Справа № 2-5232/11
РІШЕННЯ
іменем України
01.10.2012 Московський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого -Скотаря А.Ю.,
при секретарі -Алієвій А.Я.,
за участю представника позивача -ОСОБА_1,
представника відповідача -ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в приміщенні суду справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визнання права власності на частину квартири в порядку спадкування за законом та за зустрічним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про визнання права особистої приватної власності на квартиру, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом в якому зазначила, що є донькою ОСОБА_6, яка померла 25.04.2010 і на час смерті знаходилась в шлюбі з ОСОБА_4 В період шлюбу, а саме 16.02.2005, ОСОБА_4 придбана квартира АДРЕСА_1, яка зареєстрована на останнього. Отже, придбана квартира на думку позивачки є спільною сумісною власністю відповідача і її померлої матері, проте звернувшись до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, вона не може отримати свідоцтва про право на спадщину, бо відповідач не надає оригіналу договору купівлі-продажу на спірну квартиру.
Позивачка як спадкоємець першої черги після своєї померлої матері, враховуючи відмову батьків померлої від спадщини на її користь, просить визнати за собою право власності на 3/8 частин спірної квартири.
Відповідачем заявлено зустрічний позов в якому останній зазначає, що квартира АДРЕСА_2 придбана ним за особисті кошти, отримані в кредит, який погашався ним особисто за кошти, виручені від продажу батьківської квартири, що залишилась йому і братові у спадок, та від продажу 40/100 частин квартири АДРЕСА_3, належних йому на праві власності. Його дружина ОСОБА_6 участі у придбанні квартири та виплаті кредитних коштів не приймала, через що відповідач просить в задоволенні первісного позову відмовити та задовольнити зустрічний позов, визнавши за ним право особистої приватної власності на спірну квартиру.
В суді сторони наполягли кожний на своєму позові, просили задовольнити їх, а в задоволенні позову іншої сторони відмовити, про що дали відповідні пояснення.
Суд, опитавши сторони, заслухавши свідків, дослідивши матеріали справи дійшов до наступного.
Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8, які є матір'ю і братом померлої ОСОБА_6 і, відповідно, бабусею і рідним дядьком ОСОБА_3, пояснили, що спірна квартира придбалась частково за кошти, отримані в кредит і кошти, отримані від продажу ОСОБА_4 належної йому частки квартири по вул. Золочівській в м. Харкові. Кредитні кошти повертались сім'єю ОСОБА_4, а остаточний розрахунок здійснено за кошти, отримані від продажу квартири АДРЕСА_4, яка належала ОСОБА_8, ОСОБА_3 та ОСОБА_6 Ремонт в квартирі робився поступово, загальними силами. ОСОБА_8, окрім того, зазначив, що виступав поручителем при отриманні відповідачем кредитних коштів для придбання спірної квартири.
Свідок ОСОБА_9 показав, що квартира АДРЕСА_5 придбалась особисто ОСОБА_4 за кошти, отримані від продажу нерухомості в районі В«Холодна гораВ»м. Харкова та за кредитні кошти, отримані особисто ОСОБА_4 ОСОБА_6 була інвалідом і не мала достатнього заробітку ні на придбання квартири, ні на ремонт в ній, ні на виплату кредиту.
ОСОБА_10, будучи допитана в якості свідка, пояснила, що з ОСОБА_6, померлою 25.04.2010, познайомилась працюючи провізором в аптеці, в яку часто заходила померла. Їй відомо, що ОСОБА_6 з чоловіком вирішили придбати квартиру, для чого чоловік продав частку належної йому квартири, що знаходилась в районі В«ЗалютіноВ»м. Харкова та отримав кредит. ОСОБА_6 участі в придбанні квартири не приймала, так як не мала на це засобів.
ОСОБА_11 в суді як свідок показав, що є рідним братом відповідача і йому відомо, що в 2005 році останній придбав спірну квартиру, для чого продав належну йому частку квартири по вул. Золочівській, 5 в м. Харкові та отримав кредит в банку. Погашення кредиту відповідач робив особисто, за власні кошти та за кошти, виручені від продажу батьківської квартири, яка їм досталась у спадщину, 300000 рублів з яких він передав відповідачу.
Як вбачається з договору купівлі-продажу та даних реєстру прав власності на нерухоме майно, квартира АДРЕСА_2 придбана ОСОБА_4 16.02.2005 за 64800 грн., що еквівалентно 12000 доларів США і зареєстрована на його ім'я (а.с. 12, 32-37).
На час придбання квартири ОСОБА_4 та ОСОБА_6, матір ОСОБА_3 -позивачки за первісним позовом, знаходились у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується відповідними свідоцтвами і не заперечується сторонами (а.с. 6-9).
Враховуючи положення ст. 60 СК України можна зробити висновок що квартира АДРЕСА_2 належить подружжю ОСОБА_6 на праві спільної сумісної власності, проте відповідач за первісним позовом заперечує цей факт і зазначає, що спірна квартира придбана ним за власні кошти, отримані за цільовим кредитним договором № НАН2GК01270124 від 16.02.2005 в ПАТ В«ПриватБанкВ»в розмірі 8973,60 доларів США, з яких 8150 доларів США (44010 грн.) -безпосередньо на придбання квартири та від продажу належних йому 40/100 частин квартири АДРЕСА_3. Погашення кредиту відбувалось за рахунок коштів, отриманих від продажу квартири його померлих батьків, 300000 руб. з яких йому передав рідний брат після продажу квартири. Окрім того, ремонт в квартирі також зроблено за його власний рахунок.
При цьому ОСОБА_4 посилається на положення ст. 57 СК України, згідно з якими особистою приватною власністю дружини, чоловіка є, окрім іншого, майно, набуте нею, ним до шлюбу; майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування; майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.
Згідно ч. 7 цієї статті якщо у придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, що належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю.
З даною позицією відповідача за первісним позовом суд погодитись не може через наступне:
По перше, при отриманні кредиту в ПАТ В«ПриватБанкВ»дружина відповідача -ОСОБА_6 давала свою згоду на його отримання та використання кредитних коштів відповідно до умов кредитного договору, на передачу в іпотеку придбану квартиру як спільну сумісну власність подружжя (а.с. 115).
Матеріали кредитної справи свідчать про вивчення банком перед наданням кредиту матеріального становища сім'ї ОСОБА_6 і поручителя, яким є дядько позивачки за первісним позовом, тобто думка про те, що кредит надавався виключно ОСОБА_4 та сплачувався з його особистого бюджету є хибною (а.с. 102-115, 117-124)
По друге, суд вважає не доведеними ті факти, що кошти від продажу особистого майна ОСОБА_4 - 40/100 частин квартири АДРЕСА_3, були витрачені на придбання спірної квартири, а кошти від продажу квартири АДРЕСА_4, належної ОСОБА_3, ОСОБА_6 і ОСОБА_8 на праві спільної сумісної власності витрачені на погашення кредитної заборгованості за вказаним вище кредитним договором. Ці обставини не підтверджуються жодним документом чи іншим письмовим доказом, а показання свідків в цій частині не можна брати за основу, так як вони виходять від родичів сторін і не можуть бути цілком об'єктивними (а.с. 38-39, 169).
По третє, посилання ОСОБА_4 про виплату кредиту за рахунок коштів, отриманих ним від продажу квартири батьків, яка залишилась йому та братові у спадщину, не є правдивим, про що свідчить наступне: батьки ОСОБА_4 померли наприкінці 2006 року і на початку 2007 років (а.с. 45-46), свідоцтво про право на спадщину отримано ОСОБА_11 (рідним братом відповідача) 13.07.2007 та продана останнім за договором купівлі-продажу від 19.07.2007 (а.с. 55-56). Розписка про передачу частини коштів від продажу батьківської квартири в сумі 300000 руб. ОСОБА_4 датована 05.09.2007. Разом з тим, з матеріалів кредитної справи вбачається, що зобов'язання позичальником за договором кредиту ще станом на жовтень 2006 року виконані в повному обсязі (а.с. 147, 152).
З погляду на вищевикладене, враховуючи дату укладення договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_4, належної ОСОБА_3, ОСОБА_6 і ОСОБА_8 на праві спільної сумісної власності (а.с. 169) та дату погашення кредиту більш вірогідною вбачається витрата коштів на погашення кредитної заборгованості саме з коштів, виручених від продажу вказаної квартири.
Враховуючи викладене вище, той факт, що сторонами не заявлено вимог про збільшення частки в праві спільної сумісної власності, суд вважає, що частки подружжя в праві спільної сумісної власності на спірну квартиру є рівними.
Отже спадковим майном, що залишилось після смерті ОСОБА_6 є Ѕ частина спірної квартири, яка в рівних частинах, тобто по 1/8 частині повинна бути успадкована сторонами у справі та батьками померлої як спадкоємцем першої черги за законом (ст. 1261 ЦК України).
ОСОБА_7 і ОСОБА_12 відповідно до ст. 1274 ЦК України подали нотаріально посвідчені заяви про відмову від спадщини на користь позивачки (а.с. 6-9, 75).
Виконуючи вимоги ст.ст. 1269-1270 ЦК України ОСОБА_3 подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини (а.с. 76).
Враховуючи зазначене вище, конкретні обставини справи та надані докази суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 є цілком обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі, а вимоги за зустрічним позовом не можуть бути задоволені.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 57,60, 70 СК України, ст.ст. 1261, 1269-1270, 1274, -
ВИРІШИВ:
Первісний позов задовольнити в повному обсязі та визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на 3/8 частин квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_6, померлої 25.04.2010.
В задоволенні зустрічного позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Харківської області через Московський районний суд м. Харкова протягом 10 днів після його проголошення, а особою, що приймала участь у справі, але не була присутньою під час проголошення рішення -в той самий строк з моменту отримання його копії.
Суддя А.Ю. Скотар
Суд | Московський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2012 |
Оприлюднено | 25.09.2015 |
Номер документу | 50577114 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Московський районний суд м.Харкова
Скотар А. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні