ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
"05" жовтня 2015 р.Справа № 922/4432/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Інте Т.В.
при секретарі судового засідання Фёдоровой К.А.
розглянувши матеріали справи
за позовом ТОВ "Ювіс", м. Київ до ФОП ОСОБА_1, м. Харків про стягнення коштів за участю представників сторін:
позивача - Дрюкова К.В., дов. б/н від 08.07.15 р.;
відповідача - ОСОБА_3, дов. № 3108-15 від 31.08.15 р.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ТОВ "Ювіс", звернувся до господарського суду Харківської області з позовом, в якому просить (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 05.10.15 р., яка була частково прийнята судом) стягнути з відповідача - ФОП ОСОБА_1 366240,00 грн. заборгованості та судові витрати по справі (витрати на послуги адвоката в сумі 40000,00 грн. та судовий збір), мотивуючи свої вимоги неналежним виконанням відповідачем його зобов'язань за договором купівлі-продажу № 3369/01 від 13.12.11 р.
01.09.15 р. відповідач надав письмовий відзив, в якому зазначив про сплату боргу в повному обсязі.
05.10.15 р. позивач надав заяву про збільшення позовних вимог, в якій позовні вимоги виклав в новій редакції та просив стягнути з відповідача 543564,09 грн., в тому числі 366240,00 грн. (16800 дол. США за курсом НБУ, станом на 02.09.15 р.) основного боргу, 137324,09 грн. пені та 40000,00 грн. витрат на послуги адвоката.
Суд, дослідивши вказану заяву вважає за необхідне зазначити наступне.
У пункті 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" роз'яснено, що передбачені частиною четвертою статті 22 ГПК права позивача збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову можуть бути реалізовані до прийняття рішення судом першої інстанції. Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві.
Суд зазначає, що під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Так, предметом позову по даній справі є стягнення основного боргу за договором купівлі-продажу № 3369/01 від 13.12.11 р.
В той же час, позивач в своїй заяві просить додатково стягнути з відповідача пеню в сумі 137324,09 грн., тобто, фактично мова йде про зміну предмету позову.
У вищезазначеній постанові пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 зазначено, що право позивача на зміну предмета або підстави позову може бути реалізоване лише до початку розгляду господарським судом справи по суті та лише у суді першої інстанції шляхом подання до суду відповідної письмової заяви, яка за формою і змістом має узгоджуватися із статтею 54 ГПК з доданням до неї документів, зазначених у статті 57 названого Кодексу. Початок розгляду справи по суті має місце з того моменту, коли господарський суд після завершення підготовки справи до розгляду (стаття 65 ГПК), відкриття судового засідання, роз'яснення (за необхідності) сторонам та іншим учасникам судового процесу їх прав та обов'язків і розгляду інших клопотань і заяв (про відкладення розгляду справи, залучення до участі в ній інших осіб, витребування додаткових доказів тощо) переходить безпосередньо до розгляду позовних вимог, тобто до з'ясування у передбаченому ГПК порядку обставин справи та здійснення їх правової оцінки, про що зазначається в протоколі судового засідання. Заяви про зміну предмета або підстави позову, які відповідають вимогам статей 54 і 57 ГПК, проте подані після початку розгляду господарським судом справи по суті, залишаються без розгляду і приєднуються до матеріалів справи, про що суд зазначає в описовій частині рішення, прийнятого по суті спору (або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи).
Так, з матеріалів справи вбачається, що суд приступив до розгляду справи по суті 14.09.15 р., що підтверджується відповідним протоколом судового засідання (а.с. 71).
Таким чином, оскільки заява про збільшення позовних вимог була подана 05.10.15 р., тобто, після початку розгляду справи по суті, суд залишає вказану заяву в частині зміни предмету позову (стягнення пені в сумі 137324,09 грн.) без розгляду.
Щодо витрат на послуги адвоката в сумі 40000,00 грн., які позивач включив до суми заборгованості (ціни позову), суд зазначає наступне.
Відповідно до розділу VI Господарського процесуального кодексу України судовими витратами є витрати сторін та інших учасників судового процесу в господарському суді, які пов'язані з розглядом справи і складаються з: судового збору; сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом; витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження; оплати послуг перекладача, адвоката; інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Склад судових витрат не є вичерпним, і оцінка тих чи інших витрат сторін як судових здійснюється господарським судом з урахуванням обставин конкретної справи.
В п. 1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21 лютого 2013 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" роз'яснено, що зазначені витрати не є збитками в розумінні статті 224 Господарського кодексу України та статті 22 Цивільного кодексу України, не входять до складу ціни позову і не можуть стягуватися під виглядом збитків.
Таким чином, витрати на послуги адвоката в сумі 40000,00 грн. не можуть бути включені до суми заборгованості (ціни позову), та повинні розглядатися у якості судових витрат.
Враховуючи викладене, заява позивача про збільшення позовних вимог від 05.10.15 р. підлягає частковому задоволенню.
Представник позивача в судовому засідання 05.10.15 р. позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити та заявив клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 днів та відкладення розгляду справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 69 ГПК України у виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більше як на 15 днів.
Враховуючи вищевикладене, з метою повного та всебічного дослідження всіх обставин даного спору, суд, вважає за необхідне, клопотання позивача про продовження строку розгляду справи задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні 05.10.15 р. надав акт звірки взаємних розрахунків, підписаний сторонами та скріплений їх печатками, відповідно до якого, заборгованість відповідача за спірним договором складає 136800,00 грн.
У зв'язку з тим, що спір не може бути вирішено належним чином у даному судовому засіданні через ненадання сторонами документів, необхідних для вирішення спору, суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи.
Керуючись ст.ст. 33,38,77,86 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Розгляд справи відкласти на "13" жовтня 2015 р. о 11:50
Позивачу в судове засідання надати :
- оригінали документів (для огляду суду), копії яких додані до матеріалів справи;
Відповідачу за три дні до призначеного судового засідання, через канцелярію суду надати:
- платіжні доручення до справи.
Суд звертає увагу сторін на те, що письмові докази подаються до суду в оригіналі або в належним чином засвідченій копії (ст.36 ГПК України).
В разі подання копії документу вона повинна бути засвідчена відповідно до вимог чинного законодавства України (Закону України "Про нотаріат", Закону України "Про адвокатуру" або ін. Відповідно до п. 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2003) відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів „Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, засвідчуватись повинна кожна сторінка документу з відтиском печатки підприємства, установи, організації іншої юридичної особи (ФОП - за наявності).
Усі документи адресовані суду повинні подаватись із зазначенням номеру справи, розкладені у відповідності до переліку додатків, прошиті та пронумеровані. Учасники судового процесу зобов'язані подавати докази завчасно: або за три дні до дати судового засідання через канцелярію суду, або поштою з урахуванням часу поштового перебігу та часу обробки кореспонденції службою діловодства суду.
Участь в судовому засіданні представників сторін, з оформленими належним чином повноваженнями, визнати обов'язковою.
Суддя Т.В. Інте
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2015 |
Оприлюднено | 13.10.2015 |
Номер документу | 52082471 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Інте Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні