3/140
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33023 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" вересня 2009 р. Справа № 3/140
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія «Полісся-Продукт»
до відповідача Шубківського споживчого товариства
про стягнення заборгованості в сумі 4062 грн. 80 коп.
Суддя Мамченко Ю.А.
Представники:
від позивача : представник Верчук М.В. (довіреність №13 від 01.01.2009 року)
від відповідача : представник не з'явився
Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.
Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.
Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія «Полісся-Продукт»звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом до Шубківського споживчого товариства з позовною заявою про стягнення 2974 грн. 77 коп. основного боргу за поставлений товар, 297 грн. 48 коп. 10% штрафу, 356 грн. 98 коп. пені, 64 грн. 55 коп. 3% річних, 369 грн. 02 коп. інфляційних втрат за прострочення в оплаті поставленого товару.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги викладені в позовній заяві, проте подав письмову заяву про припинення провадження у справі в частині стягнення з відповідача суми основного боргу в розмірі 2974 грн. 77 коп. в зв'язку з відсутністю предмету спору, оскільки відповідачем оплачено суму основного боргу.
Відповідач у судове засідання не з'явився про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином про, що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення №5050750.
08.09.2009 року відповідачем через канцелярію господарського суду Рівненської області подано відзив на позовну заяву з додатком, в якому Шубківське споживче товариство повідомляє, що заборгованість перед позивачем в розмірі 2974 грн.77 коп. оплачено, що підтверджується платіжним доручення № 445 від 31.08.2009 року та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в частині стягнення пені в розмірі 356 грн. 98 коп., 10% штрафу в розмірі 297 грн. 48 коп., 3% річних в розмірі 64 грн. 55 коп., та 369 грн. 02 коп. індексу інфляції.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, вивчивши подані ним письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
При винесенні рішення суд
ВСТАНОВИВ
24.10.2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія «Полісся-Продукт»(далі –Постачальник) та Шубківським споживчим товариством (далі –Покупець) укладено Договір поставки №17517 (далі –Договір), згідно з умовами якого Постачальник зобов'язався поставити, а Покупець прийняти й оплатити товар в термін зазначений в Договорі або в рахунку-фактурі чи видатковій накладній, які є невід'ємною частиною цього договору .
Відповідно до п.3.1. Договору покупець зобов'язався перерахувати кошти за товар в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок або внести в касу підприємства Постачальника не пізніше 21 дня з часу прийомки товару.
На виконання умов договору відповідачу згідно видаткової накладної №РР-0025307 від 05.11.2008 року поставлено товар на загальну суму 7687 грн. 94 коп..
На момент розгляду справи борг за Договором поставки від 24.10.2008 року в розмірі 2974 грн. 77 коп. відповідачем оплачено, проте з порушенням строків оплати.
У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України та ст.174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).
Згідно з приписами ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язання є правовідношенням, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші), чи утриматися від виконання певних дій, а інша сторона має право вимагати виконання такого обов'язку.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином, згідно із умовами договору та вимогами Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що зазвичай ставляться.
Аналогічна норма міститься в Господарському кодексі України. Так, в ч. 1 ст.193 ГК України зазначає, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до п.6.3. Договору у випадку прострочення сплати за поставлений товар Покупець зобов'язаний сплатити на користь Продавця пеню розмір якої не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої вчасно суми за кожний день такого прострочення, що згідно з розрахунком наданим позивачем за період з 27.11.2008 року по 27.05.2009 року складає 356 грн. 98 коп..
За порушення строків оплати, відповідно до ст.625 ЦК України, позивачем на суму боргу за період з 27.11.2008 року по 17.08.2009року нараховано три відсотки річних в розмірі 64 грн. 55 коп.. Розрахунок перевірено судом та визнано вірним.
Частина 1 статті 612 ЦК України передбачає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 статті 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ч.3 статті 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно статті 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Стаття 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»передбачає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно ч.6 статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Частина 2 статті 625 ЦК України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до п.6.4. Договору у разі несвоєчасного погашення боргу Покупець сплачує на користь Постачальника штраф у розмірі 10 % від суми заборгованості прострочки оплати поставленого товару.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Позивачем на суму боргу нараховано штраф в розмірі 10% від суми заборгованості, який становить 297 грн. 48 коп..
Відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.
Позивачем на суму боргу за період з 27.11.2008 року по 17.08.2009 року нараховано індекс інфляції, який становить 369 грн. 02 коп..
Відповідно до п.3 ст.83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Вирішуючи питання про зменшення розміру пені, яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (пункт 3 статті 83 Господарського процесуального кодексу України), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеня виконання зобов'язань, причини неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення у виконанні зобов'язання, невідповідності розміру пені наслідкам порушення, негайного добровільного усунення винною стороною порушення та його наслідків.
Враховуючи, що відповідачем в процесі розгляду справи повністю оплачено заборгованість за поставлений товар суд вирішив зменшити суму пені та штрафу, які підлягають стягненню з відповідача, на п'ятдесят п'ять відсотків.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково в розмірі 160 грн. 64 коп. пені, 64 грн. 55 коп. 3% річних, 133 грн. 86 коп. 10% штрафу та 369 грн. 02 коп. індексу інфляції.
Відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу України на відповідача покладаються витрати по сплаті держмита та витрат по оплаті інформаційно-технічних послуг по забезпеченню судового процесу, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій сторони.
Керуючись ч.2 ст.49, п.6 ч.1 ст.83, п.1-1. ч.1 ст.80, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Провадження у справі в частині стягнення з відповідача основного боргу в розмір 2974 грн. 77 коп. припинити.
3. Стягнути з Шубківського споживчого товариства (35325, Рівненська область, Рівненський р-н., с.Шубків, вул. Рівненська, 10, код ЄДРПОУ 04591759, р/р 26003101013030 в РФ АБ «Укоопспілка», МФО 333432) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія «Полісся-Продукт»(10001, м.Житомир вул.Кооперативна, буд.12, код ЄДРПОУ 32265298, р/р №26001015210945 в Житомирській філії ВАТ «Укрексімбанк», МФО 311324) 160 грн. 64 коп. пені, 64 грн. 55 коп. 3% річних, 133 грн. 86 коп. 10% штрафу та 369 грн. 02 коп., а також витрати на оплату державного мита в розмірі 102 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн. 00 коп..
4. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Мамченко Ю.А.
Повний текст рішення суддею підписано "15" вересня 2009 року
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4866166 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні