7/469
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 7/469
03.09.09
За позовом Відкритого акціонерного товариства «Дніпроенерго»
до Державного підприємства «Енергоринок»
про стягнення 9 301 897, 50 грн.
Суддя Якименко М.М.
Представники:
від позивача: Дригайло Т.В. - довіреність № 10/41609-580 від 31.12.08;
від відповідача: Шевчук А.В. –довіреність № 01/15-137Д від 05.01.09р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Відкрите акціонерне товариство "Дніпроенерго" звернулось до Господарського суду м. Києва з позовом до Державного підприємства "Енергоринок" про стягнення 9 301 897, 50 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення строків встановлених Договором № 69/01-ЕР від 30.08.1999р. не оплатив вартість отриманої електроенергії, заборгувавши позивачу 9 301 897, 50 грн.
З цих підстав позивач просить задовольнити позов, стягнувши з відповідача на свою користь 9 301 897, 50 грн. - боргу, а також понесені ним по справі судові витрати –25 500,00 грн. –державного мита, 312, 50 грн. –витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Відповідач проти задоволення позову заперечує посилаючись на відсутність доказів порушення відповідачем існуючого між сторонами порядку розрахунків, встановленого, зокрема Законом України "Про електроенергетику" та Постановами Національної комісії регулювання електроенергетики України.
Ухвалою від 30.06.2009 було порушено провадження по справі та призначено її розгляд на 03.09.2009.
В судовому засіданні 03.09.2009р. представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 03.09.2009р. за згодою представника позивача оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
30.08.1999р. між позивачем та відповідачем було укладено Договір № 69/01-ЕР (далі - Договір), згідно з умовами якого позивач зобов'язався продавати, а відповідач купувати електричну енергію та здійснювати її оплату відповідно до умов договору.
З пункту 2.1 Договору вбачається, що сторони визнають свої зобов'язання згідно з Договором між членами оптового ринку електричної енергії (далі -ДЧОРЕ) України, чинними додатками до нього та керуються його положеннями при виконанні цього Договору. У разі виявлення неузгодженості між положеннями ДЧОРЕ України та цього Договору, перевагу мають положення ДЧОРЕ України.
Виходячи зі змісту даного Договору, його умови містять як загальні ознаки майнового договору, так і особливі його ознаки, відображені у господарському законодавстві.
Відносини в галузі електроенергетики врегульовано, зокрема, Законом України „Про електроенергетику" та іншими нормативно-правовими актами положеннями „Про Національну комісію регулювання електроенергетики України" затвердженим Указом Президента України від 21.04.1998 №335/98 тощо. Основи: питання спільного користування електроенергією на підставах, умовах та в межах визначених Законом України „Про електроенергетику", врегульовують, зокрема ДЧОРЕ України, Правилами енергоринку та ряд інших додатків до Договору, що є невід'ємною його частиною.
Статтею 15-1 Закону України „Про електроенергетику" (яка діяла під час виникнення між сторонами спірних правовідносин) визначено певний порядок для проведення розрахунків за куплену на оптовому ринку електричної енергії України та спожиту електричну енергію, зокрема, оптовий постачальник електричної енергії, яким є ДП "Енергоринок", відкриває в установах уповноваженого банку поточні рахунки (до внесення змін Законом від 10.01.2002р. №2921-111 - "розподільчі рахунки") із спеціальним режимом використання. Такі, рахунки призначені для накопичення коштів отриманих за електричну енергію від споживачів, та розрахунків з учасниками оптового ринку електричної енергії. Перерахування коштів енергогенеруючим компаніям та іншим суб'єктам підприємницької діяльності, які проводять продаж електричної енергії на оптовому ринку, здійснюється уповноваженим банком з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії відповідно до алгоритму, встановленого Національною комісією регулювання електроенергії України.
Враховуючи положення статті 1 Закону України „Про електроенергетику" умова про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачання ДП „Енергоринок" є не договірною умовою, встановленою Договором між членами оптового ринку електроенергії та додатками до нього, а нормою даного Закону.
Тому, приписи алгоритму впливають на домовленість сторін за договором стосовно оплати вартості товару.
Сторони дійшли згоди, що платежі за отриману відповідачем у позивача електроенергію здійснюються кожного робочого дня з поточного рахунку із спеціальним режимом використання відповідачем відповідно до алгоритму ОРЕ, який затверджений НКРЕ (п. 4.2 Договору).
З умов укладеного Договору вбачається, що сторони домовились про те, що вони, разом із зобов'язаннями, визначеними укладеним між ними Договором, визнають свої зобов'язання за Договором між членами оптового ринку електроенергії України, якими встановлений порядок розрахунків за куповану ДП „Енергоринок" енергію.
За змістом пунктів 7.3, 6.11.7 Інструкції про порядок використання коштів ОРЄ, яка відповідно до умов Договору, є додатком ДЧОРЕ, розмір платежу за електричну енергію з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання залежить від встановленого НКРЕ України на відповідний день алгоритму та наявних на поточному рахунку із спеціальним режимом використання коштів, які надійшли в якості оплати від постачальників електричної енергії.
Пунктом 6.8 вищезазначеної Інструкції передбачено, що у разі виявлення коштів понад очікувану вартість електричної енергії, придбаної в розрахунковому періоді, від Оптового постачальника сума таких надходжень зараховується виробником відповідно, як оплата з погашення боргів за придбану електричну енергію з найбільшим терміном їх виникнення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач не може впливати на перерахування коштів та їх обсяг та на встановлення алгоритму, оскільки перерахування коштів здійснюється виключно на підставі алгоритму і лише алгоритмом визначається частка коштів, наявних на поточному рахунку із спеціальним режимом використання, яка є власністю не відповідача, а енергогенеруючої компанії.
Крім того, розрахунки за електричну енергію можливі лише через поточні рахунки зі спеціальним режимом використання, на які заборонено звертати стягнення за зобов'язаннями учасників ОРЕ, в тому числі і за зобов'язаннями ДП „Енергоринок" (даної правової позиції дотримується Вищий арбітражний суд України у Інформаційному листі від 25 лютого 1998 №01-8/73 „Про Закон України „Про електроенергетику".
Таким чином, доводи позивача суперечать наявним доказам, встановленим обставинам справи та спростовуються чинним законодавством.
Враховуючи викладене, дослідивши матеріали справи, приймаючи до уваги пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються судом на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 32, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
В позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя М.М. Якименко
Дата підписання рішення:
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4851712 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Якименко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні