1/41
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
13.08.09 Справа № 1/41
Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:
головуючого-судді: Бойко С.М.,
суддів: Бонк Т.Б.,
Марко Р.І.,
при секретарі Гулик Н.Г.,
з участю представників:
від позивача – з”явився,
відповідача-1,2,4 - не з»явився,
відповідача-3 - з»явився,
третьої особи - не з»явився,
розглянув апеляційні скарги:
1. Приватної виробничо-комерційної фірми «Зірка», м.Чернівці
2. Чернівецької обласної спілки споживчих товариств, м.Чернівці
3. Чернівецького міського комунального автобусно-тролейбусного підприємства, м.Чернівці
на рішення господарського суду Чернівецької області від 16.06.2009 року, суддя Желік Б.Є., в справі № 1/41
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю «ТК», м.Чернівці
до відповідачів:
1. Приватної виробничо-комерційної фірми «Зірка», м.Чернівці
2. Чернівецької обласної спілки споживчих товариств, м.Чернівці
3. Чернівецького міського комунального автобусно-тролейбусного підприємства, м.Чернівці
4. Чернівецького колективного підприємства «Черемош», м.Чернівці
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинаінтур», м.Чернівці
про визнання учасників такими, що припинили участь у товаристві,
в с т а н о в и в :
рішенням господарського суду Чернівецької області від 16.06.2009 року задоволено позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «ТК»про визнання такими, що припинили участь в якості учасників товариства «Буковинаінтур»наступних учасників - ПВКФ «Зірка», Чернівецької обласної спілки споживчих товариств, Чернівецького міського комунального автобусно-тролейбусного підприємства та Чернівецького колективного підприємства «Черемош».
Рішення суду мотивоване тим, що рішення загальних зборів ТОВ «Буковинаінтур»№3/07 від 05.12.2007 року та №2/07 від 19.10.2007 року про виключення вказаних учасників з числа товариства є чинними, в судовому порядку на день прийняття рішення визнані недійсними не були, а тому підтверджують факт припинення участі цих учасників в товаристві, про що заявлено позов.
В апеляційній скарзі скаржник (відповідач-1) просить рішення суду першої інстанції скасувати та припинити провадження в справі, в зв”язку з порушенням місцевим судом норм процесуального права, апелюючи тим, що даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах.
Скаржник покликається на те, що вирішення питання про виключення учасника з товариства, в тому числі і щодо визнання його таким, що припинив участь в товаристві, належить до виключної компетенції загальних зборів товариства, а тому такий предмет спору не може бути предметом розгляду в господарському суді.
В апеляційній скарзі скаржник (відповідач-3) просить рішення суду першої інстанції скасувати та припинити провадження в справі з аналогічних підстав.
В апеляційній скарзі скаржник (відповідач-2) просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити, апелюючи тим, що позивачем обрано неправильний спосіб захисту порушеного права, оскільки вирішення питання про виключення учасника з твариства, в тому числі і щодо визнання його таким, що припинив участь в товаристві, належить до виключної компетенції загальних зборів товариства, а не господарських судів.
Скаржник також не погоджується з покликанням місцевого суду на ст.ст.202,204 ЦК України в підтвердження правомірності рішення загальних зборів, оскільки останні приймаються загальними зборами учасників товариства, які не є ні суб»єктом права, ні органом, який здійснює представництво товариства.
В усних поясненнях на апеляційні скарги позивач просить в їх задоволенні відмовити, мотивуючи тим, що право на звернення з таким позовом йому надано ст.20 ГК України щодо способу захисту оспорюваного в спірному випадку права, а саме визнання відсутності права.
Позивач вважає, що ним обрано правильний спосіб захисту порушеного права, оскільки відповідачами не визнається факт припинення їх участі у товаристві, чим створюються перешкоди у реалізації права позивача, зокрема, на приватизацію приміщення.
В судове засідання представники відповідача-1,2,4 та третьої особи не з"явилися, хоча належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, а тому суд розцінює їх неявку як без поважних причин та вважає за можливе розгляд справи провести за наявних в справі документів про права і обов”язки сторін.
Щодо поданого скаржником - Чернівецьким міським комунальним автобусно-тролейбусним підприємством клопотання про зупинення провадження в даній справі до вирішення спору про визнання недійсним договору від 27.08.2007 року відчуження Чернівецьким колективним підприємством «Черемош»частки в статутному фонді позивачу, то судом в його задоволенні відмовлено в зв»язку з відсутністю в спірному випадку встановлених ст.79 ГПК України підстав, оскільки вирішення вищевказаного спору не перешкоджає вирішенню даного спору.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-3, перевіривши та оцінивши докази по справі, вважає, що рішення місцевого суду підлягає скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Буковинаінтур", зареєстрованого рішенням виконкому Ленінської районної ради народних депутатів від 09.10.1991 року №259/14, нова редакція від 13.07.2006 року, учасниками товариства були ТОВ «ТК»(58,17%), ПВКФ «Зірка»(13,59%), Чернівецька обласна спілка споживчих товариств (13,59%), Чернівецьке міське комунальне автобусно-тролейбусне підприємство (8,79%) та Чернівецьке колективне підприємство «Черемош»(5,86%) (а.с. 18-24).
Рішенням зборів товариства з обмеженою відповідальністю „Буковинаінтур" від 19.10.2007 року, оформлене протоколом №2/07, Чернівецьке колективне підприємство «Черемош»виключено з числа учасників товариства на підставі поданої ним заяви (а.с.32).
Рішенням зборів товариства з обмеженою відповідальністю „Буковинаінтур" від 05.12.2007 року, оформлене протоколом №3/07, вирішено виключити з числа учасників товариства ПВКФ «Зірка», Чернівецьку обласну спілку споживчих товариств та Чернівецьке міське комунальне автобусно-тролейбусне підприємство на підставі ст.64 Закону України «Про господарські товариства»(а.с.40).
Вказані рішення є чинними, доказів оскарження їх в судовому порядку на момент прийняття рішення місцевим судом сторонами по справі не подано.
Разом з тим, позивач звернувся з даним позовом про визнання такими, що припинили участь в якості учасників товариства «Буковинаінтур»вищевказаних учасників - ПВКФ «Зірка», Чернівецької обласної спілки споживчих товариств, Чернівецького міського комунального автобусно-тролейбусного підприємства та Чернівецького колективного підприємства «Черемош», покликаючись на існування у позивача такого права згідно вимог ст.20 ГК України, оскільки вказані учасники не визнають факт припинення їх участі в товаристві та оспорюють це право позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
З аналізу наведеної норми вбачається необхідність встановлення при вирішення спору наявності в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов, а також з'ясування питання про наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорювання. Не можуть бути задоволені позовні вимоги щодо захисту права, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, чи буде воно порушено.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а ч.1 ст. 16 ЦК України встановлено право кожної особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Таким чином, вибраний позивачем спосіб захисту, а саме –визнання такими, що припинили участь в якості учасників товариства «Буковинаінтур»вищевказаних учасників, не відповідає визначеному у цивільному законодавстві способу захисту порушеного права.
Позовні вимоги щодо захисту права позивачем сформульовані в такий спосіб, що стосуються права, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, чи буде воно порушено на майбутнє, а тому і не може бути задоволено судом. Суд розглядає спори з правовідносин, з приводу яких наявний спір.
Покликання скаржника на те, що такий спосіб захисту оспорюваного в спірному випадку права передбачено ст.20 ГК України, є безпідставним, оскільки вказаною нормою передбачено спосіб захисту права та законних інтересів, зокрема, щляхом визнання наявності або відсутності прав, проте, в установленому законом порядку, тобто, коли це право порушується або оспорюється.
Факт припинення участі відповідачів як учасників товариства вирішено рішеннями загальних зборів товариства, до виключної компетенції яких належить вирішення даних питань згідно ст.ст.41,58,59 Закону України «Про господарські товариства». Вказані рішення є чинними, а тому відсутні правові підстави приймати судове рішення, яким би підтверджувати їх чинність.
Кожна із сторін відповідно до ст.33 ГПК України зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Надані позивачем докази та матеріали, не підтверджують порушення прав позивача, які би підлягали захисту в судовому порядку, виходячи із суті предмету позову.
З наведеного апеляційний суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «ТК»про визнання такими, що припинили участь в якості учасників товариства «Буковинаінтур»наступних учасників - ПВКФ «Зірка», Чернівецької обласної спілки споживчих товариств, Чернівецького міського комунального автобусно-тролейбусного підприємства та Чернівецького колективного підприємства «Черемош», оскільки позивачем обрано неправильний спосіб захисту оспореного права.
Покликання позивача на відсутність в спірному випадку іншого способу захисту від учасників, що не визнають рішення загальних зборів про їх виключення, чим створюються перешкоди у реалізації права позивача, зокрема, на приватизацію приміщення, судом до уваги не приймається, оскільки таких вимог щодо захисту права власності чи користування не заявлено. Відповідно до вимог ст.16 ЦК України кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Окрім того, позивач не позбавлений права на звернення до суду для вирішення всіх спірних питань з врахуванням вибору способу захисту порушеного права чи інтересу і в порядку визначеному процесуальним законодавством.
Оскільки судом першої інстанції неповно з”ясовано обставини, що мають значення для справи та прийнято рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому воно підлягає скасуванню, а апеляційна скарга відповідача-2 – задоволенню.
Апеляційні скарги відповідачів-1,3 підлягають задоволенню частково щодо скасування рішення, проте, не підлягають задоволенню в частині клопотання про припинення провадження в справі, оскільки неправильний спосіб захисту порушеного права є підставою для відмови в його задоволенні, а не припиненні провадження в справі.
При скасуванні рішення суду проводиться новий розподіл судових витрат на підставі ст.49 ГПК України, а тому з позивача на користь відповідача-2 належить стягнути понесені ним витрати 42,5 грн. державного мита за апеляційне провадження, а на користь відповідачів-1,3 –по 21,25 грн. державного мита за апеляційне провадження в частині задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.99,103-105 ГПК України, суд,
постановив:
рішення господарського суду Чернівецької області від 16.06.2009 року в справі за номером 1/41 –скасувати. Апеляційну скаргу Чернівецької обласної спілки споживчих товариств –задоволити повністю, апеляційні скарги приватної виробничо-комерційної фірми «Зірка»та Чернівецького міського комунального автобусно-тролейбусного підприємства –задоволити частково.
В позові товариства з обмеженою відповідальністю «ТК»про визнання такими, що припинили участь в якості учасників товариства «Буковинаінтур»наступних учасників - приватної виробничо-комерційної фірми «Зірка», Чернівецької обласної спілки споживчих товариств, Чернівецького міського комунального автобусно-тролейбусного підприємства та Чернівецького колективного підприємства «Черемош»- відмовити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ТК»(м.Чернівці, вул.Червоноармійська,4, код ЄДРПОУ 32874722) на користь приватної виробничо-комерційної фірми «Зірка»(м.Чернівці, вул.П.Лумумби,4, код ЄДРПОУ 03335617) 21,25 грн. державного мита за апеляційне провадження.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ТК»(м.Чернівці, вул.Червоноармійська,4, код ЄДРПОУ 32874722) на користь Чернівецької обласної спілки споживчих товариств (м.Чернівці, проспект Незалежності,96, код ЄДРПОУ 01774425) 42,5 грн. державного мита за апеляційне провадження.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ТК»(м.Чернівці, вул.Червоноармійська,4, код ЄДРПОУ 32874722) на користь Чернівецького міського комунального автобусно-тролейбусного підприємства (м.Чернівці, вул.Вірменська,17 код ЄДРПОУ 22847961) 21,25 грн. державного мита за апеляційне провадження.
Накази видати суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.
Головуючий-суддя: С.М.Бойко
Судді: Т.Б.Бонк
Р.І.Марко
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4886408 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні