АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа 663/417/15-5 Головуючий в І інстанції Шульга К.М.
Провадження №22-ц/791/2118/15 Доповідач: Ігнатенко П.Я.
Категорія 30
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2015 року серпня місяця 19 дня колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Херсонської області в складі:
Головуючого:Ігнатенко П.Я. Суддів:Воронцової Л.П. Стародубця М.П. При секретарі:Прушинській О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою публічного акціонерного товариства «Чорномор» на рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 26 червня 2015 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_5 до публічного акціонерного товариства «Чорномор», третя особа на стороні позивача: фермерське господарство «Велес», про стягнення збитків,-
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2015 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, посилаючись на те, що йому відступлено право вимоги за договором оренди приміщення з 05.01.2012 року до 05.12.2014 року за адресою: АДРЕСА_1, укладеним 05 січня 2012 року між приватним підприємцем ОСОБА_6 в особі ОСОБА_6 та фермерським господарством «Велес» в особі Доровських Валентина Михайловича.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що до нього, як до нового кредитора за зобов'язанням перейшло право вимоги ФК «Велес» щодо вимоги з ПАТ «Чорномор» збитків за незаконну односторонню відмову від зазначеного вище договору оренди в сумі 720000 грн.
В зв'язку з викладеним, на підставі ч.1 ст. 770 ЦК України, згідно якої у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця, позивач просив стягнути з нового власника зазначених приміщень - ТОВ «Чорномор» вартість збитків у вигляді упущеної вигоди в сумі 720000 грн., яка виникла внаслідок односторонньої відмови відповідача від виконання договору оренди.
Рішенням Скадовського районного суду Херсонської області від 26 червня 2015 року позов ОСОБА_5 задоволено. Вирішено стягнути з публічного акціонерного товариства «Чорномор» на користь ОСОБА_5 упущену вигоду в сумі 720000 грн. та судовий збір.
В апеляційній скарзі публічне акціонерне товариство «Чорномор», посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвели до неправильного вирішення справи, невідповідності висновків суду обставинам справи просить його скасувати та ухвалити в нове рішення про задоволення цих позовних вимог.
Письмові заперечення на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходили.
Заслухавши доповідача, пояснення осіб, що з'явилися у судове засідання, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_5 суд першої інстанції застосував до спірних правовідносин ч.1 ст. 770 ЦК України, дійшов висновку про перехід прав і обов'язків за договором оренди від ОСОБА_8 до ПАТ «Чорномор», як до нового власника майна, переданого в найм та стягнув збитки у вигляді упущеної вигоди, заподіяні останнім внаслідок відмови від виконання договору оренди з ФК «Велес», яким відступлено право вимоги за правочином.
Проте з таким висновком погодитись не можна з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 03.10.2008 року суду, яке пізніше скасовано, ОСОБА_8 зареєстровано за собою право власності на продовольчу базу за адресою: АДРЕСА_1. На цій підставі 10.01.2009 року ОСОБА_8 передано по договору оренди нежитлові приміщення за вказаною адресою ОСОБА_6 з правом передавати об'єкти в суборенду. Останній оформив договір оренди приміщення 05.01.2012 року з ФГ «Велес» на строк до 05.12.2014 року (а.с.156-160, 10-12).
15 вересня 2013 року рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 03.10.2008 року про визнання права власності за ОСОБА_8 скасовано рішенням апеляційного суду Херсонської області та відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_8 про визнання права власності (а.с.149-150).
Рішенням Скадовського районного суду Херсонської області від 27 вересня 2013 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Херсонської області від 19.11.2013 року, встановлено, що спірне майно (продовольча база за адресою: АДРЕСА_1) незаконно передано у власність ОСОБА_9 та ОСОБА_8, а отже належне ПАТ «Чорномор» майно вибуло з володіння поза його волею і відповідно до вимог ст.. 388 ЦК України витребувано з незаконного володіння у ОСОБА_8 (а.с.151-156).
За таких обставин, суд першої інстанції безпідставно дійшов висновку про зміну власника речі, переданої в найм та застосував до спірних правовідносин ст. 770 ЦК України щодо переходу до нового власника прав і обов'язків наймодавця, оскільки фактично мало місце не перехід права власності, а витребування ПАТ «Чорномор» спірного майна з незаконного володіння ОСОБА_8, який є стороною договору оренди та пов'язаний зобов'язальними правовідносинами із стороною у договорі оренди - ФГ «Велес».
Окрім того, у позивача ОСОБА_5 не виникло право вимоги до ПАТ «Чорномор» на підставі договору оренди між ОСОБА_6 та ФГ «Велес», оскільки ПАТ «Чорномор» не є правонаступником прав і обов'язків наймодавця за вказаним договором та між ним і ФГ «Велес» не виникло зобов'язальних правовідносин.
Таким чином, позов про відшкодування збитків в зв'язку з невиконанням ПАТ «Чорномор» умов договору оренди - задоволенню не підлягає з зазначених вище підстав, а відшкодування шкоди, заподіяної в зв'язку з незаконним утриманням майна ФГ «Велес», що виникає з позадоговірних відносин - виходить за межі підстав та предмета заявленого позову.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга ПАТ «Чорномор» підлягає задоволенню, а рішення - скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст.303, 307,309 ЦПК України, колегія суддів,-
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Чорномор»,- задовольнити.
Рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 26 червня 2015 року,- скасувати та ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_5 до публічного акціонерного товариства «Чорномор», третя особа на стороні позивача: фермерське господарство «Велес», про стягнення збитків - відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2015 |
Оприлюднено | 27.08.2015 |
Номер документу | 48915785 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Херсонської області
Ігнатенко П. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні