, суд
ВСТАНОВИВ:
31.12.2010 між Дочірнім підприємством "М'ясо Буковини" Відкритого акціонерного товариства "Новоселицький птахокомбінат" (постачальник за договором) та Закритим акціонерним товариством "Ритейлінгова компанія "Євротек" (покупець за договором) укладено договір поставки (бакалія і продовольчі товари) № Т0749/10, відповідно до умов якого постачальник приймає на себе зобов'язання поставляти і передавати у власність покупцеві, а покупець зобов'язується приймати і оплачувати товари за ціною та в асортименті, погоджених сторонами в комерційних специфікаціях, що є невід'ємною частиною даного договору і в кількості, передбаченій замовленнями на товар.
Відповідно до пунктів 10.1 та 10.2 договору даний договір набуває чинності з 01.01.2011 та діє до 31.10.2011. Даний договір може бути змінений, доповнений або достроково розірваний за згодою сторін. Всі зміни та доповнення до даного договору складаються в письмовій формі і оформляються додатковими угодами, які стають невід'ємною частиною цього договору.
31.12.2010 між сторонами договору було підписано протокол розбіжностей до договору поставки (бакалія і продовольчі товари) № Т0749/10 від 31.12.2010.
31.12.2010 між сторонами договору було укладено додаткову угоду про особливі умови поставки товару до договору поставки (бакалія і продовольчі товари) № Т0749/10 від 21.12.2010, відповідно до умов якого сторони погодили, що покупець зобов'язується оплачувати товари, поставлені постачальником з відтермінуванням платежу 30 календарних днів від дати поставки кожної партії товару.
У відповідності до пунктів 3.4. та 3.5. договору передачі товару матеріально-відповідальним особам покупця здійснюється на підставі кільцевої довіреності. Право власності на поставлений товар переходить від постачальника до покупця з моменту фактичної передачі товару і підписанням сторонами товаросупровідних документів, датою поставки товару вважається дата підписання покупцем транспортної та/або товарної накладної.
Положенням пункту 3.16. договору поставки сторони погоджено, що постачальник зобов'язаний прийняти повернений товар протягом 7 днів з моменту повідомлення про повернення у випадках, передбачених даним договором. Повернення товару здійснюється по узгодженню сторін в присутності їх уповноважених представників на підставі накладних про повернення товару. Товар повертається у тому ж вигляді, в якому він був поставлений. В накладній про повернення товару вказані номери та дати накладних постачальника, за якими був отриманий поставлений товар, а також код та ціна у відповідності з накладною постачальника.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором поставки.
Відповідно до частини 1 статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з частиною 4 статті 265 Господарського кодексу України сторони для визначення умов договорів поставки мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим Кодексом чи законами України.
Реалізація суб'єктами господарювання товарів не господарюючим суб'єктам здійснюється за правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу (частина 6 статті 265 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Нормами частини 1 статті 656 Цивільного кодексу України встановлено, що предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
Згідно з частиною 1 статті 662 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
У відповідності до норм частини 1 та частини 2 статті 664 Цивільного кодексу України обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар; надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Якщо з договору купівлі-продажу не випливає обов'язок продавця доставити товар або передати товар у його місцезнаходженні, обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент здачі товару перевізникові або організації зв'язку для доставки покупцеві.
Відповідно до частини 1 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Нормами частини 1 статті 694 Цивільного кодексу України договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу.
30.07.2012 між Дочірнім підприємством "М'ясо Буковини" Відкритого акціонерного товариства "Новоселицький птахокомбінат" (сторона-1 за договором), Закритим акціонерним товариством "Ритейлінгова компанія "Євротек" (сторона-2 за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс Маркет" (сторона за договором) враховуючи те, що стороною-1 (постачальник) та стороною-2 (покупець) було укладено договір поставки № Т0749/Т0 від 31.12.2010, згідно якого постачальник зобов'язується здійснювати покупцю поставку товару, вказаного в договорі поставки; стороною-2 здійснюється процедура приведення організаційно-правової форми у відповідність до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про акціонерні товариства», а також враховуючи здійснення реорганізації внутрішньої структури Групи Компаній «Євротек», в зв'язку з чим з 11.08.2012 відбудеться зміна сторони 2 як ритейлінгового оператора, яка здійснювала свою діяльність в мережі магазинів, на сторону-3, керуючись стаття 6, 627, главою 47 Цивільного кодексу України, укладено договір про заміну сторони в зобов'язанні № АТ10749/10, відповідно до умов якого сторони досягли згоди щодо здійснення з 00:00 год. 11.08.2012 заміни в договорі поставки № Т0749/10 від 31.12.2010, укладений між стороною-1 (постачальник) та стороною-2 (покупець), сторону-2 на сторон-3, внаслідок чого з вказаної дати права і обов'язки покупця за договором поставки виникають у сторони-3 на умовах, визначених зазначеним договором поставки.
Згідно з пунктом 2.1 договору починаючи з дати, вказаної в пункті 1 цього договору, в сторони-1 як постачальника виникають зобов'язання перед стороною-3 як покупцем щодо здійснення нових поставок товару, а також виникають інші права та обов'язки, які передбачені договором поставки та які виникатимуть у зв'язку із здійсненням нових поставок товару.
У відповідно до з пунктом 2.2 договору починаючи з дати, вказаної в пункті 1 цього договору, в сторони-3 як покупця виникають зобов'язання перед стороною-1 як постачальником щодо оплати за товар, поставлений безпосередньо стороні-3, у строки, вказані в договорі поставки, а також інші права та обов'язки, передбачені договором поставки, пов'язані із здійсненням нових поставок товару безпосередньо стороні-3.
Відповідно до укладених між сторони додаткових угод до договору поставки сторони прийшли до згоди продовжити договір поставки до 31.03.2015, на тих самих умовах.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок виконання обов'язку боржника третьою особою.
Згідно з нормами статті 514 Цивільного кодексу України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як встановлено судом, на виконання умов укладеного договору поставки (бакалія і продовольчі товари) № Т0749/10 від 31.12.2010, позивачем було поставлено, а відповідачем прийнято товар на загальну суму 2 593 447 грн 25 коп., що підтверджується наявними в матеріалах справи видатковими товарно-транспортними накладними. Відповідно до наявних в матеріалах справи копій видаткових накладних (повернення) відповідачем було повернуто товару на загальну суму 243 936 грн 14 коп.
Судом встановлено, що відповідач в порушення умов договору та норм чинного законодавства належним чином не виконав взяті на себе зобов'язання з повної та своєчасної оплати, поставленого позивачем товару, у зв'язку з чим в останнього виникла заборгованість перед постачальником за отриманий товар у розмірі 70 264 грн 58 коп., що також не було спростовано відповідачем, зокрема, відповідачем не надано суду доказів оплати отриманого товару на суму 70 264 грн 58 коп.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Зазначене також кореспондується зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України відповідно до яких зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З огляду на вищенаведене та встановленням факту невиконання відповідачем обов'язку з оплати отриманого товару за договором поставки (бакалія і продовольчі товари) № Т0749/10 від 31.12.2010 та факту наявності заборгованості у розмірі 70 264 грн 58 коп., вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості підлягають задоволенню у розмірі 70 264 грн 58 коп.
Згідно з частиною 1 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 43, ч. 1 ст. 49, ст. 75, ст.ст. 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Маркет" (03186, м. Київ, вул. Соціалістична, буд. 5, корп. 2, ідентифікаційний код 38316777) на користь Дочірнього підприємства "М'ясо Буковини" Відкритого акціонерного товариства "Новоселицький птахокомбінат" (60300, Чернівецька обл., м. Новоселиця, вул. Постишева, буд. 2, ідентифікаційний код 30175983) заборгованість у розмірі 70 264 (сімдесят тисяч двісті шістдесят чотири) грн 58 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн 00 коп.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Відповідно до частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду шляхом подання, протягом 10 днів з дня складання повного рішення, апеляційної скарги через Господарський суд міста Києва.
Повне рішення складено: 10.08.2015
Суддя Н.Б. Плотницька
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.08.2015 |
Оприлюднено | 13.08.2015 |
Номер документу | 48159520 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Плотницька Н.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні