Рішення
від 15.09.2015 по справі 918/810/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 вересня 2015 р. Справа № 918/810/15

Господарський суд Рівненської області у складі судді Бережнюк В.В. розглянувши справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "ЛЮБИСТОК"

до відповідача 1: Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Амстор"

до відповідача 2: Товариство з обмеженою відповідальністю "Караван С"

про стягнення в сумі 17402 грн.16 коп.

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1

від відповідача 1: не з'явився

від відповідача 2: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "ЛЮБИСТОК" звернулося до господарського суду Рівненської області із позовом до відповідача-1 Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Амстор" та відповідача-2 Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван С" про стягнення боргу з відповідача 1 у розмірі 16402 грн. 16 коп. та солідарно з відповідачів 1 та 2 - 1000 грн. 00 коп.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги. Просить стягнути з відповідачів 17402,16 грн. боргу.

Відповідач 1) відзиву на позов не подав. Представник ОСОБА_2 "Торгівельний будинок "Амстор" у судові засідання не з'являвся. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення кореспонденції адресату (арк.с. 93, 184).

Суд зазначає, що відповідачу 1 було надано достатньо часу для реалізації своїх процесуальних прав та обов'язків. Відповідач не був позбавлений права направити докази по справі поштовим зв'язком.

Статтею 22 ГПК України встановлено права та обов'язки сторін в судовому процесі. Зокрема вказаною статтею передбачено, що сторони мають право брати участь в господарських засіданнях. Відповідно до норм вказаної статті сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Не забезпечивши явку свого представника в судове засідання відповідач 1 не виявив бажання скористатися наданими йому вищевказаними нормами ГПК правами. Крім того, ухвалами суду від 20.07.2015 р. та від 11.08.2015 р. не було визнано явку сторін в судове засідання обов'язковою.

Відповідач 2) подав письмовий відзив на позов, у якому вимоги позивача визнає. Представник ОСОБА_2 "Караван С" у судові засідання не з'являвся. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення кореспонденції адресату (арк.с. 92, 185). Поряд з тим, подав клопотання про розгляд справи без участі його представника.

За таких обставин суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, повно та об'єктивно оцінивши всі обставини справи в їх сукупності, господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню. При цьому суд виходив з такого.

Судом встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Амстор" (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "ЛЮБИСТОК" (Постачальник) було укладено Договір №153 від 14 березня 2011 року (арк.с. 34-46). Згідно предмету останнього Постачальник зобов'язується поставляти товар на умовах СІР (рампа торгівельного центру в місці поставки - згідно замовлення Покупця), а Покупець зобов'язується прийняти товар та сплатити його вартість відповідно до умов Договору. Товар, що підлягає поставці за цим Договором, визначається Специфікацією (Додаток №3), яка є невід'ємною частиною цього Договору.

Відповідно до пункту 5.6. Договору Покупець зобов'язаний здійснювати оплату за реалізований товар, за вирахуванням сум, які передбачені даним Договором, в платіжні дні Покупця (по вівторках та/або четвергах), які настануть після спливу 90 банківських днів з моменту поставки товару за спеції, прянощі, солодкі концентрати, та 75 календарних днів з моменту поставки товару групи "Товари для Пасхи". Оплата за договором здійснюється за умови надання Постачальником належним чином оформлених документів, надання яких є необхідним згідно цього договору та чинного законодавства України, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника, зазначений в п.12 Договору.

При оплаті товарів Покупець має право зменшити суму платежів Постачальникові за товари на суму товарів, повернених Постачальникові, неустойки, наданих йому послуг, уцінок, утилізованих товарів, суму платежів до Додатку №2 даного Договору та інші належні Покупцю платежі за даним Договором заліком зустрічних вимог в порядку, передбаченому законодавством. Залік зустрічних вимог проводиться за листом постачальника та з підписанням актів заліку зустрічних однорідних вимог (п.5.10 Договору).

Згідно пунктів 9.1. та 9.4. Договору останній діє з моменту його підписання сторонами до 31.12.2011 р. Дія договору автоматично продовжується на наступний термін, якщо жодна зі сторін не попередить письмово іншу сторону про припинення дії договору на протязі одного місяця до закінчення терміну дії договору, вказаного в п.9.1.

Договір підписано уповноваженими представниками позивача та відповідача 1) та скріплено відбитками їх печаток.

Також 14 березня 2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "ЛЮБИСТОК" (Кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Караван С" (Поручитель) укладено Договір поруки (арк.с. 48-49). Згідно п. 1.1. останнього Поручитель поручається перед Кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Амстор" (Боржник), код ЄДРПОУ 32516492, зобов'язань, що виникли з Договору №153 від 14.03.2011 р., укладеного між Кредитором та Боржником.

За умовами п.2.1. Договору поруки відповідальність Поручителя перед Кредитором обмежується сплатою суми в розмірі 1 000 грн. 00 коп.

Договір поруки набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до закінчення строку дії Основного договору, в тому числі Договір продовжує діяти на час пролонгації Основного договору (п. 5.1. Договору поруки). Останній підписаний уповноваженими особами ОСОБА_2 "Торговий Дім "ЛЮБИСТОК" і ОСОБА_2 "Караван С" та скріплений відбитками печаток сторін.

Згідно наявних у справі матеріалів позивач періодично здійснював для ОСОБА_2 "Торгівельний будинок "Амстор" поставки товарів на підставі укладеного Договору №153, що підтверджується наданими позивачем товарними накладними (арк.с. 75-89), наявним у справі переліком накладних. Всього відповідачу 1 було поставлено товарів на загальну суму 4 399 963 грн. 03 коп. У свою чергу відповідач 1) проводив часткову оплату отриманого товару та здійснював повернення товарів, всього на загальну суму 4 382 560 грн. 87 коп.

Таким чином, неоплаченими залишилися 17 402 грн. 16 коп.

Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, - зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст.526 ЦК України).

Відповідно до ч.2 ст.193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

За своєю правовою природою укладений між позивачем та відповідачем 1 Договір №153 є договором поставки.

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму ( частина 1 статті 712 ЦК України).

Відповідно до ст.553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі.

У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. (ч.ч. 1,2 ст.554 ЦК України).

Доказами наявними у справі, підтверджується, що 14.03.2011 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "ЛЮБИСТОК" (Кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Караван С" (Поручитель) укладено Договір поруки, за п. 1.1. якого Поручитель поручається перед Кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Амстор" (Боржник), код ЄДРПОУ 32516492, зобов'язань, що виникли з Договору №153 від 14.03.2011 р., укладеного між Кредитором та Боржником. За умовами п.2.1. Договору поруки відповідальність Поручителя перед Кредитором обмежується сплатою суми в розмірі 1 000 грн. 00 коп.

Отже, вимоги ОСОБА_2 "Торговий Дім "ЛЮБИСТОК" про стягнення з відповідача 1) ОСОБА_2 "Торгівельний будинок "Амстор" - 16 402 грн. 16 коп. основного боргу, та стягнення солідарно з відповідача 1) ОСОБА_2 "Торгівельний будинок "Амстор" та відповідача 2) ОСОБА_2 "Караван С" - 1 000 грн. 00 коп. - основного боргу, ґрунтуються на законодавстві, підтверджуються матеріалами справи, не спростовані відповідачами, відтак підлягають задоволенню.

Відповідно до частин 1, 2, 5 ст.49 ГПК України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відтак, на відповідача ОСОБА_2 "Торгівельний будинок "Амстор" покладаються судові витрати внаслідок його неправильних дій - доведення спору до господарського суду.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Амстор" (49038, м.Дніпропетровськ, Кіровський район, вул.Ленінградська, 27, код ЄДРПОУ 32516492) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "ЛЮБИСТОК" (33024, м. Рівне, вул. Соборна, 444 А, код ЄДРПОУ 33618885) - 16 402 грн. 16 коп. основного боргу, 1 827 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Амстор" (49038, м.Дніпропетровськ, Кіровський район, вул.Ленінградська, 27, код ЄДРПОУ 32516492) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван С" (33024, м. Рівне, вул. Соборна, 444 А, код ЄДРПОУ 35440505) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "ЛЮБИСТОК" (33024, м. Рівне, вул. Соборна, 444 А, код ЄДРПОУ 33618885) - 1 000 грн. 00 коп. - основного боргу.

4. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

Повне рішення підписано "17" вересня 2015 року

Суддя Бережнюк В.В.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення15.09.2015
Оприлюднено25.09.2015
Номер документу50692590
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/810/15

Судовий наказ від 13.10.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Судовий наказ від 13.10.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Рішення від 15.09.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Ухвала від 11.08.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Ухвала від 20.07.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні