33/26
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
13.03.07 р. Справа № 33/26
Суддя господарського суду Донецької області Новікова Р.Г., при секретареві судового засідання Овчинніковій В.М., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області м. Донецьк
до Відкритого акціонерного товариства “Будматеріали” м. Артемівськ
про стягнення збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства, у розмірі 6659грн.48коп.
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області м Донецьк звернулося до господарського суду з позовною заявою №02-4955 від 21 грудня 2006р. про відшкодування Відкритим акціонерним товариством „Будматеріали” м. Артемівськ суми збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства, у розмірі 6659грн.48коп.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог Закону України „Про охорону атмосферного повітря” шляхом наднормативного викиду пилу крейди від джерела №2, газоходу, що відводить газоповітряну суміш від молоткового млина, за період з 11.04.2006р. по 11.07.2006р.; внаслідок чого навколишньому природному середовищу заподіяно збитки у розмірі 6659грн.48коп.; акт перевірки виконання природоохоронного законодавства №32/107 від 17.07.2006р.; претензію від 09.10.2006р.; акт відбору проб викидів стаціонарних джерел №14 від 11.07.2006р.; припис №32/107 від 17.07.2006р., протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 17.07.2006р.; розрахунок компенсації збитків за наднормативний викид пилу від джерела забруднення атмосфери №2, газоходу, що відводить газоповітряну суміш від молоткового млина, за період з 11.04.2006р. по 11.07.2006р.; дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря №06959737; протокол вимірювань параметрів газопилового потоку від 11.07.2006р.; розрахунок витрати газу при відборі проб речовин у вигляді суспендованих твердих частинок.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, витребувані ухвалами суду документи не надав. Про дату і час слухання справи відповідач був належним чином повідомлений, про що свідчить штамп канцелярії господарського суду на ухвалах та поштове повідомлення з підписом представника відповідача, яке свідчить про отримання відповідачем ухвали суду про порушення провадження у справі.
Відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута по наявних у ній матеріалах.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні докази у справі, ознайомившись з правовою позицією позивача, що викладена письмово, наявна у матеріалах справи, господарський суд задовольняє позовні вимоги з наступних підстав.
11.07.2006р. спеціалістами відділу аналітичного контролю Торецької регіональної екологічної інспекції Державного охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області на Відкритому акціонерному товаристві “Будматеріали” була проведена інструментально-лабораторна перевірка потужності викидів забруднюючих речовин від джерел викидів в атмосферне повітря. При цьому був встановлений факт наднормативного викиду пилу крейди від джерела викиду №2, газоходу, що відводить газоповітряну суміш від молоткового млина, середня експериментальна потужність якого склала 2,1235г/с, при встановленому нормативі 0,276г/с.
По факту виявленого правопорушення був складений акт перевірки виконання природоохоронного законодавства №32/107 від 17.07.2006р., акт відбору проб викидів стаціонарних джерел №14 від 11.07.2006р. та протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 17.07.2006р.
Акт відбору проб викидів стаціонарних джерел та акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства складені у присутності посадових осіб відповідача, отримані останніми та підписані без зауважень.
За результатами перевірки підприємству видано припис №32/107 від 17.07.2006р. щодо приведення у відповідність з дозволеними викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В подальшому, на адресу Відкритого акціонерного товариства “Будматеріали” була направлена претензія від 09.10.2006р., у якій позивач запропонував відшкодувати збиток, завданий державі, в сумі 6659грн.48коп.
Оскільки вказана сума відповідачем сплачена не була, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області м. Донецьк звернулось до Відкритого акціонерного товариства “Будматеріали” м. Артемівськ з позовом про стягнення збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства у розмірі 6659грн.48коп.
Відповідно до пункту 1 статті 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” №2707-ХІІ від 16.10.1992р. (із змінами та доповненнями) підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Статтею 33 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” №2707-ХІІ від 16.10.1992р. (із змінами та доповненнями) особи, винні у перевищенні нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел, несуть відповідальність згідно з законом
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” №1264-XII від 25.06.1991р. (із змінами та доповненнями) передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Вгідно з нормами статті 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” №2707-ХІІ від 16.10.1992р. шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” №1264-XII від 25.06.1991р. (із змінами та доповненнями) шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
У зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №38 від 18.05.1995р. була розрахована сума збитку, яка дорівнює 6659грн.48коп.
Методикою передбачена норма, згідно якої в разі відсутності на підприємстві зафіксованих в первинній обліковій документації результатів вимірів потужності викидів забруднюючих речовин або результати вимірів анульовані, час роботи джерела в режимі наднормативного викиду встановлюється за три попередніх місяці до дня даної перевірки.
В акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства зафіксований факт неведення підприємством первинного обліку по формі журналів ПОД – 1 та ПОД – 3.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про правомірність використання при розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, трьохмісячного терміну роботи джерела викиду.
Методика розрахунку збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, встановлює основні вимоги щодо порядку визначення і розрахунку розмірів компенсації збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря і є обов'язковою для спеціалістів Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, що здійснюють державний контроль за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, іноземними юридичними та фізичними особами, незалежно від форм власності, вимог законодавства про охорону атмосферного повітря.
Таким чином, застосування позивачем тарифів при розрахунку суми збитків передбачено вказаною Методикою.
Відповідно до Закону України „Про державний бюджет на 2006р.” та Закону України „Про державний бюджет на 2007р.” джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2006р. та 2007р. є поряд з іншими грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” №1264-XII від 25.06.1991р. (із змінами та доповненнями) вказано про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Сума збитків у розмірі 6659грн.48коп. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення. Оскільки порушення природоохоронного законодавства здійснено на території с. Рай-Олександрівка Слов'янського району, а фонд охорони навколишнього природного середовища, відповідно до пояснень позивача, які містяться у листі (вх.№02-41/3994 від 31.01.2007р.), не утворюється в с. Рай-Олександрівка, шкода, заподіяна порушенням законодавства про охоронну навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності підлягає стягненню на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Словянської міської ради за кодом бюджетної класифікації 24061600.
Вимоги Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області м. Донецьк до Відкритого акціонерного товариства “Будматеріали” м. Артемівськ про стягнення збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства, у розмірі 6659грн.48коп. обґрунтовані поданими по справі доказами, тому підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача в порядку, передбаченому статтею 49 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене та керуючись нормами Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” 25 червня 1991 року №1264-XII від 16.10.1992р. (із змінами та доповненнями), Закону України “Про охорону атмосферного повітря” №2707-XII від 16.10.1992р. (із змінами та доповненнями), Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №38 від 18.05.1995р., ст.ст. 1, 2, 4, 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 21, 22, 34, 36, 49, 78, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області м. Донецьк до Відкритого акціонерного товариства “Будматеріали” м. Артемівськ про стягнення збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства, у розмірі 6659грн.48коп. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Будматеріали” м. Артемівськ (84500, м. Артемівськ, вул. Петровського, буд.135, ЄДРПОУ 06959732) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Слов'янської районної ради, банк отримувача - ВДК м. Слов'янськ і Слов'янський район, розрахунковий рахунок №31519903600339, МФО 834016, ЗКПО 24165094 за кодом бюджетної класифікації 24061600 суму збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства, у розмірі 6659грн.48коп.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Будматеріали” м. Артемівськ (84500, м. Артемівськ, вул. Петровського, буд.135, ЄДРПОУ 06959732) на користь Державного бюджету України суму державного мита у розмірі 102грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Новікова Р.Г.
К.О.А., надруковано у 3-х примірниках: 1 – позивачу; 1 – відповідачу; 1 – до справи
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2007 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 493125 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудовська Інна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні