cpg1251
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" жовтня 2015 р.Справа № 921/983/15-г/16
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Хоми С.О.
розглянувши справу
за позовом: Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради бул. Шевченка, 21, м. Тернопіль
до відповідача: Тернопільської обласної громадської організації "Федерація біатлону Тернопільської області" вул. Монастирського, 38, м. Тернопіль
За участю представників сторін:
позивача: Сухарська А.В. - представник, довіреність № 266/9-у від 14.02.2013 року.
відповідача: Не з'явився.
Суть справи.
Ухвалою суду від 06.10.2015 року розгляд справи було відкладено на 19.10.2015 року на 09 год. 15. хв., керуючись п.2 ч.1 ст.77 ГПК України.
Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради бул. Шевченка, 21, м. Тернопіль звернулось до суду з позовом до Тернопільської обласної громадської організації "Федерація біатлону Тернопільської області" вул. Монастирського, 38, м. Тернопіль про стягнення заборгованості по орендній платі в розмірі 1576 грн. 16 коп., пені за несвоєчасне виконання зобов'язань в розмірі 402 грн. 72 коп., 3% річних в сумі 32 грн. 17 коп. та 1862 грн. 62 коп. за фактичне користування приміщенням.
Представник позивача в судове засідання з'явився, надав додаткові пояснення по суті справи та підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача не з'явився. Відповідач обґрунтований нормативно та документально підтверджений відзив на позов не подав.
Судом на юридичну адресу відповідача: вул. Монастириська, 38, м. Тернопіль (згідно Довідки АА №432541 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, долученої позивачем до позовної заяви) направлялись: ухвала про порушення провадження по справі від 23.09.2015 р. та ухвала про відкладення розгляду справи від 06.10.2015 р.
Однак, поштові повідомлення про вручення поштових відправлень на адресу суду не повернулись.
Як зазначається, зокрема, в п. 2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України "Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві" № 670-2010-р від 15.03.2010 року, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві .
У відповідності до п. 11 Листа Вищого господарського суду України № n0006645-06 від 15.03.2007 року "Про деякі питання практики застосування норм господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місце проживання фізичних осіб-учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій; тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Таким чином, суд вважає, що відповідач повідомлений про час і місце розгляду справи № 921/983/15-г/16 господарським судом Тернопільської області.
Крім того, відповідач будь-яких додаткових документів суду не надав, а тому згідно ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В ході розгляду справи представнику позивача роз'яснено його процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст.20,22,81-1 ГПК України; наслідки відмови позивача від позову та укладення мирової угоди.
Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представника позивача.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
23 грудня 2013 року між "Орендодавцем": Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, а Управління обліку та контролю за використанням комунального майна, як "Уповноважений орган по укладенню договорів оренди", з однієї сторони, та "Орендарем": Тернопільською обласною громадською організацією "Федерація біатлону Тернопільської області", з другої сторони, був укладений договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності №3005 , згідно п. 1.1 р. 1 якого "Орендодавець" на підставі рішення Виконавчого комітету міської ради від 27.11.2013 року № 122 передає, а "Орендар" 23.12.2013 р. приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно (нежитлові приміщення) комунальної власності (надалі - Майно), площею 20,3/6,9 кв. м, розміщене за адресою м. Тернопіль, бульвар Тараса Шевченка, 23 на другому поверсі (ах), що знаходиться на балансі Управління обліку та контролю за використанням комунального майна, вартість якого визначена згідно з висновком про вартість майна/актом оцінки станом на 30.06.2013 року і становить 46 567,0 грн. без ПДВ.; майно передається в оренду з метою використання під розміщення громадської організації.
У відповідності до п. 1.3 р. 1 договору вказане в п. 1.1 майно передається "Орендарю" з комунікаціями та інвентарем, які конструктивно з'єднані з орендованим майном, згідно акту передачі-прийняття та даних інвентарної справи.
Згідно п. 2.1 р. 2 договору "Орендар" вступає у строкове платне користування Майном одночасно із підписанням сторонами договору та акту приймання - передачі майна; обов'язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на "Орендодавця".
Як визначається в п. 2.4 р. 2 договору у разі припинення цього договору або по закінченні терміну дії договору оренди, якщо договір не продовжений, "Орендар" зобов'язаний в 10-ти денний термін повернути "Орендодавцю" майно з проведенням санітарної побілки, збереженими всіма конструктивними елементами і оснащенням, без якого це приміщення не може бути надане іншому орендарю для негайного використання.
В п. 2.7 р. 2 договору визначається, що відносини між "Орендарем" і "Орендодавцем" припиняються з дати зазначеної в договорі оренди та акті передачі-приймання орендованого майна від "Орендаря" до "Орендодавця"; майно вважається поверненим "Орендодавцю" з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.
Відповідно до п. 3.1 р. 3 договору орендна плата визначається на підставі Положення про оренду комунального майна територіальної громади м. Тернополя, затвердженого рішенням міської ради від 20 червня 2011 р. №6/9/14 "Про удосконалення порядку оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Тернополя", або за результатами конкурсу на право оренди комунального майна.
У разі, якщо неможливо зробити розрахунок орендної плати за перший місяць оренди (при відсутності інформації про індекс інфляції), орендна плата розраховується за базовий місяць (останній місяць за який є інформація про індекс інфляції) листопад 2013 р. і становить без ПДВ 211,34 грн., ПДВ 42,27 грн. Орендна плата за перший місяць оренди грудень 2013 р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за грудень 2013 р.
Як визначається в п. 3.2 р. 3 договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць оренди і перераховується "Орендарем" на рахунок Уповноваженого органу по укладенню договорів "Орендодавця" не пізніше 15 числа наступного місяця.
Згідно п. 3.4 р. 3 договору орендна плата вноситься в грошовій формі: для юридичних осіб - шляхом перерахування з рахунку "Орендаря" на рахунок уповноваженого органу по укладенню договорів "Орендодавця", для фізичних осіб, в разі відсутності розрахункового рахунку шляхом перерахування готівки через каси банків.
У п. 3.7 р. 7 договору передбачається, що "Орендодавець" зобов'язаний підготувати рахунок на сплату орендної плати до 10 числа місяця, наступного за місяцем, за який сплачується орендна плата, а "Орендар" зобов'язується направити представника для отримання рахунку від уповноваженого органу по укладенню договорів оренди до 15 числа місяця; рахунок вручається представнику "Орендаря" особисто під підпис або направляється рекомендованим листом.
Згідно п. 5.3 р. 5 договору "Орендар" зобов'язувався, зокрема, своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату за користування майном.
У відповідності до п.9.2. р.9 договору за затримку повернення орендованого майна "Орендар" сплачує "Орендодавцю" неустойку в розмірі орендної плати (плата за фактичне користування майном).
Пунктом 9.4. р.9 договору передбачено відповідно, що за несвоєчасне або не в повному обсязі внесення орендної плати "Орендар" сплачує пеню (від несплаченої суми) в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який стягується пеня, за кожен день прострочення включаючи день оплати).
Згідно п. 10.1 р. 10 договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності №3005 від 23.12.2013 року, цей договір укладено строком на 2 роки, 6 місяців, 7 днів що діє з 23.12.2013 року по 31.07.2016 року включно .
Як визначається в п. 10.3 р. 10 договору, у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором; зазначені дії оформляються додатковим договором, який є невід'ємною частиною договору.
У п. 10.5. р. 10 даного договору зазначено, що за ініціативою однієї із сторін цей Договір може бути розірвано рішенням суду, господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно п. 12.2 р. 12 договору невиконання, зокрема, п.п. 5.3 є підставою для дострокового розірвання цього договору або його не продовження на новий термін.
23.12.2013 року згідно Акту передавання нежитлових приміщень в оренду відповідачу було передано в оренду нежитлове приміщення за адресою: м. Тернопіль, бульвар Тараса Шевченка, 23, площею 20,3/6,9 кв. м.
Як стверджує позивач у позовній заяві, відповідачем неналежним чином виконувались обов'язки за договором оренди, за період дії договору оренди кошти за користування майном комунальної власності не надходили, заборгованість відповідача по орендній платі станом на день звернення з позовом до суду становила 1576 грн. 16 коп. за період з 01.10.2014 р. по 26.02.2015 р.
У відповідності до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України № 435-ІУ від 16 січня 2003 року, з наступними змінами, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 1 статті 526 Цивільного кодексу України передбачені загальні умови виконання зобов'язання, а саме зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України № 436-IV від 16 січня 2003 року з наступними змінами, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Як визначається в ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ч.6 ст. 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Як визначається в ч. 5 ст. 762 Цивільного кодексу України плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
У відповідності до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
В ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" зазначається, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
З матеріалів справи вбачається, що:
- борг по орендній платі за період з 01.10.2014 р. по 26.02.2015 р. становить 1576 грн. 16 коп.
Відповідач будь-яких доказів на підтвердження протилежного до матеріалів справи не надав.
А, відтак, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача боргу по орендній платі за період з 01.10.2014 р. по 26.02.2015 р. становить 1576 грн. 16 коп. підлягають до задоволення.
У відповідності до статті 230 Господарського кодексу України № 436-ІУ від 16 січня 2003 року штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня ), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно частини 6 статті 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
У відповідності до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано .
Закон України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22 листопада 1996 року, з наступними змінами, регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що "платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін", а згідно статті 3 вказаного Закону розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня .
Пунктом 9.4. р.9 договору передбачено відповідно, що за несвоєчасне або не в повному обсязі внесення орендної плати "Орендар" сплачує пеню (від несплаченої суми) в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який стягується пеня, за кожен день прострочення включаючи день оплати).
Позивачем нарахована пеня в сумі 402 грн. 72 коп. за період з 16.11.2014 р. по 15.09.2015 р.
Судом здійснено перерахунок суми пені згідно подвійної облікової ставки Національного банку України за період з 16.11.2014 р. по 15.09.2015 р. За результатами здійсненого перерахунку (розрахунок пені, здійснений судом, додано до матеріалів справи) суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення пені в сумі 402 грн. 72 коп. підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені, не суперечать умовам договору, норма чинного законодавства та не оспорені відповідачем.
Згідно вимог ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач просить суд стягнути з відповідача 3% річних в сумі 32 грн. 17 коп. нарахованих на суму заборгованості за період з 16.11.2014 року по 21.09.2015 року.
Перерахувавши суму 3% річних за період з 16.11.2014 року по 21.09.2015 року, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про стягнення з відповідача 32 грн. 17 коп. - 3% річних , як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи, не суперечать чинному законодавству та не оспорені відповідачем (розрахунок 3% річних, здійснений судом, додано до матеріалів справи).
Як передбачено в ч. 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ч. 1 ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Як вбачається із договору оренди №3005 від 23.12.2013 р. строк дії даного договору закінчується 31.07.2016 року.
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 09.02.2015 р. по справі №921/1348/14-г/8 позовні вимоги задоволено та, зокрема, достроково розірвано договір оренди №3005 від 23.12.2013 р. Повний текст рішення складено 16.02.2015 р.
Згідно ч.5 ст.188 ГК України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
У відповідності до ст.85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до ст. 93 ГПК України апеляційна скарга подається на рішення господарського суду протягом десяти днів з дня оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення.
Виходячи з вищенаведеного, договір оренди №3005 від 23.12.2013 р. є достроково розірваним за рішенням господарського суду Тернопільської області з 27.02.2015 р.
У відповідності до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Як визначається в ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Як визначається в п. п. 5.18 р. 5 договору "Орендар" зобов'язувався у разі припинення або розірвання договору в 10-ти денний термін повернути "Орендодавцеві" орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, разом з отриманим обладнанням та інвентарем, зі всіма зробленими у ньому невід'ємними поліпшеннями, відшкодувати "Орендодавцеві" збитки, у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини "Орендаря" та сплатити орендну плату відповідно до умов договору.
У відповідності до п.9.2. р.9 договору за затримку повернення орендованого майна «Орендар» сплачує «Орендодавцю» неустойку в розмірі орендної плати (плата за фактичне користування майном).
У зв'язку із зазначеним, позивачем нараховано відповідачу плату за фактичне користування приміщенням за період з 27.02.2015 р. по 09.07.2015 р. в розмірі 1862 грн. 62 коп.
У п. 5.4 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 12 від 29.05.2013 року "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна зазначається, що слід враховувати, що передбачені статтею 785 ЦК України наслідки пов'язані з моментом припинення договору оренди (найму). Підстави припинення даного виду договорів визначені в частині другій статті 291 ГК України, згідно з якою договір оренди припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача за його юридичною адресою з Претензіями: № 1232/9-у від 10.11.2014 року, №1415/9-у від 15.12.2014 року, №30/9-у від 14.01.2015 року, №154/9-у від 12.02.2015 р., №303/9-у від 12.03.2015 року, в яких, зокрема, повідомляв відповідача, про внесення орендної плати в повному обсязі та про те, що договір №3005 від 23.12.2013 року достроково розірвано за рішенням господарського суду , а також вимагав від відповідача звільнити нежитлове приміщення та передати його по акту прийому-передачі Управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради (належним чином засвідчені копії претензій та фіскальних чеків знаходяться в матеріалах справи). Згідно п. 2.4 договору №3005 від 23.12.2013 р., зокрема, у разі припинення цього договору або по закінченні терміну дії договору оренди, якщо договір не продовжений, "Орендар" зобов'язаний в 10-денний термін повернути "Орендодавцю" майно.
А, відтак, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача плати за фактичне користування приміщенням за період з 27.02.2015 р. по 09.07.2015 р. в розмірі 1862 грн. 62 коп . підлягають до задоволення.
Судовий збір в сумі 1218 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 43,49, ст.ст. 82,85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2. Стягнути з Тернопільської обласної громадської організації "Федерація біатлону Тернопільської області" вул. Монастирського, 38, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 38027139, на користь Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради бул. Шевченка, 21, м. Тернопіль , ідентифікаційний код 37519833 - заборгованості по орендній платі в розмірі 1576 грн. 16 коп., пені за несвоєчасне виконання зобов'язань в розмірі 402 грн. 72 коп., 3% річних в сумі 32 грн. 17 коп. та 1862 грн. 62 коп. за фактичне користування приміщенням, 1218 грн. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України, через місцевий господарський суд.
Повне рішення складено 26 жовтня 2015 року.
Суддя С.О. Хома
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2015 |
Оприлюднено | 02.11.2015 |
Номер документу | 52860515 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Хома С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні