Ухвала
від 01.10.2015 по справі 806/1573/15
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Романченко Є.Ю.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"01" жовтня 2015 р. Справа № 806/1573/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Іваненко Т.В.,

при секретарі Білоцькій А.В. ,

за участю представників позивача та третіх осіб,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Приватного акціонерного товариства "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана", Реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" липня 2015 р. у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" до Реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції Житомирської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрогідність" , Відділ Держземагентства у Ружинському районі Житомирської області , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" звернулось до суду з позовом, в якому просило визнати протиправними та скасувати рішення Реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції Житомирської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень: індексний номер 19985976 від 13.03.2015, індексний номер 19928545 від 12.03.2015, індексний номер 19986466 від 13.03.2015 та зобов'язати Реєстраційну служби Ружинського районного управління юстиції Житомирської області внести запис в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок: кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1, що виникло на підставі договору землі від 11.03.2015, укладеного між ТОВ "АГРО ГІДНІСТЬ" та ОСОБА_5; кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2, що виникло на підставі договору землі від 03.03.2015, укладеного між ТОВ "АГРО ГІДНІСТЬ" та ОСОБА_6; кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3, що виникло на підставі договору землі від 11.03.2015, укладеного між ТОВ "АГРО ГІДНІСТЬ" та ОСОБА_4.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначило, що Реєстраційною службою Ружинського районного управління юстиції Житомирської області неправомірно зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право оренди земельних ділянок, що виникло на підставі договорів оренди землі між ТОВ "АГРО ГІДНІСТЬ" та громадянами ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_4, оскільки право користування позивача такими земельними ділянками, на підставі договорів оренди землі та додатків до них, зареєстровано значно раніше, ніж право користування вказаною землею за ТОВ "АГРО ГІДНІСТЬ". Крім того, додаткових угод про розірвання чи скасування в судовому порядку договорів укладених між ПАТ "ТАКО" та громадянами ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_4 немає.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13 липня 2015 року позов задоволено частково.

Суд першої інстанції визнав протиправними та скасував рішення Реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції Житомирської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 19986466 від 13.03.2015 року та № 19985976 від 13.03.2015 року.

В решті позовних вимог суд відмовив.

З постановою суду першої інстанції не погодились позивач Приватне акціонерне товариство "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" та відповідач Реєстраційна служба Ружинського районного управління юстиції Житомирської області подали апеляційні скарги.

Позивач, з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суд першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Відповідач не погоджується з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, вважає, що дії реєстраційної служби при проведенні державної реєстрації речового права за договорами оренди на земельні ділянки за ПАТ "ТАКО" є правомірними, вважає, що між позивачем та ПАТ "ТАКО" існує спір про право.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника третіх осіб, обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що 15 вересня 2011 року між Приватним акціонерне товариство "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" та громадянами ОСОБА_5 (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_4), ОСОБА_4 (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_5) було укладено договори оренди землі (договори укладені строком на 5 років) та громадянином ОСОБА_6 (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_6) 12 липня 2010 року було укладено договір оренди землі (договір укладено строком на 10 років).

З приводу укладених договорів між позивачем та ОСОБА_5, позивачем та ОСОБА_4 судами встановлено, що відповідно до приписів до ст.202 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) вищевказані договори було зареєстровано у відділі Держкомзему у Ружинському районі, про що у державному реєстрі земель вчинено відповідні записи від 06 липня та від 30 березня 2012 року.

З матеріалів справи слідує, що реєстраційною службою Ружинського районного управління юстиції Житомирської області в березні 2015 року здійснено державну реєстрацію права оренди вищевказаних земельних ділянок, що виникло на підставі договору оренди землі між ТОВ "АГРО ГІДНІСТЬ" та громадянами ОСОБА_5, ОСОБА_4 та прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 19986466 від 13.03.2015 року та № 19985976 від 13.03.2015 року.

Задовольняючи частково позовні вимоги та скасовуючи рішення Реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції Житомирської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №19986466 від 13.03.2015р. та №19985976 від 13.03.2015р., суд першої інстанції виходив з того, що право позивача щодо користування земельними ділянками ОСОБА_5 та ОСОБА_4 на підставі договорів оренди землі та додатків до них зареєстровано значно раніше, ніж право користування вказаними земельними ділянками за ТОВ "АГРО ГІДНІСТЬ", а строк, на який було укладено договори оренди між позивачем та вказаними власниками не закінчився, спірні договори розірвано не було.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме та їх обтяжень" передбачено, що інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до ч.4 ст.3 зазначеного Закону, права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Згідно п.2 ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень" речові права на нерухоме майно, зазначені в пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно, крім випадків, передбачених статтею 4-1 цього Закону.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 8 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме та їх обтяжень", орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.

Кабінет Міністрів України постановою від 17 жовтня 2013 року №868 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затвердив Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, який визначає процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію та необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком (пункти 8, 13 Порядку реєстрації).

Пунктом 15 Порядку реєстрації передбачено, що під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.

Відповідно до п.28 Порядку державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до пункту 8-1 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень" під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, державний реєстратор запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.

Як встановлено вище між Приватним акціонерне товариство "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" та власниками спірних земельних ділянок ОСОБА_5, ОСОБА_4 було укладено договори оренди землі від 15 вересня 2011 року, дані договори були зареєстровані у відділі Держкомзему у Ружинському районі Житомирської області, про що вчинено відповідні записи у книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

З огляду на вказане, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що право користування позивача спірними земельними ділянками на підставі договорів оренди землі та додатків до них зареєстровано значно раніше, ніж право користування вказаною землею за ТОВ "АГРО ГІДНІСТЬ", а строк, на який договори укладено - не закінчився, відомостей щодо розірвання договорів оренди землі між орендодавцями та позивачем у відповідача не було.

Відтак, відповідачем порушено приписи пункту 8-1 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень" та п.15 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Щодо протиправності рішення Реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції Житомирської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 19928545, судами встановлено, що між позивачем та ОСОБА_6 12 липня 2010 року було укладено договір оренди землі, даний договір був зареєстрований 17 грудня 2010 року Ружинським відділом Житомирської регіональної філії Центру ДЗК за №041022100085, про що свідчить запис у книзі запису державної реєстрації договорів оренди землі.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

З матеріалів справи вбачається, що вищезазначений договір оренди землі не пройшов державну реєстрацію у порядку, встановленому законом, оскільки реєстрація договору оренди землі від 12 липня 2010 року Ружинським відділом Житомирської регіональної філії Центру ДЗК здійснювалася відповідно до пункт 3.2 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 №43.

Проте постановою Вищого адміністративного суду України від 20.04.2010р., винесеною по справі №К-8025/09, вказана норма була визнана протиправною та скасована. На виконання вказаної постанови було прийнято наказ Державного комітету України із земельних ресурсів від 3 червня 2010 року №433, яким виключено вказаний пункт Інструкції.

Відтак, колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції, що договір оренди землі від 12 липня 2010 року, зареєстрований 17 грудня 2010 року Ружинським відділом Житомирської регіональної філії Центру ДЗК за №041022100085, за відсутності на те у останнього законних підстав та повноважень, не пройшов державну реєстрацію у порядку, встановленому законом.

Відтак, рішення Реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції Житомирської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 19928545 земельної ділянки кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3, є правомірним оскільки підстав для відмови в проведенні такої реєстрації у відповідача не було.

З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційних скарг не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Приватного акціонерного товариства "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана", Реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" липня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: А.Ю.Бучик

Т.В. Іваненко

Повний текст cудового рішення виготовлено "01" жовтня 2015 р.

Роздруковано та надіслано: рек з пов про вруч

1 - в справу:

2 - позивачу: Приватне акціонерне товариство "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" вул.Зелена,115Б, м.Львів, 79035

3 - відповідачу: Реєстраційна служба Ружинського районного управління юстиції Житомирської області вул.Бірюкова,2-а, смт.Ружин, Житомирська область, 13601

4 - третій особі: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрогідність" - вул.Колгоспна,5, с.Вербівка, Ружинський район, Житомирська область, 13615,

5 - Відділ Держземагентства у Ружинському районі Житомирської області - вул.Бірюкова,2-а, смт.Ружин, Житомирська область, 13600,

6 - ОСОБА_4 - АДРЕСА_1,

7 - ОСОБА_5 - АДРЕСА_2,

8 - ОСОБА_6 - АДРЕСА_3,

9 - ОСОБА_7 - АДРЕСА_3,

10 - Представнику третіх осіб: ОСОБА_9 - ,

СудЖитомирський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення01.10.2015
Оприлюднено15.10.2015
Номер документу52148742
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —806/1573/15

Ухвала від 29.01.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Мороз Л.Л.

Ухвала від 17.01.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Мороз Л.Л.

Ухвала від 26.11.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Маслій В.І.

Ухвала від 20.10.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Маслій В.І.

Ухвала від 01.10.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Кузьменко Л.В.

Ухвала від 01.10.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Кузьменко Л.В.

Ухвала від 27.08.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Кузьменко Л.В.

Ухвала від 27.08.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Кузьменко Л.В.

Постанова від 13.07.2015

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Романченко Євген Юрійович

Ухвала від 18.05.2015

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Романченко Євген Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні