Рішення
від 18.09.2015 по справі 904/6269/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15.09.15р. Справа № 904/6269/15

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Щедро", м. Дніпропетровськ

до Відповідача-1: Публічного акціонерного товариства "Шполянський молокозавод", м Шпола, Черкаська область

Відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кірасир", м. Дніпропетровськ

про стягнення заборгованості 4 628 817,49 грн. за договором поставки

Суддя Бєлік В.Г.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1 представник - дов. б/н від 02.04.2015р.

Від відповідача -1: не з'явився

Від відповідача -2: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Щедро" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою та заявою про збільшення позовних вимог, просить стягнути солідарно з Публічного акціонерного товариства "Шполянський молокозавод" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Кірасир" заборгованість з урахуванням індексу інфляції у розмірі 4 030 769,12 грн., пеню в розмірі 482 465,83 грн., річні відсотки в розмірі 462 929,72 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Щедро" (продавець) та Публічним акціонерним товариством "Шполянський молокозавод" (покупець) Договору поставки № 1178 від 26.11.2012р., позивачем передано відповідачу продукцію. Відповідачем прийнято товар, але у встановлений договором строк оплату за поставлений товар в добровільному порядку в повному обсязі здійснено частково.

В забезпечення виконання відповідачем-1 зобов'язань за Договором поставки № 1178 від 26.11.2012р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Щедро" (кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кірасир" (поручитель) було укладено Договір поруки № 711/1 від 27.05.2014р.

Враховуючи, що у зазначений Договором поставки № 1178 від 26.11.2012р. термін, відповідач-1 зобов'язання по сплаті заборгованості за отриману продукцію та надані послуги в повному обсязі не виконав, позивач просить стягнути заборгованість солідарно з відповідачів.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.07.2015 р. порушено провадження по справі та призначено до розгляду на 26.08.2015 р.

26.08.2015 р. розгляд справи відкладався на 15.09.2015 р.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 26.08.2015 р. вжито заходів до забезпечення позову шляхом солідарного накладення арешту на грошові кошти відповідачів.

02.09.2015 р. відповідач-1 надав клопотання про зупинення розгляду справи для надання сторонам можливості укласти мирову угоду, яке не підлягає задоволенню, оскільки ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, не містить таких підстав для зупинення провадження у справі.

Відповідач-1 та відповідач-2 в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Відповідач до початку судового засідання подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку із зайнятістю свого представника в інших процесах.

Враховуючи, що 15.09.2015р. є останнім днем розгляду справи у строк, встановлений ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, клопотання відповідача про відкладення розгляду справи не містило заяви про продовження строку розгляду справи, а позивач проти такого продовження заперечував, суд не має процесуальної можливості для відкладення слухання справи, тому клопотання відповідача не підлягає задоволенню.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "ЩЕДРО" (Постачальник) та Відповідачем-1 Публічним акціонерним товариством "Шполянський молокозавод" (Покупець) був укладений договір № 1178 на поставку товару від 26.11.2013р.

Відповідно до п.1.1. договору постачальник зобов’язується постачати (систематично передавати у власність) покупцю маргарини тверді, маргарини м’які, спеціальні жири, переетарифіковані жири, (далі-товар), а покупець зобов’язується приймати товар і вчасно його оплачувати постачальникові на умовах даного договору.

Перелік (асортимент) товару, який може поставлятись за цим договором, і ціни (у т.ч. ПДВ) за одиницю товару сторони визначають у специфікації, яка є невід’ємною частиною договору. У випадку зміни асортименту та/або ціни товару сторони підписують нову специфікацію, яка з моменту її підписання скасовує попередню. Коригування ціни товару, визначеної в специфікації, здійснюється відповідно до умов пункту 6.1. цього договору (для такого коригування підписання нової специфікації не вимагається) Відмова однієї із сторін в підписанні нової специфікації є підставою для іншої сторони розірвати договір з моменту повідомлення про це (п. 2.1. договору в редакції додаткової угоди від 03.03.2014 р.).

Згідно з п.2.2. договору товар поставляється партіями. Кількість, асортимент і вартість (у т.ч. ПДВ) товару в партіях, визначаються сторонами у накладних на товар, які є невід’ємною частиною договору, накладні формуються постачальником на основі діючої на момент замовлення специфікації і погодженого ним замовлення покупця. Вартість товару в партії містить у собі крім іншого вартість навантажувальних робіт, вартість доставки, вартість тари й упакування.

Загальна вартість договору визначається як сума вартості фактично поставленого товару в партіях згідно накладних на товар протягом терміну дії договору (п. 2.3.договору).

Поставка товару за даним договором здійснюється постачальником на умовах DDU: „торговий склад покупцяВ» за адресою складів покупця вказаних в заявці, відповідно до Міжнародних правил тлумачення торгових термінів „ІНКОТЕРМС-2000В» (п. 4.1. договору).

Відповідно до п. 4.2. договору постачальник зобов’язаний відвантажити товар протягом 2-х днів з моменту погодження заявки покупця. Попередня заявка покупця повинна бути передана постачальнику за 3 дні до передбачуваної дати одержання товару, зручним для сторін способом. У заявці повинно бути зазначено: кількість, асортимент партії товару, дата поставки, П.І.Б., посада особи, яка передала заявку. У випадку направлення покупцю повідомлення про неможливість виконання замовлення постачальник звільняється від відповідальності за не поставку товару.

Датою поставки товару вважається дата одержання товару покупцем, вказана в накладній на партію товару (п.4.3. договору).

Відповідно до умов розділу 5 договору передача (здача-приймання) товару здійснюється в пункті поставки товару. Приймання товару по кількості, асортименту і якості здійснюється сторонам в порядку, обумовленому чинним законодавством, відповідно до відвантажувальних документів. Підписання покупцем накладної на товар підтверджує факт передачі товару в належному місці, без прострочень, за кількістю, в асортименті і якістю, потрібному покупцю і погодженому сторонами. Перехід права власності й ризиків на товар відбувається в момент одержання товару покупцем, що підтверджується підписом покупця на накладній.

На виконання умов договору позивач протягом дії договору здійснював поставку товару Відповідачу-1 за видатковими накладними. За період дії договору було поставлено товару на суму 18 137 365,00 грн.

Товар був отриманий уповноваженими представниками Відповідача-1, що підтверджено наявними у матеріалах справи копіями видаткових накладних та довіреностей на отримання матеріальних цінностей.

Згідно ч.1 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до п.6.1. договору (в редакції додаткової угоди від 28.04.2014 р.) покупець зобов’язується оплатити вартість одержаної партії товару в об'ємі поставки, вказаної в накладній, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника протягом 21 календарного дня з моменту одержання товару.

Відповідач-1 сплачував товар частинами з порушенням строку виконання грошових зобов'язань. Станом на час звернення до суду за накладною № 3п-00006074 від 25.12.2014р., проведено частковий розрахунок, за накладними № 3п-00000507 від 29.01.2015р. та № 3п-00000502 від 29.01.2015р. розрахунок не проводився взагалі. Сума боргу за отриманий товар згідно накладних за розрахунком позивача, підтвердженим матеріалами справи, складає 1 457 549,59 грн.

Відповідно до п.6.1.3. договору в редакції додаткової угоди від 03.03.2014 р. одержані платежі відносились Позивачем на погашення заборгованості за договором № 1178 від 26.11.2014 р. в хронологічному порядку, тобто, починаючи з такої, що виникла у найдавніший період, з урахуванням коригування вартості поставленого товару.

Додатковою угодою від 03 березня 2014 р. до договору поставки № 1178 на поставку товару від 26.11.2013р. сторони погодили шляхом доповнення п.6.1. договору умову щодо коригування вартості товару у випадку зміни курсу гривні до долару США на дату, що передує даті оплати.

Коригування вартості товару відбувалось на підставі актів про перерахунок вартості поставленого товару, які були складені та підписані Позивачем та Відповідачем-1 на загальну суму 1 863 348,16 грн. (т.1 а.с.61-91)

Сума боргу відповідача-1 перед позивачем, станом на час звернення до суду, з урахуванням актів про перерахунок вартості товару та часткової оплати складає 3 320 897,75грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи актом звіряння взаємних розрахунків підписаним сторонами станом на 31.03.2015р. (т.1 а.с. 60) та карткою рахунку (т.1 а.с. 42-59)

Позивач направив на адресу Відповідачів-1 та -2 письмову вимогу від 18.06.2015р. про оплату суми боргу, пені та річних, на доказ чого до матеріалів справи надані копії описів вкладення у цінний лист та фіскальних чеків відділення зв'язку (т.1, а.с. 40-41).

Відповідачем-1 після отримання цієї вимоги 08.07.2015р. сплачено 50 000,00грн.

Позивач в судовому засіданні, що відбулось 26.08.2015р. збільшив позовні вимоги в частині коригування вартості товару за накладними № 3п-00006074 від 25.12.2014р., № 3п-00000507 від 29.01.2015р. та № 3п-00000502 від 29.01.2015р. Сума коригування складає 408 305,11грн. Коригування вартості товару проведено позивачем відповідно до умов п. 6.1., 6.1.5. договору поставки № 1178 на поставку товару від 26.11.2013р. в редакції додаткової угоди від 03.03.2014 р. тому суд приймає таке збільшення позовних вимог.

Станом на момент розгляду справи сума основного боргу з урахуванням збільшення ціни товару, яка підлягає стягненню з відповідача складає 3 679 202,86 грн. (1 407 549,59грн. +1 863 348,16грн. + 408 305,11грн.)

Згідно ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантiєю, заставою, притриманням, завдатком.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у вiдсотках вiд суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме i нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмiр встановлюється договором або актом цивiльного законодавства. Розмiр неустойки, встановлений законом, може бути збiльшений у договорi (ст.ст. 549, 551 ЦК України).

Пунктом 9.2. договору поставки № 1178 від 26.11.2012 р. сторони погодили, що за кожен день прострочення оплати товару покупець зобов'язаний сплатити постачальнику штрафну санкцію у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період прострочення, від суми простроченого платежу. Сплата пені не звільняє покупця від обов’язку повного виконання грошових зобов’язань.

Пунктом п.9.3. в редакції додаткової угоди від 03.03.2014 р. та додаткової угоди від 03.03.2014 р. до договору поставки № 1178 від 26.11.2012 р. визначили, що штрафна санкція у вигляді пені за порушення строку оплати грошового зобов'язання за п.9.2. договору обчислюється виходячи з ціни товару (вартості партії товару), узгодженої у Специфікації та/або видатковій накладній (без врахування коригування, передбаченого п.6.1. цього договору). Відповідальність за порушення грошового зобов'язання, яка передбачена ч. 2 ст. 625 Цивільного Кодексу України (річні відсотки), застосовується до суми боргу по сплаті вартості партії товару, узгодженої у Специфікації та/або видатковій накладній (без врахування коригування, передбаченого п.6.1. цього договору).

За розрахунком позивача (а.с.12) пеня за несвоєчасну поставленого товару складає 482 465,83 грн.

Перевіривши розрахунки пені, суд вважає їх вірними, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлено договором або законом.

Позивачем була розрахована сума боргу за накладними з урахуванням індексів інфляції яка складає з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 11.08.2015р. 1 759 115,85 грн. Розрахунок зроблений позивачем на вартість товару, визначену у накладних перевірений судом та відповідає вимогам діючого законодавства та постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.12.2013, № 14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань", з урахуванням всіх без виключення індексів інфляції за період від моменту виникнення права на вимогу сплати боргу з урахуванням індексів інфляції до моменту звернення до суду.

Отже сума боргу відповідача-1 з урахуванням індексів інфляції та корегування ціні в порядку, визначеному договором, що підлягає стягненню складає 4 030 769,12грн. та складається з

- 1 407 549,59 грн. суми боргу за накладними,

- інфляційні втрати в розмірі 351 566,29 грн.,

- курсова різниця в розмірі 2 271 653,27 грн.

Крім того, відповідно до п.2 додаткової угоди до договору від 28.04.2015 р. договір доповнено п. 9.3., згідно з яким, у випадку прострочення оплати поставленого товару покупець зобов'язаний сплатити постачальнику річні відсотки в розмірі 24% від суми заборгованості по оплаті вартості поставленого товару.

Як сторони домовились у п. 9.2. договору (у редакції додаткової угоди від 29.04.2014 р.) крім пені покупець в разі прострочення виконання грошового зобов’язання за цим договором зобов’язаний сплатити постачальникові суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 24% річних від простроченої суми.

Пункт 9.3 договору викладено в наступній редакції: штрафні санкції у вигляді пені, а також річні відсотки за порушення строку оплати грошового зобов’язання згідно з пунктом 9.2. цього договору обчислюються, виходячи з ціни товару (вартості партії товару), узгодженої у специфікації та/або видатковій накладній (без врахування коригування, передбаченого пунктом 6.1. цього договору).

Позивачем було нараховано річні відсотки на загальну суму 462 929,72 грн. Перевіривши розрахунки позивача, суд вважає їх вірними, що є підставою для задоволення позовних вимог в цій частині.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Щедро" (Позивач, Кредитор) уклало із Товариством з обмеженою відповідальністю "Кірасир" (Відповідач-2, Поручитель) договір поруки № 711/1 від 27 травня 2014 р., відповідно до умов якого відповідач-2 поручається перед позивачем за виконання боржником відповідачем-1 грошових зобов'язань за договором поставки № 1178 від 26.11.2012 р. у повному обсязі, включаючи сплату основного боргу з урахуванням індексу інфляції, процентів, неустойки (штрафів, пені), відшкодування збитків, а також сум коригування ціни (вартості) у зв'язку зі зміною курсу гривні до долару США (або іншої валюти), у випадку, якщо такі виплати передбачені умовами договору або чинним законодавством (п. 3.1. договору).

Відповідно до п.п. 4.3., 4.4 договору поруки № 711/1 від 27.05.2014 р. поручитель зобов'язаний сплатити кредитору несплачені боржником суми в семиденний строк з моменту пред'явлення вимоги (якщо в такій вимозі Кредитором не визначено більш тривалий строк), шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Кредитора. Моментом виконання грошових зобов'язань Поручителем є дата зарахування грошової суми на рахунок Кредитора,

Крім того, Позивач направив відповідачу-2 письмову вимогу про оплату боргу та нарахованих штрафних санкцій.

Вказану вимогу відповідач-2 залишив без відповіді та відповідного реагування, в порушення умов Договору поруки.

Таким чином, до цього часу грошові зобов'язання ані з боку відповідача-1, ані з боку відповідача-2 не виконані.

Відповідно до ст.ст. 543, 554 ЦК України у разу порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. У разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-якого з них окремо.

З огляду на вищевказане позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи викладене, та приймаючи до уваги, що, як відповідач-1, так і відповідач -2 не виконали своїх обов’язків за договорами по сплаті боргу, вимоги позивача відносно відповідача-1 та відповідача -2 задоволено в повному обсязі, суд вважає за необхідне судові витрати покласти на відповідачів -1 та -2 по 50 % судового збору на кожного, що дорівнює сумі 36 540,00 грн.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з Публічного акціонерного товариства В«Шполянький молокозаводВ» (20600, Черкаська область, Шполянський район, м. Шпола, вул. Лебединська, 140, код ЄДРПОУ 03566564) та з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кірасир" (49083, м. Дніпропетровськ, вул. Проспект Газети "Правда", 29, кімн. 706, код ЄДРПОУ 35395243) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Щедро" (49033, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 122, код ЄДРПОУ 36094135) заборгованість у розмірі 1 407 549,59 грн., інфляційні втрати в розмірі 351 566,29 грн., курсову різницю в розмірі 2 271 653,27 грн., пеню в розмірі 482 465,83 грн., річні відсотки в розмірі 462 929,72 грн.

Видати наказ.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства В«Шполянький молокозаводВ» (20600, Черкаська область, Шполянський район, м. Шпола, вул. Лебединська, 140, код ЄДРПОУ 03566564) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Щедро" (49033, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 122, код ЄДРПОУ 36094135) суму 36 540,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кірасир" (49083, м. Дніпропетровськ, вул. Проспект Газети "Правда", 29, кімн. 706, код ЄДРПОУ 35395243) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Щедро" (49033, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 122, код ЄДРПОУ 36094135) суму 36 540,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено

21.09.2015р.

Суддя ОСОБА_2

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.09.2015
Оприлюднено05.10.2015
Номер документу51547983
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/6269/15

Ухвала від 12.01.2016

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Сизько Ірина Анатоліївна

Ухвала від 24.12.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Сизько Ірина Анатоліївна

Ухвала від 24.12.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Сизько Ірина Анатоліївна

Ухвала від 03.12.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Сизько Ірина Анатоліївна

Ухвала від 12.11.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Сизько Ірина Анатоліївна

Ухвала від 26.10.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Сизько Ірина Анатоліївна

Постанова від 07.10.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чус Оксана Володимирівна

Рішення від 18.09.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 23.09.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чус Оксана Володимирівна

Ухвала від 16.09.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чус Оксана Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні