Ухвала
від 07.09.2015 по справі 325/1671/15-ц
ПРИАЗОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2/325/762/2015

325/1671/15-ц

У Х В А Л А

07 вересня 2015 року смт. Приазовське

Суддя Приазовського районного суду Запорізької області Пантилус О.П., розглянувши матеріали позовної заяви поданої виконуючим обов'язки прокурора Приазовського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області до Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області і ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Приазовської районної державної адміністрації № 390 від 13.04.2010р., № 458 від 04.05.2011р., № 342 від 28.05.2012р., визнання недійсними договорів оренди земельної ділянки від 28.05.2012р. та повернення земельних ділянок загальною площею 22,00 га ріллі вартістю 699915,04 грн.;

В С Т А Н О В И В:

виконуючий обов'язки прокурора Приазовського району звернувся до суду з даним позовом в порядку цивільного судочинства і просить:

-визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області - № 390 від 13.04.2010р. В«Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарстваВ» ; - № 458 від 04.05.2011р. В«Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду та надання дозволу на проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянкиВ» ; - № 342 від 28.05.2012р. В«Про надання земельної ділянки в оренду та встановлення орендної платиВ» ;

-визнати недійсними договори оренди земельної ділянки від 28.05.2012р., укладені між Приазовською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1, якими передано останньому в оренду земельні ділянки загальною площею 22,00 га ріллі для ведення фермерського господарства; скасувати державну реєстрацію цих договорів і зобов'язати ОСОБА_1 повернути земельні ділянки на користь Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області;

Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1, будучи головою фермерського господарства незаконно отримав право на оренду земельної ділянки загальною площею 22,00 га для, вже створеного та зареєстрованого з 16.11.1998 року у відповідності до законодавства України, фермерського господарства В«МикроланВ» .

Передачею земельної ділянки в оренду даному фермерському господарству без проведення земельних торгів (аукціону), прокурор вважає, була порушена процедура формування земельного фонду вже створеного фермерського господарства. Тому, передача зазначеній юридичній особі земельних ділянок суперечить вимогам Закону України «Про фермерське господарство», Земельного Кодексу України і Конституції України.

Згідно вимог п.5 ч. 2 ст. 119 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

При вивченні позовної заяви та доданих до неї документів встановлено, що в позовній заяві не викладені обставини, якими прокурор обґрунтовує свої вимоги саме до відповідача фізичної особи ОСОБА_1, а не до фермерського господарства В«МикроланВ» , враховуючи наступне.

Відповідно до ч.1 ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Згідно статей 1, 2 Господарського процесуального кодексу (ГПК) підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності. Господарський суд порушує справи за позовними заявами: підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів; державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України; прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави;

За правилами статті 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.

Таким чином критеріями відмежування справ, які розглядаються в порядку ЦПК від справ, що повинні розглядатися в порядку ГПК України є, по-перше, наявність спору про право цивільне (крім випадків, коли розгляд справи проводиться за правилами іншого судочинства), по - друге, суб'єктний склад такого спору.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" останнє є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи.

Згідно з частиною 4 статті 7 названого Закону у разі відмови органів державної влади та органів місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки для ведення фермерського господарства питання вирішується судом. Рішення суду про задоволення позову є підставою для відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості), видачі документа, що посвідчує право власності або укладання договору оренди. Статтею 8 Закону України "Про фермерське господарство" передбачено, що після одержання державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація фермерського господарства проводиться за наявності всіх необхідних документів протягом не більше п'яти робочих днів. Органи державної реєстрації зобов'язані протягом цього терміну внести дані з реєстраційної картки до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності та видати свідоцтво про державну реєстрацію фермерського господарства.

Із аналізу наведених норм закону слідує, що спори, пов'язані з відмовою у наданні громадянину земельної ділянки для ведення фермерського господарства чи незаконному наданні такої земельної ділянки розглядаються у порядку цивільного судочинства, так як на момент виникнення спору відсутня юридична особа - фермерське господарство та спір виникає з приводу порушення права окремої фізичної особи на отримання земельної ділянки і, як наслідок, права на створення господарства.

Що ж до спорів, пов'язаних з наданням додаткової земельної ділянки фермерському господарству, після його створення, то вони відповідно до статей 1 та 12 ГПК підвідомчі господарським судам, так як предметом розгляду є право на отримання земельної ділянки саме вже існуючим фермерським господарством (юридичною особою).

Така ж правова позиція викладена в листі Верховного Суду України і Вищого Арбітражного суду України № 01-8/518а від 20.07.1995 року В«Щодо визначення підвідомчості цивільних справ та господарських спорівВ» .

Статтею 4 Закону В«Про фермерське господарствоВ» визначено, що головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в статуті особа, яка представляє господарство, зокрема, перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями, укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.

Із доданих до позову документів встановлено, що розпорядженням голови районної державної адміністрації № 390 від 13.04.2010р. дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 22,00 га надано, саме, фермерському господарству В«МикроланВ» і за розпорядженням голови районної державної адміністрації № 458 від 04.05.2011 року даний проект затверджено, саме, голові того ж фермерського господарства, а також спірні договори оренди земельної ділянки укладені з головою фермерського господарства В«МикроланВ» (скріплені печаткою фермерського господарства), відповідно до повноважень голови, визначених ст.4 Закону України В«Про фермерське господарствоВ» .

В доданій до позову довідці Приазовського відділення Приморської ОДПІ від 02.07.2015 року зазначено, що земельні ділянки на території Розівської сільської ради площею 12 та 10 га включені до податкової декларації з плати за землю фермерським господарством «МикроланВ» .

Таким чином, із викладених в позові обставин встановлено, що спірні правовідносини які виникли, стосуються права на оренду земельної ділянки юридичної особи, а саме фермерського господарства „МикроланВ» , що суперечить зазначенню в позові відповідачем ОСОБА_1 як фізичної особи.

Тому, позов потребує викладу обставин на обґрунтування звернення вимог позову саме до фізичної особи ОСОБА_1

Відсутність такого обґрунтування не дає можливості визначити суб'єктний склад і підвідомчість даного спору.

Згідно зі статтею 121 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статті 119 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали.

За таких обставин суддя вважає необхідним залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків, а саме, викладу в позовній заяві обставин, які обґрунтовують вимоги позову саме до фізичної особи ОСОБА_1, враховуючи вищевикладені норми законодавства.

Керуючись ст.ст. 119, 121-122 ЦПК України,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву виконуючого обов'язки прокурора Приазовського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області до Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області і ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Приазовської районної державної адміністрації № 390 від 13.04.2010р., № 458 від 04.05.2011р., № 342 від 28.05.2012р., визнання недійсними договорів оренди земельної ділянки від 28.05.2012р. та повернення земельних ділянок загальною площею 22,00 га ріллі вартістю 699915,04 грн. - залишити без руху.

Надати строк для усунення недоліків - 5 днів з дня отримання копії цієї ухвали.

У разі невиконання вищевказаного у встановлений термін, позовна заява буде вважатись неподаною і повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.П. Пантилус

СудПриазовський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення07.09.2015
Оприлюднено14.09.2015
Номер документу49849274
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —325/1671/15-ц

Рішення від 28.10.2015

Цивільне

Приазовський районний суд Запорізької області

Пантилус О. П.

Рішення від 28.10.2015

Цивільне

Приазовський районний суд Запорізької області

Пантилус О. П.

Ухвала від 12.10.2015

Цивільне

Приазовський районний суд Запорізької області

Пантилус О. П.

Ухвала від 05.10.2015

Цивільне

Приазовський районний суд Запорізької області

Пантилус О. П.

Ухвала від 14.09.2015

Цивільне

Приазовський районний суд Запорізької області

Пантилус О. П.

Ухвала від 07.09.2015

Цивільне

Приазовський районний суд Запорізької області

Пантилус О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні