Рішення
від 21.10.2015 по справі 388/1765/14-ц
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 388/1765/14-ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

21.10.2015 року Долинський районний суд Кіровоградської області

в складі: головуючого - судді Баранського Д.М. ,

за участю секретаря Поліщук Т.І. ,

представника ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за позовом Фермерського господарства «Демченкове», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Фермерського господарства «ОСОБА_5М.», ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок , _

ВСТАНОВИВ:

У серпні 20 14 року Фермерське господарство «Демченкове» (далі - ФГ «Демченкове»), ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулись до суду з цим позовом до Фермерського господарства «ОСОБА_5М.» (далі - ФГ «ОСОБА_5М.»), ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_9, посилаючись на те, що відповідно до п. 1.2. Статуту ФГ «Демченкове» засновником якого є позивач ОСОБА_2, а членами ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_9

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку та кількісні характеристики земельних ділянок, розподілення земель між власниками та користувачами (за даними форми 6-зем) ФГ «Демченкове» від 31 січня 2014 року, у користуванні цього господарства знаходиться сім земельних ділянок сільськогосподарського призначення, цільове призначення яких: для ведення фермерського господарства, товарного виробництва площею 50 га, в тому числі рілля, а саме земельні ділянки: 7,85 га, що належить ОСОБА_2; 7,88 га, що належить ОСОБА_3; 6,58 та 2,28 га, що належать ОСОБА_6; 7,58 га, що належить ОСОБА_9; 9,41 га, що належить ОСОБА_10

У березні 2014 року земельні ділянку, що належать ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9 самовільно засіяні ОСОБА_5, який пояснив, що ці земельні ділянки знаходяться в оренді ФГ «ОСОБА_5М.».

Позивачі зазначають, що вищезазначені земельні ділянки перебувають у чужому незаконному володінні ФГ «ОСОБА_5М.».

Відповідно до п. 5.1. Статуту ФГ «Демченкове» до земель фермерського господарства належать земельні ділянки, що належать на праві власності фермерському господарству, як юридичній особі, земельні ділянки, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності, земельні ділянки, що використовуються фермерським господарством на умовах оренди.

Право володіння та користування земельними ділянками, що знаходяться у власності фермерського господарства, здійснює фермерське господарства (п. 5.2. Статуту ФГ «Демченкове»).

Станом на момент пред'явлення позову відповідачі у справі є членами ФГ «Демченкове», зі складу цього підприємства не вийшли, а тому не мають права передавати земельні ділянки в оренду або користування іншим особам, або ж використовувати їх особисто.

Ухвалою Долинського районного суду Кіровоградської області від 4 вересня 2015 року залучено до участі у справі як відповідачів ОСОБА_7, ОСОБА_8 - правонаступників відповідача ОСОБА_9

У судове засідання представник позивачів ФГ «Демченкове», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 за довіреностями ОСОБА_11 не з'явився, однак надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідачів ФГ «ОСОБА_5М.», ОСОБА_6, ОСОБА_5 за довіреністю ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечував проти позову, вважає позов необґрунтованим, просив відмовити в його задоволенні.

Законний представник відповідачів ОСОБА_7, ОСОБА_8 у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надіслав.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідачів ФГ «ОСОБА_5М.», ОСОБА_6, ОСОБА_5, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову з таких підстав.

Згідно ч. 2 ст. 27 ЦПК України особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов'язані подати усі наявні у них докази або під час попереднього судового засідання, а якщо попереднє судове засідання у справі не проводиться - до початку розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко - і відеозаписів, висновків експертів.

За змістом ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом установлено, що відповідно до Статуту ФГ «Демченкове» його засновником є ОСОБА_2, а членами ОСОБА_3, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_9 (п. 1.2. цього Статуту).

Правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України, створення умов для реалізації ініціативи громадян щодо виробництва товарної сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також для забезпечення раціонального використання і охорони земель фермерських господарств, правового та соціального захисту фермерів України, визначає Закон України «Про фермерське господарство».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону. Фермерське господарство має найменування та може мати печатки. Фермерське господарство діє на основі Статуту. У Статуті зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.

Згідно ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» землі фермерського господарства можуть складатися із: земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.

Відповідно до п. 5.1. Статуту ФГ «Демченкове» до земель фермерського господарства належать: земельні ділянки, що належать на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; земельні ділянки, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; земельні ділянки, що використовуються фермерським господарством на умовах оренди. Пунктом 5.2. цього Статуту передбачено, що права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.

Таким чином, положеннями Статуту ФГ «Демченкове» та ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» визначено можливість формування земель фермерського господарства за рахунок, зокрема земель, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності. При цьому, якщо фермерське господарство сформувало свої землі за рахунок земельних ділянок, що належать на праві приватної власності його членам, права володіння та користування такими земельними ділянками здійснює фермерське господарство.

Судом установлено, що відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ № 421421, виданий 5 грудня 2008 року Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, відповідач ОСОБА_5 є власником земельної ділянки площею 7,58 га, що знаходиться на території Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області (а. с. 134).

Відповідачка ОСОБА_6, згідно державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯЗ № 421420, серії ЯЗ № 421419, виданих 5 грудня 2008 року Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, є власником земельних ділянок площею 2,28 та 6,58 га, що знаходяться на території Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області (а. с. 135, 136).

Відповідачеві ОСОБА_9, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ № 421422, виданого 5 грудня 2008 року Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, належала земельна ділянка площею 8,08 га, що знадиться на території Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області (а. с. 137). Спадкоємцями цієї земельної ділянки після смерті ОСОБА_9, є його діти ОСОБА_7 та ОСОБА_8, які набули відповідних прав у зв'язку із прийняттям спадщини (а. с. 87).

Цільове призначення (використання) вищезазначених земельних ділянок - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Особливим видом права власності є право довірчої власності, яке виникає внаслідок закону або договору управління майном.

Відповідно до ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

За змістом положень ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Власність зобов'язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вищезазначених положень ЦК України виключно власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном, що ним здійснюються за власним розсудом.

Беручи до уваги вищезазначені положення ЦК України, аналізуючи зміст Статуту ФГ «Демченкове», правил Закону України «Про фермерське господарство», можливо стверджувати, що ними, а також іншими нормативно-правовими актами не передбачено автоматичного виникнення у фермерського господарства права володіння та користування земельними ділянками, що перебувають у власності його членів. Тобто перехід від члена фермерського господарства до такого господарства - юридичної особи права володіння та користування земельною ділянкою має відбуватися за волевиявленням члена фермерського господарства в загальному порядку та на загальних підставах, передбачених чинним законодавством України, зокрема на підставі правочинів (про спільну діяльність, оренду тощо).

Надання фермерському господарству автоматичного права володіння та користування земельними ділянками, що належать члену фермерського господарства, обмежуватиме його право приватної власності на землю, що в силу ст. 41 Конституції України є непорушним.

У матеріалах цієї цивільної справи відсутні будь-які докази того, що між ФГ «Демченкове» та його членами ОСОБА_6, ОСОБА_5 та ОСОБА_9 (правонаступниками якого є ОСОБА_7 та ОСОБА_8Д.) існують правовідносини з приводу володіння та користування належними останнім земельними ділянками.

Посилання позивачів на форму державної статистичної звітності з земельних ресурсів № 6-зем, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 05.11.98 р. N 377, як на доказ перебування у користуванні ФГ «Демченкове» належних відповідачам земельних ділянок, є необґрунтованим, оскільки така звітність не свідчить про врегулювання між сторонами у визначений спосіб прав та обов'язків, що стосуються користування та володіння земельними ділянками.

Відповідно до вищевикладеного, суд дійшов висновку, що між сторонами відсутні будь-які правовідносини з приводу володіння та користування земельними ділянками, а відтак цей позов про повернення земельних ділянок є необґрунтованим.

Відповідно до ч. 1, п. 2 ч. 3 ст. 79 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом судової справи, належать витрати на правову допомогу.

За змістом ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Згідно ч. ч. 1, 5 ст. 14 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, і діє на підставі статуту. Найменування адвокатського бюро повинно включати прізвище адвоката, який його створив. Стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське бюро.

Відповідно до договору про надання правової допомоги між клієнтом і адвокатським бюро від 19 жовтня 2015 року, укладеного між ФГ «ОСОБА_5М.» та Адвокатським бюро «Юридичний центр ОСОБА_1», Адвокатське бюро зобов'язується за винагороду забезпечити надання правової допомоги Клієнту - ФГ «ОСОБА_5М.» у судах з усіма правами, наданими чинним законодавством відповідачу у цивільній справі № 388/1765/14-ц за позовом ФГ «Демченкове», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до ФГ «ОСОБА_5М.», ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_9 про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (а. с. 143).

За змістом п. 6.1. вищезазначеного Договору, Клієнт оплачує Адвокатському бюро гонорар у сумі за домовленістю сторін, але не менше 40 відсотків, встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі адвоката у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням, під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, при підготовці документів (заперечень, скарг, апеляційних і касаційних скарг), при наданні усних консультацій Клієнту, копіювання документів.

Згідно акту наданих послуг від 20 жовтня 2015 року між ФГ «ОСОБА_5М.» та Адвокатським бюро «Юридичний центр ОСОБА_1», сторони підтверджують цим актом належне надання юридичних послуг - правової допомоги відповідно до договору про надання юридичних послуг - правової допомоги між клієнтом і адвокатським бюро від 19 жовтня 2015 року, в період з 19 по 20 жовтня 2015 року, а саме: 19 жовтня 2015 року - 1,2 години (72 хв.) усної консультації щодо порядку розгляду цивільної справи № 388/1765/14-ц за нормами ЦПК України та обґрунтованості позову в частині прав та інтересів ФГ «ОСОБА_5М.», можливих наслідків задоволення такого позову - вартість послуги 661,44 грн; 19 жовтня 2015 року - три години (180 хв.) та 20 жовтня 2015 року - 0,5 години (30 хв.) на складання заперечення на позовну заяву у цивільній справі № 388/1765/14-ц, що розглядається Долинським районним судом Кіровоградської області - вартість послуги 1929,20 грн; 20 жовтня 2015 року - 0,5 години (30 хв.) здійснення копіювання доказів, що будуть надані суду разом із запереченнями у цивільній справі № 388/1765/14-ц - вартість послуги 275,60 грн (а. с. 148, 150).

Відповідно до рахунку № 1/10-С від 20 жовтня 2015 року Адвокатського бюро «Юридичний центр ОСОБА_1» до складу витрат на правову допомогу включено оплату за юридичні послуги - правову допомогу, надані на користь ФГ «ОСОБА_12М.» за період з 19 по 20 жовтня 2015 року - 2866,24 грн, та попередня оплата за участь у судовому засіданні у цивільній справі № 388/1765/14-ц - 551,20 грн. Всього до сплати - 3417,44 грн (а. с. 156).

Згідно квитанції № 0.0.451231792.1 від 21 жовтня 2015 року ФГ «ОСОБА_5М.» сплатило на користь Адвокатського бюро «Юридичний центр ОСОБА_1» 3417,44 грн оплати юридичних послуг - правової допомоги (а. с. 149).

Таким чином, з позивачів ФГ «Демченкове», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 підлягає стягненню на користь ФГ «ОСОБА_5М.» в рівних частках з кожного 3417,44 грн понесених та документально підтверджених судових витрат на правову допомогу.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 15, 16, 316, 317, 319 ЦК України, ст. ст. 1, 12 Закону України «Про фермерське господарство», ст. ст. 10, 11, 15, 57-62, 64, 79, 88, 212-215, 218, 294 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову Фермерського господарства «Демченкове», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Фермерського господарства «ОСОБА_5М.», ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок.

Стягнути з Фермерського господарства «Демченкове» (ідентифікаційний код 31492937), ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 по 854,36 грн (вісімсот п'ятдесят чотири гривні 36 копійок) з кожного на користь Фермерського господарства «ОСОБА_5М.» (ідентифікаційний код 38797869) понесених та документально підтверджених судових витрат за надання правової допомоги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Кіровоградської області через Долинський районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлений 26 жовтня 2015 року.

Суддя Долинського районного суду ОСОБА_13

СудДолинський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення21.10.2015
Оприлюднено29.10.2015
Номер документу52740941
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —388/1765/14-ц

Ухвала від 14.09.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Черненко Віра Анатоліївна

Ухвала від 16.12.2015

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Карпенко О. Л.

Ухвала від 02.12.2015

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Карпенко О. Л.

Рішення від 21.10.2015

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Ухвала від 04.09.2015

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Ухвала від 09.10.2014

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Степанов С. В.

Ухвала від 15.08.2014

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Степанов С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні