Справа №489/5132/14-ц 03.11.2014 03.11.2014 03.11.2014
Провадження №22-ц/784/2752/14
Головуючий першої інстанції: Карікова Л.В.
Доповідач апеляційного суду: ОСОБА_1
Категорія-
У Х В А Л А
Іменем України
03 листопада 2014 р. м. Миколаїв
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області в складі:
головуючого: Галущенка О.І.
суддів: Самчишиної Н.В.
ОСОБА_2
із секретарем
судового засідання: ОСОБА_3
за відсутності сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за
апеляційною скаргою
ОСОБА_4 на ухвали Ленінського районного суду м. Миколаєва від 02.09..2014 р. про відмову у відкритті провадження та про повернення позовної заяви позивачу для звернення до належного суду, постановлені у справі за
позовом
ОСОБА_4 до ОСОБА_5, ОСОБА_6, Ленінського районного суду, прокуратури Миколаївської області, треті особи: виконком Миколаївської міської ради, адміністрація Ленінського району м. Миколаєва, Інспекція Державного архітектурно- будівельного контролю Миколаївської області, Управління житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради «Південь», Управління земельних ресурсів Миколаївського міськвиконкому, комунальне підприємство «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації» про усунення перешкод у користуванні житловими приміщеннями,
встановила:
25.07.2011 р. ОСОБА_4 звернувся з позовом до ОСОБА_5 ОСОБА_6та Ленінського районного суду і прокуратури Миколаївської області, про усунення перешкод у користуванні житловими приміщеннями.
Позивач зазначав, що на підставі договору купівлі- продажу від 11.05.2001 р. він став власником частини кв. № 14 спільного заселення загальною площею19, 4 кв.м., житловою площею 11.3 кв.м. в будинку № 248 по вул. Чигирина м. Миколаєва.
Співвласником цієї ж квартири загальною площею 31,5 кв.м. житловою площею 18, 4 кв.м. являється ОСОБА_5
Посилаючись на те, що ОСОБА_5 та інші відповідачі неправомірно реконструювали квартиру чим створили йому перешкоди з реалізації його права власності, позивач просив про усунення перешкод шляхом відновленні квартири до попереднього стану.
У зв’язку з тим, що позов пред’явлено до Ленінського районного суду, ухвалою судді апеляційного суду Миколаївської області від 20.08.2014 р., у порядку ст.108 ЦПК України визначена підсудність справи Миколаївському районному суду.
Ухвалою судді того ж суду від 02.09.2014 р. відмовлено у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог до Ленінського районного суду.
Наступною ухвалою судді того ж суду від 02.09.2014 р. позовна заява ОСОБА_4 повернута йому для звернення до належного суду, яким відповідно до встановленої законом підсудності є Ленінський районний суд.
В апеляційній скарзі позивач просить про скасування ухвал, посилаючись на їх незаконність.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Постановлюючи оскаржувані ухвали судя виходила з того, що ОСОБА_4 оскаржує виключно процесуальні дії ( суду ( судді) і за таких обставин суд, як орган, що здійснює правосуддя не може бути відповідачем у справі щодо усунення порушень у користуванні квартирою.
Крім того, суд вважав, що після відмови у відкритті провадження у справі щодо районного суду, змінилася підсудність справи, а тому з позовом до інших відповідачів позивач має звертатися до Ленінського районного суду.
Але з такими висновками суду погодитись не можливо оскільки їх зроблено передчасно та з порушенням норм процесуального права.
Так, згідно з вимогами ст. 11 ГПК України, кожна особа, яка звертається до суду за захистом порушеного права, самостійно обирає способи його захисту у відповідності до переліку, визначеного ст. 16 ЦК України.
Суд вправі відмовити у захисті цивільного права за відсутності доказів його порушення або з підстав невідповідності обраного способу захисту вимогам закону.
Відповідно до положень ст. ст.126, 129 Конституції України судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону, вплив на них у будь-який спосіб забороняється.
Однією з основних засад судочинства є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, установлених законом
Згідно із зазначеними положеннями Конституції судові рішення і відповідно дії або бездіяльність судів (суддів) з питань здійснення правосуддя (пов’язаних із підготовкою й розглядом справ у судових інстанціях) можуть оскаржуватись у визначеному порядку до суду вищої інстанції, а не в інший суд першої інстанції.
Останнє порушувало б і принцип незалежності суддів і заборону втручання у вирішення справи належним судом.
Таким чином, суд (суддя) як орган (особа), що здійснює правосуддя, не може бути відповідачем у цивільній справі.
Заяви, скарги, спрямовані на дії судді при здійсненні правосуддя, не підлягають розглядові в суді першої інстанції, оскільки відповідно до закону є інший механізм усунення помилок і недоліків, допущених при здійсненні правосуддя.
Винятками є лише випадки, коли суд (суддя) виступає не як орган (особа), що здійснює правосуддя, а як будь-яка інша установа (особа).
З матеріалів справи і зокрема змісту позовної заяви вбачається, що позивач, крім рішень Ленінського районного суду, посилається також на безпосередню особисту участь у самозахопленні, переплануванню спірного житлового приміщення певними суддями Ленінського районного суду, які і зараз перебувають у цих приміщеннях.
Передчасно постановлюючи ухвалу про відмову у відкритті провадження щодо органу, який здійснює правосуддя, суд не з’ясував, які ж саме дії суду чи судді є предметом оспорювання та чи є вони підставою для відкриття провадження у справі.
Крім того, суд не звернув належної уваги на положення ст. 108 та ст. 116 ЦПК України щодо компетенції апеляційного суду з питання визначення підсудності справи та недопустимості суперечок між судами одного рівня з цього процесуального питання.
Залишено без уваги і те, що підсудність справи, яка вже визначена вищестоящим судом відповідно до приписів ст. 108 ЦПК України, не може бути автоматично змінена шляхом відмови у відкритті провадження до одного з відповідачів, тобто через механізм штучної зміни суб’єктного складу спірних правовідносин.
Встановлене свідчить про невідповідність оскаржуваних ухвал суду вимогам процесуального закону, що згідно з вимогами ст. 312 ЦПК україни тягне їх скасування з поверненням справи на новий розгляд до того ж суду для вирішення питання про відкриття провадження у справі, у відповідності до приписів ст. 122 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 312, 314-315 ЦПК України, колегія суддів,
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Ухвали Ленінського районного суду м. Миколаєва від 02.09.2014 р. про відмову у відкритті провадження та про повернення позовної заяви позивачу для звернення до належного суду, - скасувати, а матеріали справи повернути на новий розгляд до того ж суду для вирішення питання про відкриття провадження, відповідно до приписів ст. 122 ЦПК України.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню у касаційному порядку не підлягає, оскільки не перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Головуючий: О.І.Галущенко Судді: Н.В. Самчишина
ОСОБА_2
Суд | Апеляційний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2014 |
Оприлюднено | 10.09.2015 |
Номер документу | 49680711 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Миколаївської області
Галущенко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні