ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2015 року Справа № 910/14131/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого-судді суддів:Демидової А.М., Воліка І.М. (доповідача), Дунаєвської Н.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Електрон 2014" на рішеннявід 22.04.2015 господарського суду міста Києва та на постанову від 15.06.2015 Київського апеляційного господарського суду у справі№ 910/14131/14 господарського суду міста Києва за позовом ОСОБА_4 доТовариства з обмеженою відповідальністю "Електрон 2014"
за участю третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1) ОСОБА_5, 2) ОСОБА_6, 3) ОСОБА_7, 4) ОСОБА_8,
провизнання недійсним рішень загальних зборів та статуту товариства В судове засідання прибули представники сторін: позивачаОСОБА_9 (дов. від 26.06.2014 № 1047); відповідачане з'явились; третьої особи-1не з'явились; третьої особи-2не з'явились; третьої особи-3не з'явились; третьої особи-4не з'явились; Відповідно до Розпорядження секретаря першої судової палати Вищого господарського суду України від 10.08.2015 для розгляду касаційної скарги у цій справі призначено колегією суддів у наступному складі: головуючий-суддя - Демидова А.М., судді - Волік І.М., Дунаєвська Н.Г.
ВСТАНОВИВ:
У липні 2014 року позивач - ОСОБА_4 звернулося до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Електрон 2014" (надалі - ТОВ "Електорн 2014", відповідач) про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників ТОВ "Електрон", оформлених протоколом № 11 від 19.03.2014, протоколом № 12 від 07.04.2014, протоколом № 13 від 09.04.2014 та визнання недійсним Статуту ТОВ "Електрон 2014" в редакції, затвердженій рішенням загальних зборів від 09.04.2014.
Рішенням господарського суду міста Києва від 22.04.2015 у справі № 910/14131/14 (суддя Любченко М.О.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2015 (колегія суддів: Рябуха В.І. - головуючий, судді - Калатай Н.Ф., Ропій Л.М.), позов задоволено повністю; визнано недійсними рішення загальних зборів ТОВ Електрон (найменування якого в майбутньому змінено на "ТОВ Електрон 2014") від 19.03.2014, які оформлені протоколом №11, про: обрання головою зборів ОСОБА_6, секретарем зборів ОСОБА_4; вихід з товариства ОСОБА_4 з включенням до складу товариства ОСОБА_5; вихід з товариства ОСОБА_7 з включенням до складу товариства ОСОБА_6; звільнення ОСОБА_4 з посади директора та підписанта товариства з 19.03.2014; обрання ОСОБА_5 на посаду директора товариства з 19.03.2014; зміну місцезнаходження товариства на адресу: м. Київ, вул. Фрунзе, 82, офіс 256; перехід діяльності товариства на підставі модельного статуту; призначення ОСОБА_5 уповноваженою особою для проведення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, в усіх необхідних установах.
Визнано недійсними рішення загальних зборів ТОВ Електрон від 07.04.2014, які оформлені протоколом №12, про: обрання головою зборів ОСОБА_6, секретарем зборів ОСОБА_5; про вихід з товариства ОСОБА_5 з відступленням своєї частки на користь ОСОБА_8; про затвердження складу учасників товариства та розподіл часток у статутному капіталі товариства; про уповноваження директора товариства ОСОБА_5 або уповноваженої ним особи провести державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, в усіх необхідних установах.
Визнано недійсними рішення загальних зборів ТОВ Електрон від 09.04.2014, які оформлені протоколом № 13, про: обрання головою зборів ОСОБА_6, секретарем зборів ОСОБА_8; про зміну назви товариства з ТОВ "Електрон" на ТОВ "Електрон 2014"; про затвердження передачі ОСОБА_8 своєї частки в товаристві ОСОБА_6 на підставі особистої заяви; про затвердження нової редакції статуту товариства; про звільнення з посади директора товариства ОСОБА_5 та призначення на цю посаду ОСОБА_6; внесення відповідних змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, у звязку з прийнятими зборами учасників рішеннями.
Визнано недійсним статут ТОВ "Електрон 2014" в редакції, затвердженій рішенням загальних зборів товариства від 09.04.2014, яке оформлено протоколом №13.
Не погоджуючись з постановленими судовими актами судів попередніх інстанцій, відповідач - ТОВ "Електрон 2014" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2015 та рішення господарського суду міста Києва від 22.04.2015 скасувати в частині визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Електрон 2014", які оформлені протоколом № 11 від 19.03.2014, і прийняти в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх вимог скаржник посилається на те, що судами порушено норми процесуального та матеріального права, і зокрема, частину 5 ст. 61 Закону України "Про господарські товариства", абзац 2 пункту 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", оскільки надано невірну правову оцінку оскаржуваному рішенню, за відсутності належних та допустимих доказів, що є підставою для скасування судових актів в оскаржуваній частині.
Позивач у відзиві на касаційну скаргу заперечив проти її доводів та просив залишити оскаржувані судові акти без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
Учасники судового процесу, належним чином повідомлені про час та місце розгляду касаційної скарги, проте відповідач та треті особи правом взяти участь в судовому засіданні не скористалися.
Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, Вищий господарський суд України, заслухавши представника позивача та перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами, предметом позову є матеріально-правова вимога про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Електрон", і зокрема, що оформлені протоколом № 11 від 19.03.2014, яка заявлена учасником товариства ОСОБА_4, якого позбавлено корпоративних прав шляхом виведення його з учасників товариства без його відома, оскільки він як голова товариства загальні збори учасників не скликав, оскаржувані протоколи та заяву про свій вихід з товариства не підписував, що і стало підставою для оскарження прийнятих з порушенням законодавства рішень загальних зборів товариства.
В силу приписів ст. 145 Цивільного кодексу України та ст. ст. 41, 58, 59 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. До компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить, зокрема, утворення і відкликання виконавчого та інших органів товариства.
У пункті 9.1. Статуту ТОВ "Електрон" (в редакції від 18.04.2006, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення від 19.03.2014) зазначено, що вищим органом товариства є збори учасників, в яких беруть участь учасники або призначені ними представники.
Відповідно до ст. 116 Цивільного кодексу України та ст. 10 Закону України "Про господарські товариства", учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчими документами товариства та законом, брати участь в управлінні товариством.
Статтею 60 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. Брати участь у зборах з правом дорадчого голосу можуть члени виконавчих органів, які не є учасниками товариства. Учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.
Будь-хто з учасників товариства з обмеженою відповідальністю вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів.
У випадках, передбачених установчими документами або затвердженими товариством правилами процедури, допускається прийняття рішення методом опитування. У цьому разі проект рішення або питання для голосування надсилається учасникам, які повинні у письмовій формі сповістити щодо нього свою думку. Протягом 10 днів з моменту одержання повідомлення від останнього учасника голосування всі вони повинні бути проінформовані головою про прийняте рішення.
Голова зборів товариства організує ведення протоколу. Книга протоколів має бути у будь-який час надана учасникам товариства. На їх вимогу повинні видаватися засвідчені витяги з книги протоколів.
Згідно з частиною 5 ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Відповідно до пунктів 9.5., 9.11., 9.12., 9.13., 9.14. Статуту ТОВ "Електрон", загальні збори скликає голова товариства. Позачергові збори скликаються і проводяться головою товариства, крім випадку, визначеного п. 9.13. Збори учасників скликаються не менш як 4 рази на рік. Голова товариства має право скликати позачергові збори, якщо це необхідно в інтересах товариства, а також у випадках виникнення необхідності вирішити питання, які відносяться до виключної компетенції вищого органу управління. Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 10% голосів, мають право вимагати скликання позачергових зборів. Якщо голова товариства протягом 25 днів не виконає такої вимоги, учасники вправі самостійно скликати загальні збори учасників. Збори учасників вправі приймати рішення тільки щодо питань, включених до порядку денного. З останнім учасники повинні бути ознайомлені не пізніше, ніж за 15 днів до початку зборів.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, місцевий господарський суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції виходив з того, що на момент прийняття оскаржуваних рішень загальних зборів учасниками товариства були ОСОБА_4 частка якого в Статутному капіталі становила - 110000,00 грн., що становить 50 % Статутного капіталу та ОСОБА_7 з часткою в статутному капіталі 110000,00 грн., що становить 50 % Статутного капіталу.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, за 30 днів до проведення спірних загальних зборів та станом на 19.03.2014 головою ТОВ "Електрон" був ОСОБА_4
При цьому в порушення приписів ст. ст. 32 - 34 ГПК України ТОВ "Електрон 2014", як відповідач у справі, який заперечує порушення процедури скликання загальних зборів товариства, не надав належних письмових доказів на підтвердження того, що учасники товариства були належно повідомлені за 30 днів про проведення зборів учасників товариства 19.03.2014.
Рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнані недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої ст. ст. 43, 61 Закону України "Про господарські товариства".
Ненадання відповідачем належних доказів, які підтверджують дотримання процедури скликання загальних зборів товариства та саме проведення загальних зборів є підставою для визнання рішення загальних зборів учасників товариства недійсними, оскільки вони безпосередньо та істотно впливають на здійснення учасниками своїх прав.
Крім цього, за результатами проведеної в межах даної справи судової почеркознавчої експертизи експертом Кіровоградського відділення Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз складено Висновок експерта № 1711 від 02.12.2014, в якому зазначено, що підписи від імені ОСОБА_4 у протоколі № 11 від 19.03.2014 у графі Секретар зборів учасників ОСОБА_4 виконані не самим ОСОБА_4, а іншою особою у незвичайних умовах, під впливом збиваючого фактору, яким є виконання підписів не самим підписантом, а іншою особою з наслідуванням підпису шляхом попереднього тренування.
Доводи відповідача, що даний Висновок експерта не є належним доказом, у зв'язку з проведенням експертизи по копіям документів (протоколів), судом апеляційної інстанції відхилено з посиланням на те, що відповідно до листа Головного управління юстиції у місті Києві в особі відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в Подільському районі міста Києва від 13.08.2014 № 5-16-22/350-14, та листа Коломийського МВ УМВС України в Івано-Франківській області від 15.08.2014 № 11928, оригінали документів, що містяться в реєстраційній справі ТОВ "Електрон 2014" були вилучені старшим слідчим СВ Коломийського МВ УМВС України в Івано-Франківській області Лавруком Я.В. на підставі ухвали Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13.05.2014 у справі № 346/2343/14-к про тимчасовий доступ до речей та документів, у зв'язку з проведенням досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12014090180000343, і суду відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району м. Києва були надані належним чином засвідчені копії цих протоколів, що не суперечить вимогам Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичним рекомендаціям з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5
Крім того, позивачем наданий суду Висновок експерта № 09/03-288 від 25.06.2014, складений судовим експертом Науково-дослідного експертно-кріміналістичного центру Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області в межах кримінального провадження № 12014090180000343, за результатами дослідження оригіналів вилучених протоколів, яким також встановлено, що підпис від імені ОСОБА_4 у протоколі №11 від 19.03.2014 у графі Секретар зборів учасників ОСОБА_4 виконаний не ОСОБА_4, а іншою особою.
З огляду на те, що рішення загальних зборів учасників ТОВ "Електрон", яке оформлене протоколом № 11 від 19.03.2014, підписано не позивачем, а іншою невідомою особою, зазначене є свідчення того, що позивач не був присутнім на загальних зборах учасників товариства, у зв'язку з чим був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах
За таких обставин та враховуючи вищенаведені законодавчі приписи, місцевий господарський суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що при скликанні та проведенні загальних зборів учасників ТОВ "Електрон", відповідачем допущено порушення приписів ст. ст. 10, 41, 43, 60, 61 Закону України "Про господарські товаритсва", які призвели до порушенням прав та законних інтересів позивача як учасника товариства, що є підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів прийнятих з порушенням встановленої законодавством процедури.
Враховуючи вказані вимоги закону та фактичні обставини справи, Вищий господарський суд України погоджується з висновком судів попередніх інстанцій щодо задоволення позовних вимог.
Доводи відповідача про те, що позивач був належним чином повідомлений та приймав участь у загальних зборах, цілком правомірно не було взято до уваги господарськими судами, оскільки господарськими судами встановлено факт порушення прав і законних інтересів позивача внаслідок прийняття рішень загальних зборів без його участі, а участь в управлінні товариством (права на яке був позбавлений позивач) не обмежується лише голосуванням на загальних зборах.
Інші доводи касаційної скарги щодо відсутності підстав для визнання оспорюваних рішень загальних зборів недійсними колегією суддів відхиляються, оскільки вони зводяться до переоцінки доказів у справі, що не віднесено до повноважень касаційної інстанції.
За таких обставин, встановлені господарськими судами першої та апеляційної інстанцій з дотриманням вимог ст. 43 ГПК України факти, на підставі яких касаційна інстанція відповідно до ст. 111 7 ГПК України перевіряє правильність застосування норм матеріального та процесуального права при вирішенні спору, спростовують доводи касаційної скарги щодо порушення господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що рішення місцевого господарського суду та постанова апеляційного господарського суду у даній справі прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування при касаційному розгляді не встановлено.
Керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Електрон 2014" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2015 та рішення господарського суду міста Києва від 22.04.2015 у справі № 910/14131/14 залишити без змін.
Головуючий, суддя А.М. Демидова
Судді : І.М. Волік
Н.Г. Дунаєвська
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2015 |
Оприлюднено | 17.08.2015 |
Номер документу | 48450883 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Волік І.M.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні