Україна
Харківський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" травня 2010 р. Справа № 57/129-09
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Сіверін В. І., суддя Білоконь Н. Д.*, суддя Ільїн О.В.
при секретарі Зозулі О.М.
за участю представників сторін:
Прокурор: не з'явився.
Представник позивача: не з'явився.
Представник третьої особи: не з'явився.
Представник відповідача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційне подання прокурора вх. № 2185Х/1-7 на рішення господарського суду Харківської області від 18 червня 2009 року по справі № 57/129-09
за позовом Харківської міжрайонної прокуратури, м. Харків
в інтересах держави в особі Харківської районної державної адміністрації, м. Харків,
3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Управління з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області (Харківська облдержземінспекція), м. Харків,
до Товариства з обмеженою відповідальністю торгівельно-промислового підприємства "Лизогубівське", с. Васищево,
про звільнення ділянки, -
встановила:
Рішенням господарського суду Харківської області від 18.06.09 р. по справі № 57/129-09 (головуючий суддя Аюпова Р.М, судді Бринцев О.В., Рильова В.В.) задоволено заяву ТОВ ТПП „ЛизогубівськеВ» про перегляд рішення господарського суду Харківської області від 25.05.09 р. за нововиявленими обставинами. Рішення господарського суду Харківської області від 25 травня 2009 року по справі № 57/73-09 скасовано. Прийнято нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Харківський міжрайонний прокурор з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційним поданням, в якому, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить це рішення скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги прокурора задовольнити у повному обсязі.
Прокурор, представники позивача та третьої особи в судове засідання не з'явились, причини неявки суду не повідомили, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень.
Представник відповідача в судовому засіданні проти доводів апеляційного подання заперечує, вказує на їх безпідставність, просить залишити його без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши викладені в апеляційній скарзі доводи, перевіривши матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки судом першої інстанції, проаналізувавши правильність застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
У березні 2009 року Харківський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Харківської районної державної адміністрації (позивача) звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просив суд зобов'язати відповідача -Товариство з обмеженою відповідальністю торгово-промислове підприємство „ЛизогубівськеВ» за власний рахунок привести земельну ділянку, розташовану на території Безлюдівської селищної ради Харківського району, за межами населеного пункту в квадраті № 73 Жовтневого лісгоспу, орієнтованою площею 1,2 га у придатний стан та повернути її за належністю позивачу. В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор посилався на те, що відповідач використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів.
Рішенням господарського суду Харківської області від 25 травня 2009 року по справі № 57/73-09 позов задоволено повністю; зобов'язано відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю Торгово-промислове підприємство „ЛизогубівськеВ» , код 24343319 за власний рахунок привести земельну ділянку, розташовану на території Безлюдівської селищної ради Харківського району, за межами населеного пункту в квадраті № 73 Жовтневого лісгоспу, орієнтованою площею 1,2 га у придатний стан та повернути її за належністю Харківській районній державній адміністрації Харківської області; стягнути з відповідача на користь державного бюджету України 85,00 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
08 червня 2009 року рішення набрало законної сили.
09 червня 2009 року до господарського суду Харківської області надійшла заява відповідача ТОВ Торгово-промислове підприємство „ЛизогубівськеВ» про перегляд рішення господарського суду Харківської області від 25 травня 2009 року за нововиявленими обставинами. Свою заяву ТОВ ТПП „ЛизогубівськеВ» мотивує тим, що при вирішенні справи по суті не були враховані обставини, що мають істотне значенні для справи, зокрема те, що відповідач має спеціальний дозвіл на користування надрами № 4694 від 22.08.2008 р.(видобування піску в якості сировини на території Безлюдівського родовища будівельних пісків, Південно-Східна ділянка), до отримання спеціального дозволу ТОВ ТПП „ЛизогубівськеВ» отримало згоду Харківської РДА (позивач) на виділення земельної ділянки площею 10 га для розробки кар'єру видобування піску, про що свідчить витяг з протоколу засідання районної комісії щодо врегулювання земельних відносин від 04.11.2005 року, на підставі чого, був складений акт вибору земельної ділянки.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що прокурор в обґрунтування позовних вимог про зобов'язання відповідача за власний рахунок привести земельну ділянку, розташовану на території Безлюдівської селищної ради Харківського району, за межами населеного пункту в квадраті № 73 Жовтневого лісгоспу, орієнтованою площею 1,2 га у придатний стан та повернути її за належністю позивачу, посилався на те, що у відповідача відсутні правовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку, що є порушенням чинного земельного законодавства; відповідач відмовився звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, що обмежує право власника -Харківську районну державну адміністрацію, позивача, та відповідно до ст. 212 Земельного Кодексу України, самовільно зайнята земельна ділянка підлягає поверненню без відшкодування затрат, проведених за час незаконного користування.
Відповідач в обґрунтування заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Харківської області від 25 травня 2009 року по справі № 57/73-09 надав акт вибору земельної ділянки для розробки кар'єру видобутку піску на території Безлюдівської селищної ради, який затверджений та погоджений в установленому порядку та є підставою для надання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Також відповідачем надано викопіювання земельної ділянки, орієнтованою площею 9,900 га лісів, яка планується для відведення ТОВ ТПП „ЛизогубівськеВ» для розробки кар'єру та видобутку піску за рахунок земель лісового фонду, погоджений з Безлюдівською сільською радою та районним відділом земельних ресурсів.
Окрім того, відповідачем, в обґрунтування своєї заяви надано суду копію Спеціального дозволу на користування надрами № 4694 від 22 серпня 2008 року виданий Міністерством охорони навколишнього природного середовища України на підставі наказу Мінприроди від 28 липня 2008 року № 399 для видобування піску, що знаходиться на території Харківської області, Харківського району, Південно -західної околиці с. Безлюдівка, загальною площею 24,1 га, загальна кількість запасів -кат. С-1 - 5441 тис. м. куб., який виданий ТОВ ТПП „ЛизогубівськеВ» (відповідачу); відомості про затвердження (апробування) запасів корисної копалини підтверджується протоколом Укр. ТКЗ від 29.01.1987 № 4618 та протоколом ДКЗ України від 12.04.2006 р. №1104. З зазначеного дозволу вбачається що він був погоджений з Харківською районною державною адміністрацією від 10.03.2006 р. № 540 (позивачем), Державним управлінням екології та природних ресурсів в Харківській області від 02.03.2006 р. № 14/06 та Держпромгірнаглядом від 18.04.2006 р. № 7-12/2036; строк дії спеціального дозволу - 20 років.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, колегія суддів виходить із наступного.
Статтею 3 Земельного кодексу України закріплено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
У відповідності до ст. 1 Кодексу України „Про надраВ» , надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.
У відповідності до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 р. N 802 „Про Правила торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням у сирому та обробленому вигляді і виробами з них, що належать суб'єктам підприємницької діяльності на праві власності В» , користувачі надр - суб'єкти підприємницької діяльності, яким видано спеціальні дозволи (ліцензії) на видобування мінеральної сировини.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до статті 9 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування відноситься до повноважень міських та селищних рад.
Пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлено, що виключно на пленарних засіданнях ради вирішуються питання регулювання земельних ділянок.
Відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду)
Статтею 212 Земельного кодексу України встановлено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Як свідчать матеріали справи та встановлено рішенням господарського суду Харківської області від 25 травня 2009 року по справі № 57/73-09, 09 жовтня 2008 року, Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області (Харківська облдержземінспекція) проведено перевірку з питання додержання відповідачем вимог земельного законодавства за результатом якого встановлено, що відповідач використовує земельну ділянку, що розташована на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області, за межами населеного пункту, в квадраті № 73 Жовтневого лісгоспу, орієнтованою площею 1,2 га для здійснення розробку ґрунту та видобування піску, без правовстановлюючих документів.
Рішенням районної комісії щодо врегулювання земельних відносин на території Харківської області (Витяг з протоколу засідання районної комісії щодо врегулювання земельних відносин на території Харківського району Харківської області від 04.11.2005 року) ТОВ ТПП «Лизогубівське»(відповідачу) надано згоду на виділення земельної ділянки площею орієнтовано 10 га для розробки кар'єру видобутку піску за межами населених пунктів, на території Безлюдівської та Васищевської селищних рад за умов погодження держлісгоспу, рішенням Кабінету Міністрів, після оформлення ліцензії.
З акту вибору земельної ділянки для розробки кар'єру видобутку піску на території Безлюдівської селищної ради, вбачається, що відведення ТПП «Лизогубівське»земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради, передбачається за рахунок земель лісового фонду, якими користується ДП «Жовтневий лісгосп», земельна ділянка вилучається за умови погодження землекористувача, погодження відповідними службами та отримання ТОВ ТПП «Лизогубівське»(відповідачем) ліцензії на видобування надр. Зазначений акт затверджений та погоджений в установленому порядку та є підставою для надання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Безлюдівською селищною радою було погоджено виділення земельної ділянки та отримання ліцензії (спеціального дозволу) на користування надарами ТОВ ТПП «Лизогубівське»на території Південно-Східної ділянки Безлюдівського родовища будівельних пісків в квадраті 73 Жовтневого лісгоспу розміром 10 га для розробки піщаного кар'єру.
Рішенням сесії ХVІІІ сесії Безлюдівської селищної ради Харківського району V скликання від 03.07.2008 року надано ТОВ ТПП «Лизогубівське»(відповідачу) на одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами з метою видобування будівельних пісків на Безлюдівському родовищі.
22 серпня 2008 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України на підставі наказу Мінприроди від 28 липня 2008 року № 399, ТОВ ТПП «Лизогубівське»(відповідачу) був виданий Спеціальний дозвіл на користування надрами № 4694. Зазначений дозвіл був наданий відповідачу для видобування піску, що знаходиться на території Харківської області, Харківського району, Південно -західної околиці с. Безлюдівка, загальною площею 24,1 га, загальна кількість запасів -кат. С-1 - 5441 тис. м. куб., відомості про затвердження (апробування) запасів корисної копалини підтверджується протоколом Укр. ТКЗ від 29.01.1987 року № 4618 та протоколом ДКЗ України від 12.04.2006 року №1104. З зазначеного дозволу вбачається що він був погоджений з Харківською районною державною адміністрацією від 10.03.2006 р. № 540 (позивачем), Державним управлінням екології та природних ресурсів в Харківській області від 02.03.2006 року № 14/06 та Держпромгірнаглядом від 18.04.2006 р. № 7-12/2036; строк дії спеціального дозволу - 20 років.
Також відповідачем було зроблено Викопіювання земельної ділянки, орієнтованою площею 9,900 га лісів, яка планується для відведення ТОВ ТПП „ЛизогубівськеВ» (відповідачу) для розробки кар'єру та відбутку піску за рахунок земель лісового фонду, погоджений з Безлюдівською сільською радою та районним відділом земельних ресурсів.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач звернувся до Харківського адміністративного суду з адміністративним позовом до голови Харківської райдержадміністрації про визнання незаконною бездіяльність Харківської райдержадміністрації та зобов'язання Харківської райдержадміністрації надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 9,9 га в координатах ліцензії (спецдозволу) на землі, які не входять до лісового фонду ТОВ ТПП «Лизогубівське»(відповідача).
Колегія суддів також зазначає, що Товариство (відповідач) здійснює оплату за користування земельною ділянкою (податок за землю), за оренду, за забруднення земель, на яких розробляється кар'єр для відбутку піску, що підтверджується матеріалами справи, а саме - платіжними дорученнями, податковими розрахунками з платежів за користування надрами для видобування корисних копалин.
Отже, до прийняття рішення господарським судом Харківської області від 25 травня 2009 року у справі № 57/73-09 ТОВ ТПП „ЛизогубівськеВ» вже був користувачем надр, які знаходяться на спірній земельній ділянці, на підставі спеціального дозволу на користування надрами № 4694 від 22.08.2008 року, а отже мав правові підстави для подальшого оформлення договору оренди у встановленому порядку.
Відповідно до статті 112 Господарського процесуального кодексу України господарський суд може переглянути прийняте ним судове рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами, що мають істотне значення для справи і не могли бути відомі заявникові.
Перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами є окремою процесуальною формою судового процесу, яка визначається юридичною природою цих обставин.
Необхідними ознаками нововиявлених обставин є, по-перше, їх наявність на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи.
На підставі зазначеної норми Господарського процесуального кодексу України судове рішення може бути переглянуто за двох умов: істотність нововиявлених обставин для вирішення спору або розгляду справи про банкрутство і виявлення їх після прийняття судового рішення зі справи.
Нововиявлені обставини, до яких відносяться матеріально-правові факти, від яких залежать виникнення, зміна або припинення прав та обов'язків осіб, які беруть участь у справі, за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення.
Як роз'яснено у пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27.02.1981 № 1 "Про практику перегляду судами у зв'язку з нововиявленими обставинами рішень, ухвал і постанов у цивільних справах, що набрали законної сили", як нововиявлені можуть розглядатися обставини, що обґрунтовують вимоги або заперечення сторін чи мають інше істотне значення для правильного вирішення справи, які існували на час постановлення рішення, ухвали, постанови, але про них не знали і не могли знати заявник і суд (наприклад, виявлення факту, що сторона буда недієздатною, угода чи актовий запис недійсні, що є або скасований заповіт на майно, наявність даних про недійсність розірваного судом шлюбу, вказівки Конституційного Суду України про преюдиціальність його рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів, пов'язаних із правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта тощо).
Колегія суддів зазначає, що обставини, зазначені відповідачем в заяві мають істотне значення для справи і не могли бути відомі суду на час вирішення спору.
На підставі статті 112 Господарського процесуального кодексу України судове рішення може бути переглянуто за наступних умов: існування нововиявлених обставин для вирішення спору, істотне значення цих обставин для справи і виявлення їх після прийняття судового рішення зі справи.
Нововиявлениі обставини, за своєю природою, є фактичні дані, що в установленому порядку спростовують факти, які були покладено в основу судового рішення.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень, наданих відповідачем, ТОВ ТПП «Лизогубівське»(відповідач) не займає та не використовує спірну земельну ділянку, а здійснює розробку кар'єру для відбутку піску за рахунок земель лісового фонду, яка була вилучена за погодженням з землекористувачем (ДП «Жовтневий лісгосп») після отримання відповідачем ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами за згодою власника земельної ділянки (відповідних рішень Безлюдівської селищної ради).
Також, розпорядженнями Харківської районної державної адміністрації № 2035 від 07.12.2009 року та № 2120 від 10.12.2009 року "Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки та надання ТОВ ТПП "Лизогубівське" дозволу на розроблення проекту землеустрою", затверджені матеріали вибору місця розташування земельної ділянки орієнтовною площею 0,99 га для розробки кар'єру піску, яка розташована за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області. Надано ТОВ ТПП "Лизогубівське" дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,99 га за рахунок земель лісогосподарського призначення, угіддя - ліси, що знаходиться за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що господарський суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що заява ТОВ ТПП „ЛизогубівськеВ» про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення господарського суду Харківської області від 25 травня 2009 року по справі № 57/129-09 обґрунтована та підлягає задоволенню, в зв'язку з чим рішення господарського суду Харківської області від 25 травня 2009 року по справі № 57/129-09 підлягає скасуванню, а у задоволенні позову Харківського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Харківської райдержадміністрації до ТОВ ТПП «Лизогубівське»про зобов'язання звільнити земельну ділянку слід відмовити.
Беручи до уваги всі наведені обставини в їх сукупності, судова колегія дійшла висновку, що під час розгляду справи господарським судом першої інстанції фактичні обставини справи встановлені на основі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки суду відповідають обставинам справи та їм надана правильна юридична оцінка, прийняте рішення відповідає нормам чинного законодавства та підстав для його скасування не вбачається.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду
постановила:
Апеляційне подання прокурора залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 18.06.2009 року залишити без змін.
Постанова може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя Сіверін В. І.
Суддя Білоконь Н. Д.*
Суддя Ільїн О.В.
Згідно з оригіналом
помічник судді
ОСОБА_2
17.05.2010 року
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2010 |
Оприлюднено | 02.10.2015 |
Номер документу | 51419725 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Терещенко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні