АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 530/259/15-ц Номер провадження 22-ц/786/2713/15Головуючий у 1-й інстанції Должко С.Р. Доповідач ап. інст. Винниченко Ю. М.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2015 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області у складі:
головуючого: судді Винниченко Ю.М.,
суддів: Карпушина Г.Л., Корнієнка В.І.,
при секретарі: Рибак О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго»
на рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 16 липня 2015 року
по справі за позовом ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго» про усунення перешкод у здійсненні права власності за зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и л а :
У лютому 2015 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго» про усунення перешкод у здійсненні права власності та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що ним було розпочато будівництво двоповерхового приміщення, зокрема повністю збудовано перший поверх і розпочато будівництво другого поверху, однак у зв'язку з тим, що через його земельну ділянку проходять повітряна лінія електропередач, завершити будівництво та належним чином набути право власності на новозбудоване приміщення не має змоги.
Рішенням Зіньківського районного суду Полтавської області від 16 липня 2015 року позовні вимоги - задоволено частково.
Зобов'язано Публічне Акціонерне Товариство "Полтаваобленерго", яке розташоване за адресою м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5 усунути перешкоди у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою позивачу ОСОБА_2 шляхом перенесення повітряної лінії електропередач із земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з вказаним рішенням, його в апеляційному порядку оскаржив відповідач ПАТ « Полтаваобленерго», посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи.
Зазначало, що районним судом не враховано ст. 18 ЗУ «Про електроенергетику» у разі спорудження або реконструкції будівель,доріг, мостів інших об'єктів, пов'язаних з упорядкуванням і перенесенням повітряних і підземних електричних мереж виконуються замовниками будівництва і реконструкції відповідно затвердженої проектно-кошторисної документації під контролем власників споруд або мереж енергетики.
Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Як убачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що згідно договору купівлі-продажу від 24.07.2013 року, посвідченого державним нотаріусом Зіньківської державної нотаріальної контори ОСОБА_3, позивач ОСОБА_2 набув право приватної власності на житловий будинок та інші господарські будівлі та споруди, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та розташовані на земельній ділянці загальною площею 0,25 га., кадастровий номер НОМЕР_1, яку також набув у приватну власність шляхом приватизації у відповідності до рішення 23 сесії 6 скликання Тарасівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області. Цільове призначення даної земельної ділянки - для обслуговування та будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд. /а.с.6,-9/.
Земельна ділянка відповідача межує з земельною ділянкою позивача, що визнається сторонами та не потребує доказуванню в силу ч.1 ст. 61 ЦПК України, відповідно до якої, обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
28.08.2014 року рішенням виконавчого комітету Тарасівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області за № 33 ОСОБА_2 було надано дозвіл для будівництва двоповерхового приміщення. Дозвіл видавався на підставі схеми забудови земельної ділянки та плану виданого КП ГБ ТІАБ Зіньківського району. /а.с.10/.
Зазначеним рішенням виконавчого комітету Тарасівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області зобов'язано ОСОБА_2:
- одержати в секторі містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації будівельний паспорт на проведення вищезазначених робіт;
- перед початком проведення будівельних робіт подати повідомлення в інспекцію ДАБК в Полтавській області про початок будівництва;
- після закінчення будівельних робіт провести поточну інвентаризацію.
Вище вказані вимоги ОСОБА_2 виконані не були, що визнав в судовому засіданні представник позивача.
У ст. 50 Конституції України визначено, що кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Право на безпечні умови проживання та діяльності полягає у праві вимагати створення та підтримання таких умов, припиняти шкідливий вплив, що має місце, праві на відшкодування шкоди, а також праві реагувати на прояви небезпеки, що потенційно спроможні спричинити шкідливий вплив у майбутньому.
Відповідно до вимог ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У відповідності до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
У відповідності до ст. 91 ЗК України власники земельних ділянок зобов'язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів, а також дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.
Відповідно до ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Норми ст. 104 ЗК України вказують, що власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров'я людей, тварин, на повітря, земельні ділянки та інше.
Районний суд виходив з того, що особа має право вимагати усунення небезпеки, створеної внаслідок підприємницької або іншої діяльності, яка загрожує життю та здоров'ю, і хоча не спричинила на даний момент шкідливого впливу, проте з великим ступенем ймовірності може його спричинити.
В даній статті не наводиться вичерпний перелік виду екологічно небезпечної діяльності, що підлягають припиненню. Для визнання такої діяльності екологічно небезпечною достатньо факту наявності екологічного ризику, тобто ймовірності заподіяння шкоди чи виникнення шкоди.
Зі змісту статті випливає, що власники землі і землекористувачі можуть вимагати припинення не лише протиправної екологічно небезпечної діяльності, а й правомірної. Вимоги щодо припинення такої діяльності може стосуватися будь-яких власників чи користувачів сусідніх ділянок у тому числі і держави.
Власники землі і землекористувачі можуть мають право вимагати припинення екологічно небезпечної діяльності на сусідній земельній ділянці і тоді, коли екологічна шкода заподіюється не їм особисто, а третім особам.
Згідно повідомлення Зіньківської філії ПАТ «Полтаваобленерго» вказано, що перенесення лінії електропередачі ПЛ-04 кВ з території особистого господарства, яке розташоване в АДРЕСА_1 розглянуто. /а.с.23/.
Згідно акта та схеми розташування лінії електропередачі Л-2 ПЛ-0,4 кВ ТП-62 наданої Зіньківською філією ПАТ «Полтаваобленерго» вказано, що електроопора №8 знаходиться на відставні 4 метра від земельної ділянки ОСОБА_2 на території землі Тарасівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області.
Електроопора №9 знаходиться на сусідній земельній ділянці, яка розташована поряд із земельною ділянкою ОСОБА_2. З'єднання електричних проводів повітряної лінії між електричними опорами №8 та №9 частково проходить по території земельної ділянки, яка належить ОСОБА_2
Із даного акта та схеми розташування лінії електропередачі Л-2 ПЛ-0,4 кВ ТП-62, наданої Зіньківською філією ПАТ «Полтаваобленерго», вбачається, що на території земельної ділянки ОСОБА_2 електричні опори не знаходяться, а проходять тільки проводи електричних ліній./ а.с.57-58/.
Дані проводи електричних ліній також видно на фотокартках, наданих позивачем.
Згідно ст. 18 Закону України «Про енергетику» вказано, що у разі спорудження або реконструкції будівель, доріг, мостів інших об'єктів роботи, пов'язані з упорядкуванням і перенесенням повітряних і підземних електричних мереж, теплових мереж та інших об'єктів електроенергетики, виконуються замовниками будівництва і реконструкції відповідно затвердженої проектно-кошторисної документації та вимог відповідних нормативів і під контролем власників споруд або мереж енергетики.
Пунктом 5 «Правил охорони електричних мереж» визначаються охоронні зони уздовж повітряних ліній електропередачі у вигляді земельної ділянки і повітряного простору (для повітряних ліні напругою 0,4 Кв. визначено 2 метри).
Пунктом 8 цих Правил забороняється в охоронних зонах повітряних ліній виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальні роботу або нанести нещасні випадки, а саме будувати житлові будинки, громадські та дачні споруди.
Згідно з паспортом лінії електропередачі низької напруги КТП № 62 ПЛ-0,4 КВ, яка проходить біля господарства позивача, побудована в 1981 році, земельна ділянка позивача приватизована в 2013 році.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про відсутність будь-яких належних та допустимих доказів щодо створення відповідачем перешкод у здійсненні позивачем права власності відносно належної йому земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
У зв»язку з тим, що будівництво двоповерхового приміщення, що здійснюється позивачем ОСОБА_2 на приватизованій ним земельній ділянці за вищевказаною адресою, має ознаки самочинного ( ст.376 ЦК України), оскільки проводиться забудовником без належно оформлених дозвільних документів та затвердженого проекту, що визнав представник позивача у судовому засіданні, колегія суддів вважає також безпідставними доводи позивача щодо порушень його прав на вказане приміщення.
Враховуючи недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, а також невідповідність висновків суду обставинам справи, рішення суду першої інстанції згідно до п.п. 2 та 3 ч.1. ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в позові.
Керуючись ст.ст.303, 304, 307, ст.309, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів,-
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго» - задовольнити.
Рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 16 липня 2015 року - скасувати та ухвалити нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2.
Рішення набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржено протягом 20 днів шляхом подання касаційної карги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий - суддя (підпис) Ю.М. Винниченко
Судді (підпис) Г.Л. Карпушин
(підпис) В.І.Корнієнко
З оригіналом згідно: Ю.М.Винниченко
Суд | Апеляційний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2015 |
Оприлюднено | 06.10.2015 |
Номер документу | 51737413 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Полтавської області
Винниченко Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні