Рішення
від 05.10.2009 по справі 12/1321
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

12/1321

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

          


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"05" жовтня 2009 р.Справа № 12/1321

Розглянувши матеріали за позовом Державного комітету України з державного матеріального резерву м. Київ

до Державного підприємства "Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів" смт. Дунаївці,

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кепітал Лізинг Менеджмент" м. Київ

про визнання договору про спільну діяльність, укладеного між Державним підприємством "Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів" та Товариством з обмеженою відповідальністю діяльністю "Кепітал Лізинг Менеджмент" від 20.03.2009р. недійсним з моменту укладення та припинення зобов'язання сторін за договором про спільну діяльність від 20.03.2009р.

           Суддя Шпак В.О.

Представники сторін

позивач  - Рахильчук О.В. - за довіреністю №2/5723 від 02.12.2008р.

відповідачів - не з'явились

Суть спору:

Державний комітет України з державного матеріального резерву м. Київ звернулось з позовом до Державного підприємства "Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів" смт. Дунаївці, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кепітал Лізинг Менеджмент" м. Київ про визнання договору про спільну діяльність, укладеного між Державним підприємством "Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів" та Товариством з обмеженою відповідальністю діяльністю "Кепітал Лізинг Менеджмент" від 20.03.2009р. недійсним з моменту укладення та припинення зобов'язання сторін за договором про спільну діяльність від 20.03.2009р.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач отримав інформацію про укладення між відповідачами, один з яких належить до сфери управління позивача (ДП "Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів"), договору про спільну діяльність. Така інформація отримана позивачем листом (вх. 4340/0/1-09 від 10.04.2009р.) разом з доданим до нього договором про спільну діяльність від 20.03.2009р.

Порядок укладення вказаного договору не відповідає порядку укладення договорів такого виду. Так, відповідно до розпорядження КМУ від 07.05.2008р. №703-р "Питання укладення деяких договорів" укладення підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери їх управління (віднесені до їх відання), господарськими товариствами, у статутному фонді яких частка держави перевищує 50%, договорів про спільну (зокрема інвестиційну) діяльність, договорів комісії, доручення, управління майном виключно на підставі відповідних рішень Кабінету Міністрів України.

В позовній заяві позивачем зазначено, що укладений між відповідачами договір про спільну діяльність від 23.03.2009р. був укладений з порушенням порядку укладення договорів такого виду з огляду на зміст розпорядження КМ України від 07.05.2008 р. № 703-р. „Питання укладення деяких договорів”.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримують та наполягають на їх задоволенні, просять суд визнати договір про спільну діяльність, укладений між Державним підприємством” Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів” та Товариством з обмеженою діяльністю „Кепітал Лізинг Менеджмент” від 20.03.2009р недійсним з моменту його укладення. Припинити зобов'язання сторін за договором про спільну діяльність, укладеного між Державним підприємством ”Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів” та Товариством з обмеженою діяльністю „Кепітал Лізинг Менеджмент” від 20.03.2009р.

Відповідачі своїми процесуальними правами не скористалися, зокрема, відзиву на позов не подали, позовні вимоги по суті не оспорили, повноважних представників для участі у судових засіданнях не направили. Відповідачі були повідомлений належним чином по що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення наявні у справі.

Неявка в судове засідання господарського суду відповідача чи його представника не перешкоджає розгляду справи по суті. Тому, для уникнення зловживання відповідачами процесуальними правами, суд вважає за необхідне розглянути дану справу по суті, відповідно до ст. 75 ГПК України, на підставі наявних у ній документів.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

20.03.2009р. між Державним підприємством ”Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів” та Товариством з обмеженою діяльністю „Кепітал Лізинг Менеджмент” був укладений договір про спільну діяльність.

В пункті 1.1 зазначено, що згідно з цим Договором Учасники зобов'язуються на основі співпраці шляхом спільного використання майна, внесків грошовими коштами, матеріалами, майновими правами і т.п., а також загальної трудової участі і співпраці спільно діяти з метою отримання прибутку відповідно до Програми спільної діяльності, яка підписується протягом 20 днів після підписання Договору і є невід'ємною його частиною (Додаток 1). Програма діє протягом всього строку дії договору а також може переглядатися на клопотання одного з Учасників.

З положень вказаного договору вбачається, що вказаний договір за своєю правовою природою є договором про сумісну діяльність, що регулюється Главою 77 Цивільного кодексу України .

Відповідно до п.1.1 Статуту Державного підприємства „Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів” Державного комітету України з Державного матеріального резерву, дане підприємство є державним підприємством, заснованим на загальнодержавній власності, являється організаційною структурою системи державного матеріального резерву України і підпорядковується Державному комітету з державного матеріального резерву (орган управління майном).

Відповідно до розпорядження КМУ від 07.05.2008р. №703-р "Питання укладення деяких договорів" для підвищення ефективності управління об'єктами державної власності, забезпечення прозорої процедури їх відчуження та недопущення порушення інтересів держави центральним органам виконавчої влади, іншим суб'єктам управління об'єктами власності необхідно забезпечити укладення підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери їх управління (віднесені до їх відання), господарськими товариствами, у статутному фонді яких частка держави перевищує 50%, договорів про спільну (зокрема інвестиційну) діяльність, договорів комісії, доручення, управління майном виключно на підставі відповідних рішень Кабінету Міністрів України, а також вжити заходів до припинення договорів про спільну діяльність, раніше укладених суб'єктами, наслідком яких може бути відчуження державного майна.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши доводи представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.  

Згідно ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам  цивільного  законодавства,  а   також   моральним   засадам  суспільства.

Згідно ст. 204 ЦК України правочин є правомірним,  якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним,

Недійсність правочину визначена також нормами ст. 215 ЦК України. Так, якщо  недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Як вбачається із змісту позовних вимог, позивач - Державний комітет України з державного матеріального резерву заперечує дійсність договору про спільну діяльність укладеного 20.03.2009р. між Державним підприємством ”Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів” та Товариством з обмеженою діяльністю „Кепітал Лізинг Менеджмент”, підставою зазначає розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.05.2008р. №703-р "Питання укладення деяких договорів".

Відповідно до Ст. 227 ЦК України, якщо, правочин юридичної особи,  вчинений нею без  відповідного дозволу (ліцензії), може бути визнаний судом недійсним.

Як вбачається із п.2 Розпорядження КМУ від 07.05.2008р. укладення підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери їх управління (віднесені до їх відання), господарськими товариствами, у статутному фонді яких частка держави перевищує 50%, договорів про спільну (зокрема інвестиційну) діяльність, договорів комісії, доручення, управління майном виключно на підставі відповідних рішень Кабінету Міністрів України.

Статтею 236 ЦК України передбачено, якщо нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним   правочином   права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється.

Враховуючи, що на момент укладення договору про спільну діяльність між Державним підприємством ”Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів” та Товариством з обмеженою діяльністю „Кепітал Лізинг Менеджмент”, діяло розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.05.2008р. №703-р "Питання укладення деяких договорів", де чітко зазначено, про укладення підприємствами, що належать до сфери їх управління, у статутному фонді яких частка держави перевищує 50%, договорів про спільну діяльність, виключно на підставі відповідних рішень Кабінету Міністрів України, а так як відповідних рішень КМУ на підставі яких був укладений оспорюваний договір про спільну діяльність у відповідачів не було, отже позивачем правомірно заявлено позов про визнання такого договору недійсним.

Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Виходячи із вищенаведеного, позов Державного комітету України з державного матеріального резерву м. Київ до Державного підприємства "Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів" смт. Дунаївці, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кепітал Лізинг Менеджмент" м. Київ про визнання договору про спільну діяльність, укладеного між Державним підприємством "Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів" та Товариством з обмеженою відповідальністю діяльністю "Кепітал Лізинг Менеджмент" від 20.03.2009р. недійсним з моменту укладення є обґрунтованим, підтвердженим матеріалами справи і належними доказами та підлягає задоволенню.

Вимоги про припинення зобов'язання сторін за договором про спільну діяльність від 20.03.2009р. задоволенню не підлягають, оскільки в силу ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Тому вимога позивача про припинення зобов'язань за недійсним правочином не є способом захисту порушеного права і відповідно не підлягає задоволенню.

У відповідності із ст. 49 ГПК України судові витрати у справі належить покласти на відповідачів пропорційно.

Позивачем при зверненні з позовом до суду квитанцією №42 від 03.07.2009р. сплачено 118,00 грн. державного мита.

Згідно ст.3 п.2  Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” із заяв, що подаються до господарських  судів: а) із  позовних  заяв майнового характеру 1 відсоток ціни позову; б) із позовних заяв немайнового характеру, в тому числі із заяв про визнання недійсними  повністю або частково актів ненормативного характеру;  5 неоподатковуваних                      мінімумів доходів громадян.              

Враховуючи, що позивачем сплачено державне мито в сумі 118,00 грн., необхідно видати Державному комітету України з державного матеріального резерву м. Київ, вул. Пушкінська, 28, (ін. Код 00034016) довідку про повернення зайво сплаченого держаного мита в сумі 33 грн. сплаченого квитанцією №42 від 03.07.2009р.

Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –

в и р і ш и в:

Позов Державного комітету України з державного матеріального резерву м. Київ до Державного підприємства "Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів" смт. Дунаївці, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кепітал Лізинг Менеджмент" м. Київ про визнання договору про спільну діяльність, укладеного між Державним підприємством "Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів" та Товариством з обмеженою відповідальністю діяльністю "Кепітал Лізинг Менеджмент" від 20.03.2009р. недійсним з моменту укладення та припинення зобов'язання сторін за договором про спільну діяльність від 20.03.2009р. задоволити частково.

Визнати договір про спільну діяльність, укладений між Державним підприємством "Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів" та Товариством з обмеженою відповідальністю діяльністю "Кепітал Лізинг Менеджмент" від 20.03.2009р. недійсним.

В позові про припинення зобов'язання сторін за договором про спільну діяльність, укладеного між Державним підприємством ”Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів” та Товариством з обмеженою діяльністю „Кепітал Лізинг Менеджмент” від 20.03.2009р. відмовити.

Стягнути з Державного підприємства "Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів" Хмельницька обл., смт. Дунаївці вул. Лермонтова, 1 (код ЄДРПОУ 00952485) на користь Державного комітету України з державного матеріального резерву м. Київ, вул. Пушкінська, 28, (ін. Код 00034016) –42грн. 50коп. (сорок дві гривні 50коп.) державного мита, 157 грн. 50 коп. (сто п'ятдесят сім гривень 50коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кепітал Лізинг Менеджмент" м. Київ, вул. Кіквідзе, буд. 14В, (код ЄДРПОУ 34478627) на користь Державного комітету України з державного матеріального резерву м. Київ, вул. Пушкінська, 28, (ін. Код 00034016) –42грн. 50коп. (сорок дві гривні 50коп.) державного мита, 157 грн. 50 коп. (сто п'ятдесят сім гривень 50коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Видати довідку Державному комітету України з державного матеріального резерву м. Київ, вул. Пушкінська, 28, (ін. Код 00034016) про повернення зайво сплаченого держаного мита в сумі 33 грн. (тридцять три гривні)  сплаченого квитанцією №42 від 03.07.2009р.

                              Суддя                                                                      

Віддруковано 4 примірника: 1 - позивачу; 2,3 - відповідачам; 4 - до справи.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення05.10.2009
Оприлюднено15.10.2009
Номер документу4989861
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —12/1321

Рішення від 05.10.2009

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Шпак В.О.

Рішення від 15.06.2006

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні