справа № 198/427/15-ц
провадження № 2/0198/189/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2015 року Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Гайдар І.О., за участю секретаря судового засідання Маслівець О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Юр'ївка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новов’язівської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області, третя особа приватний нотаріус Лозівського міського нотаріального округу Харківської області Степанчук Наталія Олександрівна, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Новов’язівської сільської ради з позовною заявою про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, обґрунтовуючи позовні вимоги наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер чоловік позивача ОСОБА_4 Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 7,412 га, розташованої на території Новов’язівської сільської ради Юр 'ївського району Дніпропетровської області. Земельна ділянка належала ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 16.09.2008 року. За життя заповіт спадкодавцем не складався.
Крім ОСОБА_1 спадкоємцями за законом першої черги є діти спадкодавця ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які відмовилась від спадщини на користь позивача.
Позивач своєчасно у встановлений законом строк звернулась до органів нотаріату з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку. Приватний нотаріус постановою від 24.01.2015 року відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на домоволодіння, оскільки померлий за життя не здійснив державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
Таким чином, на даний час позивач не може оформити після смерті ОСОБА_4 спадкові права на земельну ділянку, в зв'язку з чим змушена звернутись до суду з позовом про визнання за нею в порядку спадкування за законом права власності на земельну ділянку площею 7,412 га, розташовану на території Новов’язівської сільської ради Юр 'ївського району Дніпропетровської області.
Позивач в судове засідання не з'явилась, але надала суду заяву, в якій просить розглянути справу за її відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає в повному обсязі на підставі письмових доказів, наявних в матеріалах справи.
Представник відповідача Новов’язівської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області в судові засідання не з'являвся, надав суду заяву, в якій просив слухати справу за відсутності представника позивача, просив прийняти рішення на розсуд суду.
Третя особа приватний нотаріус Лозівського міського нотаріального округу Харківської області Степанчук Н.О. в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву, в якій просить слухати справу за її відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечувала.
Суд, перевіривши матеріали справи та доводи, викладені в позовній заяві, вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що належить задовольнити, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер чоловік позивача ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Лозова реєстраційної служби Лозівського міськрайонного управління юстиції у Харківській області 26 червня 2014 року (а.с. 12).
Відповідно до частин 1 та 2 статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
Статтями 1216 та 1218 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,412 га, розташованої на території Новов’язівської сільської ради Юр 'ївського району Дніпропетровської області. Земельна ділянка належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченого державним нотаріусом Юр'ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області 16 вересня 2008 року (а.с. 15-16).
Згідно зі ст.ст. 1217, 1258, 1261 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадщину після смерті ОСОБА_4 позивач прийняла шляхом подання заяви про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Лозівського міського нотаріального округу Харківської області Степанчук Н.О., на підставі чого 03 листопада 2014 року заведено спадкову справу № 115/2014. З матеріалів спадкової справи встановлено, що діти померлого, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, відмовились від прийняття належних їм часток у спадковому майні. Спадкоємців, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, немає (а.с. 38-57).
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
24 січня 2015 року позивач звернулась до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, однак їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки померлий за життя не здійснив відповідної державної реєстрації права власності на земельну ділянку, про що свідчить постанова приватного нотаріуса № 52/02-31 від 24.01.2015 року (а.с. 11).
Таким чином, відсутність державної реєстрації належного спадкодавцю ОСОБА_4 права власності на земельну ділянку, унеможливила отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом.
Згідно з ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
За нормами, закріпленими в ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, а згідно з ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Оскільки позивач є спадкоємцем за законом першої черги, спадкодавцю належало спірне майно, а позивачем надано суду достатньо доказів, які свідчать про прийняття нею спадщини після смерті ОСОБА_4, суд вважає необхідним визнати за позивачем право власності на земельну ділянку площею 7,412 га, розташовану на території Новов’язівської сільської ради Юр 'ївського району Дніпропетровської області, в порядку спадкування за законом.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212-215, 294ЦПК України, ст.ст. 392, 1216, 1217, 1218, 1220, 1225, 1258, 1261, 1268, 1297 ЦК України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Новов’язівської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області, третя особа приватний нотаріус Лозівського міського нотаріального округу Харківської області Степанчук Наталія Олександрівна, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовольнити .
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, право приватної власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,412 га (кадастровий номер НОМЕР_2), розташовану на території Новов’язівської сільської ради Юр 'ївського району Дніпропетровської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: І.О.Гайдар
Суд | Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2015 |
Оприлюднено | 19.08.2015 |
Номер документу | 48395505 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області
Гайдар І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні