ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29.09.15р. Справа № 904/6150/15 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Вега Україна", м. Дніпропетровськ
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Еквіл", м. Вінниця
відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Купецький дім Гарант", м. Дніпропетровськ
про стягнення 6 665 грн. 91 коп.
Суддя Рудь І.А.
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача-1: не з'явився;
від відповідача-2: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Вега Україна" звернулось до господарського суду з позовом, в якому просить:
- стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Еквіл" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Купецький дім Гарант" заборгованість в сумі 200 грн. 00 коп.;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Еквіл" заборгованість за поставлений товар в сумі 3 800 грн. 00 коп. та 2 665 грн. 91 коп. 30% річних.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачами своїх господарських зобов'язань за договором поставки від 27.09.2013р. № ВН-36 та договором поруки від 17.06.2015р.
Заявою від 23.09.2015р. позивач зменшив позовні вимоги, здійснивши перерахунок 30% річних, та просив суд:
- стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Еквіл" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Купецький дім Гарант" заборгованість в сумі 200 грн. 00 коп.;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Еквіл" 3 800 грн. 00 коп. заборгованості та 2 664 грн. 60 коп. 30% річних.
Відповідач-1 явку свого повноважного представника у призначені судові засідання не забезпечив та не надав витребувані судом документи.
Відповідач-2 явку свого повноважного представника у призначені судові засідання не забезпечив, надав відзив на позов, в якому підтвердив, що відповідно до умов договору поруки від 17.06.2015р. є солідарним боржником позивача на суму 200 грн. 00 коп. та просив суд розглянути справу без участі представника відповідача-2
Представник позивача в судове засідання 29.09.2015р. не з'явився.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін, оскільки про час та місце розгляду справи останні повідомлені належним чином, про що свідчать поштові повідомлення, долучені до матеріалів справи.
Відповідно до ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В порядку ст.85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
встановив:
27.09.2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Вега Україна" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Еквіл" (покупець) укладений договір поставки № ВН-36 (надалі-Договір), відповідно до умов якого, постачальник зобов'язується поставляти непродовольчі товари (надалі товар) відповідно до поданого покупцем замовлення, а покупець зобов'язується прийняти товар та своєчасно оплатити його вартість (п. 1.1. Договору).
Згідно п. 6.1 Договору, цей Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими на те сторонами і діє до 31 грудня 2013 року, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим Договором, в тому числі і щодо нарахування неустойки за цим Договором. Сторони домовилися, що у випадку, якщо жодна із сторін за 30 календарних днів до закінчення строку дії даного Договору, не повідомить другу сторону про припинення його умов (розірвання), Договір вважається автоматично пролонгованим на наступний рік на тих же умовах.
Відповідно до п. 4.1. Договору ціна на кожне найменування товару за цим Договором визначається виходячи з відпускних цін встановлених постачальником на момент отримання заявки покупця та вважається остаточно узгодженою в розмірі вказаному у документах, що підтверджуються передачу товару (накладні та/або акти прийому-передачі), якщо інше не визначено постачальником відповідно до умов цього Договору.
Згідно до п. 4.4. Договору покупець сплачує за поставлений йому товар на умовах відстрочки платежу через кожні 14 календарних днів з моменту поставки такого товару по мірі його реалізації третім особам (в тому числі кінцевому споживачу).
Пунктом 4.4.1. Договору передбачено, що сума оплати за поставлений товар розраховується на підставі звіту про реалізований товар, який покупець зобов'язаний надавати постачальнику 10-го та 25-го числа кожного місяця.
На виконання умов Договору позивач передав, а покупець прийняв у власність товар на загальну суму 5 582 грн. 21 коп., що підтверджується видатковими накладними: № ВУТЦ9732 від 27.09.2013р. на суму 4 719 грн. 96 коп., № ВУТЦ9733 від 27.09.2013р. на суму 687 грн. 30 коп., № ВУТЦ10428 від 11.10.2013р. на суму 174 грн. 95 коп. (а.с. 14-16).
Відповідач-1, в порушення приписів п. 4.4. Договору свої зобов'язання по повній та своєчасній оплаті здійснив не у повному обсязі, оплативши на користь позивача товар за спірними поставками на загальну суму 1 582 грн. 21 коп., у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість перед позивачем в сумі 4 000 грн. 00 коп.
Із посиланням на положення ст. 625 Цивільного кодексу України, позивач нарахував додатково до суми основного боргу та вимагає стягнути з відповідача-1 30 % річних в розмірі 2 664 грн. 60 коп. за загальний період з 26.10.2013р. по 10.07.2015р.
Заборгованість відповідача-1 підтверджується: Договором з додатками, копіями видаткових накладних, банківськими виписками про часткову сплату вартості товару, обґрунтованим розрахунком суми позову, двостороннім актом звіряння взаємних розрахунків за період з 01.01.2013р. по 30.06.2014р. тощо.
Крім того, в забезпечення належного виконання зобов'язань відповідача-1 за договором поставки № ВН-36 від 27.09.2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Вега Україна" (кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Купецький дім Гарант" (поручитель) укладений договір поруки від 17.06.2015р. (надалі - Договір поруки).
Відповідно до цього Договору поручитель зобов'язується перед кредитором частково виконати грошові зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Еквіл", надалі - боржник, за договором поставки № ВН-36 від 27.09.2013р. на поставку непродовольчих товарів, що укладений між кредитором і боржником (далі - основний договір), по оплаті за поставлений товар за основним договором (п. 1.1. Договору поруки).
Згідно до п. 1.3. Договору поручитель відповідає перед кредитором за невиконання боржником своїх зобов'язань за Основним договором солідарно в межах 200 грн. 00 коп.
За умовами п. 2.1 Договору поруки при невиконанні боржником зобов'язань за основним договором, зміст та правові наслідки якого відомі поручителю, кредитор має право пред'явити поручителю вимогу. В такому разі поручитель зобов'язується протягом 3 банківських днів з дня отримання вимоги виконати зобов'язання боржника з оплати поставлених товарів за основним договором в межах, передбачених п. 1.3 цього Договору.
На виконання п. 2.1 Договору поруки позивач направив відповідачу-2 вимогу про оплату боргу від 30.06.2015р., яка отримана директором ТОВ „Купецький дім ГарантВ» 30.06.2015р., але залишена останнім без відповіді та задоволення.
На час розгляду справи доказів погашення заборгованості відповідачів перед позивачем не надано.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі договору поставки та договору поруки, є господарськими зобов'язаннями, тому, згідно положень ст.ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
У відповідності до ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
В силу вимог ч. 1 ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Згідно з частинами 1, 2 статті 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України унормовано, що договір є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно положень ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Статтею 610 ЦК України передбачено, щ о порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання.
Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Згідно із п. 1.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язаньВ» від 17.12.13р. № 14 з огляду на вимоги частини першої статті 4 7 і статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд має з'ясовувати обставини, пов'язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми пені та інших нарахувань у зв'язку з порушенням грошового зобов'язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов'язання, та зазначеного позивачем максимального розміру відповідних пені та інших нарахувань.
Перевіркою наданого позивачем розрахунку 30% річних судом порушень чинного законодавства не встановлено.
За нормами статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За встановлених обставин, відповідачі не виконали свої договірні зобов'язання, чим порушили умови укладених із позивачем договору поставки й договору поруки та вищевказані приписи діючого законодавства, тому позовні вимоги позивача про солідарне стягнення з відповідачів на користь позивача 200 грн. 00 коп. заборгованості та про стягнення з відповідача-1 на користь позивача 3 800 грн. 00 коп. основного боргу та 2 664 грн. 60 коп. 30% річних - є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на відповідачів.
Керуючись ст.ст. 4, 32, 33, 36, 43, 45, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Еквіл" (21001, м. Вінниця, вул. Артема, буд. 7, код ЄДРПОУ 37617864) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Купецький дім Гарант" (49044, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, буд. 17, код ЄДРПОУ 37215021) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Вега Україна" (49044, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, буд. 17, код ЄДРПОУ 38199399) 200 грн. 00 коп. (двісті грн. 00 коп.) заборгованості.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Еквіл" (21001, м. Вінниця, вул. Артема, буд. 7, код ЄДРПОУ 37617864) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Вега Україна" (49044, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, буд. 17, код ЄДРПОУ 38199399) 3 800 грн. 00 коп. (три тисячі вісімсот грн. 00 коп.) заборгованості, 2 664 грн. 60 коп. (дві тисячі шістсот шістдесят чотири грн. 60 коп.) 30% річних.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Еквіл" (21001, м. Вінниця, вул. Артема, буд. 7, код ЄДРПОУ 37617864) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Вега Україна" (49044, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, буд. 17, код ЄДРПОУ 38199399) 913 грн. 50 коп. (дев'ятсот тринадцять грн. 50 коп.) - витрат по сплаті судового збору.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Купецький дім Гарант" (49044, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, буд. 17, код ЄДРПОУ 37215021) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Вега Україна" (49044, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, буд. 17, код ЄДРПОУ 38199399) 913 грн. 50 коп. (дев'ятсот тринадцять грн. 50 коп.) - витрат по сплаті судового збору.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя ОСОБА_1
Повне рішення складено - 05.10.15р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2015 |
Оприлюднено | 12.10.2015 |
Номер документу | 51990217 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні