Ухвала
від 06.10.2015 по справі 710/427/15-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-ц/793/1876/15Головуючий по 1 інстанції Категорія : Красюк Г. П. Доповідач в апеляційній інстанції Василенко Л. І.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2015 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:

головуючогоВасиленко Л. І. суддівБородійчука В. Г. , Демченка В. А. при секретаріВолвенко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські аграрні традиції» на рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 27 травня 2015 року у справі за позовом Сільськогосподарського приватно-орендного підприємства «Відродження» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські аграрні традиції», ОСОБА_6, треті особи: реєстраційна служба Шполянського районного управління юстиції Черкаської області, відділ Держземагенства у Шполянському районі Черкаської області про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації права,

в с т а н о в и л а :

20 лютого 2015 р. СПОП «Відродження» звернулося в суд з позовом до ТОВ «Українські аграрні традиції», треті особи: реєстраційна служба Шполянського районного управління юстиції Черкаської області, відділ Держземагенства у Шполянському районі Черкаської області про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації права.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказав, що 13 липня 2007 р. між СПОП «Відродження» та ОСОБА_7 був укладений договір оренди землі щодо земельної ділянки площею 5,31 га, (кадастровий номер НОМЕР_1), який був зареєстрований в Шполянському відділенні Черкаської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 16 листопада 2007 р. за № 04047900078.

ІНФОРМАЦІЯ_1. власник земельної ділянки ОСОБА_7 померла. Земельну ділянку успадкувала її дочка, відповідачка у справі ОСОБА_6., отримавши 28 листопада 2013 р. свідоцтво про право на спадщину за заповітом.

Оформивши право власності на земельну ділянку, відповідачка ОСОБА_6. 16 січня 2014 р. уклала договір оренди землі з ТОВ «Українські аграрні традиції», на підставі якого було зареєстровано право оренди в реєстраційній службі Шполянського районного управління юстиції Черкаської області.

Вважаючи, що укладанням іншого договору оренди на земельну ділянку, яка вже перебуває в оренді у СПОП «Відродження» порушене їхнє право на оренду землі, позивач просив визнати за ним право оренди згідно договору оренди землі від 13.07.2007 р. щодо земельної ділянки площею 5,31 га (кадастровий номер НОМЕР_1), укладеного між СПОП «Відродження» та ОСОБА_7, що зареєстрований в Шполянському відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 16 листопада 2007 р. за № 04047900078. Визнати недійсним договір оренди землі № 10 від 16.01.2014 р укладений між ТОВ «Українські аграрні традиції» та ОСОБА_6. та скасувати рішення про державну реєстрацію права оренди, яке виникло на підставі даного договору оренди землі.

Рішенням Шполянського районного суду Черкаської області від 27 травня 2015 р. визнано договір оренди землі № 10 від 16.01.2014 р., укладений між ТОВ «Українські аграрні традиції» і ОСОБА_6., недійсним.

Визнано за СПОП «Відродження» право оренди згідно договору оренди землі від 13.07.2007 р. щодо земельної ділянки площею 5,31га., (кадастровий номер НОМЕР_1), зареєстрований в Шполянському відділі Черкаської регіональної Філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 16.11.2007 р. за № 04047900078.

В іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ТОВ «Українські аграрні традиції» просить скасувати рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 27 травня 2015 р. як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити по справі нове рішення яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

При цьому вказав, що спірний договір укладений згідно вимог та у відповідності до чинного законодавства. Його зміст не суперечить ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, інтересам держави і суспільства. Також, він пройшов державну реєстрацію, а відтак являється чинним.

Крім того, ТОВ «Українські аграрні традиції» не перешкоджало доступу до земельної ділянки СПОП «Відродження», на яку вчинений правочин з ОСОБА_7, не намагалося визнати даний правочин не дійсним.

Судова колегія, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга підлягає до відхилення.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.

Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання договору оренди землі недійсним, суд виходив з того, що укладений 16 січня 2014 р., тобто під час дії договору оренди від 13 липня 2007 р. укладеного між СПОП «Відродження» та ОСОБА_7, новий договір оренди цієї ж земельної ділянки між ОСОБА_6. і ТОВ «Українські аграрні традиції» за № 10 порушує права позивача і суперечить нормам ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст. 215 ЦК України. У зв'язку з цим дійшов висновку про визнання за СПОП «Відродження» права оренди згідно договору оренди землі від 13.07.2007 р.

Відмовляючи в частині скасування державної реєстрації права оренди землі суд виходив з того, що дані питання вирішуються в порядку адміністративного судочинства.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що районний суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1 - 3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу. Зокрема, відповідно до ч. 1 вказаної статті зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства.

Так, за змістом ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ст. 19 вказаного Закону строк дії договору оренди землі визначається, зокрема за згодою сторін.

Статтею 31 приведеного Закону, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначено підстави припинення договору оренди землі, серед яких: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Разом з тим, за ст. 32 зазначеного Закону, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

При цьому, орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону - ст. 27 Закону.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 13 липня 2007 р. між СПОП «Відродження» та ОСОБА_7 був укладений договір оренди землі, щодо належної ОСОБА_7 на підставі Державно акту на право власності на землю Серія НОМЕР_2, земельної ділянки площею 5,31 га, (кадастровий номер НОМЕР_1), який був зареєстрований в Шполянському відділенні Черкаської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 16 листопада 2007 р. за № 04047900078. а. с. 6., 8.

За наведеним договором термін оренди землі складає десять років з моменту його підписання - п. 2.1.

У відповідності до п. 10.1.2 розділу 10 даного договору, який регламентує припинення договору оренди землі, на правонаступників орендодавця поширюються умови цього договору.

Розділом 10 договору в якості підстави припинення договору оренди землі визначено закінчення терміну, на який він був укладений - п. 10.1.

ІНФОРМАЦІЯ_1. власник переданої в оренду земельної ділянки ОСОБА_7 померла, що підтверджується, свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_3 від 19.06.2012 р. а. с. 60.

За повідомленням Відділу Держземагенства у Шполянському районі від 04.09.2013 р. за № 1-20/3249, земельній ділянці площею 5,3131 га,, розташованій на території Скотарівської сільської ради Шполянського району Черкаської області присвоєний кадастровий номер НОМЕР_4 є дійсним для земельної ділянки право власності на яку посвідчено Державним актом Серія НОМЕР_2 виданим на ім'я ОСОБА_7, зареєстрованим від 25.11.2003 р. за № 7. Відомості про дану земельну ділянку внесено до Державного земельного кадастру 28.08.2013 р. а. с. 64.

Спірну земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_4, після смерті ОСОБА_7, успадкувала її дочка ОСОБА_6., отримавши 28 листопада 2013 р. свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане Шполянською державною нотаріальною конторою. а. с. 65 (зворотна сторона).

Оформивши право власності на земельну ділянку, відповідачка ОСОБА_6. 16 січня 2014 р. уклала договір оренди землі № 10 з ТзОВ «Українські аграрні традиції», за яким передала в оренду стром на сім років належну їй земельну ділянку площею 5,3131 га, кадастровий номер НОМЕР_4, на підставі якого було зареєстровано право оренди в реєстраційній службі Шполянського районного управління юстиції Черкаської області.

Стаття 1218 ЦК України визначає, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Враховуючи викладене, приведені вимоги закону, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, про те, що укладений 13 липня 2007 р. між СПОП «Відродження» і ОСОБА_7 договір оренди землі не був змінений, розірваний чи припинений в установленому законом порядку, а тому дії ОСОБА_6., яка набула право власності на спірну земельну ділянку шляхом спадкування, по укладенню нового договору оренди цієї ж земельної ділянки з іншим орендарем, суперечать чинному законодавству, що є підставою для визнання його недійсним. У зв'язку з цим дійшов правомірного висновку про визнання за СПОП «Відродження» права оренди згідно договору оренди землі від 13.07.2007 р.

В частині відмови в задоволенні іншій вимог рішення суду не оскаржувалось.

Враховуючи те, що посилання апелянта в апеляційній скарзі на порушення норм матеріального та процесуального права, не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, а судом повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішенні, які належним чином мотивовані і за своїм змістом та формою відповідають вимогам матеріального та процесуального закону, апеляційна скарга підлягає відхиленню, а судове рішення залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські аграрні традиції» відхилити.

Рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 27 травня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий :

Судді :

СудАпеляційний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення06.10.2015
Оприлюднено22.10.2015
Номер документу52479668
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —710/427/15-ц

Ухвала від 06.10.2015

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Василенко Л. І.

Рішення від 27.05.2015

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Красюк Г. П.

Ухвала від 24.07.2015

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Василенко Л. І.

Рішення від 27.05.2015

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Красюк Г. П.

Ухвала від 06.03.2015

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Красюк Г. П.

Ухвала від 24.02.2015

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Красюк Г. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні