ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" жовтня 2010 р. Справа № 17/114
Господарський суд Рівненської області у складі судді Петухова М.Г. розглянувши справу
за позовом ОСОБА_1
до відповідача ОСОБА_2 акціонерного товариства «Рівнефармація»
про зобов'язання провести оцінку та здійснити викуп 9050 простих іменних акцій ВАТ «Рівнефармація»
В засіданні приймали участь:
Від позивача : ОСОБА_1, ОСОБА_3
Від відповідача : ОСОБА_4
В судовому засіданні оголошувалася перерва з 12.10.2010р. до 11:00 год. 13.10.2010р.
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1, у позовній заяві просить зобов'язати відповідача - ВАТ «Рівнефармація»провести незалежну оцінку ринкової вартості простих іменних акцій відповідача та зобов'язати останнє здійснити викуп за ринковою вартістю 9 050 простих іменних акцій ВАТ «Рівнефармація», які належать ОСОБА_1.
Заявлені вимоги Позивач обгрунтовує тим, що 22.07.2010р. загальними зборами акціонерів ВАТ «Рівнефармація»прийняте рішення про перетворення з відкритого акціонерного товариства у товариство з додатковою відповідальністю, а на підставі ст.108 ЦКУ, ст.91 ГКУ та стст.19, 87 Закону України «Про акціонерні товариства», п.5 розділу І Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію ви-пуску акцій затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998р. N222 та абзацу четвертого п.1.7 Положення про порядок реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариств, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998р. N221 -відповідач зобов'язаний здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, у разі коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації та звернулись до Товариства з письмовою заявою. При цьому, викуп акцій Позивача повинен бути здійснений не пізніше одного місяця з дати прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію, чого зроблено не було.
Відповідач - ВАТ «Рівнефармація»витребуваного відзиву на позов суду не надав, в судовому засіданні 28 вересня 2010р. представник відповідача підтримав письмове клопотання від 24.09.2010р. про припинення провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору, оскільки рішенням від 22.07.2010р. загальними зборами акціонерів ВАТ «Рівнефармація»прийняте рішення про відміну рішення зборів від 20.04.2010р. про перетворення ВАТ «Рівнефармація»з відкритого акціонерного товариства у товариство з обмеженою відповідальністю (а.с.22).
Дане клопотання відхилене судом, оскільки позивач у заявленому позові не зазначає, як підставу позову та не обгрунтовує свої вимоги рішенням загальних зборів акціонерів ВАТ «Рівнефармація» від 20.04.2010р.
В судовому засіданні 12 жовтня 2010р. представник відповідача підтримав письмове клопотання від 12.10.2010р. про припинення провадження у справі, оскільки спір на його думку не виникає з корпоративних відносин і за суб'єктним складом не підлягає вирішенню в господарських судах України (а.с. 58,59).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, на основі діючого законодавства, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню в частині вимог про зобов'язання відповідача провести незалежну оцінку ринкової вартості простих іменних акцій ВАТ «Рівнефармація».
В частині вимог про зобов'язання відповідача здійснити викуп за ринковою вартістю 9 050 простих іменних акцій ВАТ «Рівнефармація», які належать ОСОБА_1, провадження у справі підлягає припиненню на основі п.1, ч.1 ст. 80 ГПК України, оскільки спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Приймаючи рішення суд виходив з наступного.
Згідно з п.1.1 статуту викладеного у новій редакції, зареєстрованого 15.05.2007р. ВАТ «Рівнефармація»засноване на частині майна Рівненського обласного виробничого об'єднання»Фармація»Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області шляхом перетворення об'єкту, що перебував у державній власності у відкрите акціонерне товариство ... (а.с.37-48).
Випискою з реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ «Рівнефармація»№ 510 від 18.05.2010р. підтверджується, що ОСОБА_1 володіє на праві власності 9050 простими іменними акціями ВАТ «Рівнефармація»(а.с.7).
20.04.2010р. агальними зборами акціонерів ВАТ «Рівнефармація»прийняте рішення (протокол № 14 від 20.04.2010р.) про перетворення з ВАТ «Рівнефармація»з відкритого акціонерного товариства у товариство з обмеженою відповідальністю (а.с.23-33).
22.07.2010р. загальними зборами акціонерів ВАТ «Рівнефармація»прийняте рішення (протокол № 15 від 22.07.2010р.) про відміну рішення від 20.04.2010р. про перетворення з ВАТ «Рівнефармація»з відкритого акціонерного товариства у товариство з обмеженою відповідальністю та прийняте рішення про припинення діяльності ВАТ «Рівнефармація»шляхом реорганізації через перетворення у товариство з додатковою відповідальністю (а.с.62-71).
Рішенням загальних зборів акціонерів ВАТ «Рівнефармація»від 22.07.2010р. призначено комісію з припинення та вирішено затвердити оцінку акцій, за якою буде здійснюватися викуп акцій товариством у акціонерів, які не голосували за припинення, на рівні 0,25 грн. за одну штуку.
29 липня 2010р. позивачем, як акціонером, який не голосував за припинення на зборах акціонерів 20.04.2010р. та 22.07.2010р., подану заяву голові комісії з припинення ВАТ «Рівнефармація»ОСОБА_5 з вимогою викупити належних позивачу 9050 простих іменних акцій по їх ринковій вартості та надати можливість ознайомитись з ринковою експертною оцінкою вартості майна ВАТ «Рівнефармація»незалежним експертом (а.с.8).
Будь-якої відповіді на заяву позивача відповідачем не надано.
Статтею 167 Цивільного кодексу України визначено :
1. Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
2. Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та/або їх здійснення.
3. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Згідно ст. 194 Цивільного кодексу України :
Цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає взаємовідносини між особою, яка його розмістила (видала), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам.
До особи, яка набула право власності на цінний папір, переходять у сукупності усі права, які ним посвідчуються.
Згідно ст. 3 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" -акції відносяться до емісійних, пайових цінних паперів, які посвідчують участь їх власника у статутному капіталі (крім інвестиційних сертифікатів та сертифікатів ФОН), надають власнику право на участь в управлінні емітентом (крім сертифікатів ФОН) і отримання частини прибутку, зокрема у вигляді дивідендів, та частини майна у разі ліквідації емітента (крім сертифікатів ФОН).
Пунктом першим розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім другого речення частини другої статті 20, яке набирає чинності через два роки з дня опублікування цього Закону.
Закон України "Про акціонерні товариства", опублікований в офіційному друкованому виданні - газеті "Урядовий кур'єр" N 202 від 29.10.2008 року, а отже набрав чинності 30.04.2009 року.
Пунктом другим розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що через два роки з дня набрання чинності цим Законом (тобто з 30.04.2011 року) втрачають чинність статті 1 - 49 Закону України "Про господарські товариства" у частині, що стосується акціонерних товариств.
Абзацом першим пункту п'ятого розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом (тобто в термін до 30.04.2011 року).
Отже, акціонерні товариства до приведення у відповідність з нормами Закону України "Про акціонерні товариства" статуту та інших внутрішніх положень акціонерного товариства мають керуватись у своїй діяльності з 30.04.2009 року по 30.04.2011 року статтями 1-49 Закону України "Про господарські товариства" а в частині, що не врегульовані даними нормами Законом України "Про акціонерні товариства" та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами.
У відповідності до статті 19 Закону України «Про господарські товариства»,
припинення діяльності товариства відбувається шляхом його реорганізації (злиття,
приєднання, поділу, виділення, перетворення) або ліквідації з дотриманням вимог
законодавства про захист економічної конкуренції.
Оскільки відповідач був створений шляхом приватизації державного майна, то на нього поширюються вимоги Закону України «Про державну програму приватизації». Відповідно до статті 145 Закону України «Про державну програму приватизації», у разі прийняття рішення загальними зборами акціонерів щодо реструктуризації або реорганізації ВАТ акції акціонерів, які голосували проти прийняття цього рішення, за їх бажанням підлягають обов'язковому викупу акціонерним товариством відповідно до статті 32 Закону України "Про господарські товариства".
Стаття 32 Закону України "Про господарські товариства" встановлює, акціонерне товариство має право викупити у акціонера оплачені ними акції тільки за рахунок сум, що перевищують статутний (складений) капітал, для їх наступного перепродажу, розповсюдження серед своїх працівників або анулювання...
Частиною 1 ст. 68 Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що кожний акціонер - власник простих акцій товариства має право вимагати здійснення обов'язкового викупу акціонерним товариством належних йому голосуючих акцій, якщо він зареєструвався для участі у загальних зборах та голосував проти прийняття загальними зборами рішення про злиття, приєднання, поділ, перетворення, виділ товариства, зміну його типу з публічного на приватне.
Статтею 69 Закону України "Про акціонерні товариства" встановлено:
1. Ціна викупу акцій не може бути меншою, ніж їх ринкова вартість.
Ціна викупу акцій розраховується станом на день, що передує дню опублікування в установленому порядку повідомлення про скликання загальних зборів, на яких було прийнято рішення, яке стало підставою для вимоги обов'язкового викупу акцій.
Ринкова вартість акцій визначається в порядку, встановленому статтею 8 цього Закону.
Договір між акціонерним товариством та акціонером про обов'язковий викуп товариством належних йому акцій укладається в письмовій формі.
2. Протягом 30 днів після прийняття загальними зборами рішення, що стало підставою для вимоги обов'язкового викупу акцій, акціонер, який має намір реалізувати зазначене право, подає товариству письмову вимогу. У вимозі акціонера про обов'язковий викуп акцій мають бути зазначені його прізвище (найменування), місце проживання (місцезнаходження), кількість, тип та/або клас акцій, обов'язкового викупу яких він вимагає.
3. Протягом 30 днів після отримання вимоги акціонера про обов'язковий викуп акцій товариство здійснює сплату вартості акцій за ціною викупу, зазначеною в повідомленні про право вимоги обов'язкового викупу акцій, що належать акціонеру.
Оплата акцій здійснюється у грошовій формі, якщо сторони в межах строків, установлених у цій статті, не дійшли згоди щодо іншої форми оплати.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» , Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним ОСОБА_6 України.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку розробляє і затверджує з питань, що належать до її компетенції, акти законодавства, обов'язкові для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.
Згідно з п.1.7.3. Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 221, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 4 березня 1999 р. за № 137/3430 (надалі - Положення 221), з метою захисту прав акціонерів акціонерне товариство, яке бере участь у реорганізації (товариство, що прийняло рішення про припинення шляхом реорганізації /злиття, приєднання, поділ, перетворення/, товариство, до якого відбувається приєднання), або акціонерне товариство, що прийняло рішення про виділення (разом -товариство), зобов'язане здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, в разі, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію, або про виділення, або про погодження проекту договору про приєднання і звернулись до товариства з письмовою заявою про викуп.
Відповідно до п.5 Розділу 1 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 24 березня 1999 р. за № 180/3473, акціонерне товариство, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, у разі, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації та звернулись до товариства з письмовою заявою. Викуп акцій здійснюється за ціною, що визначається за домовленістю сторін, але не нижчою за номінальну вартість.
Викуп акцій повинен бути здійснений товариством не пізніше одного місяця з дати прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію, або про виділення, або про узгодження проекту договору про приєднання на підставі письмових заяв акціонерів про викуп акцій, які можуть бути подані протягом зазначеного строку викупу акцій.
Згідно з п. «г»ч.1 ст.10 Закону України "Про господарські товариства", учасники товариства мають право одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів.
Відповідно до п.4.3 Методичних рекомендацій щодо доступу акціонерів та інших заінтересованих осів до інформації про акціонерне товариство, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України від 26 січня 2005 року № 27, документи та/або їх копії на запити акціонерів та інших заінтересованих осіб, якщо вони мають право на одержання (ознайомлення) з цими документами, надаються протягом 10 календарних днів з дати одержання запиту.
Згідно з ч.1, п.5 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільного права та інтересу є примусове виконання обов'язку в натурі.
Відповідно до вимог наведених вище норм права, відповідач до моменту державної реєстрації припинення діяльності акціонерного товариства шляхом його перетворення у товариство з додатковою відповідальністю зобов'язаний видати письмові зобов'язання про обмін акцій на частки у статутному фонді ТзДВ, або провести незалежну оцінку акцій та викупити акції за договірною ціною в акціонерів, які на це не погоджуються і не голосували за перетворення товариства, а також подали заяви про такий викуп. Такий викуп мав бути здійснений протягом одного місяця здати прийняття рішення про перетворення акціонерного товариства у ТзДВ.
Системний аналіз вищевказаних норм законів України та підзаконних актів прийнятих на їх виконання вказує на те, що змістом акцій є посвідчені ними корпоративні права. Корпоративними є відносини, пов'язані з реалізацією корпоративних прав, посвідчених акціями. Отже відносини пов'язані з захистом прав акціонера при його незгоді з перетворенням акціонерного товариства у інше товариство, а саме відносини пов'язані обов'язком проведенням відповідачем незалежної оцінки акцій, є корпоративними.
Відповідно до ч.3 ст. 66 Закону України "Про акціонерні товариства", ціна викупу акцій не може бути меншою за їх ринкову вартість, визначену відповідно до статті 8 цього Закону. Оплата акцій, що викуповуються, здійснюється у грошовій формі.
Згідно з 1 ст. 8 Закону України "Про акціонерні товариства", ринкова вартість майна у разі його оцінки відповідно до цього Закону, інших актів законодавства або статуту акціонерного товариства визначається на засадах незалежної оцінки, проведеної відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність.
Рішення про залучення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання приймається наглядовою радою товариства (у процесі створення товариства - установчими зборами).
Відповідачем не надано суду жодного доказу, що підтверджував би проведення ним незалежної оцінки ринкової вартості майна товариства, а відповідно і ринкової вартості акцій.
В судовому засіданні представник відповідача зазначив, що йому невідомо про прийняття органами управління товариства рішень в процесі перетворення, крім тих, які прийняті загальними зборами 20.04.2010р. та 22.07.2010р.
В протоколі № 15 від 22.07.2010р. також не зазначено на підставі яких документів загальні збори затвердили оцінку вартості викупу акцій на рівні номінальної, хто провів цю оцінку та на підставі рішення якого органу управління товариством.
Враховуючи вищевикладене позов в частині вимог про зобов'язання відповідача провести незалежну оцінку ринкової вартості простих іменних акцій ВАТ «Рівнефармація»підлягає задоволенню.
Приймаючи до уваги, що ст. 69 Закону України "Про акціонерні товариства", Порядком скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 24 березня 1999 р. за № 180/3473 передбачено, що викуп акцій повинен бути здійснений товариством не пізніше одного місяця з дати прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію, суд вважає за доцільне зобов'язати відповідача провести незалежну оцінку акцій в строк на протязі 10 днів.
Щодо рішення в частині вимоги про зобов'язання відповідача здійснити викуп за ринковою вартістю 9 050 простих іменних акцій ВАТ «Рівнефармація»суд виходив з наступного.
Згідно ст. 194 Цивільного кодексу України :
Цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає взаємовідносини між особою, яка його розмістила (видала), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам.
До особи, яка набула право власності на цінний папір, переходять у сукупності усі права, які ним посвідчуються.
Статтею 177 Цивільного кодексу України передбачено:
Об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Статтею 167 Господарського кодексу України визначено :
1. Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
2. Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та/або їх здійснення.
3. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Як випливає зі змісту вищевказаних норм законів України, при визначенні підвідомчості справ зі спорів, пов'язаних з обігом акцій, необхідно розрізняти правовідносини щодо акцій як речей та правовідносини з приводу реалізації корпоративних прав, посвідчених акціями. Хоча змістом акцій є посвідчені ними корпоративні права, однак відповідно до статті 177 ЦК України, цінні папери (в тому числі акції) є речами. Корпоративними є відносини, пов'язані з реалізацією корпоративних прав, посвідчених акціями.
Отже відносини, пов'язані з обігом акцій, до корпоративних не належать.
З урахуванням наведеного, спори про визнання права власності на акції, укладення, розірвання, зміну, виконання а також визнання недійсними договорів купівлі-продажу акцій та спори щодо інших правочинів з акціями, крім спорів, пов'язаних з порушенням переважного права на придбання акцій, не є такими, що виникають з корпоративних відносин.
Відповідно до ст. 21 ГПК України, сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу, а саме підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації).
Відповідно до ст.ст. 1, 12 ГПК України, справи за участю громадян - фізичних осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності, не підлягають вирішенню в господарських судах України, за винятком спорів, що випливають з корпоративних відносин, справ щодо приватизації та справ про банкрутство.
Враховуючи, що вимога ОСОБА_1 про зобов'язання здійснити викуп акцій, передбачає укладання договору купівлі-продажу акцій і фактично є вимогою про укладання договору, спір за даною вимогою не підлягає вирішенню в господарських судах України, а провадження у справі в цій частині підлягає припиненню на основі п.1, ч.1 ст. 80 ГПК України.
Керуючись п.1, ч.1 ст. 80, ст.ст. 49, 82 - 85 ГПК України , суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити частково. Відкритому акціонерному товариству «Рівнефармація»(33028 м.Рівне, майдан Незалежності, 3, код 22572748) провести незалежну оцінку ринкової вартості простих іменних акцій ВАТ «Рівнефармація»на протязі 10 (десяти) днів, з дня набрання даним рішенням законної сили.
2. В частині вимог про зобов'язання ВАТ «Рівнефармація»здійснити викуп за ринковою вартістю 9 050 простих іменних акцій ВАТ «Рівнефармація», які належать ОСОБА_1, провадження у справі припинити.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Рівнефармація»(33028 м.Рівне, майдан Незалежності, 3, код 22572748) в доход державного бюджету України - 85 грн. держмита.
4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Рівнефармація»(33028 м.Рівне, майдан Незалежності, 3, код 22572748) в доход державного бюджету України - 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення оформлено та підписано 15 жовтня 2010р.
Суддя М.Г. Петухов.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2010 |
Оприлюднено | 28.09.2015 |
Номер документу | 50937058 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Петухов М.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні