cpg1251
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 вересня 2015 року м. Київ К/800/7796/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді: Вербицької О.В.
суддів: Островича С.Е.
Федорова М.О.
за участю секретаря : Іванова Д.О.
представників:
позивача: Коленченка О.О., Краснопьорової Л.Д., Грищенко М.В.
відповідача : не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.11.2014 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року
у справі № 826/14454/14
за позовомДочірнього підприємства Публічного акціонерного товариства «Київхліб» «Хлібокомбінат № 12» доДержавної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство Публічного акціонерного товариства «Київхліб» «Хлібокомбінат № 12» (далі по тексту - позивач, ДП ПАТ «Київхліб» «Хлібокомбінат №12») звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі по тексту - відповідач, ДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.11.2014 року адміністративний позов задоволено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року апеляційну скаргу ДПІ залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Відповідач, не погоджуючись з вищевказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, оскаржив їх у касаційному порядку, просить скасувати з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представників позивача, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку щодо наступного.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що ДПІ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ДП ПАТ «Київхліб» «Хлібокомбінат № 12» з питань дотримання вимог правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість за господарськими операціями із ТОВ «Північтрансагро» за період з 01.10.2012 року по 31.10.2012 року та ПП «Укрспецсоюз» за період 01.10.2013 року по 31.10.2013 року, за результатами якої складено акт від 23.05.2014 року № 240/26-57-22-03-21/05415007.
В акті перевірки зазначено порушення позивачем п. 44.1 ст. 44, п. 201.1, 201.6, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), п. 1, 2 ст. 9 Закону України від 16.07.1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996-XIV), пп. 2.5 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, а саме - заниження сум податку на додану вартість за жовтень 2012 року у розмірі 3 127 700 грн.
На підставі висновків, що викладені в акті перевірки ДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.06.2014 року № 0002392293, яким ДП ПАТ «Київхліб» «Хлібокомбінат № 12» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем - 3 127 700,00 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 1 563 850,00 грн.
За результатами адміністративного оскарження, зазначене податкове повідомлення-рішення контролюючим органом залишено без змін, а скарги позивача без задоволення.
Суди першої та апеляційної інстанцій визнали необґрунтованими такі висновки податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з п. 198.1 ст. 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Як вбачається з матеріалів справи, між ДП ПАТ «Київхліб» «Хлібокомбінат № 12» (покупець) та ТОВ «Північтрансагро» (постачальник) були здійсненні господарські операції щодо придбання товару - зернових та олійних культур (соєві боби для технічних потреб, українського походження, врожаю 2012 року) за договором поставки від 31.05.2012 року № ПТА12-3105/12.
Реальність здійснення господарських операцій між позивачем та ТОВ «Північтрансагро» підтверджується наявними в матеріалах справи податковими накладними, видатковими накладними, платіжними дорученнями, товарно-транспортними накладними, тощо.
Вищевказані документи оформлені відповідно до вимог чинного законодавства, Закону України від 16.07.1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», є документами первинного обліку.
Крім того, з метою реалізації придбаного товару ДП ПАТ «Київхліб» «Хлібокомбінат № 12» (комітент) укладено договір комісії від 22.05.2012 року № К12-2205/ХК12 з ТОВ «Агропромислова група» (комісіонер), відповідно до умов якого комісіонер від власного імені, за рахунок комітента укладає зовнішньоекономічні договори для подальшого експорту бобів сої, українського походження, певної кількості та вартості. В подальшому товар було реалізовано на експорт за договором комісії.
Отже, з огляду на вищевказані обставини справи, колегія суду погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо реальності господарських операцій між позивачем та вищевказаним контрагентом.
Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ «Північтрансагро» на час спірних відносин було зареєстроване як платник податку на додану вартість (відповідно до вимог чинного законодавства).
Таким чином, суди обґрунтовано не прийняли до уваги висновки ДПІ щодо нікчемності правочинів, з урахуванням всіх обставин справи та вимог діючого на час спірних правовідносин законодавства.
Колегія суддів приходить до висновку, що саме за вищевказаних обставин справи, суди першої та апеляційної інстанцій вірно застосували норми матеріального права, отже, прийняте податковим органом спірне рішення є неправомірним.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.
В свою чергу, доводи касаційної скарги не відповідають фактичним обставинам справи та спростовуються вищезазначеними нормами права, отже, відсутні підстави для її задоволення.
За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає залишенню без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.11.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року - залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 210, 214-215, 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.11.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, установленому статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.В. Вербицька Судді С.Е. Острович М.О. Федоров
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 01.09.2015 |
Оприлюднено | 08.09.2015 |
Номер документу | 49794815 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Вербицька О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні