Рішення
від 21.10.2015 по справі 916/2599/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" жовтня 2015 р.Справа № 916/2599/15

За позовом: Прокурора Роздільнянського району в інтересах держави в особі ОСОБА_1 обласної державної адміністрації; ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області;

до відповідачів: 1. Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3;

2. Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області;

про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, зобов'язання повернути земельну ділянку;

Головуючий - Оборотова О.Ю.

Судді - Шаратов Ю.А.

ОСОБА_4

За участю представників сторін:

Від прокуратури: - ОСОБА_5 посвідчення № 029781 від 20.10.2014р.

Від позивача ОСОБА_1 обласної державної адміністрації ОСОБА_6 - довіреність від 05.06.2015р.

Від позивача ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області : - ОСОБА_7 на підставі рішення ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області від 16.11.2010р.та посвідчення від 16.12.2010р.

Від відповідача : Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 - не з'явився;

Від відповідача : Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області - не з'явився;

Суть спору: Прокурор Роздільнянського району в інтересах держави в особі ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою та уточненнями до неї до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, зобов'язання повернути земельну ділянку.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.06.2015р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі №916/2599/15.

20.07.2015 р. від Роздільнянської районної державної адміністрації надійшли пояснення до позовної заяви.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.08.2015р. справу №916/2599/15 призначено до колегіального розгляду у складі трьох суддів господарського суду Одеської області на підставі ст. 4-6 ГПК України.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.10.2015р. строк розгляду справи №916/2599/15 продовжено на 15 днів до 04.11.2015р. відповідно до ст. 69 ГПК України.

Представники відповідачів відзиви на позовну заяву та витребувані судом документи не надали, відповідачі свого права на захист не використали, хоч і повідомлялися про час та місце проведення судового засідання належним чином шляхом надіслання ухвал суду на юридичну адресу, у зв'язку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

У судовому засіданні 21.10.2015р. після виходу судді з нарадчої кімнати було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив .

Розпорядженням ОСОБА_1 обласної державної адміністрації від 28.04.2012р. за № 400/А-2012 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_3 у довгострокову оренду на 10 років для видобутку піску на території ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) та передано у довгострокову оренду на 10 років земельну ділянку загальною площею 6,0 га, в тому числі га - пасовищ та 1,5 га - відкритих земель без рослинного покрову або з незначним рослинним покровом, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі, для видобутку піску (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення) на території ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту).

Пунктом 4 зазначеного розпорядження, доручено Роздільнянській районній державній адміністрації укласти договір оренди земельної ділянки з ФОП ОСОБА_3 від імені обласної державної адміністрації, встановивши річну орендну плату за земельну ділянку відповідно до чинного законодавства, з урахуванням нормативної грошової оцінки та у разі необхідності вносити зміни до цього договору.

У подальшому, на виконання вказаного розпорядження ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, Роздільнянською районною державною адміністрацією ухвалено розпорядження від 31.05.2013 за № 249/А-2013 про укладення договору оренди земельної ділянки з ФОП ОСОБА_3М, на території ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району площею 6 га для видобування піску.

Пунктом 3.2. зазначеного розпорядження ФОП ОСОБА_3 зобов'язано у тримісячний строк провести нормативно грошову оцінку земельної ділянки згідно порядку встановленого Законом України «Про оцінку земель» та надати до районної державної адміністрації відповідний витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку для перегляду розміру орендної плати.

31.05.2013р. між Роздільнянською районною державною адміністрацією Одеської області (Орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_8 (Орендар) було укладено договір оренди землі №б/н, згідно умов якого Орендодавець надає відповідно до розпорядження голови ОСОБА_1 обласної державної адміністрації від 28.04.2012р. №400/А-2012, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для видобування піску, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області (п. 1 договору).

Відповідно до п. 5 договору, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 18756,89 грн. (у середньому по області за 1 га).

Відповідно до п. 8 Договору, його укладено строком на 10 років.

Відповідно до п. 39 договору, умовами розірвання договору в односторонньому порядку є: несплата орендної плати протягом 3-х місяців без поважних причин, невиконання обов'язків щодо розробки та затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки відповідно до чинного законодавства.

Актом прийому-передачі об'єкта оренди, земельної ділянки (без зазначення дати), за договором оренди землі від 31.05.2013, Роздільнянська районна державна адміністрація передала, а ФОП ОСОБА_3 прийняв земельну ділянку площею 6 га, в тому числі: 4,50 га - пасовищ; 1,50 га - яри для видобування піску.

Прокуратурою зазначено, що договір оренди землі №б/н від 31.05.13 підлягає визнанню недійсним на підставі п. 39 договору, а саме невиконання обов'язків щодо розробки та затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки відповідно до чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, Прокурор Роздільнянського району в інтересах держави в особі ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою та уточненнями до неї до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, зобов'язання повернути земельну ділянку.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, колегія суддів дійшла наступних висновків:

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненій прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень частини третьої цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

У відповідності до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори-основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Як вбачається з матеріалів справи, Роздільнянською районною державною адміністрацією ухвалено розпорядження від 31.05.2013 за № 249/А-2013 про укладення договору оренди земельної ділянки з ФОП ОСОБА_3 на території ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району площею 6 га для видобування піску.

Пунктом 3.2. зазначеного розпорядження ФОП ОСОБА_3 зобов'язано у тримісячний строк провести нормативно грошову оцінку земельної ділянки згідно порядку встановленого Законом України «Про оцінку земель» та надати до районної державної адміністрації відповідний витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку для перегляду розміру орендної плати.

31.05.2013р. між Роздільнянською районною державною адміністрацією Одеської області (Орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_8 (Орендар) було укладено договір оренди землі №б/н, згідно умов якого Орендодавець надає відповідно до розпорядження голови ОСОБА_1 обласної державної адміністрації від 28.04.2012р. №400/А-2012, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для видобування піску, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області (п. 1 договору).

Відповідно до п. 39 договору, умовами розірвання договору в односторонньому порядку є: несплата орендної плати протягом 3-х місяців без поважних причин, невиконання обов'язків щодо розробки та затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки відповідно до чинного законодавства.

Прокуратура вважає, що договір оренди землі №б/н від 31.05.2013р. підлягає визнанню недійсним на підставі ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст. 215 ЦК України, як цивільно-правова угода, вчинена з порушенням норм чинного законодавства України про оренду державного майна.

Відповідно до статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 5 ст. 203 ЦК України (в редакції, чинній в момент укладення оспорюваного правочину) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до п. 2.9. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 11 „Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійснимиВ» (з наступними змінами та доповненнями) на підставі статті 215 ЦК України недійсним и можуть визнаватися не лише правочини, які не відповідають цьому Кодексу, а й такі, що порушують вимога інших законодавчих актів України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, виданих державними органами, у тому числі відомчих, зареєстрованих у встановленому порядку.

Земельний кодекс України у статті 210 передбачає, що угоди з приводу земельних ділянок, укладені з порушенням встановленого законом порядку, визнаються недійсними за рішенням суду.

Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про оренду державного та комунального майнаВ» від 10.04.1992 (з наступними змінами та доповненнями) орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідного орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1378-ІУ «Про оцінку земель» (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) визначено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.

Зокрема, нормативна грошова оцінка земельних ділянок у обов'язковому порядку проводиться, зокрема, у разі визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку земель», за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Прокуратурою зазначено, що у спірному договорі нормативно - грошова оцінка земельної ділянки визначена з порушенням вимог чинного законодавства та визначена оцінка не підтверджується належними документами, а саме витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки.

Згідно довідки відділу Держземагенства у Роздільнянському районі від 14.05.2015 №10-1522-0.13-1936/2-15, довідки Роздільнянської районної ради від 28.05.2015 № 259/01-25, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 6,0 га, надана в оренду ФОП ОСОБА_3, не проводилась.

У зв'язку з тим, що договір оренди земельної ділянки укладено без проведення нормативної грошової оцінки та у зв'язку з невиконанням ФОП ОСОБА_3 обов'язків щодо розробки та затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки відповідно до чинного законодавства, вказаний договір в силу ст. 203, 215 ЦК України, має бути визнаний недійсним у судовому порядку.

Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно зі ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

За таких обставин, суд задовольняє заявлені Прокурором Роздільнянського району в інтересах держави в особі ОСОБА_1 обласної державної адміністрації; ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області до відповідачів: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, зобов'язання повернути земельну ділянку.

Відповідно до п.2.2.1. Постанови пленуму Вищого господарського суду України В«Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу УкраїниВ» від 21.02.2013р. №7, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, витребування або повернення майна у позадоговірних зобов'язаннях (у тому числі в зв'язку з вимогами, заснованими на приписах частини п'ятої статті 216, статті 1212 Цивільного кодексу України тощо), - як рухомих речей, так і нерухомості, - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру. При цьому суд не повинен визначати вартість майна за відповідними вимогами, оскільки за змістом пункту 3 частини другої статті 54 і статті 55 ГПК такий обов'язок покладається на позивача (в тому числі і в тих випадках, коли правові наслідки у вигляді повернення майна застосовуються з ініціативи господарського суду, наприклад, при визнанні договору недійсним - пункт 1 статті 83 ГПК). На виняток з цього правила лише у випадках неправильного зазначення ціни позову вона визначається суддею (частина третя статті 55 ГПК); з цією метою суд вправі витребувати додаткові документи і матеріали як в учасників даного судового процесу, так і в інших підприємств та організацій (стаття 38, пункт 4 статті 65 ГПК), а в разі необхідності призначити відповідну судову експертизу (проведення експертної оцінки майна), у випадку ж відмови позивача від здійснення оплати такої експертизи - залишити позов без розгляду на підставі пункту 5 частини першої статті 81 ГПК. Відповідно до поданих прокурором уточнень до позовної заяви, вартість спірної земельної ділянки складає 112541,34 грн.

Відповідно до приписів статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в сумі 3468,82 грн. слід стягнути з відповідачів на користь Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 50, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним договір оренди землі від 30.05.2013р.

(кадастровий номер земельної ділянки 5123981100:01:002:0214) укладений між Роздільнянською районною державною адміністрацією (67400, Одеська область, м. Роздільна, вул. Свердлова, 9, код ЄДРПОУ 04056859) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (м. Одеса, вул. Отамана Чепіги, буд. 54, ідентифікаційний код НОМЕР_1) , зареєстрований РС по Роздільнянському району Роздільнянського МУЮ в Одеській області 24.07.2013;

3. Зобов'язати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 (м. Одеса, вул. Отамана Чепіги, буд. 54, ідентифікаційний код НОМЕР_1) повернути земельну ділянку загальною площею 6 га (кадастровий номер 5123981100:01:002:0214), розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області за межами населеного пункту, вартістю 112541 (сто дванадцять тисяч п'ятсот сорок одна) грн., 34 коп., державі в особі ОСОБА_1 обласної державної адміністрації (65032, м. Одеса, пр. Шевченка, 4, код ЄДРПОУ 00022585) до земель запасу ОСОБА_2 сільської ради Роздільнянського району Одеської області (67411, Роздільнянський район, с. Гаївка, вул. Колгоспна, 15, код ЄДРПОУ 04380353).

4. Стягнути з Роздільнянської районної державної адміністрації (67400, Одеська область, м. Роздільна, вул. Свердлова, 9, код ЄДРПОУ 04056859) до Державного бюджету України (одержувач: УК у м. Одесі/Приморський район, код ЄДРПОУ 38016923, рахунок №31210206783008, банк одержувача: ГУ ДКС України в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 206, код ЄДРПОУ Господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір в сумі 609 (шістсот дев'ять) грн.

5. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (м. Одеса, вул. Отамана Чепіги, буд. 54, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Державного бюджету України (одержувач: УК у м. Одесі/Приморський район, код ЄДРПОУ 38016923, рахунок №31210206783008, банк одержувача: ГУ ДКС України в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 206, код ЄДРПОУ Господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір в сумі 2859 (дві тисячі вісімсот п'ятдесят дев'ять) грн. 83 коп.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до ОСОБА_1 апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 23 жовтня 2015 р.

Головуючий - О.Ю. Оборотова

Суддя Ю.А. Шаратов

Суддя О.В. Цісельський

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення21.10.2015
Оприлюднено28.10.2015
Номер документу52688162
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2599/15

Ухвала від 14.06.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 12.01.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мишкіна М.А.

Ухвала від 11.01.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мишкіна М.А.

Ухвала від 14.12.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мишкіна М.А.

Ухвала від 06.11.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Таран С.В.

Рішення від 21.10.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 07.10.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 07.10.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 20.08.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 20.08.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні