Постанова
від 06.10.2015 по справі 11/57
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2015 року Справа № 11/57

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді:Погребняка В.Я., суддів:Білошкап О.В., Жукової Л.В., розглянувши касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Приватбанк" на ухвалуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.06.2015 року у справі№ 11/57 господарського суду Кіровоградської області за заявоюПрокурора Олександрійського району Кіровоградської області в інтересах держави в особіОлександрійської об'єднаної державної податкової інспекції доПриватного сільськогосподарського підприємства "Агро-Союз" пробанкрутство,

за участю представників сторін: від Генеральної прокуратури України - Клюге Л.М. посвідчення № 014652 від17.01.2013 року,

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Кіровоградської області від 22.04.2008 року у справі № 11/57 визнано банкрутом Приватне сільськогосподарське підприємство "Агро-Союз" (далі - ПСП "Агро-Союз") в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції до внесення змін Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI) (далі - Закон про банкрутство), відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Сердюка О.Є.

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 10.02.2009 року у справі № 11/57 крім іншого, припинено стосовно банкрута процедуру ліквідації в порядку ст. 52 Закону про банкрутство, введено процедуру розпорядження майном, призначено розпорядником майна Сердюка О.Є.

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 13.02.2013 року у справі № 11/57 ( суддя - Поліщук Г.Б.) затверджено звіт ліквідатора арбітражного керуючого Срібного І.В., затверджено ліквідаційний баланс ПСП "Агро-Союз", провадження у справі припинено.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.06.2015 року у справі № 11/57 (головуючий суддя - Чус О.В., суддя - Березкіна О.В., суддя - Дармін М.О.) припинено апеляційне провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (далі - ПАТ КБ "Приватбанк" ) на ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 13.02.2013 року у справі № 11/57.

Не погоджуючись з ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.06.2015 року у справі № 11/57, ПАТ КБ "Приватбанк" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.06.2013 року у справі № 11/57 скасувати, справу передати на розгляд до суду апеляційної інстанції.

В обґрунтування доводів касаційної скарги ПАТ КБ "Приватбанк" посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Постановою господарського суду Кіровоградської області від 03.11.2009 року визнано ПСП "Агро-Союз" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.

Пунктом 1 1 Розділу X Прикінцеві та Перехідні положення Закону про банкрутство (в редакції Закону України №4212-VI від 22.12.2011 року) передбачено, що положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Відтак, провадження у справі про банкрутство боржника ПСП "Агро-Союз" повинно здійснюватись у редакції до внесення змін Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI.

Згідно зі ст. 91 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) до осіб, що мають право апеляційного оскарження відносяться, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки.

Відповідно до ч. 6 ст. 106 ГПК України, апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, зазначені у цьому Кодексі та Законі про банкрутство.

Згідно зі ст. 1 Закону про банкрутство, учасниками у справі про банкрутство є сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариства з обмеженою чи додатковою відповідальністю.

Відповідно до ст. 1 Закону про банкрутство кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство;

Відповідно до ст. 14 Закону про банкрутство конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 10.02.2009 року у справі № 11/57 припинено стосовно банкрута процедуру ліквідації в порядку ст. 52 Закону про банкрутство, введено процедуру розпорядження майном.

Постановою господарського суду Кіровоградської області від 03.11.2009 року визнано ПСП "Агро-Союз" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, повідомлення про введення процедури розпорядження майном боржника опубліковано 28.04.2009 року в газеті "Голос України" № 76-77 (4576-4577), а оголошення про визнання боржника банкрутом в газеті "Голос України" № 21 (4717) від 17.11.2009 року

При цьому, в матеріалах справи не міститься доказів звернення до суду ПАТ КБ "Приватбанк", в порядку ст. 14 Закону про банкрутство, з заявою про визнання кредиторських вимог до боржника.

Разом з тим, після публікації оголошення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, ПАТ КБ "Приватбанк" з заявою про визнання поточних кредиторських вимог до боржника, також не звертався.

Таким чином, суд апеляційної інстанції прийшов до правомірного висновку, що ПАТ КБ "Приватбанк" не набуло на момент звернення з апеляційною скаргою статусу сторони у справі про банкрутство боржника у розумінні приписів Закону про банкрутство.

При цьому, колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що у розгляді апеляційної скарги, поданої особою, яка не брала участі в розгляді справи судом першої інстанції і яка вважала, що місцевим господарським судом вирішено питання про її права та обов'язки, апеляційний господарський суд, прийнявши апеляційну скаргу до провадження (якщо вона не підлягала поверненню з передбачених ГПК підстав), повинен з'ясувати наявність правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі.

Якщо буде встановлено, що права такої особи оскаржуваним судовим рішенням не порушені та що питання про її права і обов'язки стосовно сторін у справі судом першої інстанції не вирішувалися, то апеляційний господарський суд своєю ухвалою припиняє апеляційне провадження на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК, оскільки у такому випадку не існує правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі, в зв'язку з чим відсутній суб'єкт апеляційного оскарження (п. 5.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2014 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу ХII Господарського процесуального кодексу України").

Апеляційне провадження у справі може бути припинено з підстав, зазначених у п.п. 1 (у тому числі якщо буде встановлено, що особа, яка подала апеляційну скаргу, не мала права на таке подання) і п. 6 ч. 1 ст. 80 ГПК. (п. 8 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2014 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу ХII Господарського процесуального кодексу України").

Виходячи з викладених норм законодавства та встановлених обставин справи, суд апеляційної інстанції дійшов правомірного висновку про припинення апеляційного провадження за апеляційною скаргою ПАТ КБ "Приватбанк" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 10.06.2015 року у справі № 11/57.

Згідно зі ст. 111 7 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Відповідно до ст. 111 9 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення, залишити в силі одне із раніше прийнятих рішень або постанов.

За таких обставин, ухвала Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.06.2015 року у справі № 11/57 підлягає залишенню без змін, як законна та обґрунтована.

Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 13 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" залишити без задоволення.

Ухвалу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.06.2015 року у справі № 11/57 залишити без змін.

Головуючий: Погребняк В.Я. Судді: Білошкап О.В. Жукова Л.В.

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення06.10.2015
Оприлюднено15.10.2015
Номер документу52240887
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/57

Ухвала від 05.09.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Нечай О.В.

Ухвала від 28.08.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Нечай О.В.

Постанова від 06.10.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Погребняк B.Я.

Ухвала від 17.05.2011

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Сидорук А.М.

Ухвала від 05.05.2011

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Сидорук А.М.

Судовий наказ від 04.04.2011

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Сидорук А.М.

Ухвала від 09.11.2010

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Сидорук А.М.

Ухвала від 02.03.2011

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Сидорук А.М.

Ухвала від 21.09.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Погребняк B.Я.

Ухвала від 14.11.2012

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Коваленко Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні