29/7-09-295
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2009 р. № 29/7-09-295
Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В.П.- головуючий, судді Бенедисюк І.М. і Губенко Н.М.
розглянув касаційну скаргу Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Одеса (далі –територіальне відділення АМК)
на ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 26.05.2009
зі справи № 29/7-09-295
за позовом Одеської обласної організації Українського товариства мисливців і рибалок, м. Одеса (далі –Організація)
до територіального відділення АМК
про визнання незаконним рішення та його скасування.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий господарський суд України
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Одеської області від 23.03.2009 (суддя Аленін О.Ю.) визнано незаконним і скасовано рішення від 25.12.2008 № 60-рш у справі № 51-02/2008, яку відкрито адміністративною колегією територіального відділення АМК; на останнє віднесено судові витрати у справі.
Територіальне відділення АМК оскаржило дане судове рішення до Одеського апеляційного господарського суду, який прийняв апеляційну скаргу до провадження.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 26.05.2009 (колегія суддів у складі: Мирошниченко М.А. –головуючий, судді Бєленовський В.В. і Шевченко В.В.) апеляційне провадження в даній справі було зупинено до розгляду Одеським окружним адміністративним судом справи № 2-а-13772/08 за позовом Організації до територіального відділення АМК про скасування розпорядження територіального відділення АМК від 08.12.2008 № 52-р “Про початок розгляду справи”. У винесенні даної ухвали суд виходив з приписів частини першої статті 79 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
У касаційній скарзі до Вищого господарського суду України територіальне відділення АМК просить скасувати оскаржувану ухвалу апеляційної інстанції. Скаргу мотивовано неправильним застосуванням названою інстанцією норм процесуального права, а саме положень статей 33, 43, 79 ГПК України.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Сторони відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися.
Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. А згідно з частиною другою статті 4 названого Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення. Відповідно ж до приписів статті 60 Закону рішення органів Антимонопольного комітету України оскаржуються до господарського суду.
У пункті 4 Інформаційного листа Верховного Суду України від 26.12.2005 № 3.2-2005 також зазначено: “Закони України можуть передбачати вирішення певних категорій публічно-правових спорів в порядку іншого судочинства (наприклад, стаття 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції” встановлює, що заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення)”.
Отже, дана справа підвідомча господарським судам і її розгляд здійснюється за правилами ГПК України.
Перевіривши правильність застосування апеляційною інстанцією норм процесуального права у прийнятті судового рішення, що оскаржується, Вищий господарський суд України дійшов висновку про необхідність задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Судом апеляційної інстанції у винесенні оскаржуваної ухвали з'ясовано, що:
- ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2008 відкрито провадження у справі № 2-а-13772/08 за позовом Організації до територіального відділення АМК про скасування розпорядження територіального відділення АМК від 08.12.2008 № 52-р “Про початок розгляду справи”;
- саме на підставі зазначеного розпорядження було розпочато справу щодо Організації, за результатами якої прийнято рішення, що оспорюється в даній справі № 29/7-09-295.
Відповідно до частини першої статті 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Неможливість розгляду даної справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються (встановлюються) іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно в даній справі.
У цьому разі такої неможливості не існувало: розпорядження територіального відділення АМК від 08.12.2008 № 52-р взагалі не є предметом спору в даній справі, а якщо у господарського суду з якихось причин була необхідність з'ясувати й обставини, пов'язані з виданням цього розпорядження, то йому (суду) ніщо не перешкоджало здійснити це в процесі розгляду даної господарської справи.
Водночас висновок апеляційного господарського суду про те, що “результати розгляду вищевказаної адміністративної справи мають важливе значення для вирішення господарської справи № 29/7-09-295” нічим не обґрунтовано. Та й у будь-якому разі “важливість результатів” вирішення іншої справи іншим судом не визначається згаданою статтею 79 ГПК України як підстава для зупинення провадження у справі, що розглядається.
Відтак суд апеляційної інстанції у винесенні оскаржуваної ухвали припустився неправильного застосування норми процесуального права –частини першої статті 79 ГПК України, що згідно з частиною першою статті 11110 названого Кодексу є підставою для скасування відповідного судового акта; справу ж слід передати на розгляд апеляційної інстанції (для здійснення апеляційного провадження).
Керуючись статтями 1119 –11111, 11113 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України задовольнити.
2. Ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 26.05.2009 зі справи № 29/7-09-295 скасувати.
Справу передати на розгляд Одеського апеляційного господарського суду.
Суддя В. Селіваненко
Суддя І. Бенедисюк
Суддя Н. Губенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4885674 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Селіваненко В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні