Рішення
від 23.09.2015 по справі 910/17039/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.09.2015Справа №910/17039/15 За позовом: товариства сприяння обороні України

до: відповідача 1: київської міської ради

відповідача 2: приватного акціонерного товариство "Стрілець АТ"

за участю третьої особи 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Київська міська організація ТСО України

за участю третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1: Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

за участю третьої особи 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Київська обласна організація Товариства сприяння обороні України

про: визнання недійсним пункту рішення та договору оренди

Суддя: Шкурдова Л.М.

Представники:

Від позивача: Титикало Р.С - представник за довіреністю;

Папоян А.М. - представник за довіреністю;

Від відповідача 1: Тхорик С.М. - представник за довіреністю;

Від відповідача 2: Киреєв О.М. - представник за довіреністю;

Від третьої особи 1: Папоян А.М. - представник за довіреністю;

Від третьої особи 2: не зявились;

Від третьої особи 3: Корнієнко Г.О - представник за довіреністю;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом товариства сприяння обороні України до Київської міської ради, приватного акціонерного товариство "Стрілець АТ" про визнання недійсним частково рішення рішення Київської міської ради та договору оренди земельної ділянки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що голова Київського міського комітету ТСО України не був уповноважений надавати згоду на вилучення та передачу відповідачу 2 земельної ділянки по вул.Індустріальній, 27 у Солом'янському районі міста Києва, при прийнятті рішення про вилучення земельної ділянки з користування Київської міської організації ТСО України не було отримано згоди на вилучення земельної ділянки від належного землекористувача - ТСО України. За таких підстав, позивач просить суд, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.08.2015р., визнати недійсним пункт 18 рішення Київської міської ради від 14.03.2002 року №300/1734 "Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею", визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, розташованої на вул.Індустріальній, 27 у Солом'янському районі м.Києва, укладений між Київською міською радою та приватним акціонерним товариством "Стрілець АТ".

Ухвалою господарського суду міста Києва від 07.07.2015 року порушено провадження у справі №910/17039/15, залучено до участі у справі в процесуальному статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Київську міську організацію ТСО України.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що, по-перше, позивачем не обґрунтовано порушене право, оскільки рішення про передачу земельної ділянки до комунальної власності міста Києва приймало Київське міське товариство сприяння обороні України, яке є самостійною юридичною особою, рішення про передачу відповідачу-2 в оренду земельної ділянки прийняте у відповідності до норм чинного на момент його прийняття законодавства, позивачем пропущений строк позовної давності для звернення до суду.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 24.07.15 року залучено до участі у справі в процесуальному статусі третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

13.08.2015 року від Київської обласної організації Товариства сприяння обороні України надійшла заява про вступ у справу в процесуальному статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Київську обласну організацію Товариства сприяння обороні України.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 14.08.15 року залучено до участі у справі в процесуальному статусі третьої особи 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Київську обласну організацію Товариства сприяння обороні України.

У судових засіданнях 24.07.15, 14.08.15, 21.08.2015р., 02.09.15 оголошувалися перерви.

У судовому засіданні 02.09.15 сторонами заявлене клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 днів, яке судом задоволене.

У судовому засіданні 23.09.2015 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів спрви, на підставі п. 18 Рішення Київської міської ради від 14.03.2002 року № 300/1734 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею»:

затверджено проект відведення земельної ділянки акціонерному товариству «СТРІЛЕЦЬ АТ» для будівництва, обслуговування та експлуатації ділового центру на вул. Індустріальній, 27, у Солом'янському районі м. Києва;

вилучено з користування Київської міської організації ТСО України частину земельної ділянки, відведеної відповідно до рішень виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 18.04.67 року № 610 «Про відвод земельної ділянки Київському обласному комітету ДТСААФ під будівництво будинку технічного навчання» та від 09.02.87 року № 103 «Об отводе земельних участков предприятиям, учреждениям и организациям для строительства объектов», площею 1,35 га (лист-згода від 31.02.2000 року № 5/379);

передано акціонерному товариству «СТРІЛЕЦЬ АТ» в довгострокову оренду на 25 років земельну ділянку площею 1,35 га для будівництва, обслуговування та експлуатації ділового центру на вул. Індустріальній, 27, у Солом'янському районі м. Києва.

Позивач не погоджується з вищевказаним рішенням, вважає його протиправним, а договір оренди земельної ділянки, розташованої на вул. Індустріальній, 27, у Солом'янському районі м. Києва, укладений між Відповідачем-1 та Відповідачем-2, недійсним. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що вилучення з його володіння даної земельної ділянки відбулося без його належної згоди, оскільки відповідно до статутних документів право розпоряджатися майном товариства має лише його вищий орган, керівник Київської міської організації, який підписав листа про згоду на вилучення земельної ділянки, таким правом не наділений.

Оцінивши наявні в матеріалах справи докази суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 4.1. Статуту ТСО України (далі - товариство), зареєстрованого Міністерством юстиції України зі змінами від 14.06.2005 року (далі - Статут), Товариство будується за виробничо- територіальним принципом. Організаційну основу Товариства складають первинні організації. Вони об'єднуються по території в районні, міжрайонні, міські та об'єднані райміські організації, які входять до складу організації Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської обласних, Київської і Севастопольської міських організацій Товариства, які є для них вищестоящими і складають Товариство сприяння обороні України.

Таким чином. Київська міська та обласна організації ТСО України є підпорядкованими позивачеві структурними організаціями з трьох Українських республіканських громадських організацій (товариства сприяння армії, товариства сприяння авіації та товариства сприяння військово-морському флоту), що були вже до цього юридичними особами і мали своє майно у вигляді цілісних майнових комплексів і окремих майнових інвентарних об'єктів та фінансові ресурси. Майно ТСО України створене за рахунок джерел, обумовлених його статутом , знаходиться на його самостійному балансі на матеріальній базі, і на підставі ст. ст. 20 , 28 Закону України "Про власність" та п.п. 7.2,7.3,7.4 та 7.5 Статуту ТСОУ є майном цієї української громадської організації.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про громадські об'єднання» право власності громадського об'єднання зі статусом юридичної особи реалізує його вищий орган управління в порядку, передбаченому законом та статутом громадського об'єднання. Окремі функції щодо управління майном за рішенням вищого органу управління громадського об'єднання можуть бути покладені на створені ним відповідно до статуту керівні органи, юридичні особи (товариства, підприємства), відокремлені підрозділи таких об'єднань або передані громадським спілкам, утвореним цими громадськими об'єднаннями.

Відповідно до ст.23 Закону України «Про об'єднання громадян» (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) право власності об'єднань громадян реалізують їх вищі статутні органи управління (загальні збори, конференції, з'їзди тощо) в порядку, передбаченому законодавством України та статутними документами.

Окремі функції щодо господарського управління майном може бути покладено вищими статутними органами управління на створювані ними органи, місцеві осередки або передано спілкам об'єднань громадян.

При цьому, у п. 1.1. Статуту Київської міської організації ТСО України, затвердженого управлінням юстиції у м. Києві 05 листопада 1996 року передбачено, що Київська міська організація функціонує у складі ТСО України на правах обласної з метою сприяння обороні та підготовці членів Товариства до праці й захисту Батьківщини.

Відповідно до п. 7.1 Статуту Київської міської організації ТСО України її майно являється складовою частиною власності ТСО України.

Право власності Товариства здійснює його вищий орган - з'їзд, який надає право визначення порядку володіння, використання і розпорядження власністю Пленуму Центрального комітету (п. 7.4. Статуту ТСО України).

Отже, в силу п.п.2.1, 2.2. 4.1, 7,47.5 Статуту Товариства сприяння обороні України, Закону України «Про громадські об'єднання» Товариство сприяння обороні України може представляти створені первинні організації та їх керівні органи (комітети) у будь- якому державному органі та судах, оскільки уповноважене реалізовувати право власності громадського об'єднання.

Відповідно до п.п. 7.1., 7.2., 7.3 Статуту Товариство може мати у власності кошти, засоби та інше майно, необхідне для здійснення статутної діяльності. Власністю Товариства є будинки і споруди, житлові будинки, готелі, гуртожитки, технічні і транспортні засоби, підприємства, виробничі об'єднання, майстерні та інші госпрозрахункові структури, майно, обладнання, необхідне для виконання статутних завдань Товариства, організації товариства повинні забезпечити ефективне використання , збереження і примноження майна, що перебуває в їх віданні, право на об'єкти власності належить Товариству.

Право власності Товариства здійснює його вищий орган - з'їзд, який надає право визначення порядку володіння, використання і розпорядження власністю Пленуму Центрального комітету (п. 7.4. Статуту ТСО України).

Рішенням виконкому Київської міської ради від 18.04.1967 року № 610 було відведено біля1,3 га земельної ділянки під будівництво об»єкта навчання Київському обласному комітету ДТСААФ, який є структурним органом правонаступника Київської обласної організації ДТСААФ - Київської обласної організації ТСО України.

Рішенням виконкому Київської міської ради від 09.02.1987 року № 103 частину даної земельної ділянки площею 1,05 га по вуд. Індустріальній було відведено Київському міському комітету ДТСААФ, який є структурним органом правонаступника Київської міської організації ДТСААФ - Київської міської організації ТСО України.

Таким чином, земельна ділянка, площею 1,35 га, на вул. Індустріальній, 27, у Солом'янському районі м. Києва перебувала у користуванні структурних організацій Позивача, а саме: Київської міської організації ТСО України та Київської обласної організації ТСО України.

Повноваження районних, міжрайонних, міських, об'єднаних райміських, обласних, Київської і Севастопольської міської організацій і організації Автономної Республіки Крим визначені у п. 4.12. Статуту Товариства ( в редакції від 19.04.2000р, далі- Статуту Товариства)

Повноваження Комітетів організації Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських комітетів Товариства передбачені у п. 4.13. Статуту Товариства.

При цьому, у п. 5. Статуту Київської міської організації ТСО України, зареєстрованого Головним управлінням юстиції у м. Києві зі змінами від 02.07.96 року (відповідно і Статуту Київської обласної організації ТСО України) також передбачено повноваження Комітету Київської міської організації ТСО України та Комітету Київської обласної організації ТСО України відповідно. П.7 Статуту визначена правова природа майна міської (обласної) організації Товариства, зокрема закріплено, що майно є складовою частиною власності ТСО України, власність організації, як і товариства в цілому єдина і неподільна, майно Товариства, що знаходиться у віданні організації, підлягає збереженню та ефективному використанню.

Листом № 5/379 від 31.10.2000 року головою Київського міського комітету ТСО України Пудовим Б.М. було надано згоду на вилучення з використання Комітетом земельної ділянки по вул. Індустріальній, 27, у Солом'янському районі м. Києва, для передачі цієї земельної ділянки Відповідачу-2 для будівництва та експлуатації ділового центру Відповідача-2.

Між Київською міською радою і АТ «Стрілець АТ» був укладений договір оренди земельної ділянки по вул. Індустріальній, 27 розміром 1,35 га терміном на 25 років, реєстраційний запис від 12.06.2002р.

З аналізу вищенаведених положень як Статуту ТСО України, так і Статуту Київської міської організації ТСО України та Статуту Київської обласної організації ТСО України, чинними на момент написання даного листа, вбачається , що голова Київської міського комітету ТСО України не був уповноважений надавати згоду на вилучення з використання Комітетом та передачу Відповідачу-2 земельної ділянки по вул. Індустріальній, 27, у Солом'янському районі м. Києва.

А саме, як слідує із чинної на момент направлення листа-згоди редакції ТСО України - Товариство є єдиним власником всього майна, яке в т.ч. знаходиться у віданні місцевих організацій, розпоряджатися майном має право його вищий орган - з'їзд.

Статут Київської міської організації ТСО України в редакції від 05.11.96 передбачав можливість розпорядження майном, закріпленим за міською організацією, але виключно за рішенням, прийнятим на міській конференції.

Також у п. 6.4. Статуту Київської обласної організації ТСО України передбачено, що право власності обласної організації здійснює її вищий орган - Конференція, яка надає право визначення порядку володіння, використання і розпорядження власністю пленуму обласного комітету.

Як вбачається з наданих сторонами матеріалів до листа-згоди на вилучення земельної ділянки, підписаного Б.М.Пудовим, не було долучено відповідне рішення міської конференції на надання згоди на вилучення земельної ділянки.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, у ред. Закону України № 2905-ІИ від 20.12.2001 року - чинній на момент спірних відносин, (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

У відповідності до ст. 149 ЗК України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

При прийнятті Відповідачем-1 рішення від 14.03.2002 року № 300/1734, на підставі якого було вилучено з користування Київської міської організації ТСО України земельну ділянку по вул. Індустріальній, 27, у Солом'янському районі м. Києва, не було отримано згоду на вилучення земельної ділянки від належного землекористувача земельної ділянки - ТСО України.

У силу ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Тобто згідно з вказаними нормами підставою для надання в оренду земельної ділянки державної або комунальної власності та передумовою укладення відповідного договору є рішення особи, яка здійснює розпорядження нею від імені власника.

Частиною 1 ст. 215 Цивільного кодексу України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, установлених ч.ч. 1-6 ст. 203 цього кодексу. Однією з них є вимога щодо наявності необхідного обсягу цивільної дієздатності.

Відповідно до ч. 1 ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Згідно з ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

У п. г ч. З ст. 152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

В ч.5 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення відповідача-1) передбачено, що надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Перелік підстав для припинення права користування земельною ділянкою наведений в ст. 141 Земельного кодексу України. Відповідно до п.„а" ч.І названої статті підставою припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Згідно з приписами ст. 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Враховуючи відсутність належної згоди землекористувача на вилучення переданої йому в користування земельної ділянки, рішення Київської міської ради від 14.03.2002 року № 300/1734 в частині передачі спірної земельної ділянки АТ «Стрілець АТ» є недійсним.

Договір оренди земельної ділянки,зареєстрований 12.06.2002, за умовами якого орендодавець, на підставі рішення Київської міської ради від 14.03.2002 року № 300/1734, зобов'язався за актом приймання-передачі передати, а Відповідач -2 прийняти в оренду земельну ділянку по вул..Індустріальній, 27 в м. Києві є недійсним. З огляду на те, що фактичне користування земельною ділянкою на підставі договору оренди унеможливлює проведення між сторонами двосторонньої реституції, договір оренди підлягає визнанню недійсним на майбутнє (аналогічна правова позиція викладена в постанові ВСУ від 01.07.15 у справі № 910/24029/13).

Заперечення відповідача-2 щодо відсутності у позивача права на звернення до суду спростовуються матеріалами справи, з яких вбачається наявність у нього порушеного права власності(користування) на момент звернення.

Відповідно до ч.1 ст. 49 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним пункт 18 рішення Київської міської ради від 14.03.2002 року №300/1734 "Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею".

3. Визнати недійсним на майбутнє договір оренди земельної ділянки від 26.04.2002р., розташованої на вул.Індустріальній, 27 у Солом'янському районі м.Києва, укладений між Київською міською радою (01044, вул.Хрещатик, буд.36, код ЄДРПОУ 22883141) та приватним акціонерним товариством "Стрілець АТ" (04119, м.Київ, вул.Мельникова, буд.83Д, код ЄДРПОУ 21557043), посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Руденком В.О. в реєстрі за №3939, та зареєстрований Київським міським управлінням земельних ресурсів, про що зроблено запис від 12.06.2002 за №72-6-00052 у книзі записів державної реєстрації договорів.

4. Стягнути з київської міської ради (01044, вул.Хрещатик, буд.36, код ЄДРПОУ 22883141) на користь товариства сприяння обороні України (03057, м.Київ, проспект Перемоги, буд.52/2, код ЄДРПОУ 00014611) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1218 (тисячу двісті вісімнадцять) грн 00 коп.

5. Стягнути з приватного акціонерного товариство "Стрілець АТ" (04119, м.Київ, вул.Мельникова, буд.83Д, код ЄДРПОУ 21557043) на користь товариства сприяння обороні України (03057, м.Київ, проспект Перемоги, буд.52/2, код ЄДРПОУ 00014611) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1218 (тисячу двісті вісімнадцять) грн 00 коп.

Суддя Л.М. Шкурдова

Повне рішення складено: 28.09.2015

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.09.2015
Оприлюднено07.10.2015
Номер документу51826849
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/17039/15

Ухвала від 27.04.2017

Господарське

Верховний Суд України

Берднік І.С.

Ухвала від 27.01.2017

Господарське

Верховний Суд України

Ємець А.А.

Постанова від 16.11.2016

Господарське

Верховний Суд України

Берднік І.С.

Ухвала від 07.11.2016

Господарське

Верховний Суд України

Берднік І.С.

Ухвала від 21.10.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

Рішення від 23.09.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 14.08.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 24.07.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 07.07.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні