Справа № 2-727/12
РІШЕННЯ
Іменем України
25 червня 2012 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі головуючого судді Коцюрби М.П., при секретарі Кучер В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1,ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2011 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно.
Свої вимоги позивачі обґрунтовують тим, що 9 травня 2011року померла їх мати та дружина відповідача - ОСОБА_4, з якою відповідач перебував в зареєстрованому шлюбі з 8 квітня 2000 року і після смерті якої відкрилась спадщина на належну їй одну другу частку майна, придбаного спільно з відповідачем під час перебування у зареєстрованому шлюбі на ім'я відповідача, яке складається з земельної ділянки, площею 0,1479 га, кадастровий № 3222484201:01:003:0146 призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку по вул. Польовій в селі Малютянка Києво-Святошинського р-ну., Київської обл. придбаної у ОСОБА_5, якому земельна ділянка належала згідно державного акту на право власності на землю виданого 07.09.2007 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів за №010732900059 згідно договору купівлі-продажу за реєстраційним №2366, посвідченого 18 вересня 2007 року приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу ОСОБА_6, житлового будинку за адресою: Херсонська область, Нововоронцовський район, село Дудчани, вулиця Червонофлотська, 30 придбаного за договором купівлі - продажу від 07.08.2006 року, реєстраційний №750, посвідченим приватним нотаріусом Нововоронцовсьского районного нотаріального округу, Херсонської області ОСОБА_7, мікроавтобусу LDWDAF, державний № НОМЕР_1; автомобіля Hyundai Tucson, державний №АІ 8545 АХ; автомобіляOpel - Kadet, державний №28183 ВО.
Вважають, що одна друга частина вищеперерахованого придбаного на ім'я відповідача майна входить до складу спадщини, а тому позивачі та відповідач, мають право в порядку спадкування кожен на 1/3 частини спадкового майна. В цілому відповідач має право на 2/3 частини перерахованого майна, а кожна з позивачів має право на 1/6 його частину, право на яке вони і просили визнати за ними.
Оскільки дане майно зареєстроване на ім'я відповідача, нотаріальна контора не видала свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно, тому позивачі не можуть його оформити. У зв'язку з цим змушені звертатися до суду.
У судовому засіданні позивачі уточнили позовні вимоги та просили визнати за ними в порядку спадкування за законом право власності за кожним на 1/6 частину вищеперерахованого майна за винятком автомобілю Hyundai Tucson, державний №АІ 8545 АХ; автомобілю Opel - Kadet, державний №28183 ВО позовні вимоги щодо яких просили не розглядати.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що звернення позивачів до суду є передчасним, так як в матеріалах цивільної справи відсутня постанова нотаріуса про відмову у видачі свідоцтв про право на спадщину на майно після померлої ОСОБА_4, що на думку відповідача свідчить про відсутність перешкод для їх видачі.
Також представник відповідача посилався на відсутність зареєстрованого на його відповідача державного акту на право власності на земельну ділянку по вул. Польовій в селі Малютянка, Києво-Святошинського р-ну., Київської обл., як на підставу для відмови у позові.
Суд, вислухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позов ОСОБА_2 та ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 9 травня 2011року померла мати позивачів і дружина відповідача - ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про її смерть.
Та обставина, що позивачі є дочками, а відповідач чоловіком померлої підтверджується копіями свідоцтва про народження позивачів, свідоцтва про одруження ОСОБА_3 з ОСОБА_8
І-БК №046296, свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_9 та ОСОБА_10 І-БК № 250638, свідоцтва про шлюб ОСОБА_11 та ОСОБА_12 І-ОК №022218.
Зазначені особи відповідно до ст.1261 ЦК України відносяться до першої черги спадкоємців за законом, у зв'язку з чим успадковують майно померлої ОСОБА_4 у рівних частках.
З матеріалів спадкової справи №223 від 29 вересня 2011 року вбачається, що позивачі та відповідач прийняли спадщину померлої 9 травня 2011року ОСОБА_4 шляхом подання у шестимісячний термін заяви про прийняття спадщини, що відповідає вимогам ст.1268 ЦК України.
Факт перебування відповідача у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 з 8 квітня 2000 року підтверджується копією свідоцтва про їх одруження.
Як вбачається з копій правовстановлюючих документів на майно на ім'я відповідача в період перебування у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 на його ім'я було придбано земельну ділянку, площею 0,1479 га, кадастровий № 3222484201:01:003:0146 призначену для будівництва та обслуговування житлового будинку по вул. Польовій в селі Малютянка Києво-Святошинського р-ну., Київської обл. придбану у ОСОБА_5, якому земельна ділянка належала згідно державного акту на право власності на землю виданого 07.09.2007 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів за №010732900059 згідно договору купівлі-продажу за реєстраційним №2366, посвідченого 18 вересня 2007 року приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу ОСОБА_6, житловий будинок за адресою: Херсонська область, Нововоронцовський район, село Дудчани, вулиця Червонофлотська, 30 придбаний за договором купівлі - продажу від 07.08.2006 року, реєстраційний №750, посвідченим приватним нотаріусом Нововоронцовсьского районного нотаріального округу, Херсонської області ОСОБА_7, мікроавтобус LDWDAF, державний № НОМЕР_1.
Згідно ст.60 Сімейного кодексу України це майно як таке, що набуте подружжям ОСОБА_4 за час шлюбу, належить померлій ОСОБА_4 та відповідачу на праві спільної сумісної власності.
Таким чином, одна друга частина вищеперерахованих придбаних на ім'я відповідача земельної ділянки, будинку та мікроавтобусу входить до складу спадщини матері позивачів, а тому позивачі мають право в порядку спадкування кожна на 1/3 частину від цього спадкового майна. Тобто позивачі мають право кожна на 1/6 частину земельної ділянки, будинку, мікроавтобусу.
Заперечення відповідача в яких він просить відмовити в позові з тих підстав що відсутня постанова нотаріуса про відмову в видачі свідоцтва про право на спадщину не можуть бути прийняті до уваги тому що позивачами в судовому засіданні надана постанова нотаріуса про відмову в видачі свідоцтва про право на спадщину.
Оскільки спірне спадкове майно придбано на ім'я відповідача, нотаріус взагалі не мав повноважень на видачу свідоцтв про право на спадщину позивачкам, тому що відповідно до п.1.3 ч.1.1 гл.11 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Міністерством юстиції України №296/5 від 22.02.2012 року, свідоцтво про право власності на частку у спільному майні подружжя видається тільки на те майно, яке є спільною власністю подружжя і є наявним на день видачі свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя, а також відповідно до п.2.4 ч.2 глави 11 розділу 2 зазначеного порядку, на підставі письмової заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, за згодою другого з подружжя, що є живим у свідоцтві про право власності може бути визначена частка померлого у спільній власності.
Оскільки згоду на визначення частки померлої у спільній власності чоловік померлої ОСОБА_13 не давав, не було можливим визначити наявне майно, що є спільною власністю подружжя, що підтверджується матеріалами нотаріальної справи.
Окрім того, зі спадкової справи вбачається, що відповідач не надав нотаріусу згоди на видачу позивачам свідоцтв про право на спадщину належну їх померлій матері в майні, яке оформлене на його, та не надав правовстановлюючих документів на це майно, що робить неможливим отримання позивачами свідоцтв про право на спадщину їх матері.
Таким чином позивачі не могли отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину з підстав, передбачених вищезазначеним Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.
З постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії вбачається, що позивачам відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину майно, яке є предметом спору, що свідчить про наявність перешкод у видачі свідоцтва про право на спадщину на дане майно.
Заперечення відповідача про те, що суд повинен відмовити позивачам в позові в частині визнання за ними права власності на 1/3 частину земельної ділянки в с. Малютянка, яка придбана на ім'я відповідача, але на яку він не отримав новий державний акт, не заслуговують на увагу, тому що згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 18 вересня 2007 року, спірна земельна ділянка придбана на ім'я відповідача в період його шлюбу зі спадкодавцем, у зв'язку з чим остання має право на одну другу частину ділянки, а відповідно і її спадкоємці мають право успадкування відповідної частини спадщини. Та обставина, що відповідач не отримує новий державний акт на земельну ділянку, свідчить лише про його намагання створити перешкоди позивачам в реалізації їх спадкових прав, які підлягають судовому захисту.
На спірну земельну ділянку є кадастровий номер відповідно до якого вона і зареєстрована і який не змінюється при зміні власників. Договір купівлі-продажу земельної ділянки також зареєстрований у відповідних нотаріальний реєстрах, що свідчить в цілому про набуття відповідачем та його померлою дружиною права власності на ділянку.
Таким чином, позивачі мають право власності па 1/6 частину вказаного майна кожний, а відповідач має право на 2/3 частини цього майна.
На підставі наведеного, а також ст.,ст.16, 331, 375, 1216, 1218, 1223 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності за кожним по 1/6 частині земельної ділянки, площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку по вул. Польовій в с. Малютянка Києво-Святошинського району Київської області; житлового будинку за адресою: Херсонська область, Нововоронцовський район, с. Дудчани, вул. Червонофлотська, 30; мікроавтобусу LDW DAF, державний номер НОМЕР_1.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Києво-Святошинський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з його проголошення.
Суддя: Коцюрба М.П.
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2012 |
Оприлюднено | 06.10.2015 |
Номер документу | 51572465 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Вітковський С. В.
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Коцюрба М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні