ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05.10.10р. Справа № 18/207-10
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1. ЛТД", м. Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра" в особі філії
Відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра"
Дніпропетровського регіонального управління, м. Дніпропетровськ
про здійснення перерахування коштів у розмірі 25 693,08 ЄВРО
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: не з"явився
від відповідача: не з"явився
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вента.ЛТД" звернулося до господарського суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра" в особі філії Відкритого акціонерного товариства комерційного банку "Надра" Дніпропетровського регіонального управління про зобов"язання останнього здійснити перерахування коштів у розмірі 25 693 ЄВРО 08 центів за реквізитами:
бенефіціар:
найменування: WORWAG PHARMA GMBH & CO.KG
місцезнаходження: 71034, Bodlingen Federal Republic of Germany
номер рахунку: DE 67600700700162002000
банк бенефіціара:
найменування: Deutsche Bank
місцезнаходження: Filiale Stuttgart, Federal Republic BIZ 600 700 70
SWIFT-код: DEUTDESS
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач, в порушення умов договору банківського рахунку № 10/2006/100011772 від 23 червня 2006 року, укладеного між сторонами, кошти в сумі 25 693,08 ЄВРО на рахунок бенефіціара не перерахував.
04.10.2010 року позивач звернувся до господарського суду з клопотанням про відкладення розгляду справи у зв"язку із неможливістю явки в судове засідання представника через зайнятість у судовому засіданні господарського суду Івано-Франківської області. Суд, враховуючи приписи ст. 69 ГПК України, а також те, що позивач, як юридична особа, не позбавлений права направити в судове засідання іншого представника, відмовляє у задоволенні вказаного клопотання.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням "Укрпошта" № 4994604237416, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
23 червня 2006 року між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк "Надра" (банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1. ЛТД" (клієнт) було укладено договір банківського рахунку № 10/2006/100011772, за умовами якого банк відкриває клієнту поточний рахунок № 26008003042001 в українських гривнях, № 26003003042501 в доларах США/ЄВРО для зберігання коштів та здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних документів відповідно до умов договору та законодавства України, та зобов"язується приймати та зараховувати на рахунок грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку та проведення інших операцій з рахунком, що передбачені чинним законодавством України.
Відповідно до п.4.1 договору банк здійснює розрахункові операції відповідно до чинного законодавства України та, зокрема, нормативно-правових актів Національного банку України, за умови належного оформлення клієнтом розрахункових документів. Платежі з рахунку клієнта банк виконує у межах залишку коштів на початок операційного дня з урахуванням надходжень протягом операційного дня.
Підпунктом 2.3.3 договору передбачено обов'язок банку своєчасно здійснювати розрахунково-касове обслуговування клієнта, у відповідності з чинним законодавством України.
Відповідно до 4.2 договору операції за розрахунковими документами в гривнях, що надійшли до банку в операційний час, виконуються банком того ж дня. Операції за розрахунковими документами в іноземній валюті для здійснення термінових переказів виконуються згідно затверджених тарифів. Документи, отримані після операційного часу, відмічаються штампом "Вечірня" та "післяопераційний час" та проводяться банком наступного робочого дня. Операційний час банку встановлюється з 09:00 до 16:00 (п.4.6 договору). З урахуванням п. 4.3. договору клієнт може подавати до банку розрахункові документи як у паперовій формі, так із використанням електронних розрахункових документів, відповідно до окремо укладеної додаткової угоди.
Позивач звернувся до відповідача для здійснення переказу на рахунок № DE 67600700700162002000 в сумі 25 693,08 ЄВРО в якості оплати за медикаменти згідно зовнішньоекономічного договору про дистриб'юцію, укладеного 14.05.2004 року між позивачем та компанією "ОСОБА_2 ГМБХ & КО.КГ".
Не зважаючи на списання 25 693,08 ЄВРО за платіжним дорученням № 1 з рахунку позивача, відмітки відповідача на платіжному дорученні в іноземній валюті № 513 від 15.01.2009 року про відправлення грошей, списані грошові кошти у сумі 25 693 ЄВРО 08 центів до бенефіціара (WORWAG PHARMA GMBH & CO.KG) не дійшли.
На звернення позивача, відповідач листом № 4959 від 04.09.2009 року повідомив, що грошові кошти в сумі 25 693 ЄВРО з поточного рахунку були списані 15.01.2009 року , але "у зв'язку з недоступністю коштів на кореспондентському рахунку ВАТ КБ "Надра" не виконало дане платіжне доручення".
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Статтею 51 Закону України "Про банки і банківську діяльність" визначено, що банківські розрахунки проводяться у готівковій та безготівковій формах згідно із правилами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку України. Безготівкові розрахунки проводяться на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді. Банки в Україні можуть використовувати як платіжні інструменти, зокрема, платіжні доручення.
Відповідно до частини першої ст. 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність" відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.
Відповідно до частини 3 статті 1068 ЦК України банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.
Відповідно, до ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" банки зобов'язані виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що мітиться в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.
Згідно п.1.22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" визначено, що операційний час - частина операційного дня банку або іншої установи - члена платіжної системи, протягом якої приймаються документи на переказ і документи на відкликання, що мають бути оброблені, передані та виконані цим банком протягом цього ж робочого дня. Тривалість операційного часу встановлюється банком або іншою установою - членом платіжної системи самостійно та закріплюється в їх внутрішніх нормативних актах.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань. Аналогічні положення містяться і у статтях 525, 526 ЦК України.
Частиною 1 статті 1066 ЦК України передбачено, що за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд (п.3 ст. 1066 ЦК України).
Згідно зі статтею 1073 ЦК України у разі несвоєчасного зарахування на рахунок грошових коштів, що надійшли клієнтові, їх безпідставного списання банком з рахунка клієнта або порушення банком розпорядження клієнта про перерахування грошових коштів з його рахунка банк повинен негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта або належного отримувача, сплатити проценти та відшкодувати завдані збитки, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 1074 ЦК України передбачено, що обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду у випадках, встановлених законом, а також у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, передбачених законом
Як вбачається із банківської виписки за 15.01.2009 року (а.с. 55) відповідач здійснив списання з п/р 26003003042501 суми у розмірі 25 693,08 ЄВРО, але вказані кошти до бенефіціара не надійшли.
Враховуючи той факт, що відповідачем порушено договірні зобов"язання щодо своєчасного здійснення розрахунково-касового обслуговування перед позивачем, суд визнає вимогу про зобов"язання здійснити перерахування коштів у розмірі 25 693,08 ЄВРО на рахунок бенефіціара.
Згідно зі статтею 33 ГПК України обов'язок доказування тих обставин, на які посилається сторона як на підставу своїх вимог і заперечень, покладається на цю сторону.
Відповідачем не спростовано належними засобами доказування обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Зобов"язати Відкрите акціонерне товариство комерційний банк "Надра" (04053, м. Київ, вул. Артема, 15, ідентифікаційний код 20025456) в особі філії Відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра" Дніпропетровського регіонального управління (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Сєрова, буд. 11, ідентифікаційний код філії 25842763, МФО філії 306016) здійснити перерахування коштів у розмірі 25 693,08 ЄВРО (двадцять п"ять тисяч шістсот дев"яносто три євро 08 центів) за реквізитами:
бенефіціар:
найменування: WORWAG PHARMA GMBH & CO.KG
місцезнаходження: 71034, Bodlingen, Federal Republic of Germany
номер рахунку: DE 67600700700162002000
банк бенефіціара:
найменування: Deutsche Bank
місцезнаходження: Filiale Stuttgart, Federal Republic BIZ 600 700 70
SWIFT-код: DEUTDESS
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра" в особі філії Відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра" Дніпропетровського регіонального управління (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Сєрова, буд. 11, ідентифікаційний код філії 25842763, МФО філії 306016) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вента.ЛТД" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Селянський узвіз, 3 а, код ЄДРПОУ 21947206, р/р 26008003042001 (в українських гривнях) в філії ВАТ Комерційний банк "Надра, ДРУ, МФО 306016) судові витрати у розмірі 85,00 (вісімдесят п"ять) державного мита та 236,00 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя ОСОБА_1
рішення підписано 08.10.2010 р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2010 |
Оприлюднено | 06.10.2015 |
Номер документу | 51652751 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні