Постанова
від 29.10.2015 по справі 927/1498/14
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2015 року Справа № 927/1498/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Коробенка Г.П. - головуючого (доповідач), Мачульського Г.М., Шаргала В.І., розглянувши матеріали касаційної скарги Виробничого сільськогосподарського кооперативу "імені Горького" на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 16.04.2015 у справігосподарського суду Чернігівської області за позовомпрокурора Корюківського району, в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації доВиробничого сільськогосподарського кооперативу "імені Горького", Корюківської районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Районне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Корюківкаліс" проповернення земельної ділянки та визнання недійсним розпорядження за участю представників сторін:

прокуратури: Онуфрієнко М.В. (прокурор Генеральної прокуратури України, посв. від 30.01.2015 № 031806),

позивача: Сокирко Н.В. (представник за дов. від 01.04.2015 №10-05/1383),

відповідача 1: Вахненко М.В. (представник за дов. №217 від 20.09.2015),

відповідача 2: не з'явився,

третьої особи 1: не з'явився,

третьої особи 2: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Корюківського району в інтересах держави в особі позивача: Чернігівської обласної державної адміністрації звернувся до господарського суду Чернігівської області з позовом, з врахуванням відмови від частини позовних вимог та зміни предмету спору, до виробничого сільськогосподарського кооперативу "імені Горького" (відповідач 1) та до Корюківської районної державної адміністрації (відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області, про визнання недійсним розпорядження Корюківської районної державної адміністрації "Про передачу земельних ділянок лісового фонду до ВСК "Імені Горького" від 17.02.2006 №71; зобов'язання ВСК "Імені Горького" повернути земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 583,50 га на території Корюківської міської ради (за межами населеного пункту), яка перебувала у користуванні колективного сільськогосподарського підприємства "імені Горького" згідно державного акту на право постійного користування землею від 16.01.1996 №002270, у власність держави в особі розпорядника - Чернігівської обласної державної адміністрації, шляхом підписання сторонами акту прийому-передачі. Позов мотивовано тим, що Державною інспекцією сільського господарства в Щорському районі проведено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства ВСК "імені Горького" та під час перевірки встановлено, що ВСК "імені Горького" використовує 583,5 га земель лісового фонду без оформлення правовстановлюючих документів, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 02.12.2014 у справі № 927/1498/14, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.04.2015, позов задоволено повністю. Визнано недійсним розпорядження відповідача 2 "Про передачу земельних ділянок лісового фонду до ВСК "імені Горького" від 17.02.2006 № 71 та зобов'язано відповідача 1 повернути земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 583,50 га у власність держави в особі розпорядника - Чернігівської обласної державної адміністрації, шляхом підписання сторонами акту прийому-передачі. Судові рішення мотивовані тим, що відповідач 1 користується земельною ділянкою лісового фонду без оформлення правовстановлюючих документів.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 05.02.2015 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Районне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Корюківкаліс".

Не погоджуючись з судовими рішеннями, ВСК "імені Горького" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення та постанову у справі скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, мотивуючи касаційну скаргу доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 124 Конституції України, ст.12, 115 Господарського процесуального кодексу України, ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 116 Земельного кодексу України. Заявник в касаційній скарзі, зокрема, зазначає, що рішення прийнято не компітентним судом, оскільки спір є публічно-правовим, тобто таким, що не підлягає розгляду господарським судом.

У відзиві Районне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Корюківкаліс" просить в частині визнання оспорюваного розпорядження недійсним судові рішення залишити без змін, а в частині передачі спірної земельної ділянки у державну власність рішення та постанову скасувати і винести нове рішення про визнання за комунальним підприємством права постійного користування цією земельною ділянкою. Даний відзив в частині визнання оспорюваного розпорядження недійсним судом касаційної інстанції приймається до уваги, оскільки він оформлений відповідно до ст. 96 ГПК України, на відміну від іншої частини відзиву, яка носить ознаки позовних вимог, які третьою особою в ході розгляду справи не подавались та судом попередніх інстанцій не розглядались, а тому до уваги колегією не приймаються.

Приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, колегія знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, враховуючи наступне.

Як правильно встановлено судом попередніх інстанцій, враховуючи склад сторін, предмет позову, підстави позову та вимоги процесуального законодавства, даний спір підвідомчий господарським судам.

Також як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, 16.01.1996 колективному сільськогосподарському підприємству ім. Горького на підставі рішення Корюківської міської Ради народних депутатів від 28.12.1995 №180 було видано Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЧН №002270, згідно якого КСП ім. Горького надано у постійне користування для сільськогосподарського використання 923,7 га землі в межах згідно з планом землекористування.

Даний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №92.

24.03.2000 була проведена державна реєстрація юридичної особи - ВСК "імені Горького" (місто Корюківка, вул. К. Маркса, 89).

Згідно п. 1.1. Статуту ВСК "імені Горького", затвердженого рішенням загальних зборів відповідача 1 та протоколом № 2 від 19.09.2013 (далі - "Статут"), цей Статут розроблено та затверджено на загальних зборах членів кооперативу відповідно до положень Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року №435-ІV, Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року №436-ІV, Закону України від 17 липня 1997 року №469/97-ВР "Про сільськогосподарську кооперацію" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері створення, діяльності та припинення сільськогосподарських виробничих кооперативів.

Відповідно до п. 1.2 Статуту ВСК "імені Горького" створений його засновниками на добровільних засадах у відповідності з чинним законодавством, на підставі рішення установчих зборів членів кооперативу (протокол №1 від 18 березня 2000 року).

Згідно п. 2.1 Статуту кооператив є юридичною особою з дня його державної реєстрації відповідно до чинного законодавства України. ВСК "імені Горького" створений у процесі реорганізації шляхом перетворення колективного сільськогосподарського підприємства "імені Горького" і є правонаступником всіх юридичних прав та обов'язків КСП імені Горького.

26.10.2000 Чернігівська обласна рада прийняла рішення, відповідно до якого було припинено права постійного користування земельними ділянками лісового фонду колишніми колективними сільськогосподарськими підприємствами, які припинили свою діяльність в процесі реформування та включено ці землі загальною площею 254,6 тис. га до земель запасу.

Рішенням Чернігівської обласної ради від 27.03.2001 земельні ділянки лісового фонду, які були надані у користування колективним сільськогосподарським підприємствам, що припинили своє існування в процесу реформування і належать до земель запасу, були надані в постійне користування підприємствам, зокрема і Районному комунальному спеціалізованому лісогосподарському підприємству "Корюківкаліс" згідно додатку №2, для ведення лісового господарства.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 12.01.2006 у справі №10/281/32, вилучено у Районного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Корюківкаліс" самовільно зайняті земельні ділянки лісового фонду площею 590,4 га. 2 та зобов'язано Районне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Корюківкаліс" передати земельні ділянки лісового фонду площею 590,4 га виробничому сільськогосподарському кооперативу ім. Горького (м. Корюківка вул. К.Маркса, 89).

Після набрання рішенням у справі №10/281/32 законної сили, 17.02.2006 Корюківською районною державною адміністрацією Чернігівської області прийнято розпорядження № 71 "Про передачу земельних ділянок лісового фонду до ВСК ім. Горького", яким, зокрема, вирішено:

1. Передати вилучені за рішенням господарського суду Чернігівської області у справі №10/281/32 за позовом виробничого сільськогосподарського кооперативу ім. Горького земельні ділянки лісового фонду загальною площею 590,4 га, розташовані на землях Корюківської міської ради - виробничому сільськогосподарському кооперативу ім. Горького.

2. Врахувати те, що виробничий сільськогосподарський кооператив ім. Горького має право на користування земельними ділянками лісового фонду, яке підтверджено державним актом на право постійного користування вищевказаними ділянками лісового фонду на площі 590,4 га, а також, те, що в підприємстві ВСК ім. Горького відповідно до ст. 9 Лісового кодексу України створено лісогосподарський підрозділ для ведення лісового господарства, що підтверджується протоколом від 26.09.2005.

3. Матеріали - лісовпорядкування земель лісового фонду на площі 590,4 га, розташованих на території Корюківської міської ради і вилучених рішенням господарського суду Чернігівської області по справі №10/281/32 передати по акту керівнику ВСК ім. Горького Пилипченку В.С.

Предметом спору у даній справі є дійсність зазначеного розпорядження відповідача 2 від 17.02.2006.

Державною інспекцією сільського господарства в Щорському районі проведено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства виробничим сільськогосподарським кооперативом "імені Горького", за результатами якої складено уніфіковану форму акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства (акт перевірки) №21 від 16.04.2014. Під час перевірки встановлено, що ВСК "імені Горького" використовує 583,5 га земель лісового фонду без оформлення правовстановлюючих документів, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Згідно ст. 19 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) міська Рада народних депутатів надає земельні ділянки (крім ріллі і земельних ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями) для будь-яких потреб у межах міста.

Згідно ст. 22 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.

Відповідно до ст. 23 Земельного кодексу України право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 27 Земельного кодексу України право користування земельною ділянкою чи її частиною припиняється у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації, селянського (фермерського) господарства.

З огляду на зазначені норми права, право постійного користування землею площею 923,7 гектарів (до якої увійшла спірна земельна ділянка) у КСП ім. Горького припинилось з моменту припинення його діяльності.

Так, 24.03.2000 була проведена державна реєстрація юридичної особи - ВСК "імені Горького".

Судами встановлено, що оскільки Земельний кодекс України від 13.03.1992 N 2196-XII не передбачав автоматичного переходу до юридичної особи, яка утворилась в результаті реорганізації іншої юридичної особи, права постійного користування земельною ділянкою, то ВСК "імені Горького" не набув права постійного користування земельною ділянкою площею 923,7 гектарів на підставі державного акту серії ІІ-ЧН №002270 від 16.01.1996, виданого КСП ім. Горького.

Крім того, як було зазначено 26.10.2000 Чернігівська обласна рада прийняла рішення, відповідно до якого було припинено права постійного користування земельними ділянками лісового фонду колишніми колективними сільськогосподарськими підприємствами, які припинили свою діяльність в процесі реформування та включено ці землі загальною площею 254,6 тис. га до земель запасу (до якої увійшла спірна земельна ділянка).

Таким чином, відповідач 1 неправомірно використовує землі лісового фонду у розмірі 583,5 га на підставі дозвільної документації, яка була видана КСП ім. Горького, без оформлення правовстановлюючих документів відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції станом на 01.01.2006) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно ст. 123 Земельного кодексу України (в редакції станом на 01.01.2006) надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

При цьому проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

З огляду на зазначені норми права, розпорядження Корюківської райдержадміністрації від 17.02.2006 №71 "Про передачу земельних ділянок лісового фонду до ВСК ім. Горького" було видано неправомірно, з порушенням зокрема ст. 123 Земельного кодексу України оскільки передача земельної ділянки лісового фонду за цим розпорядженням здійснена за відсутності розгляду проекту відведення земельної ділянки, як це передбачено законодавством, а тільки на підставі рішення господарського суду Чернігівської області від 12.01.2006 по справі №10/281/32 (яке не є преюдиціальним в розумінні ст. 35 ГПК України), тоді як такої підстави для надання земельної ділянки в користування земельне законодавством не містить.

За таких обставин, висновок господарського суду першої та апеляційної інстанції про задоволення позову, колегія суддів визнає правомірним та обґрунтованим.

Зважаючи на викладене, колегія не вбачає порушення судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, котрі встановлюють правила доказування, розподілу обов'язків доказування, належності й припустимості доказів, порядку збирання і дослідження доказів, та вважає судові рішення такими, що відповідають чинному законодавству України та обставинам справи, отже і підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись ст. 111 5 , 111 7 , 111 8 , 111 9 - 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні касаційної скарги відмовити.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.04.2015 у справі № 927/1498/14 залишити без змін.

Головуючий суддя : Г.П. Коробенко

Судді: Г.М. Мачульський

В.І. Шаргало

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення29.10.2015
Оприлюднено03.11.2015
Номер документу53056704
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/1498/14

Ухвала від 05.07.2016

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шестак В.І.

Ухвала від 09.06.2016

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шестак В.І.

Ухвала від 02.06.2016

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Блохiна Ж.В.

Ухвала від 01.12.2015

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Блохiна Ж.В.

Ухвала від 20.11.2015

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Блохiна Ж.В.

Постанова від 29.10.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Коробенко Г.П.

Ухвала від 22.10.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Коробенко Г.П.

Ухвала від 08.10.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Коробенко Г.П.

Ухвала від 18.11.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Блохiна Ж.В.

Ухвала від 29.10.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Блохiна Ж.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні