Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2015 р. Справа № 805/4738/15-а
Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Олішевська В.В., судді Кравченко Т.О., Толстолуцька М.М., при секретарі судового засідання Хіміч М.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Кандидата на посаду Дружківського міського голови ОСОБА_1
до відповідача: Дружківської міської виборчої комісії Донецької області
про: визнання виготовлених виборчих бюлетенів недійсними, зобов'язання Дружківську міську виборчу комісію Донецької області провести повторний друк виборчих бюлетенів іншої форми або кольору з одночасним знищенням раніше надрукованих бюлетенів з дотриманням ЗУ В«Про місцеви вибориВ»
за участю
представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1
від відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3
ВСТАНОВИВ:
Позивач, кандидат на посаду Дружківського міського голови ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дружківської міської виборчої комісії Донецької області про визнання виготовлених виборчих бюлетенів недійсними, зобов'язання Дружківську міську виборчу комісію Донецької області провести повторний друк виборчих бюлетенів іншої форми або кольору з одночасним знищенням раніше надрукованих бюлетенів з дотриманням ЗУ В«Про місцеви вибориВ» .
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що згідно з наявною інформацією, під час виготовлення бюлетенів Дружківською міською виборчою комісією було порушено ряд вимог ЗУ В«Про місцеві вибориВ» , а саме питання щодо визначення поліграфічного підприємства для виготовлення бюлетенів не було розглянуто відповідно до вимог ч. 14 ст. 27, ч. 2 ст. 75 ЗУ В«Про місцеві вибориВ» - не було визначено підприємство, яке виготовить виборчі бюлетені; шляхом прийняття рішення на засідання ТВК, відповідно не відбулось відкрите голосування з цього рішення та не було його відображено у протоколі жодного з засідань ТВК, як того вимогає норма абз. 2 ч. 15 ст. 27 Закону. Формування складу комісії, визначеної в абз. 2 ч. 3 ст. 75 ЗУ В«Про місцеві вибориВ» , проводилось з грубим порушенням, а саме не було отримано жодного подання від місцевих організацій політичних партій, не було проведено відкрите голосування щодо затвердження кандидатур. Комісія не здійснювала контроль за виготовленням бюлетенів та не була присутня під час їх виготовлення, про що було повідомлено Краматорське МВ УМВС України та складено відповідний протокол. Отримання бюлетенів проводилось особами не уповноваженими відповідним рішенням ТВК як того вимагає норма абз. 2 ч. 4 ст. 75 ЗУ В«Про місцеві вибориВ» , визначення цих осіб зовсім не проводилось у передбачений законом спосіб згідно норм ч. 14, 15 ст. 27 ЗУ В«Про місцеві вибориВ» та не відображалось в жодному з протокольних рішень ТВК. На цих підставах позивач вважає виробництво, отримання, транспортування бюлетенів незаконними діями ТВК.
Позивач у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували, письмових заперечень не надали.
У судовому засіданні були допитані в якості свідків представник засобів масової інформації ОСОБА_4, заступник голови комісії ОСОБА_5 та секретар виборчої комісії ОСОБА_6
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Постановою Центральної виборчої комісії від 29 серпня 2015 року № 290 було оголошено з 05.09.2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно з пунктом 1 Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-УIII «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році».
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначені Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року № 595-VIII (далі по тексту Закон № 595).
Статтею 12 вказаного Закону № 595 встановлено, що суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: виборець; Центральна виборча комісія; виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 19 вказаного Закону № 595, систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; територіальні виборчі комісії: виборча комісія Автономної Республіки Крим; обласні виборчі комісії; районні виборчі комісії; міські виборчі комісії; районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); селищні, сільські виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.
Районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, утворюються для здійснення передбачених цим Законом повноважень у відповідному виборчому територіальному окрузі стосовно виборів депутатів міських рад та міських голів.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про місцеві вибори» виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Приписами частини 3 статті 20 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії. Повноваження територіальної виборчої комісії у новосформованому складі починаються з моменту складення присяги більшістю від складу територіальної виборчої комісії, визначеного при формуванні її складу, на засіданні цієї комісії. Таке засідання скликається головою територіальної виборчої комісії і проводиться не пізніш як на другий день після дня прийняття рішення про формування її складу.
06 вересня 2015 року Центральною виборчою комісією прийнята постанова № 230 «Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення та міста Києва), районних у місті Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів», відповідно до якої, визначено склад Дружківської міської виборчої комісії Донецької області.
Дружківська міська виборча комісія Донецької області є юридичною особою, код ЄДРПОУ № 33919711.
Відповідно до пункту 1 частини 5 статті 25 Закону № 595 міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія забезпечує підготовку та проведення виборів до відповідної ради.
Згідно з п. 79 Календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 р. (додаток до постанови ЦВК № 154 від 10.09.2015 р.), у строк до 07 жовтня 2015 р. включно комісія повинна затвердити текст виборчого бюлетеню для голосування на підставі абз. 1 ч. 3 ст. 74 Закону.
Статтею 74 Закону України В«Про місцеві вибориВ» визначені форма, зміст виборчого бюлетеня.
Згідно ч. 3, 6 ст. 74 Закону текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 17 днів до дня голосування.
Суб'єкти відповідного виборчого процесу можуть протягом двох днів з дня прийняття рішення комісії про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах ознайомитися з текстом бюлетеня.
Рішення територіальної виборчої комісії про затвердження тексту виборчого бюлетеня не пізніш як за 12 днів до дня голосування передається відповідним дільничним виборчим комісіям для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.
Кількість виборчих бюлетенів для голосування визначається відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 12 днів до дня голосування виходячи з кількості виборців, включених до попередніх списків виборців на виборчих дільницях у межах відповідного виборчого округу, з урахуванням резерву виборчих бюлетенів, що становить 0,5 відсотка від кількості виборців на кожній виборчій дільниці у такому виборчому окрузі.
Кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях у межах відповідного виборчого округу, визначається на підставі відомостей про кількість виборців, включених до попередніх списків виборців на виборчих дільницях, що отримуються територіальними виборчими комісіями, зазначеними у частині першій статті 75 цього Закону, від органу ведення Державного реєстру виборців після виготовлення таких списків виборців.
Постановою від 9 жовтня 2015 р. відповідачем було затверджено тексти бюлетенів для виборів депутатів міської ради та бюлетенів для виборів міського голови.
Суд зазначає, що зазначене рішення прийнято відповідачем з порушенням строку, визначеного Законом.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 статті 75 Закону передбачено, що територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно: виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради), міська (міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення, міст Києва та Севастополя) територіальна виборча комісія - не пізніш як за десять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за дев'ять днів до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією;сільська, селищна, міська (міст районного значення) територіальна виборча комісія - не пізніш як за п'ять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Технічні відходи, поліграфічний брак, виборчі бюлетені, в яких за рішенням територіальної виборчої комісії виявлені помилки, а також друкарські форми знищуються поліграфічним підприємством в порядку та у строки, визначені умовами договору про виготовлення виборчих бюлетенів, про що складається акт у двох примірниках.
Контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів здійснюється контрольною комісією, яка утворюється відповідною територіальною виборчою комісією за поданням місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, не пізніш як у день затвердження тексту виборчого бюлетеня.
Не пізніше наступного дня після отримання виборчих бюлетенів територіальна виборча комісія на своєму засіданні передає виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача таким територіальним виборчим комісіям з відповідних місцевих виборів
Під час розгляду справи судом встановлено, що 15.10.2015 р. Дружківською міською виборчою комісією в особі голови цієї комісії ОСОБА_3П укладено договір № 01/12/10/15 з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 про виготовлення і поставку продукції, предметом якого була виготовлення виборчих бюлетенів. Сума послуг по договору склала 92370,60 грн. Згідно протоколу № 11 від 16.10.2015 р. Дружківською міською виборчою комісією прийнято рішення про утворення комісії для здійснення контролю за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємстві у складі представників від різних партій ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_9
Суд зазначає, що в порушення ч. 2 ст. 75 Закону комісією не було прийнято колегіального рішення щодо визначення поліграфічного підприємства. Разом з цим члени комісії, суб'єкти виборчого процесу були обізнані про ці обставини, але своєчасно не скористалися своїм правом на оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії чи її посадових осіб.
Під час судового засідання з пояснень голови комісії ОСОБА_10, та пояснень свідків заступника голови комісії ОСОБА_5 та секретаря виборчої комісії ОСОБА_6 було встановлено, що 19 жовтня 2015 р. були надруковані виборчі бюлетені в кількості 102634 шт., які передані членам виборчої комісії.
Згідно з постанови № 14 від 23.10.2015 р. було затверджено комісію для видачі бюлетенів. Згідно пояснень голови комісії виборчі бюлетені було передано на дільничні виборчі комісії для проведення голосування 25.10.2015 р.
Також згідно пояснень наданих у судовому засіданні головою комісії та свідками ОСОБА_5 та ОСОБА_6 форма та зміст надрукованих бюлетенів відповідає зразку виборчого бюлетеня, затвердженому постановою комісії від 09.10.2015 р. № 9.
Свідок ОСОБА_4 у судовому засіданні зазначив, що був присутній майже на усіх засіданнях комісії, йому було відомо про рішення, які приймалися комісією, але він не скористався своїм правом на оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії чи її посадових осіб.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що під час організації виготовлення виборчих бюлетенів комісією були допущені порушення вимог ч. 2, абз. 2 ч. 3 ст.75 Закону України В«Про місцеві вибориВ» .
В основу вимог позивача покладена теза про те, що внаслідок безконтрольного виготовлення бюлетенів існує імовірність, що бюлетені для виборів міського голові та депутатів міської ради фактично є у більшій кількості, ніж це передбачено законом.
Суд зазначає, що судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Завданням адміністративного судочинства є захист порушеного права. Та законного інтересу. Вирішуючи публічно правовий спір, суд має надати оцінку рішенням, діям чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Позивач просить суд визнати виготовлені виборчі бюлетені недійними, обґрунтовуючи цю вимогу порушенням процедури їх виготовлення та не на відповідністю таких бюлетенів як документів суворої звітності за формою та змістом, визначеним законом та затвердженим зразком.
Суд зазначає, що виборчий процес - це електорально - правова категорія, що включає в себе систему організаційно - технологічних, політичних і правових відносин, які виникають і розвиваються при підготовці та проведенні виборів. Цей процес передбачає законодавство встановлений у часі порядок етапів (стадій), що послідовно змінюються, які складаються із конкретних процедур і дій суб'єктів виборчих правовідносин при формуванні представницьких органів влади. Етапи (стадії) виборчого процесу, пов'язані з організацією і проведенням виборів, в рамках яких здійснюються передбачені законом виборчі дії процедури, що забезпечують формування представницьких органів влади та реалізацію виборчих прав громадян, цілісність, завершеність і легітимність виборів.
Надаючи оцінку порушенням, допущеним під час організації виготовлення виборчих бюлетенів в порівнянні з правовими наслідками застосування обраного позивачем способу захисту, а саме визнання виготовлених виборчих бюлетенів недійними та зобов'язання Дружківської міської виборчої комісії Донецької області провести повторний друк виборчих бюлетенів іншої форми або кольору з одночасним знищенням раніше надрукованих бюлетенів з дотриманням ЗУ В«Про місцеви вибориВ» на цій стадії виборчого процесу, суд дійшов висновку про те, що обраний спосіб захисту позивачем є неспівразмірним виявленим порушенням.
Суд зазначає, що у разі суворого дотримання учасниками виборчого процесу вимог Закону Україні В«Про місцеві вибориВ» під час проведення голосування, підрахунку голосів та встановлення результатів виборів та забезпечення належного контролю на цих етапах спроможне завершення виборчого процесу з дотриманням загальних засад визначених ч. 2 ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори».
З урахуванням вищенаведеного суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст.71 КАС України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає наступне.
На підставі пункту 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Частинами 1, 3 статті 94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Статтею 4 Закону України В«Про судовий збірВ» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Водночас, мінімальна заробітна плата станом на 1 січня 2015 року визначена у розмірі 1218 грн.
Таким чином, зважаючи на те, що у матеріалах справи відсутній документ, що підтверджує сплату позивачем судового збору, про існування випадків, коли його не належить сплачувати, останнім доказів не надано, а тому суд приходить до висновку про необхідність стягнення з ОСОБА_1 за дві незадоволені немайнові вимоги судовий збір у сумі 974,40 грн. на користь Державного бюджету України, як того вимагає ч. 2 ст. 4 Закон України В«Про судовий збірВ» .
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122-143, 151-154, 158, 160-163, 167, 172, 177, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовні вимоги Кандидата на посаду Дружківського міського голови ОСОБА_1 до Дружківської міської виборчої комісії Донецької області про визнання виготовлених виборчих бюлетенів недійсними, зобов'язання Дружківську міську виборчу комісію Донецької області провести повторний друк виборчих бюлетенів іншої форми або кольору з одночасним знищенням раніше надрукованих бюлетенів з дотриманням ЗУ В«Про місцеви вибориВ» - відмовити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України на р/р 31214206784075, отримувач Словянське УК/м.Словянськ/22030001, банк отримувача ГУДКС України у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37803368, МФО 834016 судовий збір у розмірі 974 (дев'ятсот сімдесят чотири) гривні 40 копійок.
Постанова та виготовлена у нарадчій кімнаті, повний текст проголошений у судовому засіданні 25 жовтня 2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Олішевська B.В.
Судді ОСОБА_11 ОСОБА_12
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2015 |
Оприлюднено | 28.10.2015 |
Номер документу | 52711292 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Олішевська B.В.