Рішення
від 23.06.2010 по справі 32/224-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22.06.10р. Справа № 32/224-09

За позовом : Приватного підприємства «Агроінтер-РН» , м. Дніпропетровськ

До : Фізичної особи-підприємниці ОСОБА_1 , м. Дніпропетровськ

Про : стягнення 200 000,00 грн.

Суддя Васильєв О.Ю.

ПРЕДСТАВНИКИ :

Від позивача : не з'явився;

Від відповідача : не з'явився

СУТЬ СПОРУ :

ПП «Агроінтер-РН» ( позивач) у вересні 2009 р. звернувся з позовом до ФОП ОСОБА_1 ( відповідач ) про стягнення заборгованості в сумі 200 000,00 грн. за договором комісії про продаж продукції ( про передачу продукції на реалізацію ) від 04.05.09 р. , укладеному між сторонами . Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором .

ФОП ОСОБА_1 ( відповідач ) позов визнала в повному обсязі та в судовому засіданні 01.10.09 р. стверджувала , що вона дійсно отримала від ПП «Агроінтер-РН»відповідно до умов вищезазначеного договору автомобільні запчастини на загальну суму 200 000,00 грн. Однак на запитання суду щодо того , де вона зберігала цю продукцію в загальній кількості 193 одиниця ( при тому , що відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію ФОП , адресою відповідача є квартира у багатоквартирному будинку ) , гр. ОСОБА_1 відповісти не змогла .Також не надала вона і відповіді на запитання суду щодо того , чи реалізована нею хоча б частина отриманої на комісію продукції ,якщо так , то на яку суму ; чи наявні в неї залишки цієї продукції ; якими первинними документами ( накладними , товарно-транспортними накладними , ордерами , податковими накладними , тощо ) підтверджується шляхи переміщення , оприходування , реалізації вищезазначеної продукції ; тощо .Не зміг пояснити ці обставини і представник позивача .Єдиним документом , який надано позивачем на підтвердження передачі ним продукції для реалізації відповідачу , є акт приймання-передачі № 1 від 04.05.09 р. Окрім того , при візуальному огляді вищезазначених договору комісії , акту приймання-передачі , відзиву на позов та акту звірки розрахунків ; є достатньо обґрунтовані припущення , що ці документи від імені ФОП ОСОБА_1 підписані різними особами ( оскільки ці підписи значно відрізняються один від одного ) .

З урахуванням зазначеного є підстави вважати ,що в діях фізичної особи-підприємниці ОСОБА_1 та/або посадових осіб ПП «Агроінтер-РН»углядаються ознаки складу злочину ,передбаченого ст.191 КК України - привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем ; або складу злочину ,передбаченого ст.366 КК України - службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів за відомо неправдивих відомостей ,а також складання і видача за відомо неправдивих документів .

Враховуючи, що розгляд справи № 32/224-09 був неможливим до вирішення слідчими органами питання щодо відповідності фактичним обставинам відомостей ,викладеним у документах ,наданих позивачем та відповідачем ; та встановлення фактичної наявності або відсутності товару загальною вартістю 200 000,00 грн. ( переліченого у позовній заяві ) або у позивача , або у відповідача ; та вирішення питання відповідно до приписів ст.97 КПК України у відношенні винних осіб ; ухвалою суду від 01.10.09 р. провадження у справі було зупинено до вирішення слідчими органами питання про достовірність даних ,зазначених у документах , наданих позивачем ; встановлення фактичної наявності або відсутності товару загальною вартістю 200 00,00 грн. ( переліченого у позовній заяві ) або у позивача , або у відповідача ; та вирішення питання відповідно до приписів ст.97 КПК України у відношенні винних осіб . Матеріали справи № 32/224-09 були надіслані до прокуратури Дніпропетровської області .

Після повернення справи від Індустріального РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області із постановою про відмову в порушенні кримінальної справи ухвалою господарського суду від 01.06.10 р. провадження у справі було поновлено ; справа призначена до розгляду в судовому засіданні 10.06.10 р. , від позивача витребувано докази належності йому на праві власності запасних частин , що передавалися на реалізацію відповідачу ( накладні , договори, тощо ) ; від відповідача -відомості про місцезнаходження отриманих від позивача запасних частин , первинні бухгалтерські та фінансові документи про рух запчастин. Копії ухвали суду були своєчасно ( 02.06.10 р. ) направлені на адреси сторін . Але до судового засідання 10.06.10 р. представники сторін не з'явилися , витребуваних судом доказів , необхідних для вирішення спору , не надали .У зв'язку з чим слухання справи було відкладено на 22.06.10 р ., від позивача вдруге було витребувано докази належності йому на праві власності запасних частин , що передавалися на реалізацію відповідачу ( накладні , договори, тощо ) ; від відповідача -відомості про місцезнаходження отриманих від позивача запасних частин , первинні бухгалтерські та фінансові документи про рух запчастин. Копії ухвали суду були своєчасно ( 10.06.10 р. ) направлені на адреси сторін . Але до судового засідання 22.06.10 р. представники сторін не з'явилися , витребуваних судом доказів , необхідних для вирішення спору , не надали . Від позивача за підписом «представника по довіреності»- ОСОБА_2 , 11.06.10 р. до канцелярії суду надійшла заява , в якій він з посиланням на приписи ст.78 ГПК України від імені підприємства відмовляється від позовної заяви та просить суд «залишити справу без розгляду» . Враховуючи обізнаність позивача про час та місце проведення судових засідань та неодноразову його не явку , суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представників сторін .

Дослідивши матеріали справи , господарський суд , -

ВСТАНОВИВ :

За твердженням сторін 04.05.09 р. між ПП «Агроінтер-РН»( комітент ) та фізичною особою-підприємницею ОСОБА_1 ( комісіонер ) було укладено договір комісії на продаж продукції ( про передачу продукції на реалізацію ) ; відповідно до умов якого начебто позивач передав для реалізації ( на комісію ) відповідачу продукцію - автомобільні запчастини на загальну суму 200 000,00 грн. в кількості 193 одиниць ; а відповідач їх прийняв та повинен був реалізувати третім особам ,після чого -перерахувати на користь позивача виручені від такої реалізації грошові кошти за винятком 10 % ,які залишаються у його розпорядженні в якості винагороди за виконання цього доручення.

На підтвердження цієї обставини позивачем було надано вищезазначений договір від 04.05.09 р. та акт приймання-передачі № 1 від 04.05.09 р. Неодноразові вимоги суду до сторін ( викладені в ухвалах ) надати для залучення до матеріалів справи докази належності позивачу на праві власності запасних частин, що передавалися на реалізацію відповідачу ( накладні , договори, тощо ) ; від відповідача -відомості про місцезнаходження отриманих від позивача запасних частин , первинні бухгалтерські та фінансові документи про рух запчастин; були залишені сторонами без реагування - витребувані судом документи ( докази ) , необхідні для встановлення фактичних обставин справи ; надані не були .

Але відповідно до приписів «Переліку типових документів, що утворюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших підприємств, установ та організацій, із зазначенням строків зберігання документів»( затверджено Наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України від 20.07.98 р. № 41 , зареєстровано в Мін'юсті України, 17.09.1998 р. за № 576/3016 ) : Перелік включає документи, що утворюються під час документування однотипних (загальних для всіх) управлінських функцій, виконуваних органами державної влади, місцевого самоврядування та іншими підприємствами, установами та організаціями (далі - організації) незалежно від функціонально-цільового призначення, рівня і масштабу діяльності, форми власності, а також документацію, що утворюється в результаті виробничої і науково-технічної діяльності організацій ( п.1.2.). Перелік є основним нормативним актом, призначеним для використання всіма організаціями під час відбору на зберігання і для знищення типових документів, тобто загальних для всіх або більшості організацій ( п.1.4.) .Згідно до ст.1112 розділу 10.2 «Організація зберігання майново-матеріальних цінностей»: прибуткові й видаткові накладні , ордери з обліку наявності , залишку товарів і матеріалів на складах , базах повинні зберігатися на протязі 3 років ; а у разі виникнення суперечок, спорів , слідчих і судових справ -зберігаються до остаточного ухвалення рішення ( примітка до ст.288 ) .

Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону України від 16.07.99 р. N 996-XIV ( 996-14 ) «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»(далі - Закон № 996) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Відповідно до пунктів 1, З і 5 статті 9 Закону № 996 ( 996-14 ) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Статтею 2 Закону N 996 ( 996-14 ) визначено, що цей Закон ( 996-14 ) поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

До документів, що з підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.

Згідно із статтею 20 Закону N 265 ( 265/95-ВР ) до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Приписами статті 21 Закону N 265 ( 265/95-ВР ) встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до приписів ГПК України : доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово ( ст.32 ) Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу ( ст.33 ) Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування ( ст.34 ) Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим ( ст.43 ) .

У відповідності із приписами ст.22 ГПК України , позивач вправі до прийняття рішення по справі відмовитись від позову ...Господарський суд не приймає відмови від позову ...якщо ці дії суперечать законодавству або порушують чиї - небудь права і охоронювані законом інтереси.

Згідно із вимогами ст.78 ГПК України , до прийняття відмови позивача від позову ...господарський суд ... перевіряє, чи є повноваження на вчинення цих дій у представників сторін.

Як зазначалося вище , відмова від позову , що надійшла до канцелярії суду 11.06.10 р. , підписана «представником по довіреності»- ОСОБА_2 ; в матеріалах справи ( а.с.22 ) наявна довіреність № 9 від 08.02.09 р. , видана ПП «Агроінтер-РН»на ім'я ОСОБА_2, але строк дії довіреності закінчився 31.12.09 р.

Враховуючи вищезазначене , суд позбавлений можливості задовольнити заяву про відмову від позову , оскільки вона підписана не уповноваженою на це особою. Одночасно не знаходить суд і достатньо правових підстав для задоволення позовних вимог позивача ,оскільки в порушення вимог ст.ст.22,33 ГПК України ПП «Агроінтер-РН»не довело належними доказами обставини , на які воно посилалося в якості обґрунтування своїх позовних вимог .

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст.22, 32, 33, 34, 43, 49, 78,82-85 ГПК України, господарський суд ,-

ВИРІШИВ :

В задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі , судові витрати покласти на позивача .

Суддя Васильєв О.Ю.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.06.2010
Оприлюднено05.10.2015
Номер документу51532583
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —32/224-09

Рішення від 23.06.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

Ухвала від 10.06.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

Ухвала від 01.06.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

Ухвала від 01.10.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв О.Ю.

Ухвала від 17.09.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв О.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні