Ухвала
від 29.10.2015 по справі 760/18221/15-к
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 11-сс/796/2932/2015 Головуючий у 1-й інстанції: ОСОБА_1

Категорія: ст. 170 КПК Доповідач: ОСОБА_2

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2015 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду м. Києва у складі:

головуючого судді ОСОБА_2 ,

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

за участю прокурора ОСОБА_5 ,

секретаря судового засідання ОСОБА_6 ,

представника ТОВ «Фірма «Асава» ОСОБА_7 ,

розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу з доповненнями директора ТОВ «Фірма «Асава» ОСОБА_8 на ухвалу слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 06 жовтня 2015 року,

ВСТАНОВИЛА:

Цією ухвалою задоволено клопотання старшого слідчого 2-го ВКР СУ ФР ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_9 , погоджене із прокурором прокуратури Київської області ОСОБА_5 , про накладення арешту та накладено арешт на грошові кошти, які знаходяться на рахунках ряду підприємств, у тому числі й на рахунки №№ НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 ТОВ «Фірма «Асава» (код ЄДРПОУ 21487213, які відкриті в АТ «Прокредит Банк» (МФО 320984, заборонивши розпоряджатися грошовими коштами та зупинивши видаткові операції, що знаходяться на вказаних у клопотанні слідчого рахунках, в тому числі на рахунках ТОВ «Фірма «Асава» за винятком видаткових операцій по сплаті податків, зборів, інших обов`язкових платежів до Державного бюджету, зобов`язавши АТ «Прокредит Банк» надавати старшому слідчому 2-го ВКР СУ ФР ДПІ у Києво-Святошинському ГУ ДФС у Київській області старшому слідчому ОСОБА_9 або уповноваженим особам за дорученням довідку про залишок коштів на вказаних у клопотанні слідчого рахунках, у тому числі на рахунках ТОВ «Фірма «Асава».

Згідно ухвали суду, слідчий суддя дійшов висновку про наявність достатніх підстав вважати, що грошові кошти, які містяться на вказаних у клопотанні слідчого рахунках товариств, у тому числі і рахунках ТОВ «Фірма «Асава», які відкриті в АТ «Прокредит Банк» відповідають критеріям, визначеним ч. 2 ст. 167 КПК України, а саме одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та є доходами від нього, при цьому, незастосування заходів забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна із забороною розпоряджатися ним, може призвести до його зникнення або втрати та настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції директор ТОВ «Фірма «Асава» ОСОБА_8 подав апеляційну скаргу з доповненнями, в якій вважає оскаржувану ухвалу, саме в частині накладення арешту на грошові кошти на рахунки ТОВ «Фірма «Асава» необґрунтованою, просить скасувати ухвалу слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 06.10.2015 р, та постановити нову ухвалу, якою в задоволенні старшого слідчого 2-го ВКР СУ ФР ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_9 про арешт майна відмовити в частині, що стосується рахунків ТОВ «Фірма «Асава».

Мотивуючи свої доводи, викладені в апеляційній скарзі, апелянт вказує на те, що арешт на майно товариства було накладено безпідставно та всупереч ст. 170 КПК України, оскільки ТОВ «Фірма «Асава» не є фіктивним підприємством, зареєстроване воно 01.07.1994 р., тобто набагато раніше періоду, передбаченого в ухвалі слідчого судді, веде свою діяльність та співпрацює з багатьма контрагентами, нікому не продавалось, а засновники та працівники є реальними особами, які виконують обов`язки, передбачені статутними документами.

Також, апелянт звертає увагу суду на те, що починаючи з 21.07.2014 р. по даний час ТОВ «Фірма «Асава» на підставі договору про надання овердрафту користується кредитними коштами, що належать АТ «Прокерит Банк», що свідчить про відсутність підстав вважати товариство фіктивним чи транзитним підприємством, оскільки отримання коштів з подальшим їх перерахуванням в рахунок погашення отриманого кредиту втрачає будь-який сенс для цілей, передбачених ч. 3 ст. 212 КК України.

Крім того, директор ТОВ «Фірма «Асава» зазначає про те, що слідчим суддею не враховано співрозмірність та наслідки арешту рахунків для інших осіб, оскільки накладення арешту на вказані грошові кошти заблокує можливість повернення в обумовлені строки кредитних коштів, спричинить затримку виплати заробітної плати працівникам ТОВ «Фірма «Асава» та інших соціальних виплат працівникам підприємства, що в свою чергу паралізує роботу підприємства.

В доповненнях до апеляційної скарги, апелянт більш детально конкретизує свої доводи, викладені в апеляційній скарзі, та наголошує на тому, що арешт на грошові кошти підприємства були накладені безпідставно, оскільки ТОВ «Фірма «Асава» не має жодного відношення до даного кримінального правопорушення, є суб`єктом реального сектору економіки без будь-яких ознак фіктивності, та жодних господарських відносин з ТОВ «ТД «Сервісбудмаш», ТОВ «КЕЕР-Україна» та ТОВ «Перспективні будівельні технології» не вела, договорів не підписувала, жодних послуг не надавала, а тому твердження про те, що ТОВ «Фірма «Асава» сприяла даним підприємствам в ухиленні від сплати податків є надуманим та нічим не обґрунтованим.

Заслухавши доповідь судді, думку представника ТОВ «Фірма «Асава», який підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити в повному обсязі, доводи прокурора, який вважає ухвалу слідчого судді законною та обґрунтованою, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, перевіривши та обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали судової справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з представлених в апеляційний суд матеріалів, слідчим управлінням ФР ГУ ДФС у Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 32015110000000015, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.07.2015 р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 205 КК України за фактом вчинення фіктивного підприємництва та сприяння в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах, тобто кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 205 КК України.

Зокрема, досудовим розслідуванням встановлено, що група осіб в період 2012-2015 роки організувала та забезпечила функціонування незаконної схеми, яка полягає у перерахуванні з рахунків підприємств реального сектору економіки Київського та інших регіонів України, серед яких, зокрема TOB «Перспективні будівельні технології», TOB «ТД «Сервісбудсуміш», TOB «КЕЕР-Україна» коштів на рахунки так званих транзитних» або «фіктивних» підприємств, серед яких, зокрема, TOB «Атріум-Д», ПП «Гранд пекс», TOB «АР ТІ АЙ Продакшн», TOB «Фірма «Асава», з метою мінімізації податкового навантаження, штучного формування податкового кредиту з ПДВ, нібито за виконання робіт, наданні послуг та постачання товарів. Фактично відповідні роботи не проводяться, послуги не надаються, постачання товарів не здійснюється, а кошти обготівковуються за принципом «зустрічного потоку» або шляхом проведення «транзитних» операцій через інші «буферні»/«транзитні» підприємства чи із подальшим їх обготівкуванням через відділення банківських установ. Досудовим розслідуванням також встановлено, що вищезазначеними суб`єктами господарювання відкрито розрахункові рахунки в AT «ПРОКРЕДИТ БАНК», на які надходять грошові кошти набуті кримінально-протиправним шляхом.

01.10.2014 р. старший слідчий 2-го ВКР СУ ФР ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_9 , за погодженням із прокурором відділу прокуратури Київської області ОСОБА_5 , звернувся до Солом`янського районного суду м. Києва з клопотанням про накладення арешту на грошові кошти, які знаходяться на рахунку ряду підприємств, зокрема і на рахунках ТОВ «Фірма «Асава».

05.10.2015 р. постановою заступника начальника ВКР СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_10 грошові кошти, що знаходяться на рахунках ряду підприємств, у тому числі й на рахунках №№ НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 TOB «Фірма «Асава», які відкриті в AT «ПРОКРЕДИТ БАНК» визнано речовими доказами, оскільки вони набуті в результаті вчинення кримінального правопорушення.

06.10.2015 р. ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва клопотання слідчого було задоволено та накладено арешт на грошові кошти, які знаходяться на рахунках ряду підприємств, у тому числі й на рахунки №№ НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 ТОВ «Фірма «Асава» (код ЄДРПОУ 21487213, які відкриті в АТ «Прокредит Банк» (МФО 320984).

З ухвали слідчого судді та журналу судового засідання вбачається, що наведені в клопотанні доводи про накладення арешту майна перевірялись судом першої інстанції, при цьому було вислухано доводи слідчого, досліджені матеріали справи, а також з`ясовані обставини, які мають значення при вирішенні питання щодо арешту майна.

Розглядаючи клопотання про накладення арешту на майно, в порядку статей 170-173 КПК України, для прийняття законного та обґрунтованого рішення, слідчий суддя повинен з`ясувати всі обставини, які передбачають підстави для арешту майна або відмови у задоволенні клопотання про арешт майна.

Під час апеляційного розгляду колегією суддів встановлено, що зазначені вимоги закону слідчим суддею дотримані в повному обсязі.

Перевіряючи доводи клопотання про арешт майна, слідчий суддя врахував вищезазначені обставини кримінального провадження, те, що вказані грошові кошти, які містяться рахунках ТОВ «Фірма «Асава» визнано речовим доказом у кримінальному провадження, та дійшов висновку про необхідність задовольнити клопотання прокурора з метою недопущення його зникнення, втрати чи настання інших наслідків, які можуть перешкоджати кримінальному провадженню.

Колегія суддів погоджується з такими висновками слідчого судді, виходячи з того, що ст. 100 КПК України визначено, що на речові докази може бути накладено арешт в порядку ст.ст. 170-174 КПК України, та згідно ч. 2 ст. 170 КПК України слідчий суддя накладає арешт на майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, визначеним в ч. 2 ст. 167 КПК України.

Тому, з огляду на положення ч. 2 ст. 167, ч. 2 ст. 170 КПК України, майно, яке має ознаки речового доказу повинно вилучатися та арештовуватися незалежно від того, хто являється його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.

Оскільки у даному кримінальному провадженні є всі підстави вважати, що грошові кошт, які містяться в тому числі й на рахунках ТОВ «Фірма «Асава» можуть бути втрачені, арешт на це майно слідчим суддею накладено обґрунтовано, за наявності для цього правових підстав.

Арешт майна з підстав передбачених ч. 2 ст. 170 КПК України по суті являє собою форму забезпечення доказів і є самостійною правовою підставою для арешту майна поряд з забезпеченням цивільного позову та конфіскацією майна та, на відміну від двох останніх правових підстав, не вимагає оголошення підозри у кримінальному провадженні і не пов`язує особу підозрюваного з можливістю арешту такого майна.

Тому, доводи апелянта, що у слідчого судді не було правових підстав для накладення арешту на грошові кошти, які містяться на вказаних у клопотанні слідчого рахунках ТОВ «Фірма «Асава», які відкриті в АТ «Прокредит Банк», оскільки товариство не є фіктивним підприємством, є безпідставними.

Як вважає колегія суддів, слідчий суддя під час розгляду клопотання з`ясував всі обставини, з якими закон пов`язує можливість накладення арешту, перевірив співрозмірність втручання у діяльність ТОВ «Фірма «Асава»» з потребами кримінального провадження.

Посилання апелянта на ті обставини, що слідчим суддею не перевірені докази, які підтверджують та дають достатні підстави вважати, що ТОВ «Фірма «Асава» не має відношення до кримінального провадження, також не може прийматися до уваги, оскільки до завдань суду на даному етапі провадження не належить оцінювати, наскільки повно органом досудового розслідування зібрано докази, що стосуються зазначеного кримінального провадження. Його завдання полягає в тому, щоб дослідити ті обставини кримінального провадження, про які органу досудового розслідування відомо на даний час та які дають достатньо обґрунтовані підстави для звернення до суду з відповідним клопотанням про арешт майна.

Як вбачається з ухвали слідчого судді, суд дослідив зазначені обставини та не знайшов у висновках органу досудового розслідування при зверненні з клопотанням про накладення арешту на грошові кошти у безготівковому вигляді, які знаходяться на розрахунковому рахунку ТОВ «Фірма «Асава» порушень вимог КПК України та чогось очевидно безпідставного чи довільного.

Доводи апеляційної скарги щодо порушень судом норм КПК України не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду та зазначені в апеляційній скарзі з доповненнями директора ТОВ «Фірма «Асава» обставини не можуть бути безумовними підставами для скасування ухвали суду.

Доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, апелянтом не надано та колегією суддів не встановлено.

Всі інші підстави підлягають з`ясуванню судом під час розгляду справи по суті.

Істотних порушень вимог КПК України, які б давали підстави для скасування ухвали слідчого судді, по справі не вбачається.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду прийнято у відповідності до вимог закону, слідчий суддя при розгляді клопотання з`ясував всі обставини, з якими закон пов`язує можливість накладення арешту на майно ТОВ «Фірма «Асава»», а тому ухвалу слідчого судді необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу директора ТОВ «Фірма «Асава»» без задоволення.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 170, 171, 173, 376, 404, 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Ухвалу слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 06 жовтня 2015 року, якою задоволено клопотання старшого слідчого 2-го ВКР СУ ФР ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_9 , погоджене із прокурором прокуратури Київської області ОСОБА_5 , про накладення арешту та накладено арешт на грошові кошти, які знаходяться на рахунках ряду підприємств, у тому числі й на рахунки №№ НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 ТОВ «Фірма «Асава» (код ЄДРПОУ 21487213, які відкриті в АТ «Прокредит Банк» (МФО 320984, заборонивши розпоряджатися грошовими коштами та зупинивши видаткові операції, що знаходяться на вказаних у клопотанні слідчого рахунках, в тому числі на рахунках ТОВ «Фірма «Асава» за винятком видаткових операцій по сплаті податків, зборів, інших обов`язкових платежів до Державного бюджету, зобов`язавши АТ «Прокредит Банк» надавати старшому слідчому 2-го ВКР СУ ФР ДПІ у Києво-Святошинському ГУ ДФС у Київській області старшому слідчому ОСОБА_9 або уповноваженим особам за дорученням довідку про залишок коштів на вказаних у клопотанні слідчого рахунках, у тому числі на рахунках ТОВ «Фірма «Асава». залишити без змін, а апеляційну скаргуз доповненнями директора ТОВ «Фірма «Асава» ОСОБА_8 без задоволення.

Ухвала Апеляційного суду м. Києва оскарженню не підлягає.

СУДДІ:




ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

СудАпеляційний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення29.10.2015
Оприлюднено21.03.2023
Номер документу53194025
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —760/18221/15-к

Ухвала від 29.12.2015

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Селюков О. Г.

Ухвала від 29.12.2015

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Селюков О. Г.

Ухвала від 29.12.2015

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Селюков О. Г.

Ухвала від 29.12.2015

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Селюков О. Г.

Ухвала від 29.12.2015

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Селюков О. Г.

Ухвала від 29.12.2015

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Селюков О. Г.

Ухвала від 04.01.2016

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Селюков О. Г.

Ухвала від 04.01.2016

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Селюков О. Г.

Ухвала від 29.12.2015

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Селюков О. Г.

Ухвала від 29.12.2015

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Селюков О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні