Рішення
від 12.08.2009 по справі 51/322
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

51/322

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №  51/322

12.08.09

          За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мікросістем ЛТД»

до Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»

про зобов'язання вчинити дії

Суддя Пригунова А.Б.

Представники сторін:

від позивача: Гловацький Д.С.

від відповідача: Солодовнік А.О.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з вимогою про зобов'язання відповідача на підставі рішення суду зареєструвати за позивачем право власності на групу приміщень загальною площею 84,70 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Студентська, 11 (літера А).Позовні вимоги обґрунтовані переходом права власності на зазначені приміщення до позивача відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна від 22.07.08 р. № 001071/10 та відмовою відповідача у реєстрації зазначеного речового права за позивачем.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.04.09р. порушено провадження у даній справі, призначено її до розгляду у судовому засіданні на 15.06.09 р. за участю представників сторін, яких зобов'язано надати суду певні документи.

У процесі провадження у справі представник відповідача надав суду відзив на позов, в якому зазначив, що реєстрація права власності позивача неможлива до повного розрахунку за договором купівлі-продажу без згоди на це продавця за відповідним договором. При цьому, відповідач просив вирішити спір відповідно до вимог чинного законодавства.

Під час розгляду справи представник відповідача надав уточнення до відзиву, в якому проти його задоволення заперечує в повному обсязі з підстав, наведених у відзиві.

Розгляд справи неодноразово відкладався через нез'явлення у судове засідання повноважних представників сторін, неналежне виконання ними вимог суду та необхідність витребування нових доказів у справі.

У даному судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача проти позову заперечив.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 12.08.09 р. за згодою представників сторін судом оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

22.07.08 р. між Управлінням з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Мікросістем ЛТД»був укладений договір купівлі-продажу нежилого приміщення (надалі –договір), за умовами якого продавець зобов'язався передати у власність, а позивач –прийняти нежилі приміщення загальною площею 84,70 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Студентська, 11 (літера А) (далі - об'єкт продажу) і сплатити за них грошову суму, визначену цим договором. Зазначений договір посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ємець К.Є. 22.07.08 р., про що зроблено запис в реєстрі за № 1860.

З витягу із Державного реєстру правочинів вбачається, що вказаний договір зареєстровано 22.07.08 р.

Частиною 2 пункту 1.1. договору його сторони погодили, що відчужують нежилі приміщення: з № 1 по № 10 (групи приміщень № 1) (в літ. А) загальною площею 84,70 кв.м. згідно з технічною документацією Київського міського бюро технічної інвентаризації.

Як вбачається з довідки Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»від 02.07.09 р. № 27753 за даними інвентаризаційної справи за адресою: вул. Студентська, 11 будинковолодіння складається з однієї будівлі, якій, відповідно до вимог Інструкції «Про проведення технічної інвентаризації на об'єкти нерухомого майна»Бюро надало літеру. Літеровка, яку вказує Бюро, не має відношення до поштової адреси будівлі та є технічним терміном; будівля під літерою «А»має поштову адресу: вул. Студентська, 11, а додавання літери до номеру будинку є помилкою.

Пунктом 1.5. договору передбачено, що право власності на об'єкт продажу переходить до позивача з моменту сплати повної вартості придбаного об'єкта приватизації.

Пунктом 1.6. договору визначено, що згідно з висновком про вартість майна, затвердженим начальником Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради  19.06.08 р., вартість об'єкту продажу становить 451830,00 грн. Податок на додану вартість становить 90 366,00 грн. вартість об'єкта продажу разом з ПДВ становить 542196,00 грн.

Порядок розрахунків за об'єкт продажу визначений у розділі 2 договору, за умовами якого позивач зобов'язався внести 542 196,00 грн. за об'єкт продажу протягом 30 календарних днів з моменту нотаріального посвідчення цього договору. Термін оплати продовжується на 30 календарних днів за умови внесення позивачем не менше як 50 відсотків від вартості об'єкта продажу. Плата за об'єкт продажу вноситься на підставі умов даного договору. Позивач зобов'язаний сплатити суму вищезазначеного ПДВ  протягом 30 календарних днів з моменту нотаріального посвідчення цього договору. Розрахунки за об'єкт продажу здійснюються позивачем шляхом безготівкового перерахування всієї суми зі свого рахунку на рахунок продавця.

На виконання умов договору позивач перерахував на рахунок продавця грошові кошти в розмірі 542 196,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 24.07.08р. на суму 136251,00 грн., платіжним дорученням від 11.09.08 р. на суму 225915,00 грн. та довідкою Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради від 24.02.09 р. № 719-055-062/58.

Як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію права власності на приміщення загальною площею 84,70 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Студентська, 11, яка зареєстрована Комунальним підприємством «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»у 2009 році за вхідним номером 8907, а також подав довідку Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради від 24.02.09 р. № 7/9-055-062/58 про сплату позивачем грошових коштів в розмірі 542196 грн. за договором купівлі-продажу від 22.07.08 р. № 001071/10 та договір купівлі-продажу нежилого приміщення від 22.07.08 р., що укладений між вищевказаним управлінням та позивачем.

Листом від 05.03.09 р. № 9939 відповідач у проведення такої реєстрації відмовив, посилаючись на те, що реєстрація права власності позивача до моменту повного розрахунку за договором купівлі-продажу неможлива без згоди на те продавця за відповідним договором.

У зв'язку з неможливістю повною мірою реалізувати правомочності володіння, користування та розпорядження приміщенням загальною площею 84,70 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Студентська, 11 через відмову відповідача у проведенні держаної реєстрації права власності позивача на вказане приміщення, останній звернувся до суду з вимогою до відповідача зареєструвати таке право власності.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Проаналізувавши зміст укладеного між позивачем та Управлінням з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради договір купівлі-продажу нежилого приміщення від 22.07.08 р., суд дійшов висновку, що за цивільно-правовими ознаками він є договором купівлі-продажу, а тому до нього застосовуються положення законодавства про купівлю-продаж.

Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певні грошову суму.

Згідно зі ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до ст. ст. 319, 321 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Умови та порядок здійснення реєстрації прав на нерухоме майно передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 1 липня 2004 року N 1952-IV.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 вказаного Закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема право власності на нерухоме майно.

Частиною третьою ст. 17 зазначеного Закону встановлено, що державній реєстрації підлягають заявлені речові права на нерухоме майно за наявності документів, що підтверджують вчинення правочинів щодо таких об'єктів, посвідчених відповідно до закону, або свідчать про наявність інших, передбачених законом підстав.

Відповідно до ст.ст. 18, 19 наведеного Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі заяви правоволодільця (правонабувача), сторін (сторони) правочину, за яким виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб. Підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, зокрема, є: нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу, довічного утримання, дарування, міни земельної ділянки або іншого нерухомого майна; рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, що набрали законної сили тощо.

Згідно зі ст. 24 зазначеного Закону у державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо: заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі; із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна; заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване. Відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Таким чином, вказаний Закон визначає вичерпний перелік підстав для відмови у державній реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Згідно п. 5 Прикінцевих положень вищезазначеного Закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру, реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

В силу вимог ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна із сторін повинна довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.

Відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що реєстрація права власності позивача неможлива до повного розрахунку за договором купівлі-продажу без згоди на це продавця за відповідним договором.

Проте, як встановлено судом відповідач розрахувався з Управлінням з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради за договором, перерахувавши останньому грошові кошти в сумі 542 196,00 грн.

Інших заперечень з посиланням на наявність підстав для відмови у проведенні реєстрації права власності на спірне майно, що передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»відповідач не навів.

Беручи до уваги наведене, зважаючи на те, що позивач виконав свої договірні зобов'язання щодо сплати за нежиле приміщення загальною площею 84,70 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Студентська, 11 та надав всі документи, необхідні для проведення державної реєстрації права власності, суд вважає, що відповідач необґрунтовано відмовив у здійсненні державної реєстрації речового права позивача.

За таких обставин суд визнає позовні вимоги правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 49, 82 - 85 ГПК України, суд, -

вирішив:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Комунальне підприємство «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»(01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4 в, ідентифікаційний код 03359836) зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Мікросістем ЛТД»(04086, м. Київ, вул. Ольжича, буд. 12, кв. 19, ідентифікаційний код 35084644) право власності на групу приміщень площею 84,70 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Студентська, 11.

3. Стягнути з Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»(01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4 в, ідентифікаційний код 03359836) з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мікросістем ЛТД»(04086, м. Київ, вул. Ольжича, буд. 12, кв. 19, ідентифікаційний код 35084644) 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскаржене в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Суддя                                                                                             Пригунова А.Б.

Дата підписання 31.08.09 р.

                    

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення12.08.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4846014
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —51/322

Ухвала від 07.09.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пригунова А.Б.

Ухвала від 15.08.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пригунова А.Б.

Ухвала від 28.07.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пригунова А.Б.

Рішення від 12.08.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пригунова А.Б.

Рішення від 09.02.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Шарко Л.В.

Ухвала від 01.12.2008

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пригунова А.Б.

Рішення від 14.08.2007

Господарське

Господарський суд Харківської області

Шарко Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні