ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
09 жовтня 2015 р. Справа № 902/1391/14
Господарський суд Вінницької області у складі судді Банаська О.О. , розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву № 148 від 31.07.2015 р. Бершадського районного споживчого товариства про заміну сторони у виконавчому провадженні по справі
за позовом : Бершадського районного споживчого товариства, м.Бершадь, Вінницька область
до : Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, м.Бершадь, Вінницька область
про усунення перешкод в користуванні нежитловим приміщенням по вул.Червоноармійській, 6 а в м.Бершадь шляхом виселення
За участю секретаря судового засідання Гнатовської Л.С.
За участю представників
позивача: ОСОБА_2, довіреність від 02.01.2015 р., паспорт серії АА № 4473197, виданий Замостянським РВ УМВС України у Вінницькій області 11.07.1997 р.
Представник відповідача та СТ "Ніка-Бершаль" не з'явились.
В С Т А Н О В И В:
Бершадське районне споживче товариство звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні нежитловим приміщенням по вул.Червоноармійській, 6 в м. Бершадь шляхом виселення.
Ухвалою суду від 29.09.2014 р. за вказаним позовом порушено провадження у справі № 902/1391/14.
Рішенням господарського суду Вінницької області від 20.11.2014 р. позов задоволено повністю.
08.12.2014 р. на виконання вказаного рішення було видано відповідні накази.
04.08.2015 р. до суду надійшла заява № 148 від 31.07.2015 р. Бершадського районного споживчого товариства про заміну сторони (з ФОП ОСОБА_1 на СТ "Ніка-Бершадь") у справі № 902/1391/14.
В період з 03.08.2015 р. суддя перебував у щорічній відпустці.
Ухвалою суду від 03.09.2015 р. заяву № 148 від 31.07.2015 р. Бершадського районного споживчого товариства про заміну сторони у виконавчому провадженні по справі № 902/1391/14 призначено до розгляду на 23.09.2015 р.
Ухвалою від 23.09.2015 р. розгляд справи відкладено до 09.10.2015 р.
09.10.2015 р. до суду засобами електронного зв'язку СТ "Ніка-Бершадь" подано до суду пояснення з приводу поданої позивачем заяви.
Представники відповідача та СТ "Ніка-Бершадь" в засідання суду не з'явились. Про час та день розгляду справи їх було повідомлено завчасно та належним чином - ухвалою суду від 23.09.2015 р., надіслання та вручення якої стверджується відповідними поштовими повідомленнями наявними в матеріалах справи.
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви позивача про заміну сторони у виконавчому провадженні без участі відповідача та СТ "Ніка-Бершадь", оскільки неявка останніх не перешкоджає такому розгляду.
За відсутності відповідного клопотання справа розглядається без фіксації судового процесу технічними засобами.
В засіданні суду представником позивача подано письмові докази на виконання ухвали суду від 23.09.2015 р.
Також в судовому засіданні оголошувалась перерва з метою дослідження поданих позивачем доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у справі докази судом встановлено наступне.
Як вбачається із змісту поданої заяви обгрунтовуючи необхідність заміни відповідача у даній справі - ФОП ОСОБА_1 на СТ "Ніка-Бершадь" - позивач посилається на те, що ФОП ОСОБА_1 тривалий час була керівником СТ "Ніка-Бершадь", а тому після припинення ФОП ОСОБА_1 підприємницької діяльності СТ "Ніка-Бершадь" являється її правонаступником позаяк знаходиться в тому ж приміщенні магазину "1000 дрібниць" про звільнення якого було прийнято рішення у цій справі (а.с.118, т.2).
В письмовому поясненні, яке надійшло до суду 08.09.2015 р. відповідач посилаючись на необгрунтованість заяви позивача просить в її задоволенні відмовити вказуючи на відсутність факту правонаступництва від ФОП ОСОБА_1 до СТ "Ніка-Бершадь" (а.с.146, т.2).
Письмове пояснення, яке подано СТ "Ніка-Бершадь" судом не розглядається в зв'язку з тим, що останнє згідно довідки суду від 09.10.2015 р. не містить електронного цифрового підпису, а тому не є офіційним документом відповідно до п.1.5.17 Інструкції з діловодства в господарських судах України затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.02.2013 року № 28.
Як вбачається із п.3 статуту СТ "Ніка-Бершадь" останнє має відокремлене майно, може від свого імені укладати угоди та набувати майнових і особистих немайнових прав і нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем в судах.
Згідно п.5 статуту СТ "Ніка-Бершадь" його місцезнаходженням являється вул.Червоноармійська, 6а, м.Бершадь, Вінницька область, 24400 .
Пунктом 9 статуту визначено, що членами споживчого товариства можуть бути фізичні та юридичні особи.
Відповідно до п.17 статуту член споживчого товариства відповідає за зобов'язаннями споживчого товариства в межах внесеного ним обов'язкового пайового внеску, а також закріпленого за ним права на пай (частку) в майні споживчого товариства.
Засновниками даного товариства являються громадяни ОСОБА_3, ОСОБА_1. ОСОБА_4
Згідно протоколу № 1 від 28.03.2008 р. зборами засновників СТ "Ніка-Бершадь" вирішено створити товариство, клопотати перед Бершадським РСТ про створення товариства на базі магазину "1000 дрібниць" в м.Бершадь, вул.Червоноармійська, 6а та затверджено статут товариства.
Згідно протоколу зборів засновників від 18.05.2015 р. СТ "Ніка-Бершадь" прийнято рішення про прийняття в склад засновників товариства ОСОБА_5, зняття повноважень голови правління з ОСОБА_1 та обрання головою правління ОСОБА_5
також судом встановлено, що 18.05.2015 р. державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців надіслано на адресу ОСОБА_1 повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (а.с.148, т.1).
З врахуванням встановлених обставин суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.25 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір , господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу . Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову заміни сторони чи третьої особи її правонаступником господарський суд виносить ухвалу.
Згідно ст.124 Конституції України та ст.115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно з ч.1 ст.2 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Статтею 17 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом, зокрема і судових наказів.
Виконання судового рішення є невід'ємною стадією процесу правосуддя і заміна сторони на цій стадії може відбуватися як на підставі та у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України, так і Законом України "Про виконавче провадження".
Змістом норм розділу XIV ГПК України, ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" підтверджується, що виконавче провадження, є завершальною стадією судового провадження.
Із вказаних норм вбачається, що правонаступництво можливе на будь-якій стадії процесу, в тому числі й на стадії виконання судового рішення.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 5 ст.8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом. У разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
В абзаці 3 п.1.4 постанови від 26.12.2011 р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" пленум Вищого господарського суду України роз'яснив, що статтею 25 ГПК передбачено процесуальне правонаступництво у зв'язку не лише зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання , а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі заміни кредитора або боржника у зобов'язанні (статті відповідно 512 і 520 Цивільного кодексу України). У разі заміни кредитора в зобов'язанні не в повному обсязі (у подільному зобов'язанні; в разі передачі новому кредитору права на стягнення неустойки окремо від передачі прав вимоги за основним зобов'язанням тощо) новий кредитор є правонаступником первісного кредитора лише в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу відповідних прав якщо інше не встановлено договором або за законом (стаття 514 Цивільного кодексу України); при цьому якщо правонаступником заявляються відповідні вимоги, то вважається, що позов подано кількома позивачами (стаття 23 ГПК). Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 25 ГПК допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення , і здійснюється господарським судом без виклику сторін у справі, якщо їх явка не зумовлена необхідністю з'ясування судом певних обставин, але з повідомленням сторін, оскільки інше суперечило б приписам частини другої статті 22 ГПК стосовно прав сторін у судовому процесі.
При цьому процесуальне правонаступництво фізичних осіб має свої особливості. Стосовно фізичних осіб - підприємців та учасників корпоративних відносин, що є сторонами у справах або третіми особами, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, таке правонаступництво можливе за одночасної наявності двох умов : по-перше , коли відповідні правонаступники мають аналогічний правовий статус (зокрема, фізичних осіб - підприємців чи учасників корпоративних відносин), і, по-друге , існування даного статусу на момент вирішення господарським судом питання про процесуальне правонаступництво: сама лише можливість виникнення процесуального правонаступництва в майбутньому (наприклад, через передбачуване успадкування майна та виникнення у іншої особи в зв'язку з цим корпоративних прав) не може братися господарським судом до уваги.
Слід відзначити, що правонаступництвом є перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого.
Правонаступництво може бути універсальним (загальним) або частковим. За універсальним правонаступництвом до правонаступника переходять усі права і обов'язки того суб'єкта, якому вони належали раніше. За частковим правонаступництвом від одного до іншого суб'єкта переходять лише окремі суб'єктивні права або обов'язки.
Згідно зі статтею 510 Цивільного кодексу України сторонами у зобов'язанні є боржник і кредитор. У зобов'язанні на стороні боржника або кредитора можуть бути одна або одночасно кілька осіб.
Такий статус сторін у правовідносинах існує до моменту виконання боржником зобов'язань перед кредитором, які відповідно до статті 599 Цивільного кодексу України припиняються, зокрема виконанням, проведеним належним чином.
Разом з тим, припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, на думку суду, не свідчить про наявність правонаступництва його прав та обов'язків споживчим товариством членом та головою правління якого він є виходячи із наведеного вище.
Дійшовши такого висновку суд приймає до уваги положення статуту СТ "Ніка-Бершадь", а також приписи ч.3 ст.6 Закону України "Про споживчу кооперацію" відповідно до якої споживче товариство не відповідає за зобов'язаннями свого колективного члена , а останній відповідає за зобов'язаннями товариства в межах його пайового внеску .
З огляду на вказане, заява Бершадського районного споживчого товариства про заміну сторони у виконавчому провадженні по справі № 902/1391/14 підлягає відхиленню.
Керуючись ст.ст. 25, 86 ,87, 115 ГПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
1. Заяву № 148 від 31.07.2015 р. Бершадського районного споживчого товариства про заміну сторони у виконавчому провадженні по справі № 902/1391/14 відхилити.
2. Ухвалу надіслати відповідачу, СТ "Ніка-Бершадь" рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Суддя Банасько О.О.
віддрук. 3 прим.:
1 - до справи.
2 - відповідачу - вул. Якіра, 12, м. Бершадь, Вінницька область, 24400.
3 - СТ "Ніка-Бершадь" - вул. Червоноармійська, 6А, м. Бершадь, Вінницька область, 24400.
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2015 |
Оприлюднено | 19.10.2015 |
Номер документу | 52241063 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Банасько О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні