16/29б
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.09.2009 № 16/29б
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Дзюбка П.О.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від заявника - Товариства з обмеженою відповідальністю “Монтажник – 538”: не з'явився;
від скаржників - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові: не з'явився;
Чернігівського міського центру зайнятості: не з'явився;
Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності: не з'явився;
від кредиторів: Державна податкова інспекція у м. Чернігові: Малай А.В. (дов. №19/10-010 від 30.07.2009 р.);
Товариство з обмеженою відповідальністю “Фірма “Вена” : не з'явився;
Управління Пенсійного фонду України в Ново заводському районі м. Чернігова: не з'явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Чернігівський міський центр зайнятості; Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові; Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
на ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 23.07.2009
у справі № 16/29б (суддя
за заявою Товариство з обмеженою відповідальністю "Монтажник-538"
до Товариство з обмеженою відповідальністю "Монтажник-538"
кредитори: Державна податкова інспекція у м. Чернігові;
Товариство з обмеженою відповідальністю “Фірма “Вена”;
Управління Пенсійного фонду України в Ново заводському районі м. Чернігова.
про визнання боржника банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 23.07.2009 р. у справі № 16/29-б визнано вимоги кредиторів та включено їх до реєстру вимог кредиторів: ДПІ у м. Чернігові на суму 2 441,79 грн. до третьої черги задоволення вимог кредиторів, ТОВ “Фірма “Вена” на суму 125,00 грн. до першої черги та 156 156,98 грн. до четвертої черги, Управління Пенсійного фонду України в Ново заводському районі м. Чернігова на суму 5 763,52 грн. до другої черги та 544,93 грн. до шостої черги задоволення вимог кредиторів. Відмовлено у визнанні кредиторських вимог виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Чернігівського міського центру зайнятості та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові.
Не погоджуючись з даною ухвалою, виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулась до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Чернігівської області від 23.07.2009 р. у справі № 16/29-б в частині невизнання вимог виконавчої дирекції та постановити нове рішення у справі, яким визнати вимоги виконавчої дирекції на суму 716,86 грн.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 21.08.2009р. розгляд справи було призначено на 08.09.2009 р.
Не погоджуючись з даною ухвалою, Чернігівський міський центр зайнятості звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Чернігівської області від 23.07.2009 р. у справі № 16/29-б в частині відмови у визнанні кредиторських вимог Чернігівського міського центру зайнятості та прийняти нове рішення у справі, яким визнати вимоги центру на суму 2030,93 грн.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 20.08.2009р. розгляд справи було призначено на 08.09.2009 р.
Не погоджуючись з даною ухвалою, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Чернігівської області від 23.07.2009 р. у справі № 16/29-б в частині невизнання їх вимог та постановити нове рішення у справі, яким визнати вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 21.08.2009р. розгляд справи було призначено на 08.09.2009 р.
Відзивів на апеляційні скарги від учасників справи № 16/29-б не надходило.
Розпорядженням заступника Голови Київського апеляційного господарського суду від 08.09.2009 р. розгляд справи доручено здійснити колегії суддів у складі: головуючого судді – Дзюбка П.О., суддів: Суліма В.В., Зубець Л.П.
В судове засідання представники скаржників, боржника та кредиторів (ТОВ “Фірма “Вена”, Управління Пенсійного фонду України в Ново заводському районі м. Чернігова ) не з'явилися, причини своєї неявки апеляційному суду не повідомили.
У зв'язку з тим, що сторони були належним чином повідомлені про час і місце судового засідання, колегія суддів вирішила розглядати справу по суті, за їх відсутністю, за наявними матеріалами справи.
Заслухавши пояснення представника ДПІ у м. Чернігові, розглянувши доводи апеляційних скарг, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, виходячи з вимог чинного законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 02.04.2009 р. було порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ “Монтажник – 538” за заявою боржника.
Згідно пункту 1 ст. 5 ЗУ “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14.05.1992 року № 2343-XII (далі –Закон № 2343) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Ухвалою від 23.07.2009 року господарським судом Чернігівської області вимоги виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності були відхилені з тих підстав, що сума 2688,91 грн. несплачених боржником страхових внесків є заборгованістю, строк сплати якої не настав.
20.05.2009 року виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулася до суду із заявою про включення її до реєстру вимог кредиторів у зв'язку з наявністю у ВАТ “Монтажник-538” згідно звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП за 1 квартал 2009 року заборгованості по коштам Фонду в сумі 2688,91 грн. ( з них: 1972,05 - заборгованість по страхових коштах, строк сплати яких не настав (поточна заборгованість) та 716,86 -заборгованість, пов'язана з невиплатою заробітної плати).
Відповідно до Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою Правління Фонду від 19.09.2001 року № 16 страхувальники щоквартально складають у двох примірниках наростаючим підсумком з початку року звіт за формою Ф4-ФСС з ТВП із зазначенням у ньому сум, нарахованих і сплачених страхових внесків та інших надходжень, а також сум, витрачених на виплату допомоги та здійснення інших заходів, фінансування яких проводиться за рахунок коштів Фонду.
Порядок заповнення звіту передбачений Методичними рекомендаціями по заповненню звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП , затвердженими Постановою Правління Фонду від 18.05.2006 року № 48. Відповідно до затвердженої форми звіту та вищезазначених рекомендацій заборгованість за страхувальником на кінець звітного періоду відображається у рядку 17 табл. ІІІ звіту та складається з : заборгованості по страхових коштах, строк сплати яких не настав (поточна заборгованість); заборгованість, пов'язана з невиплатою заробітної плати; реструктуризована заборгованість; прострочена заборгованість, які розшифровуються у табл. V звіту.
Згідно Методичних рекомендацій, у рядку 2 табл. V “Заборгованість, пов'язана з невиплатою заробітної плати” наводяться дані про суму страхових внесків, нарахованих на заробітну плату, яка не виплачена (заборгованістю по виплаті заробітної плати є невиплата заробітної плати 1 місяць і більше).
Згідно п.5 ст.9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 № 996 господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. При цьому надходження і використання коштів відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення за принципом нарахування, незалежно від дати надходження або сплати коштів.
Таким чином, страхові внески нараховуються роботодавцем щомісячно на суму нарахованої заробітної плати незалежно від факту її сплати.
В той же час, відповідно до ст.23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року № 2240 перерахування страхових внесків шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.
Отже, саме встановлений день отримання коштів на оплату праці, а не день фактичної виплати заробітної плати працівникам, є днем сплати страхових внесків. Відповідно, заборгованість зі сплати страхових внесків настає у разі несплати страхових сум у встановлений день отримання коштів на оплату праці незалежно від їх фактичного отримання.
Таким чином, висновок суду про те, що у разі невиплати заробітної плати строк сплати страхових внесків не настає, є невірним та суперечить ст. 23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням” та п. 4 Інструкції № 16.
Ухвалою від 23.07.2009 року господарським судом Чернігівської області вимоги Чернігівського міського центру зайнятості були відхилені з тих підстав, що сума 2030,93 грн. несплачених Боржником страхових внесків є заборгованістю, строк сплати якої не настав.
Відповідності до п. 15 ст. 11 Закону № 2343, після опублікування оголошення про порушення справи про банкрутство в офіційному друкованому органі всі кредитори незалежно від настання строку виконання зобов'язань мають право подавати заяви з грошовими вимогами до боржника згідно зі статтею 14 цього Закону.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 23.07.2009 року по справі №16/296 відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області було відмовлено у визнанні конкурсних кредиторських вимог до ТОВ “Монтажник – 538” на підставі ст. 14 Закону № 2343.
Відповідно ст. 14 Закону № 2343 конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
Згідно ст.1 Закону № 2343 конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника.
Натомість, поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Кредиторські вимоги відділення Фонду в м. Чернігові, що підтверджені рядками 32 та 33 Розрахункової відомості боржника від 17 квітня 2009 року є вимогами по сплаті страхових внесків, строк сплати яких не настав, а отже, являються поточними кредиторськими вимогами.
Місцевий господарський суд при прийнятті оскарженої ухвали наведеного не врахував, не повністю з'ясував обставини, що мають значення для справи натомість, виходячи з наявних в матеріалах справи доказів, помилково визнав їх не достатніми для визнання кредиторських вимог виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Чернігівського міського центру зайнятості та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові
Згідно ст. 101 Господарського процесуального кодексу апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що оскаржена ухвала на підставі пункту 4 частини 1 статті 104 Господарського процесуального кодексу України підлягає зміні.
Керуючись ст.ст. 101, 103, 104, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити.
Апеляційну скаргу Чернігівського міського центру зайнятості задовольнити.
Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові задовольнити.
Ухвалу господарського суду Чернігівської області від 23.07.2009 р. у справі № 16/29-б змінити в частині відмови у визнанні конкурсних кредиторських вимог виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Чернігівського міського центру зайнятості та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові.
Визнати вимоги виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у сумі 716,86 грн. та включити їх до другої черги реєстру вимог кредиторів.
Визнати вимоги Чернігівського міського центру зайнятості у сумі 2030,93 грн. та включити їх до другої черги реєстру вимог кредиторів.
Визнати вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові у сумі 3123,18 грн. та включити їх до другої черги реєстру вимог кредиторів.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України через суд апеляційної інстанції протягом місяця з дня набрання постановою законної сили.
Матеріали справи № 16/29-б повернути господарському суду Чернігівської області.
Головуючий суддя
Судді
11.09.09 (відправлено)
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4888635 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Дзюбко П.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні