ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" грудня 2010 р. Справа № 5/173
за позовом: Заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради
до відповідача: підприємця ОСОБА_1
про внесення змін у договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди)
Суддя Войтюк В.Р.
В засіданні приймали участь:
Від позивача : ОСОБА_2 дов. № 08-2123 від 31.12.09 р.
Від відповідача : не з'явився.
Від органу прокуратури: ОСОБА_3 посв. № 52 від 08.09.10 р.
СУТЬ СПОРУ: Заступник прокурора м.Рівне звернувся до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до підприємця ОСОБА_1 про внесення змін у договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди).
В судовому засіданні представники прокуратури та позивача підтримали позовні вимоги відповідно до поданої через канцелярію суду 16.11.2010р. заяви про уточнення позовних вимог №6731 вих.10 від 15.11.2010р., відповідно до якої просять внести зміни у договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11 липня 2001 року №85 в частині встановлення розмірів нормативної грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку та викласти п.2.1 договору в наступній редакції:
"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 123219,55 грн., розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 8009,27 грн.".
Відповідач відзиву на позов не подав, участі уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив. Оскільки відповідач був завчасно повідомлений про день та час судового розгляду та мав можливість в розумні терміни довести до відома суду свої доводи та міркування стосовно позовних вимог, однак своїми правами визначеними ст.22 ГПК України не скористався, то суд вважає можливим розгляд справи по суті позовних вимог, без участі представника відповідача за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, вивчивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, господарський суд Рівненської області прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення , з огляду на таке.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оплату за землю" та ст.206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі», річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.
Ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.
Частиною1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст.144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
На виконання вимог Законів України «Про оренду землі»та «Про плату за землю», якими змінені граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 «Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради»передбачено, що орендна плата за земельні ділянки справляється у грошовій формі і з 01.01.2008р. не може бути меншою трикратного розміру земельного податку на земельну ділянку певного функціонального використання та місцезнаходження.
Землекористувачів неодноразово повідомлялось про зміну нормативної грошової оцінки земель міста Рівного з 01.01.2007р. та розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з 01.01.2008р. через засоби масової інформації, а також рішення міської ради від 28.12.2006р. №450 та від 25.01.2008р. №1334 розміщені на сайті Рівненської міської ради.
Між Рівненською міською радою та підприємцем ОСОБА_1 укладений договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11 липня 2001 року №85.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю», орендна плата за земельні ділянки визначається залежно від грошової оцінки земель. Визначення нормативної грошової оцінки земель, відповідно до ст.23 Закону України «Про плату за землю», проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
За даними Управління Держкомзему у місті Рівному станом на 01.01.2007р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу, становить 98 251 - 25 грн. (дев'яносто вісім тисяч двісті п'ятдесят одна грн. 25 коп.), а розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 3 438 - 79 грн. (три тисячі чотириста тридцять вісім грн. 79 коп.). Станом на 01.01.2008р. розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 6 565 - 15 грн. (шість тисяч п'ятсот шістдесят п'ять грн. 15 коп.).
Згідно ст.7 Закону України «Про плату за землю», ставки земельного податку застосовуються з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно, станом на 01.01.2009р. нормативну грошову оцінку земельної ділянки необхідно індексувати на коефіцієнт індексації 1,152, а станом на 01.01.2010р. - на коефіцієнт індексації 1,059, які розраховані відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 12.05.2000р. №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель».
Відповідно до пункту «а»ч.3.1. договору на право тимчасового користування землею, укладеного між Рівненською міською радою та Відповідачем, Рівненська міська рада має право вносити зміну в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків внесення плати за землю пропорційно збільшенню ставок земельного податку згідно змін у діючому законодавстві.
Cтаном на 01.01.10 р. грошова оцінка ділянки становить 123219,55 грн., а розмір орендної плати 8009,27 грн.
ОСОБА_1, як орендаря земельної ділянки безпосередньо повідомлено про зміну нормативної грошової оцінки земель міста Рівного з 01.01.2007р. та розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з 01.01.2008р. та про необхідність проведення відповідного перерахунку її величини (листи Управління земельних відносин від 16.01.2007р. за вих.№1304 та від 23.06.2008р. за вих.№1222).
Відповідно до частин 1-3 ст.188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
ОСОБА_1 надіслано пропозицію, а саме проект додаткового договору та розрахунок розміру орендної плати за землю, в силу вимог Законів України «Про оренду землі»і «Про плату за землю», ст.11 Господарського процесуального кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України (пропозиція від 23.11.2009 за вих.№08-1798). Пропозиція отримана 12.01.2010р.
До цього часу ОСОБА_1 не розглянуто та не повідомлено Рівненську міську раду про прийняття чи відхилення цієї пропозиції.
Відповідно до частини 4 ст.188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Цивільний кодекс України у ч. 1-2 ст. 632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При і цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до п.2 ст.121 Конституції України, на органи прокуратури України покладається обов'язок представництва інтересів громадянина чи держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно ст.145 Конституції права органів місцевого самоврядування захищаються у судовому порядку.
Судові витрати по справі слід покласти на відповідача згідно ст.49 ГПК України. Враховуючи викладене, керуючись статтями 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Внести зміни у пункт 2.1. договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11 липня 2001 року №85 в частині розмірів нормативної грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку та викласти в наступній редакції:
«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 123219,55 грн. (сто двадцять три тисячі двісті дев'ятнадцять грн.55 коп.), розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 8 009,27 грн. (вісім тисяч дев'ять грн. 27 коп.)».
3.Стягнути з підприємця ОСОБА_1 (33000,АДРЕСА_1, ЄДРПОУ 20022726222)- до державного бюджету України 85 грн.00 коп. державного мита.
4.Стягнути з підприємця ОСОБА_1 (33000,АДРЕСА_1, ЄДРПОУ 20022726222)- до державного бюджету України 236 грн.00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5.Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Войтюк В.Р.
Повний текст рішення складений: "06" грудня 2010 року.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2010 |
Оприлюднено | 28.08.2015 |
Номер документу | 48890543 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Войтюк В.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні