Ухвала
від 29.09.2015 по справі 621/1241/15-а
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2015 р.Справа № 621/1241/15-а Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Спаскіна О.А. , Любчич Л.В.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області на постанову Зміївського районного суду Харківської області від 28.07.2015р. по справі № 621/1241/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області

про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

28 липня 2015 року ухвалою Зміївського районного суду Харківської області позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області від 10.12.2014 року щодо відмови здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 13 "в" Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 24 вересня 2014 року та провести відповідні виплати.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, а саме: пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. Судом першої інстанції, на думку відповідача, не було враховано, що періоди роботи позивача трактористом у радгоспі "Геніївський" та його безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції не підтверджено, ОСОБА_1 не було надано відповідно уточнюючої довідки ліквідатора СТОВ "Геніївський".

Позивачем ОСОБА_1 письмових заперечень на апеляційну скаргу не було подано.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 01 березня 1976 року був зарахований на посаду тракториста ІІІ класу до Радгоспу "Геніївський" Зміївського району. Звільнений з Радгоспу "Геніївський" 27 лютого 1978 року за власним бажанням. З 23 березня 1978 року по 04 травня 1978 року працював трактористом ІІІ класу у Радгоспі ім. Гагаріна Готвальдівського району. 21 травня 1980 року ОСОБА_1 зарахований трактористом ІІІ класу ІІІ тракторної бригади до Радгоспу "Геніївський " Готвальдівського району, а 04 серпня 1980 року звільнений з посади. З 18 вересня 1980 року по 13 січня 1981 року, з 18 травня 1981 року по 07 лютого 1983 року, з 15 жовтня 1986 року по 29 грудня 1986 року, з 08 жовтня 1987 року по 06 квітня 1992 року, з травня 1993 року по 20 вересня 2000 року працював трактористом ІІІ класу І та ІІІ тракторної бригади у Радгоспі "Геніївський" Готвальдівського району (в подальшому Комунальне сільськогосподарське підприємство "Геніївське", Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Геніївське") (а.с.11-18).

24 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, до якої додано також уточнюючі довідки та довідку зі статистики (а.с.24).

10 грудня 2014 року рішенням відділу пенсійного забезпечення Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу відмовлено у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи (а.с.80).

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на пільгову пенсію за наявності необхідного стажу роботи, натомість відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні такої пенсії.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту «в» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах за п. «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7, згідно якого до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії „тракторист-машиніст", запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.

Таким чином, на період роботи позивача у Радгоспі "Геніївський" чинним законодавством було передбачено наявність спеціальних умов праці на посаді тракториста-машиніста, які визначали право особи на зарахування стажу такої роботи до пільгового, а саме: безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

В трудову книжку ОСОБА_1 такі відомості внесені не були.

Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ та п.1-3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637, встановлено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

Проте, як передбачено пунктом 18 Порядку №637, за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Таким чином, наявність пільгового трудового стажу може бути підтверджена показаннями свідків у випадку, якщо документи про наявність такого стажу відсутні і їх неможливо одержати внаслідок ліквідації підприємства чи відсутності архівних даних. Обов’язок щодо підтвердження трудового стажу особи на підставі показань свідків покладено на органи Пенсійного фонду. Однак приймаючи оскаржуване рішення від 10.12.2014 року Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області вказаний обов’язок не виконало, протиправно посилаючись на ненадання позивачем необхідних уточнюючих довідок від ліквідатора СТОВ "Геніївський".

Між тим, з матеріалів справи вбачається, що спеціальні умови праці, встановлені пунктом "в" частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" для трактористів-машиністів, підтверджуються копіями архівних довідок Зміївської районної державної адміністрації Харківської області від 15.08.2014 року №01-35/2252 (а.с.35) від 15.08.2014 року №01-35/2253 (а.с. 36), від 28.08.2014 року №01-35/2433 (а.с.38-39) у системному зв’язку з копією довідки Головного управління статистики у Харківській області від 18.09.2014 року №06.3-11/3951 (а.с.34), згідно якої СТОВ "Геніївське" за відомостями з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України здійснювало єдиний вид діяльності за КВЕД-2010 - "01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур". За наведених фактів, колегія суддів вважає, що факт безпосередньої зайнятості ОСОБА_1 у виробництві сільськогосподарської продукції в радгоспі "Геніївський" (в подальшому Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Геніївський") є підтвердженим та вважається достовірним.

З огляду на зазначені обставини та приведені вимоги законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що на час звернення до територіального органу Пенсійного фонду України ОСОБА_1, досягнувши 55-річного віку при наявності 37 років 3 місяців 19 днів загального стажу та більше 20 років стажу роботи в шкідливих і важких умовах праці, набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Таким чином, суд першої інстанції правомірно зобов'язав відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки вказані обставини підтверджуються записами трудової книжки позивача, а також архівними довідками, наявними у матеріалах справи.

Доводи апеляційної скарги щодо необхідності для позивача при призначенні пенсії надати уточнюючу довідку від ліквідатора СТОВ "Геніївський", а також посилання на даний факт як на основну підставу для відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є такими, що суперечать вимогам Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637, зокрема пунктам 2 та 18. Фактично суб’єкт владних повноважень не скористався наданими йому чинним законодавством правами та не встановив всі необхідні для вирішення питання про призначення ОСОБА_1 спірної пенсії обставини, що призвело до порушень прав позивача.

Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області - залишити без задоволення.

Постанову Зміївського районного суду Харківської області від 28.07.2015р. по справі № 621/1241/15-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2 Судді (підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст ухвали виготовлений 02.10.2015 р.

СудХарківський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.09.2015
Оприлюднено09.10.2015
Номер документу51947415
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —621/1241/15-а

Ухвала від 22.12.2015

Адміністративне

Зміївський районний суд Харківської області

Чигрина Л. Г.

Ухвала від 25.11.2015

Адміністративне

Зміївський районний суд Харківської області

Чигрина Л. Г.

Ухвала від 29.09.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Сіренко О.І.

Ухвала від 29.09.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Сіренко О.І.

Ухвала від 08.09.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Сіренко О.І.

Ухвала від 08.09.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Сіренко О.І.

Постанова від 28.07.2015

Адміністративне

Зміївський районний суд Харківської області

Чигрина Л. Г.

Постанова від 28.07.2015

Адміністративне

Зміївський районний суд Харківської області

Чигрина Л. Г.

Рішення від 28.07.2015

Адміністративне

Зміївський районний суд Харківської області

Чигрина Л. Г.

Ухвала від 15.06.2015

Адміністративне

Зміївський районний суд Харківської області

Чигрина Л. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні