Ухвала
від 11.11.2015 по справі 627/284/14-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Провадження № 22ц/790/7731/15 Головуючий 1 інст. - Вовк Л.В.

Справа № 627/284/14-ц

Категорія : земельні Доповідач - Черкасов В.В.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2015 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі :

головуючого судді - Черкасова В.В.

суддів - Бобровського В.В., Кокоші В.В,

за участю секретаря - Лашаковій Д.І.

розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Краснокутського районного суду Харківської області від 24 вересня 2015 року

по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Колонтаївський» про розірвання договору оренди землі та її повернення, -

В С Т А Н О В И Л А:

У лютому 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Колонтаївський» про розірвання договору оренди землі та її повернення.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказувала, що вона є власником земельної ділянки площею 6,6803 га, що розташована на території Колонтаївської сільської ради Краснокутського району Харківської області. За договором оренди землі від 28 березня 2012 року вона передала в оренду вищевказану земельну ділянку відповідачу строком на вісім років на умовах платності користування. Проте, в рахунок погашення заборгованості за користування в 2013 році належною їй земельною ділянкою не сплачено жодних грошових коштів. Вказане порушення умов договору оренди землі є підставою для його розірвання.

Тому, ОСОБА_1, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила суд розірвати договір оренди землі від 28 березня 2012 року, укладеного між нею та сільськогосподарським виробничим кооперативом «Колонтаївський» та зобов'язати відповідача негайно передати їй земельну ділянку площею 6,6803 га, що розташована на території Колонтаївської сільської ради Краснокутського району Харківської області в стані придатному для її подальшого цільового призначення. Судові витрати стягнути з відповідача.

У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, наполягав на відмові у задоволенні позовних вимог.

Рішенням Краснокутського районного суду Харківської області від 24 вересня 2015 року позов залишено без задоволення.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення, яким задовольнити її позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вказує, що вона, як сторона спірного договору, у повному обсязі виконала його умови, а відповідач істотно порушує договір, бо за 2012 та 2013 роки вона орендну плату не отримувала.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення осіб, які приймали участь у справі, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення районного суду у відповідності до ст. 303 ЦПК України в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції, знаходить апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню.

При цьому колегія суддів виходить з наступного.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для розірвання договору оренди земельної ділянки та її повернення.

Такі висновки суду першої інстанції колегія суддів вважає правильними.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 6,6803 га, що розташована на території Колонтаївської сільської ради Краснокутського району Харківської області згідно зі свідоцтва про право власності на спадщину за законом (а.с.8-9).

28 березня 2012 року між ОСОБА_1 та сільськогосподарським виробничим кооперативом «Колонтаївський» укладено договір оренди вищевказаної земельної ділянки строком на 8 років, який зареєстровано 27 грудня 2012 року відділом Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області (а.с.10).

Згідно з ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір та умови орендної плати, що зазначені в договорі оренди, не можуть суперечити чинному на час укладення договору оренди.

За умовами спірного договору земельна ділянка площею 6,6803 га передається в оренду для вирощування сільськогосподарської продукції. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі (яка в договорі визначена в розмірі 5 001,14 грн. на рік, з урахуванням загальної площі земельної ділянки позивача) до 30 грудня поточного року. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, справляється пеня у розмірі 0,2% несплаченої суми за кожен день прострочення.

Відповідно до ч.1,2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Частина1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» передбачає, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Аналіз указаних норм дає підстави для висновку, що розірвання договору оренди землі можливе лише в разі систематичної несплати орендної плати.

Така ж правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 12 грудня 2012 року у справі № 146цс12, яка згідно зі ст. 360-7 ЦПК України є обов'язковою для судів.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 отримала орендну плату за 2012 рік за договором оренди землі в розмірі 3 689,50 грн. (а.с. 156). За період 2013 року орендна плата позивачці нараховувалася, проте вчасно виплачена не була (а.с. 32). Наразі заборгованість з орендної плати за 2013 рік стягнута на користь ОСОБА_1 судовим рішенням від 08 вересня 2014 року, яке вже є виконаним у повному обсязі (а.с.151-155, 162-164). Орендна плата нараховується, проте позивачкою не отримується.

Відповідно до п.п. г); ґ); д) ч.1 ст.141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є: використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата орендної плати.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 10 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Згідно з вимогами ст.ст. 57-60 ЦПК України засобами доказування в цивільній справі є пояснення сторін і третіх осіб, показання свідків, письмові докази, речові докази і висновки експертів. Суд приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для справи. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування. Кожна сторона має довести ті обставини, на які посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки підстав для розірвання договору оренди земельної ділянки та її повернення судом не встановлено, також не встановлено істотного порушення відповідачем умов договору оренди землі.

Доводи апеляційної скарги спростовуються матеріалами справи та вимогами чинного законодавства.

Рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим, постановлено з дотриманням вимог матеріального і процесуального права, підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 303, 304, п.1ч.1ст.307, ст.ст.308,313,314,315,317,319,324 ЦПК України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - відхилити.

Рішення Краснокутського районного суду Харківської області від 24 вересня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий -

Судді:

СудАпеляційний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення11.11.2015
Оприлюднено18.11.2015
Номер документу53427984
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —627/284/14-ц

Ухвала від 23.04.2014

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Каліберда В. А.

Ухвала від 11.11.2015

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Черкасов В. В.

Ухвала від 11.11.2015

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Черкасов В. В.

Ухвала від 28.10.2015

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Черкасов В. В.

Ухвала від 23.10.2015

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Черкасов В. В.

Рішення від 24.09.2015

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Рішення від 23.04.2014

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Каліберда В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні