cpg1251
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2015 року м. Київ К/800/60432/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Степашка О.І.
суддів: Веденяпіна О.А.
Федорова М.О.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2013
у справі № 826/7624/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Медікал Сервіс ЛТД»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві
про визнання протиправними та скасування податкової вимоги, рішення про опис майна у податкову заставу
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Медікал Сервіс ЛТД» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Юнайтед Медікал Сервіс ЛТД») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі по тексту - відповідач, ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві) про визнання протиправними та скасування податкової вимоги, рішення про опис майна у податкову заставу.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.07.2013 в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2013 скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення про задоволення позову.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на адресу відповідача надійшли подання Київської обласної митниці від 15.11.2012 №51 та №52 про здійснення заходів з погашення податкового боргу ТОВ «Юнайтед Медікал Сервіс ЛТД» на загальну суму 1987897,57 грн. разом із супровідним листом від 15.11.2012 №12-42/09-8942.
Відповідачем в свою чергу було сформовано та направлено позивачу податкову вимогу від 26.12.2012 №5924.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України , у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу , платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України , у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Крім того, керуючись п. 59.2 ст. 59 Кодексу, якщо контролюючий орган, що визначив суми грошового зобов'язання платника податків, не є органом державної податкової служби, такий контролюючий орган надсилає відповідному органу державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого орган державної податкової служби надсилає податкову вимогу. Форма зазначеного подання затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1237 затверджений Порядок надіслання органам державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків та інформації про скасування або зміну суми нарахованого грошового зобов'язання, а також форми зазначеного подання (далі по тексту - Порядок).
Орган державної податкової служби на підставі подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, одержаного від контролюючого органу, здійснює передбачені законодавством заходи з погашення податкового боргу платника податків (п. 6 Порядку).
Згідно з п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України , з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем відповідно до ст. 89 Податкового кодексу України прийнято рішення від 26.12.2012 №5924/19-128 про опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) платника податків ТОВ «Юнайтед Медікал Сервіс ЛТД», у податкову заставу.
Відповідно до п. 8, п. 9 Порядку, у разі коли суд прийняв рішення про скасування або зміну суми нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання, контролюючий орган у день надходження такого рішення суду надсилає органу державної податкової служби, якому надсилалося подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, інформацію про скасування або зміну суми нарахованого грошового зобов'язання за формою згідно з додатком.
Орган державної податкової служби припиняє здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, якщо контролюючий орган надсилає органу державної податкової служби інформацію про скасування нарахованого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 2.17 Наказу Державної митної служби України від 02.11.2009 №1050 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2010 за №100/17395 «Про вдосконалення порядку підготовки митними органами податкових повідомлень платникам податків та дій митних органів при несвоєчасному погашенні платниками податків податкових зобов'язань» (далі по тексту - Наказ), у разі надходження до митного органу ухвали суду про відкриття провадження у справі за позовом платника податків щодо оскарження нарахованих митним органом податкових зобов'язань після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, митний орган у встановлені строки надсилає податковим органам інформацію з цього питання, в тому числі копію ухвали. При цьому митні органи зобов'язані повідомити податкові органи про рішення суду в цій справі.
Крім того, згідно п. п. 5.3 - 5.5 Наказу , у разі звернення платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним податкового повідомлення відповідно до термінів апеляційного узгодження сум податкових зобов'язань, визначених Законом, та при надходженні до митного органу ухвали суду про відкриття провадження у справі за позовом платника податків щодо оскарження нарахованих митним органом податкових зобов'язань до настання граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання структурний підрозділ, який склав таке податкове повідомлення, у день її отримання вносить відповідні дані до реєстру податкових повідомлень.
У разі надходження до митного органу ухвали суду про відкриття провадження у справі за позовом платника податків щодо оскарження нарахованих митним органом податкових зобов'язань після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання така сума підлягає виведенню з картки податкового боргу платника податків та обліковується в реєстрі податкових повідомлень із зазначенням цієї інформації у відповідній графі цього реєстру.
З матеріалів справи вбачається, що Київською обласною митницею на адресу відповідача були направлені подання від 24.01.2013 №4 та №5 про здійснення заходів з погашення податкового боргу ТОВ «Юнайтед Медікал Сервіс ЛТД» на загальну суму 1987897,57 грн. разом із супровідним листом від 24.01.2013 №12-46/2/09-577.
Тобто, вказаними поданнями Київська обласна митниця підтвердила наявність податкового боргу у позивача у розмірі 1987897,57 грн. станом на 24.01.2013.
Судом вірно взято до уваги, що ст. 93 Податкового кодексу України передбачений вичерпний перелік підстав звільнення майна платника податків з податкової застави, а саме з дня: отримання органом державної податкової служби підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку; визнання податкового боргу безнадійним; набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства; отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження.
Підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених пп. пп. 93.1.1 - 93.1.5 п. 93.1 ст. 93 даного Кодексу.
З матеріалів справи вбачається та встановлено судом, що позивач оскаржував до суду податкові повідомлення-рішення Київської регіональної митниці від 26.10.2012 №67 та №70, якими було визначену позивачу зобов'язання на загальну суму 1987897,57 грн.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 07.06.2013, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2013, визнано протиправними та скасованими дані податкові повідомлення-рішення.
Таким чином, колегія суддів погоджується із судом апеляційної інстанції, що митний орган діяв всупереч Наказу не надіславши податковому органу інформацію про скасування Київським окружним адміністративним судом податкових повідомлень-рішень від 26.10.2012 №67 та №70, а також неправомірно надіслав на адресу відповідача податкові вимоги.
За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судом апеляційної інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення суду апеляційної інстанції не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2013 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий (підпис)О.І. Степашко Судді (підпис)О.А. Веденяпін (підпис)М.О. Федоров
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2015 |
Оприлюднено | 06.11.2015 |
Номер документу | 53203514 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Степашко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні