Рішення
від 03.09.2009 по справі 18/55-1424
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18/55-1424

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" вересня 2009 р.Справа № 18/55-1424

Господарський суд Тернопільської області

у складі                

Розглянув справу

за позовом Акціонерного комерційного банку «Форум»м. Київ, бульвар Верховної Ради, 7, в особі Тернопільської філії акціонерного комерційного банку «Форум», м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3

до Фермерського господарства «Ірина», с. Максимівка Збаразький район Тернопільська область

про:

-          стягнення заборгованості в сумі 140 698,71 грн.;

-          звернення стягнення на предмет іпотеки –будівлю млина за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Максимівка, вул. Сонячна, 1 належну фермерському господарству «Ірина»на суму 13 100 грн.;

-          звернення стягнення на предмет застави –вальцевий млин ВМ-7 за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Максимівка, вул. Сонячна, 1 належний фермерському господарству «Ірина»на суму 73 000 грн.

За участю представників сторін:

позивача: Мельничук М.Ю. –начальник юридичного відділу

відповідача: не з'явився.

В судовому засіданні 20.08.2009 р. учаснику судового процесу роз'яснено його процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

За відсутністю відповідного клопотання технічна фіксація судового засідання не здійснюється.

Суть справи: Акціонерний комерційний банку «Форум», в особі Тернопільської філії акціонерного комерційного банку «Форум»звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача –фермерського господарства «Ірина»про стягнення заборгованості в сумі 140 698,71 грн.; звернення стягнення на предмет іпотеки –будівлю млина за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Максимівка, вул. Сонячна, 1 належну фермерському господарству «Ірина»на суму 13 100 грн.; звернення стягнення на предмет застави –пальцевий млин ВМ-7 за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Максимівка, вул. Сонячна, 1 належний фермерському господарству «Ірина»на суму 73 000 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач взяті на себе визначені умовами кредитного договору № 36/08/26KLI від 22.07.2008 р. зобов'язання по поверненню кредиту виконав не належним чином, внаслідок чого виникла заборгованість.

В підтвердження викладеного додає даний кредитний договір, іпотечний договір від 25.07.2008 р., договір застави від 25.07.2008 р., платіжні доручення, лист попередження від 11.03.2009 р., інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться у матеріалах справи.

Відповідач письмового відзиву на позов не подав, заперечень щодо заявлених позовних вимог суду не представив, його представник у судове засідання не прибув, хоча про час і місце слухання був повідомлений належним чином, а тому суд розглядає справу згідно вимог статті 75 ГПК України за наявними у справі документами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив:

22.07.2008 р. між акціонерним комерційним банком «Форум»в особі керуючого Тернопільською філією акціонерного комерційного банку «Форум»Івашківа Романа Григоровича   та фермерським господарством «Ірина», в особі директора Хомишак Михайла Івановича, що діє на підставі статуту був укладений кредитний договір № 36/08/26KLI, предметом якого є надання банком позичальнику кредитних коштів у формі кредитної лінії для поповнення обігових коштів з максимальним лімітом заборгованості в сумі 200 000 грн. ( п. 1.1.договору).

Кредитні кошти надаються строком по 21.07.2009 р. За користування кредитними коштами встановлюється плата в розмірі 23 % річних (п. 1.2. договору).

Банк зобов'язаний надавати позичальнику кредитні кошти шляхом їх перерахування відповідно до цільового призначення за наданими позичальником письмовими заявками та документами, а позичальник зобов'язаний не пізніше визначеного п. 1.2. договору повернути банку суму наданих коштів повному обсязі, сплачувати проценти за користування кредитними коштами (п. п. 3.1.1., 3.3.2. договору).

Забезпеченням повернення кредитних коштів, сплати процентів за користування кредитними коштами є: іпотека земельної ділянки, що укладається між майновим поручителем Хомишак Михайлом Івановичем та Тернопільською філією АКБ «Форум», що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Максимівка, загальною площею 0,52 га заставною вартістю 122 900 грн.; іпотека будівлі млина, що укладається між Феремерським господарством «Ірина»та Тернопільською філією АКБ «Форум»та знаходиться за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Максимівка, вул. Сонячна, 1. Заставна вартість становить 13 100 грн.; застава обладнання млина, що укладається між Феремерським господарством «Ірина»та Тернопільською філією АКБ «Форум»та знаходиться за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Максимівка, вул. Сонячна, 1. Заставна вартість становить 73 000 грн. (п. 2.1. договору).

Для забезпечення виконання боржником зобов'язань, що виникають з кредитного договору № 36/08/26KLI від 22.07.2008 р. між акціонерним комерційним банком «Форум, в особі керуючого  Тернопільської філії акціонерного комерційного банку «Форум», як іпотекодержателем та фермерським господарством «Ірина», як іпотекодавцем 25.07.2008 р.  укладено іпотечний договір (зареєстрований в реєстрі за № 2278).

Предметом іпотеки є нерухоме майно: будівля млина, що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Максимівка, вул. Сонячна, 1, що належить іпотекодавцю на праві власності на підставі свідоцтва про право власності на будівлі млина, виданого Максимівською сільською радою Збаразького району Тернопільської області 23.11.2000 р., зареєстрованого Збаразьким районним бюро технічної інвентаризації 24.11.2000 р. Заставна вартість погоджена сторонами в розмірі 13 100 грн.

При невиконанні або неналежному виконанні основного зобов'язання іпотекодавець зобов'язаний добровільно передати предмет іпотеки іпотеко держателю (за його вимогою) для його подальшої реалізації за ціною визначеною у п. 1.4. цього договору та направлення отриманих коштів для погашення заборгованості за основним зобов'язанням (п. 3.1.6 договору).    

25.07.2008 р. між акціонерним комерційним банком «Форум, в особі керуючого  Тернопільської філії акціонерного комерційного банку «Форум», як заставодержателем та фермерським господарством «Ірина», як заставодавцем укладено договір застави (зареєстровано в реєстрі за номером № 2280), згідно п. 1.1. якого цей договір забезпечує виконання боржником зобов'язань, що виникають з кредитного договору № 36/08/26KLI від 22.07.2008 р. Для цього заставодавець передає в заставу пальцевий млин ВМ-7 1995 року випуску, який знаходиться на зберіганні у заставодавця за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Максимівка, вул. Сонячна, 1. Предмет застави сторони оцінили на суму 73 000 грн.

Згідно п. 3.1.8. при невиконанні зобов'язань за кредитним договором заставодавець зобов'язаний добровільно передати предмет застави заставодержателю (за його вимогою) для його подальшої реалізації та направлення отриманих коштів на погашення кредиту.

На подані позичальником письмові заяви банком надано позичальнику кредитні кошти в загальній сум 200 000 грн. (копії заяв та платіжних доручень в матеріалах справи).

Згідно п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Так, між позивачем і відповідачем у справі виникли зобов'язання за кредитним договором, згідно якого, в силу ст. 1054 Цивільного кодексу України банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах,  встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 (Позика) цієї глави (Кредит), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору. (ч. 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України).

Згідно частин 1, 2 ст. 345 Господарського кодексу України кредитні операції полягають у розміщенні банками від свого імені, на  власних умовах та на власний ризик залучених коштів юридичних осіб (позичальників) та громадян. Кредитними визнаються банківські операції, визначені як такі законом про банки і банківську діяльність. Кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між  кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

В силу ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами та згідно ст. 11 Цивільного кодексу України являється однією з підстав виникнення зобов'язань.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до положень статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, у встановлений строк (термін) його виконання та вимог цього Кодексу, інших активів цивільного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Згідно ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання (ч.1 ст. 625 Цивільного кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи за кредитним договором № 36/08/26KLI від 22.07.2008 р., всупереч його умов, зокрема п. п. 1.2., 3.3.2. відповідач не сплатив заборгованість по кредиту в сумі 200 000 грн.

Крім того, згідно представленого позивачем розрахунку за відповідачем значиться 22 885,45 грн. несплачених відсотків з 26.12.2008 р. по 25.06.2009 р.;

Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського  Кодексу України штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Згідно  з ч. 4 статті 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції  застосовуються  в розмірі, передбаченому договором.

Відповідно до п. 4.1 кредитного договору № 36/08/26KLI від 22.07.2008 р. за несвоєчасне повне чи часткове повернення кредитних коштів та за несвоєчасну повну чи часткову сплату процентів, позичальник сплачує неустойку у вигляді пені у розмірі 0,2 %, що обчислюється з суми неповернутого кредиту та/або несплачених процентів за кожен день прострочення.

Позивачем до матеріалів справи долучений розрахунок, згідно з яким відповідачу нарахована пеня по прострочених відсотках за кредитним договором № 36/08/26KLI від 22.07.2008 р., яка станом на 10.07.2009 р. складає 3 913,26 грн.

Про необхідність сплати заборгованості за договорами кредиту позивачем на адресу відповідача надсилався лист попередження від 11.03.2009 р.

На день розгляду справи докази погашення відповідачем заборгованості в вищезазначеній сумі за кредитним договором в матеріалах справи відсутні, визначений цим договором термін виконання зобов'язання забезпеченого іпотекою та заставою відповідачем пропущений.

Іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи (ст. 575 Цивільного кодексу України).

У разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. Право іпотекодержателя на звернення стягнення на предмет іпотеки також виникає з підстав, встановлених статтею 12 цього Закону (ст. 33, Закон ВР України, від 05.06.2003, № 898-IV «Про іпотеку»).

Згідно ст. ст. 19, 20 Закону України «Про заставу»від 02.10.1992 р. № 2654-ХІІ за рахунок заставленого майна заставодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначається на момент фактичного задоволення, включаючи проценти, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання (а у випадках, передбачених законом чи договором –неустойку), необхідні витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здійснення забезпеченої заставою вимоги, якщо інше не передбачено договором застави. Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом  або договором.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь –які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

У відповідності до вимог ст. ст. 44 –49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 173, 193, 230, 231 Господарського кодексу України, ст.ст. 509, 525, 526, 530, 589,590, 625, 629, 1054 Цивільного кодексу України,  ст. ст. 1, 2, 32-34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1.          Позов задоволити.

2.          Стягнути з фермерського господарства «Ірина»(с. Максимівка Збаразький район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 14042195) на користь акціонерного комерційного банку «Форум»(м. Київ, бульвар Верховної Ради, 7), в особі Тернопільської філії акціонерного комерційного банку «Форум»(м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3, код 34476284, МФО 338846):

-          140 698 (сто сорок тисяч шістсот дев'яносто вісім) грн. 71 коп. заборгованості за кредитним договором № 36/08/26KLI від 22.07.2008 р.;

-          2 268 (дві тисячі двісті шістдесят вісім) грн. державного мита;

-          315 (триста п'ятнадцять) грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

3.          Стягнути з фермерського господарства «Ірина»(с. Максимівка Збаразький район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 14042195) на користь акціонерного комерційного банку «Форум»(м. Київ, бульвар Верховної Ради, 7), в особі Тернопільської філії акціонерного комерційного банку «Форум»(м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3, код 34476284, МФО 338846) 86 100 (вісімдесят шість тисяч сто) грн. заборгованості за кредитним договором № 36/08/26KLI від 22.07.2008 р. за рахунок:

-          звернення стягнення на предмет іпотеки –будівлю млина за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Максимівка, вул. Сонячна, 1 належну фермерському господарству «Ірина»на суму 13 100 грн.;

-          звернення стягнення на предмет застави –вальцевий млин ВМ-7 за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Максимівка, вул. Сонячна, 1 належний фермерському господарству «Ірина»на суму 73 000 грн.

4.          Накази видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 07 вересня 2009 року, через місцевий господарський суд.

 

Суддя                                                                                          

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення03.09.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4858287
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/55-1424

Ухвала від 31.03.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В.

Ухвала від 20.03.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В.

Ухвала від 13.03.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В.

Ухвала від 22.02.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В.

Ухвала від 13.02.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В.

Рішення від 03.09.2009

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні