Рішення
від 30.09.2015 по справі 388/1537/15-ц
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 388/1537/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

30.09.2015 року Долинський районний суд Кіровоградської області

в складі: головуючого - судді Баранського Д.М. ,

за участю секретаря Поліщук Т.І. ,

представників: ОСОБА_1, ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, Приватного сільськогосподарського підприємства «Лідер-Агро», третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: реєстраційна служба Долинського районного управління юстиції Кіровоградської області про визнання недійсним договору оренди землі, скасування державної реєстрації права оренди , -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 20 15 року ОСОБА_3 звернувся до суду з цим позовом, посилаючись на те, що 15 березня 2012 року між ним та ОСОБА_4 був укладений договір оренди землі, згідно якого ОСОБА_3 отримав у платне користування на строк п'ятнадцять років земельну ділянку площею 7,5116 га, кадастровий номер № 3521981900:02:000:0234, що знаходиться на території Василівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, про що у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею у відділі Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області вчинено запис за № 352190004000130.

ОСОБА_3 зазначає, що рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 31 жовтня 2012 року було визнано недійсним договір оренди землі від 15 березня 2012 року укладений між ОСОБА_4 та ОСОБА_3, зареєстрований 12 квітня 2012 року у відділі Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області за № 352190004000130.

Рішенням Апеляційного суду Кіровоградської області від 20 грудня 2012 року вищевказане рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 31 жовтня 2012 року, скасовано.

Разом із тим, до цього часу не скасована державна реєстрація вищезазначеного договору оренди землі від 15 березня 2012 року, а відтак указаний правочин є дійсним.

10 квітня 2013 року між ОСОБА_4А та Приватним сільськогосподарським підприємством «Лідер-Агро» (далі - ПСП «Лідер-Агро») було укладено договір оренди землі на строк сім років, та зареєстровано 18 листопада 2013 року за № 8031516.

Таким чином, при проведенні державної реєстрації права оренди, державним реєстратором у порушення положень Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не було перевірено факт реєстрації права оренди на таку земельну ділянку за іншими особами, що призвело до порушення прав ОСОБА_3

ОСОБА_3 вважає, що за вищенаведених підстав спірний договір оренди має бути визнаний недійсним.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_1 позов підтримали за обставин зазначених у ньому, попросили позов задовольнити. Заперечували проти понесених відповідачем ПСП «Лідер-Агро» судових витрат у виді витрат на правову допомогу.

Відповідач ОСОБА_4 та його представник адвокат ОСОБА_2, який також є представником відповідача ПСП «Лідер-Агро» в судовому засіданні заперечували проти позову, вважають його необґрунтованим, просили відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: реєстраційної служби Долинського районного управління юстиції Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надіслав.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову з таких підстав.

Згідно ч. 2 ст. 27 ЦПК України особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов'язані подати усі наявні у них докази або під час попереднього судового засідання, а якщо попереднє судове засідання у справі не проводиться - до початку розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко - і відеозаписів, висновків експертів.

За змістом ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом установлено, що 15 березня 2012 року між відповідачем ОСОБА_4 та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 укладено на строк п'ятнадцять років договір оренди землі площею 7,5160 га, що знаходиться на території Василівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області. Цей договір 12 квітня 2012 року зареєстрований у відділі Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області за № 35219004000 (а. с. 4, 5).

Рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 31 жовтня 2012 року визнано недійсним укладений 15 березня 2012 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 договір оренди землі, що зареєстрований 12 квітня 2012 року у відділі Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області за № 35219004000. Зобов'язано відділ Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області скасувати державну реєстрацію цього договору.

Рішенням Апеляційного суду Кіровоградської області від 20 грудня 2012 року рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 31 жовтня 2015 року скасовано у частині зобов'язання відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області скасувати державну реєстрацію договору оренди землі від 15 березня 2012 року. В решті залишено без змін рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 31 жовтня 2012 року (а. с. 6).

Таким чином, згідно рішення суду, що набрало законної сили визнано недійсним договір оренди землі від 15 березня 2012 року між ОСОБА_5 та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3, зареєстрований 12 квітня 2012 року у відділі Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області за № 35219004000.

1 квітня 2013 року між відповідачами ОСОБА_4 та ПСП «Лідер-Агро» укладено на строк сім років договір оренди землі площею 7,516 га, кадастровий номер 3521981900:02:000:0234, що зареєстрований 18 листопада 2013 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 3416443 (а. с. 11-12).

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Таким чином, договір оренди землі є однією з підстав для набуття орендарями права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом ч. 3 ст. 3, п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис).

Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

За змістом ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Отже, учасники правочину, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують відповідний письмовий документ, надаючи згоді встановленої форми.

Разом із тим цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення учасників при укладенні спірного договору, набуваються після відповідної державної реєстрації.

Ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Волевиявлення є важливими чинником, без якого неможливо вчинення правочину, що узгоджується зі свободою договору, установленою ст. 627 ЦК України.

Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа, в якому фіксуються правові наслідки.

Реєстрація договору є адміністративним актом, тобто елементом зовнішнім щодо договору.

Оскільки волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умом, складання та скріплення підписом письмового документа, в якому фіксуються правові наслідки, а реєстрація договору є адміністративним актом, тобто елементом зовнішнім щодо договору, відповідно можливо дійти висновку, що наявність не скасованої державної реєстрації права оренди землі за договором оренди землі, який визнаний судом недійсним, не породжує у сторони такого правочину будь-яких прав та обов'язків, зокрема права оренди, а також не може бути підставою, що унеможливлює реалізацією орендодавцем своїх прав за новим правочином.

Таким чином, суд не вбачає підстав для визнання оспорюваного правочину недійсним з зазначених ОСОБА_3 підстав, а відтак його позов є необґрунтований та такий, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1, п. 2 ч. 3 ст. 79 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом судової справи, належать витрати на правову допомогу.

За змістом ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Згідно ч. ч. 1, 5 ст. 14 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, і діє на підставі статуту. Найменування адвокатського бюро повинно включати прізвище адвоката, який його створив. Стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське бюро.

Відповідно до договору про надання правової допомоги між клієнтом і адвокатським бюро від 17 вересня 2015 року, укладеного між ПСП «Лідер-Агро» та Адвокатське бюро «Юридичний центр ОСОБА_2», Адвокатське бюро зобов'язується за винагороду забезпечити надання правової допомоги Клієнту - ПСП «Лідер-Агро» у судах з усіма правами, наданими чинним законодавством відповідачу у цивільній справі № 388/1537/15-ц за позовом ОСОБА_3 до ПСП «Лідер-Агро» про визнання недійсним договору оренди землі та скасування його державної реєстрації.

За змістом п. 6.1. вищезазначеного Договору, Клієнт оплачує Адвокатському бюро гонорар у сумі за домовленістю сторін, але не менше 40 відсотків, встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі адвоката у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням, під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, при підготовці документів (заперечень, скарг, апеляційних і касаційних скарг), при наданні усних консультацій Клієнту, копіювання документів.

Згідно акту наданих послуг від 28 вересня 2015 року між ПСП «Лідер-Агро» та Адвокатським бюро «Юридичний центр ОСОБА_2», сторони підтверджують цим актом належне надання юридичних послуг - правової допомоги відповідно до договору про надання юридичних послуг - правової допомоги між клієнтом і адвокатським бюро від 17 вересня 2015 року, в період з 17 по 28 вересня 2015 року, а саме: 17 вересня 2015 року - 1,5 години усної консультації щодо порядку розгляду цивільної справи № 388/1537/15-ц за нормами ЦПК України та обґрунтованості позову у цій справі, вартість 826,80 грн; 28 вересня 2015 року - дві години на складання заперечень на позовну заяву у цивільній справі № 388/1537/15-ц, що розглядається Долинським районним судом Кіровоградської області, вартість послуги 1102,40 грн.

Відповідно до рахунку № 1-Л/2015 від 28 вересня 2015 року Адвокатського бюро «Юридичний центр ОСОБА_2» до складу витрат на правову допомогу включено оплату за юридичні послуги - правову допомогу, надані на користь ПСП «Лідер-Агро» за період з 17 вересня 2015 року по 28 вересня 2015 року - 1929,20 грн, та попередня оплата за участь у судовому засіданні у цивільній справі № 388/1537/15-ц - 551,20 грн. Всього до сплати - 2480,40 грн.

Згідно платіжного доручення № 309 від 29 вересня 2015 року ПСП «Лідер-Агро» сплатило на користь Адвокатського бюро «Юридичний центр ОСОБА_2» 2480 грн оплати юридичних послуг - правової допомоги, згідно договору від 17 вересня 2015 року та рахунку № 1-Л/2015 від 28 вересня 2015 року.

Таким чином, з позивача фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 підлягає стягненню на користь ПСП «Лідер-Агро» 2480 грн понесених та документально підтверджених судових витрат на правову допомогу.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 203, 215, 638 ЦК України, ст. ст. 13, 18, 33 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 10, 11, 15, 57-62, 64, 79, 84, 88, 212-215, 218, 294 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_4, Приватного сільськогосподарського підприємства «Лідер-Агро», третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: реєстраційна служба Долинського районного управління юстиції Кіровоградської області про визнання недійсним договору оренди землі, скасування державної реєстрації права оренди.

Стягнути з ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Приватного сільськогосподарського підприємства «Лідер-Агро» (ідентифікаційний код 31492900) 2480 (дві тисячі чотириста вісімдесят) грн понесених та документально підтверджених судових витрат.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Кіровоградської області через Долинський районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлений 5 жовтня 2015 року.

Суддя Долинського районного суду ОСОБА_6

СудДолинський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення30.09.2015
Оприлюднено09.10.2015
Номер документу51912420
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —388/1537/15-ц

Ухвала від 20.07.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Завгородня Ірина Миколаївна

Ухвала від 01.12.2015

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Чорнобривець О. С.

Ухвала від 13.11.2015

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Чорнобривець О. С.

Рішення від 30.09.2015

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Ухвала від 28.08.2015

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні