Рішення
від 09.07.2009 по справі 1/55
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

1/55

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" липня 2009 р.                     Справа № 1/55.

     За позовом  Лукавецького сільського споживчого товариства

до Лукавецької сільської ради

Виконавчого комітету Лукавецької сільської ради

про визнання рішення недійсним, про визнання права власності на нерухоме майно –1158грн.

Суддя Желік Б.Є.

Представники:

Від позивача –Сабура Н.С, Клим Н.І.

Від відповідача –Кочерган Г.В., Вишинський М.О., Данилюк Т.М.

СУТЬ СПОРУ: Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду Чернівецької області від 14 травня 2009 року за позовом Лукавецького сільського споживчого товариства (ССТ) село Лукавці Вижницького району Чернівецької області до Лукавецької сільської ради та до Виконкому Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області про визнання:

- нечинним та про скасування рішення Виконкому Лукавецької сільської ради від 06 грудня 2006 року № 188, яким було оформлено право власності на будівлю магазину № 77, що розташована за адресою: село Лукавці, вул.Головна, 56 Вижницького району Чернівецької області за територіальною громадою села Лукавці;

- за Лукавецьким сільським споживчим товариством права власності на нерухоме майно – будівлю магазину № 77, яка розташована за адресою: село Лукавці, вул.Головна, 56 Вижницького району Чернівецької області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги у справі позивач посилається на наступні обставини і докази.

У відповідності до Архівного витягу № 220 від 23 травня 2008 року згідно Протоколу № 13 засідання виконкому Верхньолукавецької сільської Ради депутатів трудящих від 10 квітня 1949 року було задоволено заяву правління Лукавецького споживчого товариства та передано йому для використання “бросовий” будинок гр. Сухар.

З того часу і по даний вказані приміщення знаходяться на балансі Лукавецького ССТ, що підтверджується довідкою Товариства, Головною книгою з рахунку № 90 “Основні засоби” товариства, систематично, впродовж всіх років, ремонтувалося та утримувалося силами і за рахунок Лукавецького ССТ.

Крім того, згідно Закону України № 22660-ХІІ від 10.04.1992р. “Про споживчу кооперацію”, Статуту Лукавецького ССТ, Відомостей про розміри основної частки пайовиків у  майні споживчого товариства вказане нерухоме майно входить до складу пайового фонду (капіталу) споживчого товариства та розподілено між його пайовиками і є майновою часткою кожного з них.

Вказане нерухоме майно необхідне Лукавецькому ССТ, постійно використовується ним для виконання його статутних завдань і є фактично власністю товариства.

У силу вимог статей 182, 203, 204, 316, 317, 320, 322, 328, 355, 386, 388 Цивільного кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2004р., і, зокрема вимог п.1 ст. 182 про те, що “Право власності на інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації...”, а також частини 2 пункту 2 ст. 331 ЦК України про те, що “Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації...”, - правління Лукавецького ССТ звернулось до Лукавецької сільської ради про винесення останньою, у відповідності до ст.ст. 2, 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, підпункту а) пункту 6.1 розділу 6 Тимчасового Положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. № 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 18.02.2002р. за № 157/6445, та Закону України від 01.07.2004р. “Про державну реєстрацію речових прав та їх обмежень”, - рішення про оформлення права власності на вказане приміщення магазину за Лукавецьким сільським споживчим товариством, з видачею свідоцтва про таке право власності на ім'я Лукавецького ССТ.

Однак, Рішенням № 188 від 06 грудня 2006 року Виконком Лукавецької сільської ради вирішив оформити право власності на спірну у справі будівлю магазину № 77 в селі Лукавці на вул. Головній, 56 за територіальною громадою села Лукавці (а.с. 39), видати свідоцтво на право власності територіальної громади села Лукавці та зареєструвати його у Вижницькому бюро технічної інвентаризації.

Зазначене рішення є незаконним і таким, що винесено в порушення п.2 ст. 10 підпунктів 5,7 ст. 17 Закону України “Про споживчу кооперацію”, де зазначено, що “Майно споживчих товариств та їх спілок може бути продано, передано, здано в оренду, надано в позичку і безоплатне тимчасове користування членам споживчих товариств, державним кооперативним та іншим організаціям, трудовим колективам, окремим громадянам тільки за рішенням загальних зборів, конференцій та з'їздів відповідних спілок або уповноважених ним органів.”

“Рішення органів державної виконавчої влади, що зачіпають інтереси споживчої кооперації, приймаються після попереднього погодження їх з відповідними кооперативними органами.”

Крім того, оскаржуване рішення суперечить ст.ст. 328, 321, 393 ЦК України, відповідно до яких  право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів, яким у даній справі щодо спірного майна є рішення за протоколом № 13 засідання виконкому Верхньолукавецької сільської Ради депутатів трудящих від 10 квітня 1949 року про продаж позивачу спірного приміщення.

Другий відповідач –Виконком Лукавецької сільської ради відзив на позов у справі до суду не подав.

Перший відповідач –Лукавецька сільська рада позовні вимоги заперечила з підстав, наведених у відзиві, а саме.

Виконком сільської ради двічі розглядав дане питання (02.03.2005р., 07.11.2007р.) надаючи можливість позивачу зібрати та подати на розгляд виконкому необхідні документи, що підтверджують факт придбання даних будівель позивачем –Лукавецьким ССТ.

Документи, які були представлені позивачем на розгляд виконкому (а саме архівні рішення засідань виконкому від 1949-1958рр.) про надання бросових будинків колишніх односельчан під магазин не можуть бути підставою визнання права власності на них за позивачем –Лукавецьким ССТ, оскільки дані споруди позивачем не будувалися, а належали конкретним людям жителям с.Лукавці і лише на одну споруду магазину було прийнято рішення про продаж його споживчому товариству (рішення № 8 від 28.05.1958р.), але і це рішення це лише дозвіл на оформлення договору купівлі-продажу, якого на жаль позивачем представлено на розгляд виконкому не було, як і будь-яких інших фінансових документів квитанцій, накладних, які б підтверджували факт придбання даної споруди, тобто позивач практично не скористався наданим тим рішенням виконкому –дозволом купівлі продажу даного приміщення.

Виконком сільської ради врахував і те, що дані приміщення позивачем використовувалися на протязі десятків років і знаходилися та знаходяться в занедбаному стані, про що неодноразово робилися зауваження та попередження керівництву Лукавецького ССТ та являється доказом того, що в їх ремонт на протязі багатьох років позивачем практично не вкладалися кошти на капітальний чи поточний ремонт.

Згідно п.7 Роз'ясненнь Вищого господарського суду України «02-5/225 від 02.04.1994 року «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з судовим захистом права державної власності»перебування майна на балансі підприємства (організації) ще не є безспірною ознакою його права власності.  ...Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства.

З урахуванням наведеного, виконком сільської ради одноголосно прийняв рішення про надання дозволу на оформлення права власності на дані приміщення за територіальною громадою села Лукавці.

Спірна у справі будівля належала раніше фізичній особі –мешканцю села Лукавці, спадкоємці якого вправі звернутись за її успадкуванням.

Ухвалами від 09 червня та від 02 липня 2009 року розгляд справи судом відкладався з підстав, наведених в ухвалах (а.с. 88, 89, 97).

Останньою ухвалою розгляд справи судом було відкладено на 09 липня 2009 року.

Заслухавши усні пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надавши їм належну правову оцінку, суд встановив наступне.

Рішенням виконкому Нижньолукавецької сільської Ради депутатів трудящих від 10 травня 1949 року задоволено заяву правління Лукавецького споживчого товариства та передано йому в користування безхазяйний будинок гр. Сухар.

Відповідно до довідки відповідача та головної книги по рахунку №90 «Основні засоби»спірна нерухомість з 1964 року перебуває на балансі Лукавецького споживчого товариства і на даний час використовується як будівля магазину № 77.

Згідно довідки Вижницької районної спілки споживчих товариств, яка видана на підставі архівних даних, позивач витратив на придбання безхазяйного будинку гр. Сухар під магазин 3,0 крб.

Також про виконання даного рішення свідчить архівна копія розділу бюджету Нижньолукавецької сільської Ради на 1949 рік, згідно якої відповідачу поступило від споживчої кооперації 3,0 крб.  

Згідно реєстраційної відомості Центральної спілки споживчих товариств від 24.02.2006 року магазин №77, розміщений за адресою село Лукавці, вул.Головна, 56 Вижницького району Чернівецької області внесений як об'єкт основних засобів до електронного реєстру об'єктів споживчих товариств.

Рішенням № 188 від 06 грудня 2006 року Виконком Лукавецької сільської ради вирішив оформити право власності на спірну у справі будівлю магазину № 77 в селі Лукавці на вул. Головній, 56 за територіальною громадою села Лукавці (а.с. 39), видати свідоцтво на право власності територіальної громади села Лукавці та зареєструвати його у Вижницькому бюро технічної інвентаризації.

Відповідно до пункту 4 постанови Раднаркому СРСР №254 від 15.02.1936 року передача державними органами будівель та споруд споживачам та громадським організаціям провадилась з урахуванням її вартості.

Згідно ст.328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею  335 Цивільного кодексу України встановлено, що Безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий, а безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Як встановлено судовим слуханням, виконкомом Нижньолукавецької сільської Ради передано спірну будівлю позивачу, який на виконання даного рішення сплатив вартість придбаного приміщення та безперервно і добросовісно користується ним як магазином №77 починаючи з 1964 року, факт чого не заперечується відповідачем у справі, а відтак суд вважає, що Лукавецьке ССТ правомірно набуло право власності на спірний будинок, а тому оскаржуване у справі рішення Виконкому Лукавецької сільської ради № 188 від 06 грудня 2006 року є незаконним як в частині оформлення за територіальною громадою села Лукавці права власності на будівлю магазину № 77 так і подальшої видачі та реєстрації свідоцтва про право власності на цю будівлю.

Крім того, будь-яких правових підстав для прийняття зазначеного рішення щодо оформлення права власності на спірне у справі майно за територіальною громадою села Лукавці в даному рішенні не вказано, як і порушено, в разі визначення відповідачем при прийнятті рішення № 188 від 06.12.2006 року статусу спірного майна як безхазяйного, порядок набуття права власності на безхазяйну річ, встановлений статтею 335 Цивільного кодексу України.

За таких обставин справи позов слід задовольнити, визнати недійсним та скасувати рішення Виконкому Лукавецької сільської ради № 188 від 06 грудня 2006 року та визнати за позивачем право власності на спірне майно.

Судові витрати віднести на відповідача - Виконком Лукавецької сільської ради, з вини якого спір безпідставно доведений до вирішення в судовому порядку.

Ґрунтуючись на викладеному, матеріалах справи, керуючись ст. ст. 328,392  ЦК України, ст.ст. 44, 45, 47-1, 49, 82-85, 116, 117 ГПК України с у д –

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним та скасувати рішення Виконкому Лукавецької сільської ради від 06 грудня 2006 року № 188 “Про оформлення права власності на будівлю магазину № 77 с.Лукавці”

3. Визнати за Лукавецьким сільським споживчим товариством (село Лукавці, вул.Головна, 80 Вижницького району Чернівецької області, код 21438798) право власності на будівлю магазину № 77, що розташована за адресою: село Лукавці, вул.Головна, 56 Вижницького району Чернівецької області.

4.Стягнути з Виконкому Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області (село Лукавці, вул.Головна, 164, код 04418268) на користь Лукавецького споживчого товариства (село Лукавці, вул.Головна, 80 Вижницького району Чернівецької області, код 21438798) 508грн. на відшкодування судових витрат у справу, у т.ч. 195грн. 50коп. з державного мита і 312грн 50коп. з інформаційно-технічних витрат по забезпеченню судового процесу у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для оскарження до Львівського апеляційного господарського суду.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 14.07.2009 року.               

                    

                   Суддя                                                                  Б.Є. Желiк

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення09.07.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4847026
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —1/55

Ухвала від 25.08.2021

Господарське

Господарський суд Луганської області

Голенко І.П.

Ухвала від 04.08.2021

Господарське

Господарський суд Луганської області

Голенко І.П.

Ухвала від 21.06.2010

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Кочан В.М.

Ухвала від 27.12.2010

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Аверкова В.В.

Ухвала від 19.07.2010

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Соботник В. В.

Судовий наказ від 27.01.2011

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Судовий наказ від 27.01.2011

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 16.09.2011

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Ухвала від 10.08.2010

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Соботник В. В.

Ухвала від 28.07.2010

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Соботник В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні