Постанова
від 30.09.2015 по справі 814/2723/15
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 вересня 2015 р. Справа № 814/2723/15

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомФермерського господарства "Владівіт", до за участю представників: від позивача: ОСОБА_1 від відповідача: ОСОБА_2Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, провизнання протиправним рішення, визнання ФГ "Владівіт" платником єдиного податку, зобов’язання вчинити певні дії, В С Т А Н О В И В:

Фермерське господарство «Владівіт» звернулось до адміністративного суду з позовом про визнання протиправною відмови Первомайської ОДПІ щодо підтвердження статусу ФГ «Владівіт» як платника єдиного податку IV групи на 2015 рік, визнання ФГ «Владівіт» платником єдиного податку IV групи; зобов’язати Первомайську ОДПІ внести ФГ «Владівіт» до реєстру платників єдиного податку IV групи.

Свій позов фермерське господарство обґрунтувало тим, що протягом 2014 року було платником фіксованого сільськогосподарського податку, з 01.01.15 автоматично стало платником єдиного податку IV групи. Оскільки позивач автоматично став платником єдиного податку, то наявність боргу, який виник в четвертому кварталі, не може бути підставою для скасування такого статусу.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити, оскільки відповідно до ст. 291.5 - 1 .3. ПК України, не може бути платником єдиного податку четвертої групи суб’єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, а у ФГ «Владівіт» мався податковий борг в розмірі 2040 гривень.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

Фермерське господарство «Владівіт» зареєстровано як юридична особа 04.07.06.

Протягом 2014 року ФГ «Владівіт» було платником фіксованого сільськогосподарського податку (арк.спр.18 ).

28.10.14 Первомайською ОДПІ на підставі ОСОБА_2 камеральної перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0002512202, яким визначено ФГ «Владівіт» податкове зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 2040 гривень (арк.спр.55 ).

Зазначений борг ФГ «Владівіт» сплатило 27.01.15, тобто станом на 01.01.15 ФГ «Владівіт» мало податковий борг в сумі 2040 гривень (арк.спр.21 ).

Листами від 27.02.15 та від 26.06.15 Первомайська ОДПІ повідомила, що ФГ «Владовіт» не може бути платником єдиного податку IV групи, оскільки станом на 01.01.15 мало податковий борг (арк.спр.19, 20 ).

До 01 січня 2015 року Глава 2 Розділу XIV Податкового кодексу України регулювала порядок справляння фіксованого сільськогосподарського податку, платником якого в 2014 році був позивач.

Законом України № 71-VІІІ від 28 грудня 2014 року, який набув чинності 01 січня 2015 року, до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України внесено зміни, зокрема, Главу 2 "Фіксований сільськогосподарський податок" виключено.

Натомість, пункт 291.4 статті 291 Податкового кодексу України доповнено підпунктом 4, відповідно до якого сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, віднесено до четвертої групи суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

Згідно з пунктами 299.1, 299.2 статті 299 Податкового кодексу України, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Згідно з пунктом 299.13 статті 299 Податкового кодексу України, з метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, щоденно оприлюднює для безоплатного та вільного доступу на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та власному офіційному веб-сайті такі дані з реєстру платників єдиного податку: податковий номер (для юридичної особи); найменування для юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові для фізичної особи; дату (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; ставку єдиного податку; групу платника податку; види господарської діяльності; дату виключення з реєстру платників єдиного податку.

Із системного аналізу наведених правових норм слідує, що з 01 січня 2015 року платники фіксованого сільськогосподарського податку автоматично стають платниками єдиного податку четвертої групи. Їх реєстрація у якості платників єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру платників єдиного податку. Крім того, контролюючий орган додатково розміщує дані про таких платників на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та власному офіційному веб-сайті, а також на підставі наявної інформації надає підтвердження статусу платника єдиного податку.

Таким чином, позивач з 01 січня 2015 року автоматично набув статусу платника єдиного податку четвертої групи, тому контролюючий орган був зобов'язаний внести відповідні відомості до реєстру платників єдиного податку та інформаційних мереж, на вимогу фермерського господарства надати підтвердження його статусу, однак цього не зробив, посилаючись на наявність у позивача податкового боргу з податку на додану вартість станом на 01 січня 2015 року і підпункт 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291, пункт 299.6 статті 299 Податкового кодексу України.

Суд при цьому зазначає, що згідно з підпунктом 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 Податкового кодексу України, не може бути платником єдиного податку четвертої групи суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Відповідно до пункту 299.6 статті 299 Податкового кодексу України, підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:

1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу;

2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;

3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.

Наведені правові норми стосуються саме порядку самостійного переходу на спрощену систему оподаткування, які податкова інспекція помилково ототожнила з правилами автоматичного переходу.

Оскільки ФГ «Владівіт» у даному випадку з 01 січня 2015 року автоматично стало платником єдиного податку четвертої групи, тому норми підпункту 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 і пункту 299.6 статті 299 Податкового кодексу України щодо відмови у такій реєстрації за наявності податкового боргу до спірних правовідносин не застосовуються.

У разі наявності в контролюючого органу підстав вважати, що ФГ «Владівіт» не може бути платником єдиного податку, він, згідно з пунктом 299.10 статті 299 Податкового кодексу України, може прийняти рішення про анулювання реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку, що відповідачем зроблено не було.

Разом з тим, суд звертає увагу, що наявність боргу на 01.01.15 є підставою для відмови у набутті статусу платника єдиного податку лише для тих хто вперше набуває цей статус.

Для тих суб’єктів господарювання, які вже були платниками єдиного податку, відповідно до вимог п.8 ст. 298.2.3. ПК України, податковий борг може бути підставою для втрати цього статусу лише у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Оскільки у цьому випадку, податковий борг у сумі 2040 гривень не був у періоди, визначені п.8 ст. 298.2.3. ПК України, він не може бути підставою для втрати статусу платника єдиного податку, для того хто його набув автоматично.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову в частині визнання протиправним рішення Первомайської ОДПІ про відмову у підтвердженні статусу ФГ «Владівіт» як платника єдиного податку IV групи на 2015 рік, а також зобов’язання Первомайської ОДПІ внести ФГ «Владівіт» до реєстру платників єдиного податку відомості про ФГ «Владівіт» як платника податку IV групи.

У визнанні ФГ «Владівіт» платником єдиного податку відмовити, оскільки визнання фактів не віднесено до компетенції адміністративних судів.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним рішення Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про відмову у підтвердженні статусу ФГ "Владівіт" (код ЄДРПОУ 34450507) як платника єдиного податку IV групи на 2015 рік.

3. Зобов'язати Первомайську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Миколаївській області внести до реєстру платників єдиного податку відомості про ФГ "Владівіт" (код ЄДРПОУ 34450507), як платника податку IV групи.

4. В решті позовних вимог відмовити.

5. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.

Суддя В. В. Біоносенко

Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 02.10.15

Суддя В.В. Біоносенко

СудМиколаївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення30.09.2015
Оприлюднено22.10.2015
Номер документу52447094
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —814/2723/15

Ухвала від 15.11.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Маринчак Н.Є.

Ухвала від 17.12.2015

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Шевчук О.А.

Постанова від 30.09.2015

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

Ухвала від 18.08.2015

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні