УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2015 року Справа № 876/7294/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді-доповідача Яворського І.О.,
суддів: Сапіги В.П., Носа С.П.
за участі секретаря судового засідання Корнієнко О.А.
з участю осіб:
позивача по справі: представника Гордієнко О.Ю.
відповідача по справі: представника Пилявки Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2014 року в справі за позовом приватного підприємства «Правовий центр «Професіонал плюс» до управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова про визнання протиправною та скасування вимоги про стягнення боргу та рішень про застосування фінансових санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
В березні 2014 року позивач звернувся до суду з вказаним вище позовом та просив визнати протиправними та скасувати: вимогу про сплату боргу від 28.02.2014 року №ю-3 по сплаті недоїмки зі страхових внесків в сумі 1635,85 грн.; рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків від 11 березня 2014 року №45, №46, №47.
В обґрунтування позову, позивач зазначає, що підприємство працювало на спрощеній системі оподаткування і відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» страхові внески в Пенсійний фонд сплачувало в складі єдиного податку, тому із суми недоїмки необхідно відрахувати суми сплачені в складі єдиного податку. Також вважає, що штрафні санкції повинні бути розраховані з суми недоїмки по сплаті страхових внесків з урахуванням сплачених позивачем в складі єдиного податку коштів, як страхових внесків до Пенсійного фонду.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2014 рок в справі №813/2630/14 позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків від 11.03.2014 року №№45,46,47.
Постанову суду оскаржило управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова. Вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про наступне.
У 2005-2008 роках та 2011 році ПП «Правовий центр «Професіонал плюс» перебувало на спрощеній системі оподаткування, що підтверджується наявними у матеріалах справи Свідоцтвами про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою.
На підставі направлення від 21.02.2014 року № 29 управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова з 24.02.2014 року по 28.02.2014 року проведено планову перевірку ПП «Правовий центр «Професіонал плюс» щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2004 року по 31.12.2010 року.
За наслідками перевірки складено акт від 28.02.2014 року № 30, яким встановлено порушення п. 6 ч. 2 ст. 17 та ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме:
- своєчасно не обчислені та не сплачені страхові внески (32 %) за січень - листопад 2004 року та частково грудень 2004 року на суму 1909,28 грн. (платником самостійно виправлені помилки відображено в рядку 6 розділу І Розрахунку за березень 2009 року суму 1909,28 грн.);
- перевіркою донараховано своєчасно не обчислені та не сплачені страхові внески (32 %, 32,3%) на фонд оплати праці за грудень 2004 року, квітень - липень 2007 року на загальну суму - 1639,85 грн.;
- своєчасно не обчислені та не сплачені страхові внески (32 %) за січень 2008 року в сумі 35,20 грн. (платником самостійно виправлено помилку в рядку 6 розділу І Розрахунку за лютий 2009 року в сумі 35,20 грн.
На підставі акта перевірки управлінням Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова від 28.02.2014 року було складено вимогу № Ю-3 про сплату недоїмки зі страхових внесків у сумі 1639,85 грн. та прийнято рішення від 11.03.2014 року про застосування до ПП «Правовий центр «Професіонал плюс» фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків:
- № 45, яким застосовано фінансові санкції в розмірі 8598,14 грн.;
- № 46, яким застосовано фінансові санкції в розмірі 3,52 грн.;
- № 47, яким застосовано фінансові санкції в розмірі 5511,00 грн.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (стаття 5). Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених зазначеним Законом, або в частині, що йому не суперечить. Виключно цим нормативно-правовим актом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, на яких поширюється його дія; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення, сплати цих внесків і стягнення заборгованості за ними.
Пунктом 1 статті 11 Закону № 1058-IV установлено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях, інших відокремлених підрозділах цих підприємств, організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб, включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований чи єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно з пунктом 1 статті 14 зазначеного вище Закону страхувальниками зазначених осіб є їхні роботодавці, які відповідно до частини першої статті 15 цього Закону належать до платників страхових внесків і зобов'язані на підставі пункту 6 частини другої статті 17 цього ж нормативно-правового акта нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки й у повному обсязі страхові внески.
У статті 18 Закону № 1058-IV зазначено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України у порядку, встановленому цим Законом; вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, з яких складається система оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Ставки, механізм справляння та пільги зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлено Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», де, як і в Законі № 1058-IV, не передбачено такої пільги, як звільнення від сплати цього збору для суб'єктів підприємницької діяльності, котрі перейшли на спрощену систему оподаткування.
Таким чином, страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не входять до системи оподаткування, на них не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не встановлені пільги з нарахування та сплати цих внесків або звільнення від їх сплати. Отже, обов'язок сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування осіб, які працюють у суб'єктів підприємницької діяльності - платників єдиного податку, не залежить від статусу платника податку.
Згідно з пунктом 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить йому. Положення статті 6 Указу № 727/98 про звільнення суб'єктів малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, від збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, Закону суперечить, а отже, застосуванню не підлягає.
За таких обставин, висновок суду першої інстанції у цій справі, про те, що вимога відповідача про сплату боргу від 28 лютого 2014 року №ю-3, якою визначено сплату недоїмки зі страхових внесків, фінансових санкцій (штрафів) та пені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є правомірною, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права та практиці Верховного Суду України при вирішенні спорів цієї категорії.
Що стосується рішення суду в частині визнання недійсним та скасування рішень від 11 березня 2014 року №№ 45,46,47, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 14 112 грн. 66 коп., то суд обґрунтовано скасував їх посилаючись на таке.
Відповідно до пункту 4 частини дев'ятої статті 106 Закону № 1058-IV за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Суд встановив факт наявності не обчислених та не сплачених страхових внесків у сумі 3 584 грн. 33 коп., що підтверджено актом перевірки від 28 лютого 2014 року № 30.
Згадана норма права не дає підстав для визначення суми штрафу наростаючим підсумком у випадку, коли попередньо борг зі сплати страхових внесків не був визначений.
Отже, сума штрафу не може перевищувати 5 відсотків донарахованих внесків.
Вказана правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 07 травня 2012 року №21-300а12 та від 10 грудня 2013 року №21-448а13.
Таким чином, в задоволенні апеляційних вимог необхідно відмовити.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2014 року в справі №813/2630/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя-доповідач І.О. Яворський
Судді В.П. Сапіга
С.П. Нос
Повний текст виготовлено 06.10.2015 року
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2015 |
Оприлюднено | 15.10.2015 |
Номер документу | 52125195 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Яворський Іван Олександрович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Кедик Марія Василівна