Справа № 627/284/14-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2015 року смт. Краснокутськ
Краснокутський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Вовк Л.В.,
з участю секретаря - Григоренко І. Б.,
представника позивача- Лащенка В.В.,
представника відповідача- Колосова А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Краснокутськ Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до сільськогосподарського виробничого кооперативу « Колонтаївський» про розірвання договору оренди землі та її повернення ,
в с т а н о в и в :
В лютому 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до СВК « Колонтаївський» про розірвання договору оренди землі та її повернення.
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначила, що 28 березня 2012 року між нею та відповідачем укладено договір оренди землі строком на 8 років , зареєстрований 27.12.2012 року відділом Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області за № 632358374001694. Відповідно до умов договору , відповідач зобов»язався не пізніше 30 грудня кожного року сплачувати за кожен рік користування земельною ділянкою 3 відсотки від нормативно грошової оцінки земельної ділянки , вартість якої становить 166 704 грн. Посилаючись на те, що СВК « Колонтаївський « взяті на себе зобов»язання не виконує, орендну плату за користування земельною ділянкою у 2013 році їй не сплатив , незважаючи на неодноразові звернення , позивач просила розірвати договір оренди земельної ділянки та зобов»язати СВК « Колонтаївський» повернути їй земельну ділянку площею 6,6830 га , що розташована на території Колонтаївської сільської ради в стані придатному для її подальшого використання .
В квітні 2015 року позивач уточнила позов, в якому вказала , що в період з 2012 року по 2014 р відповідач користувався її земельною ділянкою, але орендну плату не сплатив. Крім того, земельна ділянка передана відповідачу для товарного сільськогосподарського виробництва , однак відповідачем проект землеустрою не розроблявся , а земельна ділянка використовується безсистемно без врахування ротації культур , чим , на думку позивача, порушується ст.19 Закону України « Про оренду землі». Таке використання земельної ділянки, на думку позивача , приводить до її виснаження , зниження родючості та завдання шкоди. Відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачує оренду плату , не нараховує та не виплачує пені , виплата орендної плати відбувається без урахування індексу інфляції, використовує земельну ділянку без дотримання сівозміни і ротації культур , що істотно порушує умови договору.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, прохав задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав , прохав відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін , дослідивши письмові докази, прийшов до наступних висновків.
Матеріалами справи встановлено , що відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом , посвідченим державним нотаріусом Краснокутської ДНК 08.07.2011 року за №1161 , ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 6,6803 га, розташованої на території Колонтаївської сільської ради Краснокутського району Харківської області, яка належала її матері ОСОБА_2 , на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 119974 . Цільове призначення ( використання) земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
28 березня 2012 року між ОСОБА_1 та СВК « Колонтаївський» укладено договір оренди зазначеної вище земельної ділянки строком на 8 років , який зареєстровано 27.12.2012 року відділом Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області за № 632358374001694.
Згідно з умовами договору земельна ділянка передається в оренду для вирощування сільськогосподарської продукції . Орендна плата вноситься орендарем у формі та в розмірі 3 % від нормативно грошової оцінки землі ( яка в договорі визначена в розмірі 5001 грн.14 коп. на рік з урахуванням загальної площі земельної ділянки позивача ) до 30 грудня поточного року. У разі невнесення орендної плати у строки , визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0, 2 % несплаченої суми за кожен день прострочення.
Відповідно до вимог ч.ч.1,2 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін , якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду або на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках , установлених договором або законом.
Згідно зі ст.24 Закону України « Про оренду землі « орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
За змістом ст.32 Закону на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов»язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору , в разі випадкового знищення чи пошкодження об»єкта оренди ,яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки , а також на підставах , визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до п.»д» ч.1 ст.141 ЗК України підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати .
Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 отримала орендну плату за 2012 рік грошовими коштами в сумі 3689,50 грн. , про що свідчить відомість .
Довідкою СВК « Колонтаївський» підтверджується , що за період 2013-2014 роки орендна плата позивачу нараховувалася.
Відносно отримання орендної плати за 2013 р. , СВК « Колонтаївський « неодноразово зверталося до ОСОБА_1 про отримання нею орендної плати , однак ОСОБА_1 на листи відповідача не реагувала , орендну плату не отримувала . Крім того, рішенням Краснокутського районного суду Харківської області від 08.09.2014 року у справі за позовом прокурора Краснокутського району Харківської області, в інтересах ОСОБА_1 до СВК «Колонтаївський» про стягнення заборгованості по орендній платі, стягнуто з СВК «Колонтаївський» на користь ОСОБА_1 грошові кошти за 2013 рік . З боку СВК «Колонтаївський» вказане рішення є виконаним в повному обсязі. Проте, до Краснокутського ВДВС України у Харківській області для отримання коштів в рахунок орендної плати ОСОБА_1 також не з'являється. Несплата орендної плати виникла не з вини відповідача , так як позивач ухиляється від її отримання.
Щодо орендної плати за 2014 року , відповідачем направлялися листи позивачу з проханням вирішити питання про отримання орендної плати . Позивач на вказані листи не відреагувала, орендної плати не отримувала .
Крім того , в позовній заяві позивач зазначив про те що відповідачем не нараховувалася і не сплачувалася пеня за порушення строків сплати орендної плати ; орендна плата нараховувалася без врахування індексу інфляції ; земельна ділянка використовується без врахування ротації культур та проект землеустрою не розроблявся.
Згідно ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобовВ»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Підстави розірвання договору оренди між сторонами перелічені у пунктах 39,40 договору оренди земельної ділянки від 28.03.2012 року , позивачем суду жодних з цих підстав не наведено. Відповідач на правових підставах ,згідно договору оренди , використовує земельну ділянку позивача , наміру ухилятися від сплати орендної плати не має. Отже, в судове засідання не надано доказів щодо порушення відповідачем умов договору оренди, укладеного між позивачем та відповідачем 28.03.2012 року, чи невиконання своїх обов'язків, як орендаря.
Твердження позивача , що їй не виплачена орендна плата з вини відповідача не відповідає дійсності , оскільки орендна плата нараховується , позивачу направлялися листи про отримання орендної плати , але остання ухиляється від її отримання . Крім того, пеня не може бути нарахована , так як позивач не отримує орендну плату не з вини відповідача. Крім того, обов»язкова розробка та затвердження в установленому порядку проекту землеустрою,на що вказує позивач, Законом не передбачені , а однієї обставини , на яку посилається позивач , як нарахування орендної плати без врахування індексу інфляції , не достатньо для розірвання договору оренди землі.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 про розірвання договору оренди землі та її повернення необхідно залишити без задоволення.
Згідно ст. 88 ЦПК України вимоги позивача щодо відшкодування судових витрат задоволенню не підлягають, оскільки позивачу в позові відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 629, 651 ЦК України, ст.ст. 31,32 Закону України « Про оренду землі», ст.ст.10, 11, 60, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд ,-
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до сільськогосподарського виробничого кооперативу « Колонтаївський» про розірвання договору оренди землі та її повернення - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Краснокутський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя: ОСОБА_3
Суд | Краснокутський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2015 |
Оприлюднено | 19.10.2015 |
Номер документу | 52238381 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Краснокутський районний суд Харківської області
Вовк Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні