Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
24 вересня 2015 р. № 820/8416/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області
до Публічного акціонерного товариства "Компанія "Металіст"
про зупинення видаткових операцій, заборону відчуження майна, зобов'язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Основ'янська об'єднана державна податкова інспекція м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Компанія "Металіст", в якому просить суд зупинити видаткові операції на рахунках ПАТ "Компанія "Металіст"(код 14091466), заборонити відчужувати ПАТ "Компанія "Металіст" майно; зобов'язати ПАТ "Компанія "Металіст" допустити податкового керуючого Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області для опису майна у податкову заставу.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача повідомив, що Публічне акціонерне товариство "Компанія "Металіст" має податковий борг в сумі 91032,85 грн. Відповідно до ст.88.1Податкового кодексу Українита з метою забезпечення виконання платником податків обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Крім того, відповідач має відкриті рахунки в установах банків, а також не надає перелік ліквідного майна, яке знаходиться на балансі підприємства, для складання акту опису майна. Вказане відповідно до ст.89.4Податкового кодексу Українидає право податковому органу звернутись до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках зазначеного платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
24.09.2015 року представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи без участі представника Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.
Представник відповідача до судового засідання не прибув, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчить повідомлення про отримання судової повістки, яке міститься в матеріалах справи.
Відповідно до ч.11ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з ч.4ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд вважає, що особи, які беруть участь у справі, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а тому справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на ч. 6ст. 128 КАС України.
Відповідно до ч.1ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає, що адміністративна справа повинна бути розглянута в порядку письмового провадження, на основі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до п.п.19-1.1.1,19-1.1.2,19-1.1.7,19-1.1.10,19-1.1.34,19-1.1.45,19-1.1.46п.19-1.1ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством; здійснюють інші функції, визначені законами України.
Публічне акціонерне товариство "Компанія "Металіст" пройшлодержавну реєстрацію у порядку визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, взято на податковий обліквОснов'янської ОДПІм. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.
Пунктом54.1ст.54 Податкового кодексу Українипередбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з п.57.1ст.57 Податкового кодексу Україниплатник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.203.1ст.203 Податкового кодексу Україниподаткова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом203.1ст.203 Податкового кодексу Українидля подання податкової декларації. (Пункт203.2ст.203 Податкового кодексу України.)
Відповідно до ст. 16.1.4Податкового кодексу Україниплатник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (Підпункт14.1.39 п.14.1ст.14 Податкового кодексу України.)
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Підпункт14.1.175 п.14.1ст.14 Податкового кодексу України.)
З матеріалів справи судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Компанія "Металіст" має податковий борг з земельного податку з юридичних осіб в сумі 91032,85 грн, який виник внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань, визначених відповідачем самостійно у поданих до податкової інспекції деклараціях, а також внаслідок непогашення пені, нарахованої на суму податкового боргу на підставі пп.129.1.1ст.129 Податкового кодексу України.
Наявність у відповідача податкового боргу в сумі 91032,85 грн. підтверджується наявними у матеріалах справи копіями податкових декларацій та обліковими картками платника податків Публічного акціонерного товариства "Компанія "Металіст" з земельного податку з юридичних осіб.
На час розгляду справи податковий борг у вказаній сумі у добровільному порядку відповідачем не сплачений, доказів самостійної сплати заборгованості у повному обсязі відповідачем до суду не надано.
Згідно з п.59.1ст.59 Податкового кодексу Україниу разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається). (Пункт59.5ст.59 Податкового кодексу України.)
Основ'янською ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області було направлено ПАТ «Компанія «Металіст» податкову вимогу №11059 від 02.12.2014 року на суму 23122,08 грн.
Пунктом95.1ст.95 Податкового кодексу Українипередбачено, що податкова інспекція як контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. (Стаття 88.1Податкового кодексу України.)
Право податкової застави виникає згідно з цимПодатковим кодексом Українита не потребує письмового оформлення. (Стаття 88.2Податкового кодексу України.)
Відповідно до ст. 89.1Податкового кодексу України, право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно зі ст. 89.2Податкового кодексу Україниз урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Статтею 89.3Податкового кодексу Українипередбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Основ'янською ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області надіслано ПАТ «Компанія «Металіст» лист, яким повідомлялось про необхідність надати перелік ліквідного майна, яке знаходиться на балансі підприємства, для складання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави.
Вказаний лист отримано відповідачем .
Відповідно до п.42.2ст.42 ПКУдокументи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податку рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Відповідно до пункту89.4. статті89 ПК України,у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.
Податковим керуючим складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу від 06.05.2015 року ,у якому зазначено, що відповідь щодо запропонованих активів платника податків для складання акту опису на адресу ОДПІ не надходила. Тобто лист Основ'янської ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області формально проігноровано ПАТ "Компанія "Металіст". Враховуючи вищенаведене, боржником ПАТ "Компанія "Металіст", самостійно не виділено майно для опису у податкову заставу. Таким чином, за наявності законодавчих підстав платник податків ПАТ "Компанія "Металіст", відмовив у здійсненні опису майна у податкову заставу на суму податкового боргу у розмірі 64848,27 та не надав документи, необхідні для такого опису.
Згідно з наявною в матеріалах справи довідкою Основ'янської ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області ПАТ "Компанія "Металіст" має відкриті рахунки в банківських установах.(а.с. 12).
Відповідно до ч.1ст.11 КАС Українирозгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на загальних засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, доказів щодо спростування вимог позивача суду не надав.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2,11,71,86,159-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області до Публічного акціонерного товариства "Компанія "Металіст" про зупинення видаткових операцій, заборону відчуження майна, зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити у повному обсязі.
Зупинити видаткові операції на рахунках Публічного акціонерного товариства "Компанія "Металіст" ( 61001, м. Харків, вул.. Плеханівська,92 А, код 14091466).
Заборонити відчужувати Публічному акціонерному товариству ( 61001, м. Харків, вул. Плеханівська,92 А, код 14091466) майно.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Компанія "Металіст"( 61001, м. Харків, вул..Плеханівська,92 А, код 14091466) допустити податкового керуючого Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області для опису майна у податкову заставу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2015 |
Оприлюднено | 07.10.2015 |
Номер документу | 51745598 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Мельников Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні