ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
27 серпня 2015 р. Справа № 802/2226/15-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Воробйової Інни Анатоліївни,
за участю:
секретаря судового засідання: Панченка Т.Д.
представника відповідача: ОСОБА_1
у відсутність позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Ямпільському районі Вінницької області
до: Олександрівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Томашпільської районної ради Вінницької області
про: стягнення капіталізованих платежів
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Ямпільському районі Вінницької області (далі - ВВД ФСС НВН ПЗ у Ямпільському районі, відділення, позивач) з адміністративним позовом до Олександрівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Томашпільської РДА (далі - школа, відповідач) про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 380351,31 грн.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначає, що Олександрівська школа ліквідовується як юридична особа без правонаступника, в зв'язку з чим, повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особам, потерпілим на підприємстві протягом їх життя. Позивач, з урахуванням даних Держкомстату України про середню очікувану тривалість життя осіб, розрахував суму платежу, який підлягає капіталізації для розрахунку з потерпілими у Олександрівська школа в розмірі 380351,31 грн. (367132,11 грн.- капіталізація коштів, 13219,20 грн -потреба в капіталізації коштів для виплати пенсії), та просив їх стягнути з відповідача.
В судове засідання представник позивача не з'явився, проте подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Одночасно зазначив, що позов підтримує та просить його задовільнити повністю (вх.№23264 від 27.08.2015 року).
Враховуючи подану заяву та керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 128 КАС України судом прийнято протокольне рішення про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Окрім того, судом, з урахуванням поданого позивачем листа № 01-304 від 6.08.2015р. протокольною ухвалою постановлено вважати відповідачем у справі Олександрівську загальноосвітю школу І-ІІ ступенів Томашпільської ради Вінницької області, оскільки первинна назва відповідача вказана з помилками.
В судовому засіданні представник відповідача позов визнав частково, посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях. Зокрема вказав, що серед доданих до матеріалів позовної заяви документів є копія Постанови «Про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати" №0233/10174/10174.1/11 від 16.02.2015 року, якою встановлено як строк повторного огляду потерпілої на 1.02.2016 р. так і строковість проведення їй виплат, а саме з 27.01.2015 року по 31.01.2016 року. Тобто такий вид виплат є строковим. Отже у цьому випадку, при проведені розрахунку капіталізованих платежів слід враховувати не середню тривалість життя постраждалої особи, а конкретний термін визначений у Постанові та довідці МСЕК. Адже при повторному огляді група інвалідності може бути скасована.
За таких обставин школа визнає суму капіталізованих платежів виключно на період призначення щомісячних страхових виплат потерпілій.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, вислухавши думку представника відповідача, суд встановив наступне.
Олександрівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Томашпільської районної ради Вінницької області зареєстрована у ВВД ФСС НВН ПЗ у Ямпільському районі як платник страхових внесків.
Відділенням сформовано особову справу потерпілої на виробництві ОСОБА_2, яка отримала травму під час виконання трудових обов'язків в Олександрівській школі.
Так, постановою про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати № №0233/10174/10174.1/11 від 16.02.2015 року позивачем призначено ОСОБА_2 щомісячну грошову суму в розмірі 864,98 грн. з 27.01.2015 року по 31.01.2016 року.
Однак, оскільки Олександрівська школа знаходиться у стані припинення позивач звернувся з цим позовом до суду про стягнення капіталізованих платежів для продовження страхових виплат особам, які мають право на такі виплати.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Відповідно до статтей 4, 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням. Джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. № 765 (далі- Порядок №765), капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством. Капіталізація платежів, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Частиною 1 статті 112 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
У разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншими нормативно-правовими актами (стаття 1205 Цивільного Кодексу України).
Оскільки, відсутній механізм капіталізації платежів для задоволення вимог, виниклих із зобов'язань підприємства, яке ліквідується на підставі рішення засновників та дані відносини подібні між собою у своїх рисах та ознаках, тобто вирішуються однаково і необхідно застосовувати закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Така правова позиція зазначена в постанові від 26.06.2012 року Верховного суду України, в якій визначено, що вимоги Порядку поширюються на правовідносини щодо стягнення заборгованості по капіталізації платежів з підприємств, які ліквідуються поза процедурою банкрутства.
У відповідності до вимог частини другої 2 статті 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення.
Згідно частини першої статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
За таких обставин, до спірних правовідносин слід застосовувати положення Постанови Кабінету Міністрів України № 765 від 06.05.2000 року.
Так, позивачем зроблено розрахунок потреби в капіталізації коштів Олександрівською школою по потерпілій ОСОБА_2 у відповідності до вимог пункту 3 Порядку № 765, згідно якого капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Сума капіталізованих платежів склала 367132,11 грн., виходячи з розрахнку - 864,98 грн. (розмір щомісячної страхової виплати) x 35,37 (середня очікувана тривалість життя) x 12 (кількість місяців у році).
Однак, згідно постанови про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати №0233/10174/10174.1/11 від 16.02.2015 року, виплати слід проводити з 27.01.2015 року по 31.01.2016 року включно.
Таким чином, до капіталізованих платежів мають бути віднесенні страхові виплати лише за період з 15.07.2015 р. (день звернення з позовом до суду) по 31.01.2016 року включно та мають складати 5189,88 грн. ( 864,98 грн. х 6 місяців)
За таких обставин, позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Ямпільському районі Вінницької області до Олександрівської школи про стягнення платежів що підлягають капіталізації підлягають частковому задоволенню, а саме на суму 5189,88 грн. В решті суми 361942,23 грн., заявленої до стягнення слід відмовити.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
позов задовільнити частково.
Стягнути з Олександрівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Томашпільської районної ради Вінницької області (вул. Пшеничнюка, 11, с.Олександрівка, Томашпільський р., Вінницька обл., код ЄДРПОУ 26223140) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Ямпільському районі Вінницької області (вул. Леніна, 81/49, м.Ямпіль, Вінницька обл., код ЄДРПОУ 25937676, р/р 37178003000905 в ГУДКСУ у Вінницькій області, МФО 802015) капіталізовані платежі в сумі 5189,88 грн. (п'ять тисяч сто вісімдесят дев'ять грн. 88 коп.).
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2015 |
Оприлюднено | 08.10.2015 |
Номер документу | 51841133 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні