П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.03.2011 Справа №4-451/11
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі головуючого: Очеретяного Є.В.
з участю секретаря: Демчан Н.С..
прокурора: Нужди Ф.Т.
та адвоката ОСОБА_1
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за скаргою директора ТОВ «Бучацький консервний завод»ОСОБА_2 на постанову старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в Тернопільській області від 25.01.2011 року про порушення кримінальної справи стосовно службових осіб ТОВ «Бучацький консервний завод»за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 28 лютого 2011 року звернувся із скаргою в суд на постанову старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в Тернопільській області ОСОБА_3 від 25.01.2011 року про порушення кримінальної справи стосовно службових осіб ТОВ «Бучацький консервний завод»за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України.
У скарзі ОСОБА_2 просить скасувати постанову як незаконну, посилаючись на те, що справу порушено без достатніх на це підстав, в порушення вимог КПК України та його конституційних прав.
Зі скарги слідує, що приводом до порушення кримінальної справи послужила інформація Бучацької МДПІ про заниження належних до сплати податків службовими особами ТОВ «Бучацький консервний завод», викладена в акті перевірки № 22/7/23-31274482 від 13.01.2011 року , а підставою - матеріали дослідчої перевірки, проведеної органом дізнання ВПМ ДПІ у Чортківському районі.
Вважає, що не було достатньо приводів і підстав для порушення кримінальної справи, а порушення її на підставі висновків, викладених в акті перевірки, є незаконним, оскільки сформульовані в постанові висновки не відповідають об'єктивній дійсності, дослідча перевірка по справі проведена неповно та необ»єктивно, з порушенням ст. 22 КПК України на основі неперевірених фактів та за відсутності фактичних та юридичних підстав.
Це виключило можливість прийняття обґрунтованого рішення на підставі повного та всебічного дослідження обставин у відповідності із вимогами ст. 97 КПК України. Тому вважає, що оскаржувана постанова повинна бути скасована.
У судовому засіданні ОСОБА_2 та його адвокат ОСОБА_1 доводи скарги підтримали повністю.
Відповідно до ч. 15 ст. 236-8 КПК України, розглядаючи скаргу на постанову про порушення справи, суд повинен перевіряти наявність приводів і підстав для винесення зазначеної постанови, законність джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи, і не вправі розглядати й заздалегідь вирішувати ті питання, які вирішуються судом при розгляді справи по суті.
Пленум Верховного Суду України у своїй ОСОБА_4 від 11.02.2005 р. № 1 "Про деякі питання, що виникають під час розгляду судами України скарг на постанови органів дізнання, слідчого, прокурора про порушення кримінальної справи", вказує, що розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, суддя вправі з'ясовувати лише такі питання: чи були наявними на час порушення справи передбачені ч. 1 ст. 94 КПК приводи; чи мала особа, яка порушила справу, достатньо даних, що вказували на наявність ознак злочину (ч. 2 ст. 94 КПК); чи компетентна особа прийняла рішення про порушення кримінальної справи і чи було додержано нею встановлений для цього порядок (ст. 98 КПК).
ОСОБА_4 старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в Тернопільській області ОСОБА_3 від 25.01.2011 року порушено кримінальну справу стосовно службових осіб ТОВ «Бучацький консервний завод»за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України.
В постанові про порушення кримінальної справи зазначено, що службові особи ТОВ «Бучацький консервний завод»(код ЄДРПОУ -31274482, юридична адреса: Тернопільська область, м Бучач, вул Галицька, 157) в період з 01.04.2008 року по 30.09.2010 року, з метою ухилення від сплати податків, склавши документи про здійснення неіснуючих фінансово-господарських операцій про придбання товариством у ТОВ «Армандо»(код ЄДРПОУ-36385660, м. Київ) та ТОВ «Ербот»(код ЄДРПОУ-36204050, м. Київ) м'яса яловичини першої категорії (заморожене в напівтушах) загальною вартістю 5 296 500.00 грн та врахувавши їх в бухгалтерському обліку та податковій звітності, тим самим незаконно завищили валові витрати та безпідставно включили неіснуючий ПДВ до складу податкового кредиту.
Продовжуючи свій злочинний намір на несплату податків до бюджету службові особи ТОВ «Бучацький консервний завод»у вказаному вище періоді, всупереч пп.5.1, пп.5.2.1 п. 5.2, пп. 5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та п.1.4. ст.1, пп.3.1.1 п 3.1 ст.З, абз.4 пп. 7.2.3 п.7.2, пп.7.4.1 пп.7.4.5 п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", умисно не нарахували податок на прибуток в сумі 1 324 125 грн. та податок на додану вартість в сумі 1 059 300 грн. та не сплатили їх, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах на загальну суму 2 383 425 грн.
ОСОБА_4 про порушення кримінальної справи випливає, що приводом для її порушення є інформація Бучацької МДПІ про заниження належних до сплати податків службовими особами ТОВ «Бучацький консервний завод», викладена в акті №22/7/23-1274482 від 13.01.2011р. «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «Бучацький консервний завод (код ЄДРПОУ - 31274482) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 30.09.2010 року», яка зареєстрована в КОЗП ВПМ ДПІ у Чортківському районі 25.01.2011 року за №3, а підставами - матеріали дослідчої перевірки, проведеної органом дізнання ВПМ ДПІ у Чортківському районі, відповідно до яких встановлені дані, які вказують на наявність в діях службових осіб ТОВ «Бучацький консервний завод»ознак злочину, передбаченого ч.З ст.212 КК України.
Зокрема, встановлено сукупність обов'язкових умов, за яких може наставати кримінальна відповідальність за ст. 212 КК України, а саме : не сплачений податок на прибуток та податок на додану вартість входять в систему оподаткування згідно ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування»та належать до загальнообов'язкових податків і є обов'язковими платежами, об'єкт оподаткування та механізм справляння податків передбачені Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" та Законом України "Про податок на додану вартість", ТОВ «Бучацький консервний завод»є платником податку на прибуток та податку на додану вартість, сума несплачених платежів до бюджету є достатньою для притягнення до кримінальної відповідальності, характер дій службових осіб ТОВ «Бучацький консервний завод»направлених на ухилення від сплати податків, свідчить про їх умисність.
На підставі вказаного орган дізнання зробив висновок про наявність приводу до порушення кримінальної справи, також підстав та достатніх даних, які вказують на наявність в діях службових осіб ТОВ «Бучацький консервний завод», ознак складу злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України.
Разом з тим, ч.1. ст.94 КПК України встановлений вичерпний перелік приводів до порушення кримінальної справи і ними є:
заяви або повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян; повідомлення представників влади, громадськості або окремих громадян, які затримали підозрювану особу на місці вчинення злочину або з поличним; явка з повинною; повідомлення, опубліковані в пресі; безпосереднє виявлення органом дізнання, слідчим, прокурором або судом ознак злочину.
Для того щоб порушити конкретну кримінальну справу, у кожному окремому випадку потрібні не тільки законний привід, але і підстава. Згідно з ч. 2 ст. 94 КПК підставою для порушення кримінальної справи є достатні дані, що вказують на наявність ознак злочину. Підстава для порушення кримінальної справи складається з двох взаємопов'язаних елементів: наявності ознак злочину в події, що стала відомою органу дізнання, слідчому, прокурору і суду; наявності достатніх даних, на базі яких встановлюються ознаки вчиненого злочину або злочину, що готується.
Відповідно до ст. 1 ЦК України до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується.
Разом з тим, з акту документальної перевірки, який став приводом до порушення кримінальної справи вбачається, що висновки ревізорів ґрунтуються переважно на аналізі норм Цивільного кодексу України щодо нікчемності правочинів та наслідків такої нікчемності, на аналізі інших законів, невиконання норм яких не тягне за собою несплату до бюджету податків, зборів та інших обов»язкових платежів.
Так, в оскаржуваній постанові зазначено, що службові особи ТОВ «Бучацький консервний завод»з метою ухилення від сплати податків, склавши документ про здійснення неіснуючих фінансово - господарських операцій про придбання товариством у ТОВ «Армандо»та ТОВ «Ербот»м'яса яловичини першої категорії (заморожене в напівтушах ) загальною вартістю 5296500 грн. та врахувавши їх в бухгалтерському обліку та податковій звітності, тим самим незаконно завищили валові витрати та безпідставно включили неіснуючий ПДВ до складу податкового кредиту.
Тобто, перевіряючими зроблено висновок про те, що правочини (договори поставки), які укладені ТОВ «Бучацький консервний завод»із ТОВ «Армандо»та ТОВ «Ербот», вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цими правочинами, а самі операції є безтоварними.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 ЦК України фіктивним є правочин, який вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовленні цим правочином.
Однак, на момент винесення оскаржуваної постанови, недійсність договорів поставки, укладених між ТОВ «Бучацький консервний завод»,ТОВ «Армандо»та ТОВ «Ербот»у судовому порядку не встановлена. Первинна документація по спірних фінансово - господарських операціях вилучена слідчим СВ Деснянського РУ УМВС України в м. Києві, що підтверджується протоколом виїмки від 04.12.2009 р. та не була предметом дослідження в ході проведення дослідчої перевірки.
Таким чином, наведене свідчить про відсутність законних джерел отримання даних, що є підставою для винесення постанови про порушення кримінальної справи про злочини у сфері оподаткування, а тому акт перевірки №22/7/23-1274482 від 13.01.2011р. «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «Бучацький консервний завод (код ЄДРПОУ - 31274482) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 30.09.2010 року»не може бути визнаний як приводом так і підставою для порушення кримінальної справи, оскільки із даного акту не вбачається будь-яких ознак інкримінованого злочину.
Вказані обставини свідчать про те, що дослідча перевірка по даній справі проведена неповно та необ»єктивно, із порушенням вимог ст. 22 КПК України.
Таким чином, рішення старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в Тернопільської області ОСОБА_3 від 25.01.2011 року про порушення кримінальної справи стосовно службових осіб ТОВ «Бучацький консервний завод»за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України прийнято передчасно, без належних приводів і підстав для її порушення.
Приймаючи до уваги те, що рішення про порушення кримінальної справи було прийняте без достатніх приводів та підстав, без проведення належної перевірки, суд приходить до переконання, що скарга ОСОБА_2 підлягає до задоволення, а постанова старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в Тернопільської області ОСОБА_3 від 25.01.2011 року про порушення кримінальної справи стосовно службових осіб ТОВ «Бучацький консервний завод»за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України до скасування.
Керуючись статтями 94, 98, 236-7, 236-8 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу ОСОБА_2 на постанову старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в Тернопільської області ОСОБА_3 від 25.01.2011 року про порушення кримінальної справи стосовно службових осіб ТОВ «Бучацький консервний завод»за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України - задоволити.
Скасувати постанову старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в Тернопільської області ОСОБА_3 від 25.01.2011 року про порушення кримінальної справи стосовно службових осіб ТОВ «Бучацький консервний завод»за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України
Оригінали матеріалів на підставі яких було порушено кримінальну справу повернути ОВС СВ ПМ ДПА в Тернопільської області.
Подані до суду документи зберігати в матеріалах провадження по скарзі до набрання постановою законної сили.
Копію постанови надіслати прокурору Тернопільської області.
На постанову протягом семи діб з дня її винесення може бути подана апеляція до апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд.
Головуючий: Є.В.Очеретяний.
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2011 |
Оприлюднено | 04.09.2015 |
Номер документу | 49379921 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Кримінальне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Очеретяний Є. В.
Кримінальне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Очеретяний Є. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні